Skocz do zawartości

[Zmiana napędu] 1x10 ---> 2x10.


TjakTomek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to ta nowa generacja napędu (1x) jest dla marketingowców a nie dla użytkowników, co widać na załączonym obrazku - koledze brakuje ... i nie jest to pierwszy przypadek. Do HT zawsze będzie brakowało i będą dziury, w fullach już prędzej bo te nie do prędkości stworzone.

Ale to jak zwykle kompromis i własne preferencje.

Korb możesz kupić mnóstwo, nie ma problemu z dostępnością. Jeśli ma 14T różnicy to mniej się jeździ na przekosach i efektywniej te 2 tarcze wykorzystuje.

Masz korbę 38-22 - a jaką przednią zmieniarkę dobrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie chodzi o 1x tylko, że to nie ten wypust ! W starszych korbach był a różnica 14 w nowych jest 10. Oczywiście można mieszać jeżeli pojemność tylnej pozwoli.

1x jest super w 10-50 tylko drogie.

Nie dobierałem, mam SHIMANO SLX M676, zmieniłem po prostu młynek z 24 na 22. Było trochę zabawy z regulacją i tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pamiętacie o tym: Nie chcę w górach korzystać z obu przednich zębatek. Ma to działać zero-jedynkowo, mała tarcza w góry, większa po płaskim.?

Kasety nie chcę zmieniać bo jest ponoć trwała i kosztuje ciut ponad stówkę. Szarpałbym jak Reksio szynkę 1x12 10-50 + 32T ale wymiana samej kasety to ponad 500zł a jest mniej trwała od 11-42 10rz. Nie oszukujmy się, nie chcę się stresować tym jak nie muszę. 

Edytka: mam 168cm, ważę około 65kg przy niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dovectra napisał:

No to kaseta 11-42, a korba 26-36 / plus psierzutka pod 10-kę (pod 11 będą węższe wodziki).

Popatrz na konfigurację gotowców i ściągnij...

https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz,id9586.html

Tylko to znalazłem. Tam tych przerzutek, suportów, manetek urodzaj - nic konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te detale podawałem Ci już w innym wątku: 

 

Chcesz korbę o innym zestawieniu, to sobie podmień. Suport najlepiej jak Ci dobiorą w serwisie – zakładam że i tak samemu tego nie będziesz wymieniał. Nie wiem co Ty chcesz jeszcze za detale znaleźć.

Dodam tylko, że jak chcesz brać korbę 28-38 to weź ją w wersji Boost. Biorąc pod uwagę, że większość czasu spędzisz na 28T, linia łańcucha będzie nieco lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pamiętam oczywiście. Tylko Ty zamontowałeś z rowerze dziewczyny 24/34 z Boostem - myślałem, że mniej zębów coś zmienia. 26-36 też z Boostem? Kiepsko dostępne.

19 godzin temu, TjakTomek napisał:

Znalazłem fajną korbę. Na dobrą sprawę takie właśnie zębatki bym chciał: https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-deore-fc-m615-175mm-38x26-10-speed-7594999654?item=7594999654 Da się zamontować przy kasecie 11-42? Tylko z nią zakup ma sens. 

 

Sprzedający twierdzi, że da się to zgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię 10-kę ale niestety kolega by musiał wymienić kasetę. 

No i jeżeli: 

W dniu 4.06.2019 o 11:10, TjakTomek napisał:

Nie chcę w górach korzystać z obu przednich zębatek. Ma to działać zero-jedynkowo, mała tarcza w góry, większa po płaskim.?

to raczej zdecydowanie 11-42 z tyłu i 10 zębów różnicy z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, TjakTomek napisał:

https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz,id9586.html

Tylko to znalazłem. Tam tych przerzutek, suportów, manetek urodzaj - nic konkretnego.

Kolego, kupiłem niedawno ten zestaw do swojego Talona 29.

2x10,  kaseta 11-42, korba 175mm 36/26, dołożyłem do łańcucha HG95. Przerzutka SGS. Nie opowiem Ci o liczbach przełożeń, ale mogę coś wtrącić odnośnie czucia jazdy.

Mam 187 wzrostu i niecałe 70kg wagi. Jeżdżę głównie po Warmii i jest tu płasko, może dlatego nie potrzebuję schodzić na mniejszą tarczę z przodu. 36 spokojnie wystarcza mi do jazdy po ścieżkach, lasach, mieście, asfalcie a nawet na podjazdach. Zbliżają się dwa maratony w Olsztynie, w których chcę trochę bardziej przetestować napęd. Kilka razy zrzuciłem na mniejszą zębatkę, głównie z ciekawości jak sobie poradzi. Mam wtedy tak fajny młynek, czuję że podjadę wszędzie :D Przednia przerzutka działa doskonale, nie zawodzi., tylna tak samo.

