Skocz do zawartości

[pedały zatrzaskowe] do szosy ale pod buty wygodne do chodzenia


yotomeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kupić nowe pedały zatrzaskowe do składanej właśnie szosy - ale pod buty wygodne do chodzenia.

W 29 calowcu mam pedały TIME MX 2 i do tego buty Shimano na dwa rzepy (jak na foto - przy okazji co to za model?). Sprawdza się ten zestaw całkiem nieźle (moje pierwsze zatrzaskowe pedały). Na szosę chciałbym coś bardziej stylowego i przy okazji lżejszego. Do nowych pedałów chętnie kupię nowe buty - muszą być przynajmniej tak wygodne w chodzeniu jak te co mam teraz, bardzo chętnie zapinane na rzepy. Buty muszą zapewniać dobrą wentylację i dobrze chronić bloki przy chodzeniu - zanim wyruszę na rower muszę pokonać 4 piętra w bloku :)

Wiem że do szosy powinny być zatrzaski i buty szosowe - ale w moim przypadku nie sprawdzą się - muszę mieć buty wygodne do chodzenia po schodach i nie tylko. Łatwość wpinania/wypinania też jest dla mnie ważna.

Budżet - bloki + buty ok 600zł

Któreś z tych pedałów będą dla mnie OK?

TIME XC 2

Shimano PD-A600

TIME Atac XC 4

Buty - myślałem o SHIMANO SH-ME3, SH-ME200, SH-ME100, NORTHWAVE Multi-App. 

buty rower.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem Ci, że bloki MTB na szosę to kiepski wybór. Jeżeli decydujesz się na drugi komplet butów, to przemęcz się i kup szosowe.

4 piętra w bloku jest problemem? Ja mam 3. Jak nie chcesz chodzić w tych butach, to zejdź w "cywilnych" butach i załóż szosowe na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, skom25 napisał:

Z doświadczenia powiem Ci, że bloki MTB na szosę to kiepski wybór. Jeżeli decydujesz się na drugi komplet butów, to przemęcz się i kup szosowe.

4 piętra w bloku jest problemem? Ja mam 3. Jak nie chcesz chodzić w tych butach, to zejdź w "cywilnych" butach i załóż szosowe na dole.

Nie chcę wyczynowych butów na szosę - jeżdżę amatorsko. Co mi dadzą buty typowo szosowe? Wygoda chodzenia to dla mnie podstawa. Nie będę latał do piwnicy w jednych butach i tam wkładał szosowe. W tych butach co mam chodzi się dobrze i dobrze się pedałuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są wyczynowe buty, to są buty dostosowane do szosy.

W MTB z racji jazdy w terenie, pożądany jest pewien luz w pedale. W szosowym rozwiązaniu masz dużo większy punkt podparcia i mniejszy luz.

Teraz, yotomeczek napisał:

Wygoda chodzenia to dla mnie podstawa.

No to wychodzisz jeździć czy chodzić? Naprawdę uważam że można przeboleć te parę kroków, ale co kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, yotomeczek napisał:

Nie chcę wyczynowych butów na szosę - jeżdżę amatorsko. Co mi dadzą buty typowo szosowe? Wygoda chodzenia to dla mnie podstawa. Nie będę latał do piwnicy w jednych butach i tam wkładał szosowe. W tych butach co mam chodzi się dobrze i dobrze się pedałuje.

Buty szosowe pewnie niczego nie zmienią w twoim kręceniu. Jak dla Ciebie jest ważna sprawa chodzenia, pozostań przy butach mtb.

Trzymał bym się tego co już znasz i Ci odpowiada. Wybrał bym Shimano, rozmiarówkę znasz tylko wybrał bym buty z klamrą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, skom25 napisał:

Z doświadczenia powiem Ci, że bloki MTB na szosę to kiepski wybór.

Natomiast z mojego doświadczenia buty MTB ( Shimano )  i pedały MTB ( Cranki w moim przypadku ) w szosie to nie jest wielki problem, szczególnie przy amatorskiej jeździe. 

Zresztą nie wiem, dlaczego to ma być problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że jest to problem, bo sam przez chwilę tak jeździłem. Zmieniłem na system szosowy Look i różnica według mnie jest bardzo duża.

Zresztą tak jak pisałem. Jeżeli autor zdecyduje się zostać przy jednym systemie, to według mnie nie ma sensu dokupować innych butów, jeżeli te aktualne są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zainwestować w bardzo lekkie pedały, a przemęczyć się z tymi butami? 

Druga opcja: poszperać w necie, są takie modele pół szosowe z protektorem miejskim ochraniającym blok  ale tez do pedałów mtb.

