Skocz do zawartości

[rower wybór] jaki rower na powrót do jeżdżenia


Sathgart

Rekomendowane odpowiedzi

 

3 godziny temu, Alsew napisał:

No to tyle samo co często polecany na forum Trek X Caliber...

Właściwie nie śledzę tych Decathlonowych wag. X-Xaliber, Procaliber - ten sam rząd wielkości ale to nie są rowery słynące z małej wagi. Moim zdaniem 2200 to dużo - fakt, jest bardzo wytrzymała - po 25 tkm nic jej nie dolega oprócz startej farby bo nie wpadłem na to, żeby ją zabezpieczyć jakimiś naklejkami. Ale na przykład alu rama Speca waży połowę tego i ludzie jeżdżą. A 2200 i mniej ważą fulle. Po prostu poinformowałem bo gdyby kogoś  dopadła wagomania to lepiej, żeby wiedział.

Oczywiście jeżeli ktoś się nie ściga i nie wnosi regularnie roweru na piętro bez windy czy nie wkłada na dach auta to jest całkiem OK. Pękanie pod siodełkiem - może sztyca była za krótka ?  

PS: Nie kojarzę, żeby ktoś doradzał X-Calibra :D

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wkg napisał:

No ja mam zawsze znacznie głębiej - w sumie prawie 20 cm.

Zmierzyłem. U mnie było dokładnie 13,5cm w ramie, a rama pękła na spawie od tylnych widełek 3-4cm od rantu komina, wiec nie miało to raczej znaczenia. Author stwierdził najwyrażniej to samo skoro dał nową ramę ;-)

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moja wina, że na dostawę z Decathlonu czeka się 2 tygodnie ;) Rower zamówiony, ale zawsze można zrezygnować z zakupu. Mam wątpliwości, co do twojej opinii, że M-ka będzie dobra. Według Decathlonu rozmiar ST ramy M to 40 cm. Dodajmy długość ramienia korby ok 17,5 cm daje 57,5 cm. Mój tzw. wykrok to 85 cm. To znaczy, że sztyca będzie musiała  uzupełnić te pozostałe 27,5 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak jak lubię małe ramy ( może już niedługo :whistling: ), tak przy Twoich wymiarach ( swoich w sumie też ), celowałbym raczej w rozmiar L ...
M -ka ma mostek 70 mm, a obręcze mają 27 mm wewnętrznie ( 30 mm to szerokość zewnętrzna ), co i tak jest dobrą wartością.
Jest jednak pewien haczyk : rama WYŁĄCZNIE POD JEDEN BLAT :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dla osób, które jeżdżą siłowo, może to stanowić problem, bo będzie im się wydawało, że mają za mało pod nogą ( maksymalna ilość zębów to 36, czyli dla wyjeżdżonych koni wystarczająco dużo, a dla rekreacyjnych przepychaczy może się wydawać mało - taki paradoks ;) )...

Zgaduję, że jesteś jednak w miarę świadomy wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza 36 jest spoko do jazdy po płaskim i umiarkowanych wzniesieniach, nawet, a może zwłaszcza przy najmniejszej 11t z tyłu. Oczywiście z górki nie dokręcisz tak jak np. na 44t, ale zawsze coś tam dokręcisz. Za to przy normalnej jeździe osiągasz spokojnie 35km/h, nie kręcąc jak wariat a komfortowo. Taka prędkość spokojnie wystarczy jak na rower mtb na dużej kiszce. W górę kasety rowerek ładnie się rozkręca, łatwo napędzić go na lżejszych przełożeniach. Kiedy już nabierze prędkości, chętnie się zrzuca twardsze. Pod większe górki masz 2-3 największe tryby kasety, na 36-50 podjedziesz dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sathgart napisał:

Mam wątpliwości, co do twojej opinii, że M-ka będzie dobra. Według Decathlonu rozmiar ST ramy M to 40 cm. Dodajmy długość ramienia korby ok 17,5 cm daje 57,5 cm. Mój tzw. wykrok to 85 cm. To znaczy, że sztyca będzie musiała  uzupełnić te pozostałe 27,5 cm. 

Nie wiem, przede wszystkim trzeba się przymierzyć. W L TTH ma 630 mmm to całkiem sporo. Dziś sobie wsiadłem na M przy okazji zakupu mleka w Decu i było całkiem OK. Nie zwracałem uwagi na długość sztycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

celowałbym raczej w rozmiar L ...
M -ka ma mostek 70 mm, a obręcze mają 27 mm wewnętrznie ( 30 mm to szerokość zewnętrzna ), co i tak jest dobrą wartością.

Coś mi tu nie pasuje.

- Nie mierzyłem suwmiarką ale: "Koła SUN RINGLE Duroc 30 SRC Tubeless Ready, z osiami BOOST, w rozm. 15 mm z przodu i 12 mm z tyłu.
Wewnętrzna szerokość obręczy: 30 mm."

- TTH 630 + mostek 80mm w L ? To daje razem 710mm. Mierzyłeś u siebie te wielkości ? Ja komfortowo się czuję przy 675 mniej więcej a lubię długie ramy przy wzroście 177. No, ale to tylko cyferki. Trzeba się przymierzyć, każdy ma inną budowę. Geometria M jest bardzo zbliżona do geometrii Sparka - ludzie 180 cm uważają tam M-kę za ideał. Myślałem, że może być za mała ale się przymierzyłem i jest bardzo OK. Oczywiście zawsze można wziąć L-ke i zmienić sztyce na bez offsetu (tak zrobiłem mając TTH 625 i mostek 80). Jeżeli wierzyć w kąt podsiodłowy 72 stopnie to nawet niezły ruch - poprawi podjazdy a zwrotność jeszcze zostanie przy tylnej rurce 430. 