Nie wiem z jaką jeżdżę kadencją, nie mierzyłem, aktualnie chyba mnie to nie interesuje. Kopyto też dopiero buduję, ale nie mam problemu, by rozpędzić się do 35-40 km/h i nawet przez jakiś czas to utrzymać :D 

Czasami pojawiają mi się myśli o przejściu na 1x10, ale póki co uniwersalność tego napędu wygrywa i sprawia mi niesamowitą frajdę. A dla mnie ta frajda jest ważniejsza od wykresów i tabelek przełożeń. W tej samej cenie był SLX 1x11, myślałem też o nim, ale ostatecznie zdecydowałem się na Deore. Jestem zwykłym amatorem, trochę ambitniejszym, ale dalej amatorem i 2 tarcze z przodu wydały mi się bardziej przyszłościowe - kto wie gdzie posieje mnie z rowerem? :D A tarcza 36 na żywo jest tak fajna i mała, że wygląda jak 1xX, i to mnie cieszy :D

Ze swojej strony polecam gorąco, myślę że w górach sprawdzi się równie dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to super rozwiązanie.

Mój napęd dziesiątkowy też mi bardzo pasuje ale jednak w góry lepiej 36-22 niż 38-24 przy największej koronce z tyłu 36. 1x1 w Shimano to za mało jeżeli myśli się o górach a 10-50 SRAM-a drogie.

Jedno co bym zmienił to łańcuch na KMC ze spinką : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wkg napisał:

Mój napęd dziesiątkowy też mi bardzo pasuje ale jednak w góry lepiej 36-22 niż 38-24 przy największej koronce z tyłu 36. 1x1 w Shimano to za mało jeżeli myśli się o górach a 10-50 SRAM-a drogie.

Witku, czy Ty na korbie 22-36 jeździsz albo jeździłeś? Pytam, bo jeśli tak to chyba jesteś pierwszą znaną mi osobą która używa tego napędu i nie jest sfrustrowana ogromnym przeskokiem między 22 a 36. Shimano nie przypadkiem wycofało się z takich zestawień – są problematyczne przez to, że przy zmianie biegu z przodu trzeba dowachlować całe TRZY biegi z tyłu żeby zapewnić płynne przejście (zobacz np. sekwencję 22/15 -> 36/15 -> 36/17 -> 36/19 - > 36/21):

image.png.9a262d839638bb33c9a9b2fd4b7ac062.png

Zresztą nawet tutaj na forum często czytam opinię ludzi, którzy cisną po napędach 2x mając w głowie tą właśnie pierwszą generację z przeskokiem rzędu 63%. Na szczęście korby z 10T różnicy rozwiązują ten problem, przy zestawieniu 26/36 wystarczy dorzucić z tyłu jeden bieg albo dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36-22 czy 38-24 to przeskok prawie taki sam : ) Cóż, Kupiłem rower z korbą 38-24 i na początku (poprzedni napęd był 3x) byłem zaszokowany jak można coś tak kretyńskiego wymyślić :D  Dla kilkudziesięciu gramów  oszczędności rezygnować z najbardziej uniwersalnej tarczy 30. Obłęd :D I jeszcze wmówić całemu światu, że tak jest sexi choć przekosy większe :)

Jakoś się przyzwyczaiłem,  kupiłem manetki XT z multi- i instant- release. Zrzucają natychmiast i o 4 biegi więc łatwiej kontrować tyłem przy zmianie przodu. W góry w sumie tylko raz zabrałem 36-22 (nie mam 2 korb tylko zmieniam zębatki). Potem po prostu zmieniałem zębatkę 24 na 22 i jeździłem na korbie 38-22. Jeszcze większy skok ale w górach to albo się młynkuje pod górę albo dokręca na zjazdach - czasem przez 3 godziny non stop na młynku kilometr do góry a potem w dół więc w sumie mała różnica. Kłopot jest w normalnym, leśnym terenie - drogach pożarowych, piasku, liściach  gdzie normalnie na 3x albo 1x (to przecież prawie to samo) wszystko obskoczyłbym na 30 zębach z przodu.

Jak kupowałem ten rower 3 lata temu to pojemność napędów 2x11 była mniejsza od pojemności 2x10 więc już nie kombinowałem i tak się jakoś przyzwyczaiłem ; ) Też krótkie podjazdy robię na twardo podnosząc tyłek a to mi dobrze robi, bo jadąc cały czas z wysoką kadencją trzeba też troszkę siłę poćwiczyć - więc rzadziej tego młynka używam. Na Mazowszu awaryjnie a w górach problemu nie ma.

