Skocz do zawartości

[Napęd/linia łańcucha] 1x11 Xt/slx Regulacja


RowerowyWariat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po miesiącach składania i odkładania wreszcie nowy rower został złożony. Napęd 1x11 Shimano, z tyłu slx 11-42, manetka, przerzutka xt sg, korba slx 32t i łańcuch KMC. Podczas regulacji napotkałem problem, a dokładnie przerzutka nie chce wskoczyć na ostatnią tarczę 42t zostaje na 37t i nie chce wskoczyć wyżej. Gdy chcę wrzucić ostatni bieg jest dość spory opór na manetce, łańcuch wydaje mi się, że nie jest za krótki jak ręcznie założę go na ten bieg to nie jest jakoś strasznie napięty, odkręciłem śrubkę regulacji (tą co ustawiamy odległość przerzutki od kasety) i dalej nic, śrubkę L też odkręciłem lekko ale dalej nic. Obawiam się, że może tu chodzić o linię łańcucha bo korba była kupiona w okazyjnej cenie na black friday i linia tak na oko dobierana była. Wydaje mi się, że gdyby tarcza była o 1/2 mm bliżej ramy to nie było problemu, chociaż łańcuch nie jest chyba aż tak skrzyżowany, na 10 przełożeniu (te 37t) gdy zakręcę korbą do tyłu to łańcuch nie spada ani nie zgrzyta. Pomyślałem, że może łańcuch źle założony ale z czego wiem KMC nie ma kierunkowych łańcuchów. Pomyślałem żeby pomiędzy tarcze a korbę wsadzić podkładkę, żeby przesunąć minimalnie ten łańcuch. Wrzucam tutaj zdjęcia (jakoś nie najlepsza, jutro się postaram w lepszej podesłać). Może ktoś z forum miał podobny problem lub czytał coś na ten temat i jest w stanie pomóc.

Z góry dzięki i pozdrawiam :thanks: ;)90498151953934213127.jpg99949031433448616604.jpg45570932495334487093.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą konfigurację, tyle, że z korbą XT, podobny przekos łańcucha i wszystko działa. Głośno się robi trochę na dwóch największych zębatkach, ale nic nie szarpie i nie zrzuca. Nawet do tyłu kręcąc trzeba się postarać, więc u ciebie pewnie jest coś z przerzutką, jej regulacją lub hakiem. Myślałem żeby to trochę uciszyć za pomocą zębatki z offsetem, tyle, że nie wiem jeszcze w którą stronę jest ten offset i przy jakiej zębatce... No i z osi korby podkładki powyciągaj jeżeli dałeś je po stronie zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Brombosz napisał:

No i z osi korby podkładki powyciągaj jeżeli dałeś je po stronie zębatki.

Zdejmę jutro korbę i się przyjrzę tym podkładkom

Teraz, Tatanka napisał:

Tu linia nie jest problemem jesli kupiłeś korbę do napędu 1x11. Na 99% to kwestia regulacji. Odepnij linkę i sprawdź czy da się ręcznie wrzucić na największą koronkę.

Ręcznie próbowałem i dało się założyć na największą, trzymałem ręką wózek i kręciłem korbą i wszystko grało, korba jest do 1x11, może przesadziłem z odkręcaniem tych śrubek albo linka może za mocno napięta, jutro pokombinuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tatanka napisał:

Jeśli suport jest wkręcany , a mufa standardowa 68mm to 2 podkładki od strony napędowej powinny być. One nie są po to żeby poprawiać linię łańcucha. Podaj dokładnie model   korby , bo moze kupiłeś wersję boost.

Suport to pressfit mufa 92mm, korba właśnie nie jest w boost.

6 minut temu, grzesiowu napisał:

A może piasta ma jakiś wysoki kołnież i kaseta się opiera na nim - nie dochodzi do przewidzianego końca? Strzelam więc proszę bez złośliwości :bye2:

Piasta Novatec d772SB wydaje mi się, że kaseta dochodzi do końca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, WaGiant napisał:

Jeśli ręcznie możesz wrzucić to stawiam na regulację przerzutki , a dokładniej linki . Za długa .

Aha , ręcznie wrzucić tzn naciskać na pantograf ! Naciskając na wózek możesz go wyginać i dlatego wchodzi . ??? 

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi też mi się wydaje że to kwestia regulacji, tak jak nacisnę na wózek to przesunie się on dalej i wtedy wskoczy łańcuch, pomęczy się ale wejdzie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to tam widzę źle zamontowaną przerzutkę. Wykręć to kolanko na jej końcu. Przykręć przerzutkę wkładając hak ten otwór w którym jest aktualnie przykręcone kolanko, śruby używasz tej samej która teraz tam się znajduje. Przerzutka wtedy przesunie się w stronę szprych i zacznie normalnie ogarniać cały zakres kasety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Brombosz napisał:

Może być też tak, że linkę założyłeś na nie zrzuconej do końca manetce. Z jednej strony śrubką sobie ograniczysz, a z drugiej braknie. :)

Właśnie linka jest dobrze założona,  biegi 1-10 wesystkie wchodza bez problemu tylko na 11 opor jest i nie wskoczy, moze za mocno napięta jest.

3 minuty temu, cervandes napisał:

A ja to tam widzę źle zamontowaną przerzutkę. Wykręć to kolanko na jej końcu. Przykręć przerzutkę wkładając hak ten otwór w którym jest aktualnie przykręcone kolanko, śruby używasz tej samej która teraz tam się znajduje. Przerzutka wtedy przesunie się w stronę szprych i zacznie normalnie ogarniać cały zakres kasety. 

Tak trzeba bedzie zrobić,  bo to wygląda jak by zakresu jej zabrakło i stąd opór chyba jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...