Skocz do zawartości
Lawstorant

[piasta] czy wymiana przedniej ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Lawstorant
Napisano (edytowane)

Tytuł trochę za prosty, ale też nie potrafiłem tego ująć w jednym zdaniu. Sytuacja wygląda następująco, mam w rowerze piasty Shimano FH-M475 (tak, szrot. Rower był kupiony używany). Ostatnio zaglądałem do bębenka bo zaczął się kleić i przeskakiwać albo zaciągać łańcuch. Po wyczyszczeniu i ostrożnym nałożeniu smaru do łożysk sytuacja się uspokoiła, ale nie daje mi spokoju to, że jeden ze schodków jest całkowicie zjedzony, i jeszcze jeden tak w połowie. Kończy się to na tym, że mam szansę stanąć na pedały i albo bębenek przeskoczy (apdejt, pojechałem do lasu i znów zaczął zaciągać łańcuch, tak jakby bębenek nie działał i koło obracało kasetą), albo nawet się wywalę także chcę wymienić całą piastę jednak przez to, że niedawno wymieniałem szprychy, wiedzie mnie w kierunku FH-M756. Ogarniam piasty na konusach i kulkach, potrzebuję QR i mocowania na 6 śrub a najważniejsze jest to, że ma identyczne wymiary także nie musiałbym znów kupować 36 szprych na wymianę. Rozpisałem się, więc przejdę do sedna sprawy. Czy jest sens wymienić od razu przednią piastę (tak samo FH-M475) też na FH-M756? Bieżnie, konusy i kulki są nawet w niezłym stanie (na tyle jeden konus jest dość mocno zjedzony) a najostrzejsza jazda jaką uprawiam, to zjazdy w lesie tak do 35 km/h. Czy FH-M756 nie jest pobiedzone i ma trzy zapadki?

Nie chcę wydawać majątku na piasty. Wystarczy, że rower dostał niedawno nowy napęd, hamulce i tarcze (napęd T6000 i hamulce M6000 z RT66). Rower ma ramę bardziej Trekkingową także na DH i tak tym nie pojadę. 90% czasu spędza w mieście, szczególnie po wakacjach gdzie nie mam tyle czasu na "ostrzejsze" wypady.

Edytowane przez Lawstorant

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dokumosa

Przodu nie zmieniaj póki wszystko gra. Efekt finalny będzie.żaden.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
SoloTM
Napisano (edytowane)

Tył 756 albo tanszy 525, tansza, też dobra.

Edytowane przez SoloTM

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dokumosa

Jedne z ostatnich piast które robią przebiegi ponad 30kkm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Chamelleon
      Przez Chamelleon
      Witam. Dalsze perypetie mojej nauki serwisowania roweru. Tym razem mam problem z hamulcem. Po 3 latach jazdy hamulce były już nie te więc wymieniłem w tytułowych Shimano klocki. Tarcze odtłuszczone bio degreserem, nowe klocki oryginalne, żywiczne Shimano bo podobno do tych hamulców i tarcz innych nie wolno. Ok, przód hamuje pięknie, tył jednak nadal klamka miękka. Więc zlałem płyn i wlałem oryginalny różowy Shimano. Fabryczny płyn był przezroczysty ale w specyfikacji hamulca znalazłem, że ten różowy powinien być użyty. Na koniec odpowietrzyłem na kilka różnych sposobów ale niestety efekt ciągle ten sam. Bombelki już nie lecą, zamykam zawory ale nadal klamka miękka. Niby jest lepiej, jednak nadal nie ma szans zatrzymać koła na czymkolwiek innym niż piasek. Przód o niebo jest mocniejszy. Tak więc zastanawiam się czy to wina klocków, manetki czy ogólnie instalacja jest nieszczelna. Jakieś pomysły? Z góry dzięki. 
    • brachypelma252
      Przez brachypelma252
      Cześć,
      Chciałbym Was prosić o pomoc.
      Posiadam u siebie w MTB kompletny napęd EAGLE 1x12, korba X01, 32z, 6mm offset, GXP, BEZ BOOSTA. Czy jest opcja aby podmienić korbę na SHIMANO oczywiście nadal pozostając przy napędzie 1x12 ?? Posiadam pomiar mocy STAGES XTM8000 stąd moje pytanie bo fajnie byłoby to zamontować u mnie w MTB 
      Pozdrawiam !!
    • szymku
      Przez szymku
      Witam,
      Sprzedam nową, ściągniętą z roweru (zerowy przebieg), przerzutkę SHIMANO TIAGRA RD-4700 SS.

Szczegółowy opis (strona Shimano): 
      https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/tiagra-4700/RD-4700-SS.html
      Cena 100 zł + KW, możliwość odbioru osobistego w Żywcu lub okolicy.

• matic123
      Przez matic123
      Witam, Wymieniłem w rowerze korbę, kasetę na alivio hg51, łańcuch na connex 808. Mam problem z łańcuchem TYLKO na 8 biegu, niezależnie od biegu z przodu, zawsze się to dzieje. Problem polega na tym, że podczas normalnego pedałowania, łańcuch zachowuje się jakby chciał wskoczyć na 7 bieg ale jednak rezygnował, albo jakby nie wchodził między zęby kasety. Kupowałem nowe części, przejechałem już ok. 100km na tych nowych elementach, niestety max na 7 biegu bo mam ten probelm z ósmym. Kręcenie śrubami baryłkowymi nie pomaga, przerzutka z tyłu jest dobrze wyregulowana, jej zakres jest dobry i przerzuca tak jak powinna. Nie jest krzywa ani nic.
    • matic123
      Przez matic123
      Witam. Wymieniłem u siebie w rowerze przednią korbę, łańcuch (connex 808) oraz kasete na SHIMANO Alivio CS-HG51. Mam problem z przeskakującym łańcuchem TYLKO na 8 biegu z tyłu. 
      Wygląda to tak jakby przerzutka chciała wrzucić 7 bieg ale zrezygnowała. Nie umiem tego inaczej opisać. Czy możliwe jest zużycie kółek w przerzutce? Jest to acera RD m360. Przerzutka jest ustawiona dobrze. Wszystkie biegi się zmieniają i łańcuch jest w jednej linii z zębatkami na kasecie.. Proszę o pomoc :C
      Dodam że kółka w przerzutce były nasmarowane i wyczyszczone. Ruszają się one na prawo i lewo. Koło jest delikatnie krzywe ale przed wymianą łańcucha (Bo najpierw wymieniłem korbe i łańcuch a dzisiaj kasete) nie działo się to na  starym łańcuchu chyba shimano cn hg40