Skocz do zawartości

[Rozmiary ram] Sprzeczne tabele z internetu


osobliwy_nick

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, osobliwy_nick napisał:

Swoją drogą tabela wymiarów podana tutaj wydaje się być przynajmniej dla mnie całkiem obiektywna:

https://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy

Dla 82 cm w kroku i wzrostu 182 cm, zalecają ramę 46 cm, dokładnie taką jak ma Rambler 18". Ja mam co prawda 185 cm, ale w kroku mam nadal te ok. 83 cm. Z kolei na ramę 20" powinienem mieć 192 cm i 89 cm w kroku. Nie mam tyle, więc logiczne, że rower nie pasuje.

Takie poradniki to tylko bardzo ogólne wskazówki. Ramy o tej samej długości podsiodłówki miewają znacznie różniący się przekrok i bywa, że taki poradnik prowadzi do błędnych wniosków. Pierwszy z brzegu przykład - Trek Procaliber z ramą 20,5 cala ma niżej przekrok niż Canyon Exceed z rama 19 cali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 cm w MTB to mało, chociaż wszystko zależy od ramy. 1 cm jest niedopuszczalny. Jak miałbym strzelać, to u mnie od kroku do górnej rury jest spokojnie jakieś 10 cm.

Patrząc na tego Rometa, to powinieneś mieć dużo miejsca. Ja jak siadam na swojej ramie Accent Peak ( na górnej rurze, przed siodełkiem), to mam bardzo mocno zgięta kolana.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szosę to może bym jeszcze kupił przez www, ale mtb raczej nie. Pierwszego górala, którego kupiłem w sklepie stacjonarnym i tak przestrzeliłem (za krótki), drugi po roku męczarni na pierwszym wydał się prawie idealny, a niemal ideał osiągnąłem dopiero po bikefittingu. Więc jest z tym trochę pitolenia. Niemniej jednak w jednym i drugim między krokiem a ramą ,stojąc mogłem umieścić pieść, a stojąc nad rowerem mogłem podnieść za kierę przednie koło. W momencie kiedy górną rurą dotykałem krocza, koło było uniesione na ok.10cm. I takiej rady udzielono mi w paru sklepach podczas przymiarek do mtb ( a wtedy starałem się kupować w sklepach gdzie obsługa była dość kumata w temacie mtb z racji stażu startowego). Może być tak, że ten 18 może być Tobie dobry, a może być tak że i tak będziesz odsyłał. Jakoś dziwne, żeby rama w TT była niemal tak samo długa w rozm.18 i 20. Bynajmniej nie spotkałem się z czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skom25 napisał:

5 cm w MTB to mało, chociaż wszystko zależy od ramy. 1 cm jest niedopuszczalny. Jak miałbym strzelać, to u mnie od kroku do górnej rury jest spokojnie jakieś 10 cm.

Patrząc na tego Rometa, to powinieneś mieć dużo miejsca.

To chyba inne pytanie było - o możliwość podniesienia koła  o 5cm. To tyle co nic : (

Ja też patrząc na tego Rometa się nabrałem  -tam zdaje się te cale do    rury poziomej liczą a nie do  szczytu komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dzisiaj z ciekawosci sprawdzę z tym podnoszeniem koła :P

Chociaż wydaje mi się że autor coś pomylił i chodzi o podniesienie całego roweru gdy się nad nim stoi. Miały być tam niby 2 cale, czyli około 5 cm i dotyczyło to rowerów szosowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2019 o 23:16, wkg napisał:

Ja też patrząc na tego Rometa się nabrałem  -tam zdaje się te cale do    rury poziomej liczą a nie do  szczytu komina.

Liczą do szczytu, mierzyłem. Ten rower ma po prostu wysoko ramę, już patrząc na niego wstępnie widzimy, że jest tam trójkąt prawie prostokątny. Chodzi mi o to zdjęcie:

Kalnu-velosip%C4%93ds-Romet-Rambler-R9.4

Z kolei na tym zdjęciu rower wydaje się mieć niżej ramę:

i-romet-rambler-r9-4-czarny-szary-29-201

Więc może to ten mniejszy rozmiar.