Odradzam buty z plastykowym protektorem, lepszy jest lekko gumowy, jak w butach ze zdjęcia.

Od lat unikam butow z klamrą, wolę rzepy, te z butów shimano, poprzedni model wytrzymały ponad 10lat. 

Teraz mam Diadory, ale szukając zamiennika przymierzałem jakiś model rzepowy mtb,  sh xc chyba 51, był ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cyclingtips.com/2018/07/shimano-a600-pedal-review/

zaciekawiłeś mnie, dobre zdjęcia z butem na koniec...

inne które oglądałem to 

Look pedały MTB X-Track  i wersja EN-Rage

mają poszerzone podparcie

są jeszcze Xtr z szeroką ramką i one podobają mi się najbardziej.

Miałem najlżejsze  minimalistyczne Riczeje jednostronne, słabo z obracaniem. Słabe pedały.

Z kolei Shimano A 530 czyli takie jednostronne z platformą na zwykłego buta obracały się zawsze spd do góry... 

A 600 mają ramkę nad osią i może je obracać już inaczej... Ma je ktoś w swoim rowerze?

 

Jeszcze jedna uwaga, buty shimano które masz nadają się do prokuratora, pod wkładką są szare plastykowe żebra których krawędzie wbijają się w stopę i u mnie uszkodziły jeden nerw jak solidnie pojechałem dwa tygodnie wiele godzin dzień po dniu... Trzeba pomyśleć nad wkładką która jest twardsza od firmowej. Jeśli drętwieją Ci stopy po 8 godzinach na rowerze - może być to wina odciskania się ramek z okolic blachy kontry bloku, a nie wina pedałów z za małym podparciem. Teraz mam płaskie buty w środku i na pewno stopy mają lepiej, ale znieczulica pozostała ze mną mimo że minęło już prawie dwa lata...Nerw się nie zregenerował do końca ... To takie uczucie jak podwinięta skarpetka które czasem się pojawia i znika, no to u mnie już nie znika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 2004 w dwóch parach a nerw strzelił dopiero w 2017 :) dalej mam jeszcze mt 31 z tym samym środkiem z plastyku :)

ES 600 coś mi się nie podobają  raczej nie wierzę w ich górną pozycję, ale może okręcają się dzióbkiem  zawsze w dół

W dyskusji pod artykułem z linku, ktoś pisze że jak pedały A 600 się wyrobią to już zawsze lecą do góry nogami na początek...

Przyjrzyj  się XTR mają ciekawe wydłużenie strefy podparcia bokami do tyłu, są dwustronne koszt 460 zł ale mi chyba podobają się najbardziej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem na razie Shimano PD-M520 i zamontowałem w mieszczuchu. W porównaniu do TIME MX 2 jest dobrze :) Łatwiej się wpina i przy regulacji na - wypina. Co ciekawe M520 nie mają luzu na boki (to mi pasuje) ale pięta ma większą swobodę ruchu. W Time jest odwrotnie - luz na boki +/- 2,5mm ale pięta "na sztywno". Regulacja bloków na plus dla shimano. Także do szosy kupię SPD Shimano - może 540 (trochę cenowo przegięte w stosunku do 520).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zrobić tak, że kupisz M530 (z klatką, łatwiejsze wpinanie) i je dasz do miejskiego, a te M520 daj do szosowego. M540 jest niby nieco lżejsze i ktoś twierdził że trwalsze, łatwiejsze w serwisowaniu, ale mi się jeszcze żadna z trzech par M520 nie uszkodziła w żaden sposób i nigdy ich nie serwisowałem. A poza tym, można mieć 2xM520 w cenie M540 to co za problem.
Ja mam szosę z M520 i żyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią się luzy na lewym pedale, który jest pedałem rozruchowym do wsiadania, trzeba mieć kluczyk specjany do plastykowego wielowypustu i te luzy skasować ( konusy -kulki - smar) czasem po serwisie może być za ciasno chrupiąco i trzeba zajrzeć i poprawić po sobie.

Poza tym działają długo i do syta, jeśli  chcesz - do szosy możesz brać coś jednostronnego lżejszego, wtedy opisz nam czy warto :) 

Mam jedne 540 i  nie mam zdania, w zasadzie nie mają luzu, ale też nie umiem oszacować ich przebiegu, działają tak samo, różnica na wadze chyba nie duża.

Jedyne co do  mnie przemawia, aby szukać innych to ta słynna powierzchnia podparcia ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam porównanie między PD-M520 a PD-M8000, czyli XT. Różnica jest spora na korzyść XT. Trzymają but znacznie lepiej, podparcie też wydaje się trochę lepsze. Tyle że cena praktycznie trzy razy wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...