Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] GS a SGS - różnica tylko w długości wózka ?


Greg00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć po dłuższej mojej przerwie na forum

Mam przerzutkę RD-M8000 z krótkim wózkiem, a potrzebuje długi wózek - zmieniłem kasetę 

Taniej i prościej wyjdzie mi dokupić długi wózek niż bawić się w sprzedaż i kupno nowej przerzutki.

Stąd wpadłem na pomysł żeby kupić wózek SGS i przełożyć go w miejsce obecnego GS

I tu mnie naszła pewna wątpliwość, czy przerzutki czymś się jeszcze różnią - czy tylko wózkiem ?

Z góry dzięki za info

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna obsługiwana zębatka to 42T, także jest ok. Nie przejmowałbym się przekroczeniem pojemności o 2T – jak odpowiednio dobierzesz długość łańcucha to najgorszym, co może się zdarzyć będzie słabe naprężenie łańcucha na biegach 26 - 11 czyli raczej bezużytecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że w podlinkowanym oficjalnym zestawieniu jest wyraźnie napisane, że w przypadku napędu 2x11 i wózka GS najwieksza koronka z tyłu to 42T. Poza tym wszystkie fabryczne rowery w takiej konfiguracji uzębienia też maja wózek GS. Ja bym wózka nie ruszał bo to nie wmiesie to żadnej wartosci dodanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy piszą wyżej, 42 koronkę obsłuży bez problemu, przekroczona zostanie tylko pojemność przerzutki o 2 zęby i  tutaj trzeba dać odpowiedniej długości łańcuch. Albo będzie możliwość jazdy na 26x11  i łańcuch będzie napięty ok ( wtedy na 36x42 nie jeździmy ) albo dłuższy o 2 ogniwa łańcuch i na 36x42 jeździmy, ale na 26x11 nie jeździmy.

/edit

Może się okazać, że nawet da się jeździć na 36x42, ale wózek przerzutki będzie zbyt napięty niż shimano przewiduje ( szybsze zużycie, wyginanie haka ramy itp ) W swoim rowerze ( co prawda napęd 3x9 ) mam przekroczoną aż o 4-5 zębów ( w zależności jakie źródło )  pojemność i nic się nie dzieje - ale nie korzystam jednocześnie z blatu i  największej  koronki na kasecie z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przy korbie np. 36x26 ( generalnie róznica 10 zębów ) i 11-42 to będzie pojemność napędu 41, czyli przekroczona o 2 zęby ( GS ). Też zauważyłem, że jakby na wyrost Shimano liczy - zaniża - max pojemność. Tak o te 2 zęby mniej więcej. Nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich  :D

Zmieniam trochę w moim rowerze(scott spark 960) odnośnie napędu i czytam sporo w tym temacie czy SG i SGS.

Tylko że nikt nie porusza trochę innej konfiguracji, doradźcie proszę. 

Mam obecnie korbę  36x26 i chciałbym wymienić 36 na 38 żeby na asfalcie trochę szybciej pojechać (dojechać)  do bardziej wyboistych dróg., a z tyłu chce dać 11-42 

i właśnie mam dylemat czy SG to obsłuży czy już muszę dać SGS. Czytałem o pojemności u mnie to już będzie 43. Czy ktoś to może testował? 

Przerzutka XT M8000. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Obsłużyć pewnie obsłuży, natomiast przednia przerzutka będzie kulała. Niestety większość przerzutek do dwóch blatów akceptują różnice między blatem a młynkiem na poziomie 10T, później może ocierać łańcuch o prowadnice, nie wrzucać poprawnie przełożenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przednia jest pewne rozwiązanie, sprawdzam go. Jest przerzutka SLX FD-M677-D która ma 14T zakresu, czyli można nawet 38x24 zębatki wstawić. :D

Ale zacznę od 38x26 a jak będzie ok, to spr. 24 też.  Czyli SGS trzeba brać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

chodzi o zestaw XT M8000 2x11 + SLX M7000

  • tyl: Shimano XT RD-M8000 GS 11 sp
  • przod: SHIMANO XT FDM8025, 2x11
  • kaseta: SHIMANO SLX CS-M7000 11-42 11s
  • korba: Shimano SLX FC-M7000-2 175mm 2x11 sp. 36/26
  • lancuch: Shimano Dura-Ace/XTR CN-HG901
  • manetki: Shimano XT SL-M8000 I-spec B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...