Skocz do zawartości

[beskid Śląski] Trasy dla początkującego


Petros601

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czy ktoś kto dobrze zna okolice Wisły i  Brenej jest w stanie polecić jakieś trasy dla początkujacego na mtb?
Dużo jeździłem na szosie. Kondycje mam. Teraz posiadam rower Kross Level 4. Czyli Hardtail ze zwyklym amorem z przodu.

Kondycję mam dobra ale boję sie technicznych podjazdow i zjazdów. Czasami podjazdy bywaja tak strome że nie umię zeskoczyć z roweru albo mam wrażenie że przelecę przez kierownice. Nie jestem zbyt zwinnym człowiekiem :P

Czy taka trasa z linku jest do przejechqnia dla amatora (technicznie)? Tu jest chyna zjazd 20%? To dużo? Da sie to przejechac bez praktyki mtb?

https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.7214920,18.9163490;49.6892200,18.9638750;49.7252340,18.9934300

Możecie polecić inne trasy?

-mało asfalu

-fajne widoki ze szczytu

-łatwe technicznie

-może być ciężko komdycyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Żeby mieć mniej asfaltu, to lepiej wyjeżdżając z kwatery udać się ulicą Wyzwolenia na zachód i wjechać na Czarny szlak. Tam odcinkami będziesz prawdopodobnie zmuszony wpychać rower. Natomiast jak już znajdziesz się na połączeniu czarnego szlaku z zielonym, to już później trasa będzie w miarę łagodna i fajna widokowo. Następnie odcinek czerwonego szlaku na Kotarz, masz pewne pchanie. Później już na zasadzie, raz z górki, raz pod górkę. Fajna trasa. Technicznie Beskid Śląski nie należy do najłatwiejszych, ale jest do przejechania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest w pobliskim Beskidzie Żywieckim i Małym. Miejscami trzeba rower prowadzić czy to ze względu na stromizny czy spadki nie do ogarnięcia przez statystycznego zjadacza chleba. Jak nie zna się trasy warto jeździć asekuracyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukując fajnych tras trafiłem na ciekawa stronę i sobie wybrałem kilka. Tak czy owak wszystkie są porządnie opisane, obfotografowane i w większości z trackami. Przykłady:

http://beskidtrail.pl/skrzyczne-malinowska-magurki-wieczorowa-pora/

http://beskidtrail.pl/grzbietami-nad-ustroniem-wisla/

http://beskidtrail.pl/slaski-standard-nieco-powiekszony/

http://beskidtrail.pl/towarzyski-beskid-maly/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady.

Jeszcze nie udało mi sie wyszukac trasy bardziej łagodnej.

Na tych wykresach z tras widac wzniesienia 10 do 20 %. Czy ktoś wie czy amator da rade wjechać na 20% Albo czy można bezpiecznie zjechać  z 20% ? Chodzi mi raczej o technike/bezpieczeństwo niż kondycję i siłe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://beskidtrail.pl/skrzyczne-malinowska-magurki-wieczorowa-pora/

Tu masz wszystko - mapke, tracka ... od Ostrego, dolinką, potem w prawo i trawersami

Na Skrzyczne wjeżdżają wszyscy - jeden wolniej drugi szybciej ale hard-coru tam nie ma.

Dalej się okaże : ) Zresztą żaden grzech czasem zejść z roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wjechać na Szyndzielnię z Bielska - spokojnie do zrobienia a potem zjechać na Kozią Górę i pozjeżdzać EnduroTrails. Wariantów dużo, wszystko zależy od Ciebie.

Nastaw sie, że jako statystyczny użytkownik wszystkiego nie wjedziesz jak i nie zjedziesz (choć tu chyba prościej) i od razu się lepiej poczujesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bielska, a od Brennej to jeszcze lepiej z Jaworza, bo tam już da się do lasu wjechać - Dębowiec-Szyndzielnia-Klimczok-Błatnia i zjazd do Brennej. Zjazd zbyt stromy i kamienisty żeby dało się podjechać, ale w dół spokojnie.
Na samą Błatnią też da rady wyjechać z Jaworza, są przynajmniej 2 drogi przejezdne, w tym główny szlak od hotelu Jawor. Choć możliwe kilkunastometrowe pchanie.

Z Błatniej na Klimczok też się da ale jest znacznie gorzej. Za dużo kamieni, ale jakby je wywalić to jest to przejezdne. Za to wtedy można Rock&Rollę zaliczyć. Ale jeśli nie byłeś nigdy na ścieżkach to najpierw z Bielska Kozia Góra, podjazd Daglezjowym i Twister żeby zobaczyć z czym to się je. W razie czego pogotowie będzie mieć bliżej ;)

Równica i granią do Trzech Kopców. Trochę pchania, trochę jazdy. W dół zjeżdżałem po stokach Nowej Osady.