- Obręcze o szerokości wewnętrznej nawet 27 mm to dużo, 30mm pakuje się do ścieżkowców z oponą 2,4-2,6 a tu dali oponę 2,1 :D W zapasowych kołach mam 19mm i jeżdżąc na oponach 2,25 dają radę choć już trochę jest żarówka :)  Generalnie te koła to pierwszy element do zmiany przy odchudzaniu. 

Do tego baza kół w L-ce 1147 - przy XC o stromym kącie główki 69,5 to kawał kobyły. Zmierz to u siebie razem z odległością od jarzemka siodełka do środka mostka :) 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w okolicy Decathlonu z jakimkolwiek Rockriderem XC 50, 100, 500 ? Wszystkie mają takie same ramy. Dobór rozmiaru to indywidualna sprawa, im bardziej sportowo jeździsz tym rozmiar mniejszy. Możesz się też przymierzyć np. do Gate'a i zmierzyć odległość od jarzma siodła do środka mostka i tak sobie wyrobić zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Sathgart używam na codzień RR XC500 z rocznika 2019 - różnice w stosunku do 2020 są kosmetyczne.

Przy wzroście 180 cm i przekroku 86 cm mam ramę L. Preferuję raczej sportową pozycję na rowerze i na pewno nie powiedziałbym, że L jest za duża lub nie daje komfortu dla osoby o wzroście 180 cm.

Do M przymierzałem się i niestety, ale była moim zdaniem przymała. Każdy ma oczywiście inne preferencje, jednak dobrze bym się zastanowił jeszcze raz nad rozmiarem.

Jeśli masz jakieś pytania szczegółowe o XC500 śmiało pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Nie chcesz sprzedać swojego roweru? :D

Zmiany są kosmetyczne, rozumiem, ale dorwać nowy model z 2019 jest niemożliwym. 

Zamówiłem rozmiar L i taki już zostanie. W piątek będzie u mnie to dam znać. Szkoda, że nie oferują darmowej wysyłki zwrotnej, ale trudno ;)

Uważasz, że coś należy zmienić w tym rowerze (siodełko np.), czy można spokojnie śmigać na takim, jak przyjdzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Sprzedać? Nie ma mowy. :)

Nowego z 2019 roku już nie znajdziesz.

Moim zdaniem trafny wybór jeśli chodzi o rozmiar.

Siodełko jak dla mnie jest wygodne, ale co kto lubi. Jak dla mnie na start do zmiany manetka blokady amortyzatora. Mimo, że w 2020 roku jest poprawiona wersja z szerszym pierścieniem, to jej skok jest nadal za długi, ja swoją, jeszcze w starej wersji, zmieniłem na Oneloc od RSa.

Ponadto jeśli ergonomia manetki GX odpowiada to w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. U siebie wrzuciłem jeszcze opony Vittoria Mezcal i przeszedłem na bezdętki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Siodełko, to ocenią Twoje 4 litery, które każdy ma inne, więc trudno doradzać, chyba że byłoby bardzo kiepskie ( w co wątpię )...

wkg
W Decu najwidoczniej nie do końca wiedzą co sprzedają, a skoro byłeś w sklepie, to mogłeś rzucić okiem, czy nie ma oznaczeń na naklejkach, albo lepiej się przygotuj następnym razem i zabierz suwmiarkę :icon_wink:
Nie mam 100% pewności, ale z tego co pamiętam, to bogus92 pisał coś o 26, czy 27 mm, a jak się poszuka, to w niektórych sklepach opis mówi to co napisałem, czyli 27 mm wewnętrznie : klik
Co do rozmiaru - jeżeli kiedyś będę miał okazję, to też się z ciekawości przymierzę, a na razie, to M - ka wydaje mi się dolną granicą przy 180 cm wzrostu ( Dec sugeruje tę ramę do 174 cm wzrostu ), bo ma niby te 61 cm górnej rury, ale mostek 70 mm, więc z offsetem ( zgaduję 20 mm ) wychodzi pi x drzwi 70 cm ( dla porównania : u mnie przy średnim kole jest więcej ( +/- 71 cm ), ale mam dłuższy mostek, a podsiodłówkę 44 - mam 180 cm i 84 przekroku ).
Po co porównywać bazę kół ninera z krótkim średniakiem ( u mnie 107.4 cm ) ?
L -ka ma podsiodłówkę 45 ( mimo większej wysokości ramy, prawie na bank nie byłoby problemu "w kroku", skoro u siebie bez problemu stoję przy główce ramy, ale to nie ja kupuję ;) ), więc poza większym marginesem przy ustawieniu sztycy ( zwłaszcza jak ktoś lubi mieć wysuniętą bardzo wysoko ), dochodzi większa długość horyzontalna, co może być zaletą w przypadku szukania sporego wyciągnięcia, choć jakiegoś strasznego maxa tu nie dostrzegam, bo wyjdzie około 73 cm ( uwzględniając offset ), czyli wystarczająco długo, ale bez przegięcia ( moim skromnym i nic nieznaczącym zdaniem ) - będą o tym decydowały preferencje i budowa osobnicza, bo np. przy tym samym wzroście ktoś może mieć nieco dłuższe ręce, szersze ramiona...
Zgaduję, że większość osób przy podobnych warunkach wybierze jednak rozmiar L ...
Ze swojej perspektywy, to musiałbym trochę na obu pojeździć, żeby wybrać - w sumie z mostkiem z L -ki ( 80 mm ) na M -ce miałbym tę samą długość co obecnie ( jeżeli offset ma 20 mm ), a dodam, że jakoś super wyciągnięty nie jestem, i w sumie tego nie szukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...