Skocz do zawartości

[tylne zawieszenie] Trek Remedy 9.7 2012 wymiana starego dampera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam od kilku lat Treka Remedy 9.7 2012

Niestety Damper już niedomaga i chce wymienić na coś lepszego o lepszej kondycji 

Oryginalnie w tym rowerze był montowany

DRCV RP2 7.25 x 2.0 co na mm daje 184x50mm

Problem mam taki że takich dokładnie amortyzatorów już nie ma, ciężko dostać by rozstaw montażowy miał 184mm przy 50mm golenia.

Aktualnie co można dostać zbliżonego to 184x44.5mm albo 190x50mm

Z 190x50mm można wyrwać Monarchy lub Manitou

Natomiast z 184x44.5 Foxy Factory na kashimie

Moje pytanie czy dużo zmienię w geometrii jeżeli dam damper o nieco dłuższej długości montażowej ?

Czy jak zamontuje idealna długość montażowa 184mm ale goleń będzie krótszy zamiar 50mm będzie 44.5mm to czy nie będzie tak że zawieszenie ramy będzie większe niż dampera i w efekcie mogę go często dobijać ?

Ten Trek przy oryginalnych amortyzatorach miał skok 150/150

Ewentualnie jakie inne dampery polecacie typowo pod Enduro, bardziej nastawienie na zjazdach i skokach kilku metrowych 

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
16 minut temu, klimczop napisał:

Czy jak zamontuje idealna długość montażowa 184mm ale goleń będzie krótszy zamiar 50mm będzie 44.5mm to czy nie będzie tak że zawieszenie ramy będzie większe niż dampera i w efekcie mogę go często dobijać ?

Nie, bo skoku będzie mniej. Jakby był damper 184 ze skokiem 60mm to wtedy by była taka możliwość.

17 minut temu, klimczop napisał:

Moje pytanie czy dużo zmienię w geometrii jeżeli dam damper o nieco dłuższej długości montażowej ?

Nie polecam. Kiedyś miałem 200 zamiast 190, różnica zauważalna. Na minus.

18 minut temu, klimczop napisał:

Niestety Damper już niedomaga i chce wymienić na coś lepszego o lepszej kondycji 

Co mu dokładnie jest? Bo jak nie ma uszkodzeń mechanicznych typu przetarta goleń to na serwis, a nie od razu wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damper był na serwisie u Wicha Workshop we Wrocławiu i tam dostałem info że damper nie jest progresywny tylko liniowy, działa cały czas tak samo obojętnie jak zmienię ustawienie. Faktycznie tak jest obojętnie jak zmienię Propedal to nie czuje żadnej większej różnicy.

Zapomniałem dodać , że aktualnie mam zamontowany Fox Float RP23 Propedal

 

Edytowane przez sznib
Nie cytujemy posta poprzedzającego w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, klimczop napisał:

Damper był na serwisie u Wicha Workshop we Wrocławiu i tam dostałem info że damper nie jest progresywny tylko liniowy, działa cały czas tak samo obojętnie jak zmienię ustawienie. Faktycznie tak jest obojętnie jak zmienię Propedal to nie czuje żadnej większej różnicy.

Zapomniałem dodać , że aktualnie mam zamontowany Fox Float RP23 Propedal

 

Damper po zmianie ustawienia powinien dawać odczuwalne różnice. Wygląda na walniętą platformę. Zresztą każdy damper powietrzny jest mniej luba bardziej progresywny, twardnieje wraz w ugięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja nie chce już inwestować mój stary amortyzator, chcę nabyć coś o wiele nowszego i lepszego
Dlatego proszę o odpowiedź
Lepiej brać ten sam rozmiar montażowy to jest 184mm ale o 6mm krótszy goleń 44mm czy lepiej brać ciut dłuższy rozmiar montażowy 190mm ale z takim samym goleniem jak w seryjnym amortyzatorze 50mm ?
Rozumiem że jak zamontuje takie 184x44mm to skok tylnego zawieszenia mi zmaleje z 150 pewnie do ok 140mm zgadza się ? skoro przy 184x50mm mój rower miał skok 150mm

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Lepiej krótszy. Poza tym długość montażowa i skok to nie wszystko. Ważne żeby zaworowanie było dopasowane do zawieszenia ramy. Jak nie będzie to zawieszenie może być zbyt progresywne i nie wykorzystywać w pełni skoku, albo wręcz przeciwnie; przelatywać przez skok i dobijać przy byle zjeździe z krawężnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zawsze jest opcja dłuższego tłumika i tulejek offsetowych 

https://allegro.pl/oferta/offset-tulejki-montazowe-do-dampera-proshox-7458552208

Do treka jest konieczne dokładnie dobrane zawirowanie ze względu na charakterystykę ramy ( delikatnie progresywna ), co może bardzo utrudniać wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze zapytam czy ktoś orientuję się czy poniższy damper dobrze posłuży do Enduro ? z większym nastawieniem na zjazdy i hopanie po kilka metrów w dal i wzwyż 

https://www.olx.pl/oferta/damper-fox-float-dps-dual-piston-kashima-184-mm-nowy-dm-95-CID767-IDECeGq.html#4b48fc2d88

i czy jest to dużo gorszy amortyzator niż wersją z dodatkową komorą EVOL

https://www.olx.pl/oferta/damper-fox-float-factory-184mm-CID767-IDEVKRf.html#4b48fc2d88


Pozdrawiam

Edytowane przez klimczop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 22.06.2020 o 22:09, KSikorski napisał:

Moim zdaniem nie mając kompetencji w zakresie dobrania zaworowania pod przełożenie ramy w funkcji skoku wymiana dampera na inny tylko pogorszy wrażenia względem starego po solidnym remoncie.

Hmm a znasz kogoś kto ma owe kompetencje ? czy to jest tak, że wtedy można sobie zabrać dowolny damper z takimi samymi wartościami w moim przypadku 185x50mm i ktoś po obliczeniach kątów tylnego trójkąta i łącznika wahaczy może nadać damperowi odpowiednią kompresje ?

Aktualnie znalazłem damper który pasuje wymiarowo pod seryjną wielość montażową 185x50mm

https://www.bikester.pl/rockshox-super-deluxe-ultimate-rct-rear-shock-185x50-320lb-trunnion-standard-M912874.html

Jedynie co to nie wiem jaką szerokość montażową ma ten damper i czy go zmieszczę w mój łącznik wahacza, który ma szerokość 50mm

Tylko nie mam pojęcie właśnie czy on dobrze zapracuje w mojej ramie 😕 i za bardzo nie wiem gdzie mógłbym się dowiedzieć, i czy w ogóle da radę się dowiedzieć, lub ewentualnie po zakupie odpowiedni ustawić ten damper, żeby to dobrze pracowało 

Pozdrawiam

20220713_201938.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...