Czantoria i granią do Kubalonki. Jechałem to Hexagonem z XCT. W dół zjechałem wszystko (o dziwo), pod górę pchałem wszędzie ;)

W dniu 19.07.2019 o 17:00, Petros601 napisał:

Czy ktoś wie czy amator da rade wjechać na 20%

Ze Straconki na przełęcz pod Łysą Górą masz równiutki asfalt z max 19%. Pojedź tam i sam sobie odpowiedz, co będzie jak zamiast asfaltu chciałbyś jechać po luźnych kamieniach. 

W dół da się, choć Twój rower nie jest bezpieczny do tego z racji kąta główki. Tak czy inaczej obniż siodełko na max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Która trasa biegnie szczytami i jest opcja że wjadę na górę kolejką na Szyndzielnię lub na Skrzyczne?

Wiem że to pójście na łatwiznę ale w tej chwili kondycja nie pozwala na wiele:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziesz kolejką na Szyndzielnię potem kierunek Błatnia i z powrotem na Szyndzielnie albo Klimczok i zjedziesz ścieżkami ET. Choć jak juz chcesz wjechać na Szyndzielnię, to w kierunku Błatniej będzie tylko gorzej :D.

Ze Skrzycznego w kierunku Baraniej G. i z powortem albo gdzie tam chcesz zjechać. Podobnie jak wcześniej tu również są odcinki z buta lub żelaznej łydy :devil:

ps. oba szlaki mocno turystyczne więc ludzi w .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Szyndzielni przez Klimczok na Błatnią to jest spoko wycieczka w zdecydowanej większości przejezdna, choć nie specjalnie daleka. Na Klimczok jest ciężko wyjechać, w sumie na samą Szyndzielnię też ale to kawałek, a potem po zjechaniu z Klimczoka jest dosłownie kilkumetrowy fragment, którego nie da się podjechać. Z Błatniej jest fajny zjazd właściwie niemal każdy.

Ze Skrzycznego jest rewelacyjny kawałek do Malinowskiej Skały, gdzie już trzeba rower pchać, ale potem zaczyna się pchajduro z elementami jazdy i pchanie się na Baranią jest trochę bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kilka pytań na początek 😀.

rSLmcMas11A3JEWfvXUFSbdW04e54OE2eb1KD4VgZrqFIK921Ly7XbHSSgIltxGvDe9pGKw3LJaHRyZJ0f1UIGbuyi9lLCIqkE7hDga0bGEgKMhISbweV9cutxIOIb0Pl6uqikhCfVql0O6iseVvYiQ2bFEaRYsnCAl_xWy1VGfrWg7FgyA3RVryMZmGA8Rnp92-xVgrobL18VrRoYwE9UAuTZDGL_NieGzkjUGn1yiZlrY5D9KhJQcHOr8ivjWxZF3ipeDElOkuWyRG8CI-VTU6WruFteHyMrDwzu5tWUclfMV2aGPrS7wzTeMJJHK4EAHJT63m05adtXkiekpTHQ3ODnVXFNGTpLztP6Fp0gkd2AEDADcOqKy3YFeMZL-CRU4whOOkuE4RDsDcVuA4aos8whuIpWwYf0ELdm7PXo4AK2TlnkmhI_0K9BFRNgyjAxjKAaasj7CjP0lCHNmOEvWBbymjQDyvKDxugQ7VopkiRi_-OqTWcOzBCVTXZVIU6D9IT_NdffAwzTqd3jzw3gaUh2CM6BW_1S8ixD-QHfCqvcsCiYul5xvRnVlQ9uuXeAUy2IzsAyCkjf3cYCOEEgYErS6tv0xfcvi1l6DXY3R5-rg_t-Ke7_m6gXQCjUEbcFpWObCIcGLj1smof8nJf8lBHyS0DfMlMhMMOLAg4WhxDCA6qhkmZD1-8XfgsuxtdinR4A733QZNbLPPBEV-eIBs=w825-h711-no?authuser=0 

Czy odcinkiem zaznaczonym przeze mnie na żółto podjedzie się czy lepiej podprowadzić szlakiem?

 

BHCVfhc-SP06Ksa1bhv0ltUHIiw6niTfXkuM9a6lVlpXagHF4FRAYlvsTdBucu-ZAAk49csppVFLAvQb_MGkSLhEDDu4QtRaeNdE-JHnwvTLND1EzNBi01tSThQWCyqdJp1DjlyV8D8HEerp2o-rNe1EG0N0-iFrN135wu6sTGMiQNrXQ5gwzVvNSkMGx2dlbhFBmj8NKOzLgmw7-KSSBTylpGJP8EEhfodasO5Sj9eIdgLiNHLjDTB5hb4_In4zMv6GnLlRYz2hN_R2gBk8P1i0A6E8M3bM619068l7Vb9y4hsivNMGV6A4ZrFdSzttgvbrXTXoTaFe-aW43dBS5sc4F2_-EyQVLUhEVUMOXMUmiDpj495pJIon83Tw8bWRo7QToxzb0Gl2XweMKhuKg3lbZsOFRLHkfqYI6dRLoKNgXv_PQLdrlRN02J2V5cpeNXgBS6BoHy35dx9LXZAIWXR7ZwsAFpFV2DK7s259R-bDqpaW3sHPY4Y9S0IExnSCcq6eSWNboPN1lA0RcwV9MdXudf5jOV7MVxRJ0xcVzK06tnSxGNYo3NQbo8GoBVUkT1KyJCJscsF2olDuLbVeNAYj3DMYKCO2CqcBPtH8-sC2vpiJRtUHNyEhKX9VMHxnNPQUSSTO2GwO498Ke1NKIYslA-KBWDap5xE2a8xWFLxJpTPs4T-l0txDUpplpZscB-O-7zs8z8v_b8VZo8wW-CGF=w710-h634-no?authuser=0

Ten zaznaczony odcinek szlaku od Skrzycznego wygląda bardzo dobrze, a jak jest niżej?