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy tu takiego specjalistę rowerowego w pracy. Trochę się zna na rowerach, podobno. I on mi dzisiaj powiedział, że przy takim przeznaczeniu jak ja planuję ten rower ma właściwy rozmiar i tak powinno być :unsure:

A ja planuję głównie jeździć tym rowerem po mieście, czasami jakaś polna dróżka. Brać go w teren będę raczej okazjonalnie. Po prostu chciałem mieć zapas mocy i podobają mi się rowery MTB.

Załóżmy, że rower ma mieć przeznaczenie głównie miejskie i podmiejskie. Czy miejskie rowery dobiera się tak właśnie na styk??? Mnie się wydaje, że ten kolega, nawet, jeśli zna się na osprzęcie, ma jakieś spaczenie, jeśli idzie o wysokość. Raz przejechałem się na jego rowerze, to siodełko miał tak wysoko, że ledwo dosięgałem do pedałów.

Kurier właśnie odebrał ode mnie rower do zwrotu. A kolega mi znowu narobił mętliku w głowie.

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, osobliwy_nick napisał:

Raz przejechałem się na jego rowerze, to siodełko miał tak wysoko, że ledwo dosięgałem do pedałów.

Nic w tym dziwnego skoro miał rower ustawiony pod siebie, a nie pod ciebie. Mam nadzieję, że zdjęcie, które zamieściłeś to nie jest to jak miałeś ustawione siodło do jazdy pod siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 palce przy ramie z takim slopingiem? W dobrym rozmiarze to wchodzą dwie dłonie a nie trzy palce.

Pierwsze zdjęcie to tragedia, na oko rower o 2 rozmiary za duży. Drugie zdjęcie jest ok. Pozycja na pierwszym rowerze będzie jak na miejskim bułkowozie, jak tym jeździć? Ja w swoim MTB w górnej pozycji korby mam kolano powyżej kierownicy. Powodzenia w zbliżeniu się do tego w konfiguracji ze zdjęcia.

Nie ma znaczenia gdzie jeździsz, rozmiar ma być prawidłowy.

Każda rama jest inna, ale tendencja w MTB jest podobna od lat, czyli krótka rura podsiodłowa. Sztyca powinna wystawać naprawdę dużo.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sloping ramy tego Rometa może być nieco zwodniczy. Większy sloping bierze się zazwyczaj z tego, że albo górna rura wchodzi do podsiodłówki sporo poniżej jej szczytu, albo rama ma wysoki stack za sprawą wysokiej główki ramy, przez co górna rura schodzi z większej wysokości. O ile pierwsza opcja faktycznie daje więcej miejsca na jajka, to opcja druga dokładnie przeciwnie. I z taką ramą mamy tu raczej do czynienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, arek_wro napisał:

Nic w tym dziwnego skoro miał rower ustawiony pod siebie, a nie pod ciebie. Mam nadzieję, że zdjęcie, które zamieściłeś to nie jest to jak miałeś ustawione siodło do jazdy pod siebie. 

Miał rower ustawiony pod siebie, ale on jest niższy ode mnie - a ja ledwo dosięgałem do pedałów. Nie wiem jak on na nim jeździ... A o które zdjęcie Ci chodzi? Oba są z internetu, ale co jest nie tak z tym siodłem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci już napisałem co jest nie tak. Wysunięcie sztycy, a właściwie jego brak sugeruje że rower jest o wiele za duży. Tak jak pisałem, na moje oko dwa rozmiary.

Teraz, osobliwy_nick napisał:

ale on jest niższy ode mnie - a ja ledwo dosięgałem do pedałów.