W sumie na 24 z przodu mogę komfortowo jechać do 27 km/h a na 38 z przodu mogę komfortowo jechać od 11 km/h więc jakoś daję radę :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie taką tabelkę, co powinienem był zrobić od samego początku. Pomogła bardzo zrozumieć czego chcę, idę w 38/28. Dostanę dwa prawdziwe twardsze biegi a najbardziej miękki z oczywistych względów bez zmian i najwyraźniej pasuje mi to bardziej niż inne kombinacje.

Przy zębatce 36 koronka 15 robi się mniej użyteczna, nie wspominając o trzeciej najtwardszej (14) w 10-51 12rz, zyskuję "półtora" biegu twardszego i tracę jeden właśnie ten wspomniany trzeci.  Po drugiej stronie kasety zysk niewielki.  Podobnie ma się sytuacja z 26-11.

Nie wiem czy opisałem wnioski z tabelki w sposób jasny, w każdym razie moim priorytetem są "prawdziwe" dodatkowe biegi twarde, konkretnie dwa. Trzecia z mniejszych zębatek w optymalnym rozwiązaniu byłaby tak samo twarda jak aktualnie 28-11.

Na dobrą sprawę najgorsza opcja to 12rz 10-51+32T. Przy 10rz 36/26 nie pasuje mi tylko to, że 36-15 jest bardziej miękkie od 28-11.

Po namyśle mniejszej zębatki z przodu nie potrzebuję, bo chyba wolę prowadzić rower tam gdzie nie jestem w stanie wjechać na przełożeniu 28-42. Kręcenie w miejscu mnie irytuje. Nie dalej jak przedwczoraj wjechałem siłowo na 28-32 pod wzniesienie z którym męczyłem się w październiku 2018 na 28-42, więc kondycyjnie jest lepiej, podjazd trwał o wiele krócej.

Czy korba 38/28 musi być faktycznie w wersji boost?

przełożenia trzy najtwardzsze i trzy najbardziej miękkie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, TjakTomek napisał:

Czy korba 38/28 musi być faktycznie w wersji boost?

Korba Boost różni się tylko tym, że linia łańcucha jest przesunięta o 3 mm do zewnątrz. Teoretycznie to właśnie taką powinieneś wybrać, bo piasta jest w standardzie Boost – ja też obawiałem się, że łańcuch będzie zbyt blisko opony na zwykłej korbie.

W praktyce okazało się, że te dodatkowe 3 mm to całkiem sporo i dystans łańcuch-opona jest zupełnie bezpieczny. Zarazem przesunięcie tej linii łańcucha do zewnątrz sprawia, że na biegu 34-42 (mam blat 34T) jest już naprawdę duży przekos, raczej nieakceptowalny w zwykłej jeździe. Biegi 34-32 oraz 34-37 też mają istotne przekosy, ale do przeżycia.

Ogółem przekosy blat-wielkie zębatki kasety są gorsze na korbie Boost niż przekosy młynek-małe zębatki. W przypadku korby 24-34 to niezbyt pożądany efekt, bo większość jedzie się jednak z blatu. Na korbie 28-38 będziesz jeździł większość z młynka, także korba Boost może być lepszym wyborem.

Jak wrócę do domu to jeszcze zrobię zdjęcie tej linii łańcucha to sobie sam ocenisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, zdjęcie się przyda. Szczególnie zapiętego przełożenia przy którym łańcuch jest najbliżej opony i kolejnego z największym przekosem. 

Aktualna korba (chyba) też jest w wersji Boost. Przy 28-42 jest już przekos, natomiast łańcuch jest daleko od opony. 3mm bliżej nic by nie zmieniły. 

Dostępność korb w Boostem jest niewielka a zależy mi na tym aby wybrać długość 170mm. 

Myślę, że czas korzystania z obu zębatek będzie zbliżony. Prawie jestem tego pewien patrząc na przełożenia. Może się nawet okazać, że z powodu większej uniwersalności 38 młynek będzie tylko do podjazdów. Wszystko wyjdzie w trakcie użytkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TjakTomek napisał:

Aktualna korba (chyba) też jest w wersji Boost. Przy 28-42 jest już przekos, natomiast łańcuch jest daleko od opony. 3mm bliżej nic by nie zmieniły. 

Aktualną korbą się nie sugeruj. Tam jest jeszcze zębatka z nieokreślonym offsetem.

Teraz, TjakTomek napisał:

 Dostępność korb w Boostem jest niewielka a zależy mi na tym aby wybrać długość 170mm. 

No dostępność faktycznie jest problemem, ale lepiej mieć właściwą korbę bo się jej codziennie nie kupuje. Ja na zamówienie kupowałem w rowerplus, ściągnęli mi odpowiednią mimo że nie było na stanie. Jak już ustalisz czego potrzebujesz to możesz tam zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...