Skocz do zawartości

[Buty] Pierwsze SPD na rower crossowy


Verr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

A więc stało się. Chcę spróbować swoich sił na SPD. Znajomy ma i bardzo zachwala więc pomyślałem, że skoro się wkręcam w rowerozę to zainwestuję, żeby było jeszcze przyjemniej. Jeżdżę na rowerze crossowym i poszukuję butów raczej turystycznych (przynajmniej tak mi się wydaje), dla początkującego amatora rekreacji :D Wycieczki po około 30 - 40 km, jeśli już schodzę z roweru to dosłownie do sklepiku czy krótkiego odpoczynku łapiąc promienie słońca ;) 

Wpadły mi w oko Shimano MT3 i CT5.

Założyłem sobie budżet 400zł na buty + pedały SPD.

Pomożecie? Z góry dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CT5 - buty zasadniczo miejskie, ale bez problemu radzą sobie w wypadach trekkingowych, także po "lajtowych" drogach gruntowych. W trudny teren się nie nadają, głównie z powodu "śladowego" bieżnika. Wygodne do długotrwałej jazdy i chodzenia - niezbyt twarda podeszwa. Bloki dość głęboko "wtopione" i nie kontaktują się z równą powierzchnią podczas np. zwiedzania muzeum :-) Gdyby mi się rozpadły, chyba kupiłbym ponownie do lekkich zastosowań,  na długie przeloty rekreacyjne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo :) tak jak mowie, ja raczej schodzic i duzo lazic nie zamierzam wiec raczej sie nastawiam na jazde w nich ale chyba nie ma sensu brac butow MTB skoro po wymagajacym terenie nie jezdze. To rekreacyjna jazda wiec dlatego pomyslalem o butach turystycznych. Chyba ze moje rozumowanie jest zle wiec poprawcie mnie jesli sie myle. Jesli chodzi o budzet, to te +/- 300 zl na same buty to ok budzet czy za malo? Jakie do tego pedaly byscie polecili? :) Np. do tych CT5 o ile beda mi pasowac przy mierzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechnie się uważa, że buty Shimano powinno się kupić o numer większe, niż "cywilne". Ja mam "kopyto" 41 na styk, buty codzienne kupuję 42. Te CT5 też mam 42 i ze skarpetkami średniej grubości jest ok. Ale: mam także typowe buty MTB Shimano M089 i rozmiar 43. 42 byłyby "na styk", zwłaszcza z grubszymi skarpetkami - czyli w chłodne dni byłyby mało komfortowo. Wspomniane MT3 - czy podobne - też warto brać pod uwagę, bo to nadal model trekkingowy. Bieżnik w miarę agresywny, więc mniejsze prawdopodobieństwo, że podpychając rower pod trawiastą skarpę zjedziesz z bicyklem na dół :-). Możliwe, że gdybym nie miał dodatkowo wspomnianych  M089, to rozważałbym właśnie MT3 lub podobne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście ! Na rower crossowy ? Skoro piszesz:

49 minut temu, Verr napisał:

ja raczej schodzic i duzo lazic nie zamierzam

To po co Ci sznurowane buty ? W moich spokojnie chodzę, jeżdżę samochodem a klamra powoduje, że noga jest porządnie trzymana. Zresztą - co tu dużo gadać - zamów przez internet kilka par, wybierz sobie i resztę oddaj :D Ja w domu codziennie potykam się o pudła zamawiane przez moją lepszą połowę :D A dobór butów do jazdy to poważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sandacz napisał:

Tak na marginesie a propos sznurowanych butów: ludzie często narzekają na samorozwiązujące się sznurowadła. Ja też miałem ten problem z CT5. I definitywnie pomógł ten sposób :-)

http://truchtam.blogspot.com/2013/06/jak-zawiazac-buty-by-sznurowki-same-sie.html 

na chłopski rozum nie trzeba specjalnej techniki sznurowania (mimo że jak widać jest prosta), wystarczy po jednym zasznurowaniu, zasznurowac drugi raz uszkami, robie tak od lat w butach górskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M089 nie mogę znaleźć w moim rozmiarze (prawdopodobnie Shimano to bedzie 45, zazwyczaj biore 43/44 ale dł wkładki mam praktycznie zawsze 28.5 cm)... Ale skoro pojawił się głos, że (jeśli dobrze rozumiem) więcej jeżdżę niż chodzę i rozważyć również buty MTB to może SH-ME100? Może z racji na to, odpuścić MT3 skoro pedałuję więcej niż tuptam? :D

Przyznam, że trochę się już pogubiłem :P

A jeśli chodzi o pedały, to myślałem nad SHIMANO SPD PD-T400 chyba, że warto dołożyć do SHIMANO SPD PD-MT50, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://rowerowysquad.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=BUTY+SHM089L&submit_search=

https://biostern.abstore.pl/pedaly-i-bloki-pdm520-czarne-pedaly-spd-z-blokami,c72,p524,pl.html

Kup normalne pedały. Te cudaki klikowo -platformowe spowodują tylko rozdwojenie jaźni. Widziałeś kiedyś kogoś kto na takim czymś jeździ ?