Nie ma to znaczenia, ludzie nie są proporcjonalni. Ja mam 174 cm wzrostu a przekrok jak u ludzi którzy mają 180 cm. Więc to że jest niższy nie ma znaczenia, liczy się długość nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wysunięcie sztycy, a właściwie jego brak sugeruje że rower jest o wiele za duży. Tak jak pisałem, na moje oko dwa rozmiary.

Tak też miałem ustawioną sztycę mniej więcej w rowerze, który zamówiłem. Gdyby siodło było wyżej miałem problemy, żeby się na nie wdrapać i przerzucić nogę. Z tego wynika, że 18" powinno być ok. 

Cytat

Słowem potrzebujesz roweru o piekielnie sportowej geometrii - długiego

A może ja damkę potrzebuję? :laugh: Rozglądam się za innymi modelami w tej cenie, ale w tym Romecie przynajmniej wiem, że 18" będzie prawdopodobnie tak samo długi jak ten większy (jeśli wierzyć tabeli wymiarów z internetu). Jeżeli poszukam innych rowerów i tym razem dobiorę właściwie wysokość ramy, to znowu pozostaje zagadką długość roweru. A nie chcę skończyć jak kolega z tego wątku: 

 

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu poszukałbym innego roweru. Masz bardzo krótkie nogi i najlepiej byłoby poszukać ramy z krótką podsiodłówką, długą ramą i niskim przekrokiem. Coś takiego jak Trek X-Caliber. Tam np. w rozmiarze 19,5 masz podsiodłówkę 18,5 cala, ramę długą na 63,4 cm i przekrok zaledwie 75,3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, arek_wro napisał:

Na twoim miejscu poszukałbym innego roweru. Masz bardzo krótkie nogi i najlepiej byłoby poszukać ramy z krótką podsiodłówką, długą ramą i niskim przekrokiem. Coś takiego jak Trek X-Caliber. Tam np. w rozmiarze 19,5 masz podsiodłówkę 18,5 cala, ramę długą na 63,4 cm i przekrok zaledwie 75,3 cm.

Na oko widać, że ten rower ma faktycznie dobre proporcje długości do wysokości nad ramą. Kellys Gate, jak już ktoś pisał, ma też podobne proporcje. Tak, czy inaczej Romet w wersji 18" ma długość ramy 61,8 cm, a podsiodłówkę 45,7 cm, więc podobne proporcje. Jedynie przekrok może być nieco większy. Swoją drogą widać jak duże różnice są w tych rozmiarach w calach. Romet 18" jest odpowiednikiem Treka 19,5".

 

Edytowane przez osobliwy_nick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak rozumiesz odpowiednik. Patrząc na długość górnej rury, to ten Romet 18" jest bliższy Treka w rozmiarze 18,5", który ma górną rurę 61,4 cm, podsiodłówkę 44,4 cm, i przekrok zaledwie 73,7 cm. Trek ma dość specyficzną rozmiarówkę, gdzie rura podsiodłowa jest o jeden cal krótsza niż nominalny rozmiar. Stąd rozmiar 18,5" ma posiodłówkę 17,5". 

Twój problem generalnie polega na tym,  że ktoś o typowych proporcjach przy twoim wzroście bierze zazwyczaj ramę 19-20 cali, a z twoją długością nogi, 17 cali. 

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może przymierz się do czegoś takiego: 

https://velo.pl/rowery/gorskie-sztywne/trail-29/dartmoor/primal-evo-29-0

geometria https://velo.pl/sites/default/files/informacje/2019_Dartmoor_MTB_complete_bikes_geometry.pdf

To ścieżkowiec ale w końcu z Wrocławia to masz blisko na ścieżki ... w rozmiarze L przekrok 790mm. Dobra geometria choć raczej nie na asfalt ... Jeżeli sie nie ścigasz na płaskich maratonach to niegłupie rozwiązanie. Wada jest stosunkowo mały zakres przełożeń -  z górki nie dokręcisz.

Trek 18,5 będzie dla Ciebie za krótki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...