 

WVvUhL_66O5U_YR-wxZDXXNvAfRczHWLN29knFP-IbtoflpCNTTpvB2XiYwP8Al0quwfEc16Gyhk2Yu5QaQV6dSAagRxNl96Dgdj0LekybhCOmejacgbTWYaqwnSi-CNlh8EhEq8E9eO3fXiWnnAyG9W747WU0DJi5JipJ3WYfCZ3jtWmRAX-6px2kf1bBL1kXw3QJBe5b4rd53PkmteJPnTvwwPW7JxRlgeIXVUDI6XUvvfyOHFjGHu8ySz23y56glWCjY5tiV1vY0BXEAjCywX7B7O5AT6algM8W3SbXxvra0AoG-rYJcGUkRK66gV6JZ9IyC_rFwwJXz9N9ZuUmqybcQhBSdDlTIp5yO6Ukwlbt8Q8zMUnhKDU2rJMQaAAOL7SjOCRSNw_iK7idyZrs6j7ub0e2Qyys-SfSDnmqq5_gs8o6UEMKzRQsihfsv4LdGio-z5ePVG8Cuqx9WPq3RDzoAZf8clbtOFtNu_Fs_HVoF5tEdBLjOUB6FKdeS1IdOz_ZUK3GbSxRXeaIIUIWrhdAC36fXrn8BBBdfbaGrFwDZfZvFPKoyag-ZC3KEh-V_zJiprfP7dpaaRqQGMVmsQ-U6ZbTtcz6La12UeNM3MULHjl2V3YV26dq-2p2i8KcCWTtoqV6rk8IlgKF5Fp8kvVkKzGhuhYCXvb63sP26Hdk9cXAdU6PmB0nHHRkGOyeOTqojwPIz8iWQ07m1vvLc6=w1011-h634-no?authuser=0

Czy podjeżdżając od Ostrego można się wbić na szlak którymś z odcinków przeze mnie zaznaczonych?

W zasadzie dwa obrazki mogłem połączyć, ale już mi się nie chce zmieniać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytować nie mogę więc post pod postem i na innym kompie mi obrazki banglają :D

 

@chudzinki

ad. 1 podjechać można ale od zakrętu tam chyba nie ma juz drogi albo jakas fatalna. Raz kiedyś sie wbiłem i przez krzaki przedzierałem, ale może coś też zle zkręciłem. Chyba najlepiej szlakiem. Pewne że dojdziesz na szczyt.

 

ad. 2 - nie do końca rozumiem o co chodzi. Szlak po polanie. 

ad. 3 - wydaje mi się o ile dobrze pamiętam, że można przeskoczyć na zielony tym fragmentem , bliżej podejścia na Skrzyczne a może i tym wcześnejszym 🤔.

Pytanie jak chcesz jechać bo jak w kierunku Malinowskiej Skały z Ostrego/Lipowej to nie do końca widzę sens jechania przez SKrzyczne, chyba, że po prostu no chcesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zawodowy zjazd ze Skrzycznego jest tu szlakiem pieszym:
https://pl.mapy.cz/s/jepuzevona
Ale aż do punktu 5, czyli połowa drogi to jest ostre enduro, bardzo trudne, bardzo techniczne, wąsko, kupa kamieni, momentami stromo. Żona może zażądać rozwodu ;) Ja tam w kilku miejscach sprowadzałem.

Natomiast od punktu 5 w dół trasa ma całkowicie inny charakter. Nadal wąski ale szybki lekki singielek o praktycznie zielonym stopniu trudności. Kamieni brak. Czasem jakiś korzeń, czy nieco zbutwiały mostek, fantastyczna ścieżka.

Czerwony szlak wygląda tak, jak się umie jeździć:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem :) Silnik tego forum trochę nie ogarnia tematu, chyba że it's not a bug it's a feature.

Ja mam ciemną wersję, bo jasnych nie toleruję. I myk jest taki, że jak wkleję coś w sensie ctrl+c, ctrl+v a nie cytat to kopiuje się kod html razem z kolorami. W ten sposób u mnie z kolei czasem wyskakuje coś na biało. 

Cały powyższy wpis jest skopiowany z prywatnej wiadomości, dlatego Ty go widzisz na czarno. Każdy kto ma białą wersję zapewne też tak będzie mieć. Za to u mnie jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...