Buty na rzepy nie będą trzymały stopy. To już lepiej zwykłe platformy i zwykłe buty .

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy model 089 jest nadal produkowany? Wydaje mi się, ze nie, a to, co jest w handlu, to "zapasy magazynowe". Podobne buty to obecnie model z klamrą ME3:


https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-me300-me3-pd17381/?v_Id=119681  

Co do pedałów pełna zgoda: normalne, dwustronne - i tyle...

Edytowane przez Sandacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Verr napisał:

M089 nie mogę znaleźć w moim rozmiarze

wedlug mnie to najgorsze buty jakie shimano zrobilo, jedyne w ktorych nie moglem dojechac dalej niz 50km i musialem rozpinac. :P 

Shimano robi dobre turystyki, byc moze drozsze modele mtb, i szosa sa dobre, ale M089 to zwykle gumowce :P,  wedlug mnie wyjatkowo podle, zupelnie niedogadaly sie z moimi stopami, na plus jedynieb.dobra przewiewnosc. 

Jesli szukasz turystykow, to najlepsza opcja to sznurowane, ew sznurowane z rzepem na gorze, pod ktorym mozna tez schowac sznurówki zeby sie nie dyndały... 

I jak raz shimanno do swoich butów daje b.dobrej jakosci rzepy, duzo potrafia wytrzymac, zanim haczyki przestana trzymac... na moje oko duze lepsze niz np sidi w swoich modelach na rzep.

Jeslii szukasz butow turystycznych, to nie ma sensu ładowac sie w jakies klamry i niewiadomo co, wazne zeby podeszwa byla nei za sliska (jak np sidi), zeby dalo sie w nich bezpiecznei chodzic ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Sandacz napisał:

A czy model 089 jest nadal produkowany?

Nie.

Teraz, cinol123 napisał:

wedlug mnie wyjatkowo podle, zupelnie niedogadaly sie z moimi stopami, na plus jedynieb.dobra przewiewnosc. 

Albo twoje stopy z nimi. Moje się świetnie dogadują :) To buty na raczej wąską, zgrabna stópkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wkg napisał:

Albo twoje stopy z nimi.

Byc może, mam troche żabie stopy, dosć szerokie w palcach, niemniej przerobilem juz nascie par butów, nawet mam t gdzies spisane ...i w zadnych nie mialem problemow. Jedynie te M089, i to do tego stopnia iż autentycznie po 50km musialem miec rozpiete wszytko zeby wrocic do domu ...

Edyta:, 14 par przetestowanych na własnych stopach :P i żadne nawet sie nie zblizyly do dyskomfortu jaki miałem w M089.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Shimano chyba nie ma na Polskę w ofercie butów w wersji "wide" chociaż je robi... 

A co do m089... zwykłe - to niewygodne dziady, wcześniejszy model m088 był wygodniejszy po prostu w standardzie szersze w palcach wiem z autopsji bo:

Jak kupowałem kieedyś tam buty to mierzyłem m089 i kaszana, ale na całe szczęście były w sklepie (przecenione zresztą) m088 - całkiem wygodny but.

Ale jakbyś trafił na SH-M089LE czy SH-M089WE, to byś pewnie nie nażekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, buty MT3 przyszły ale rozmiar 45 wydał mi się stanowczo za duży. Mimo, że zazwyczaj mam wkładkę 28.5 w tych butach miałem po prostu wrażenie, ze przednia część stopy lata mi na lewo i prawo. Zastanowię się, czy zamówić rozmiar mniejsze... Póki co zwracam i szukam dalej... Jakieś jeszcze polecicie w przedziale do 300zł? Takie które produkują :P

Edytowane przez Verr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, cinol123 napisał:

Co tu szukac, jestes z Waw, idz do deca, znajdz swoj rozmiar shimano, i praktycznie wszystkie ich buty beda tej samej wielkosci.

Dokładnie tak, zmierzyłem MT3 w deca i  okazało się że rozmiar który noszę na co dzień jest w sam raz i jeździ mi się znakomicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem buty w Decatlhonie Giro Division, wydaly sie calkiem porzadne, wygodne i dosc tanie. Stwierdzilem, ze na nauke jazdy w zatrzaskach beda ok. Niestety MT3 okazaly sie po prostu dla mnie srednio dopasowane (rozmiar 44 byly za male a w 45 noga mi latala na prawo i lewo). Dam znac po pierwszym uzytkowaniu. Czekam na pedaly aktualnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...