Skocz do zawartości

[Miernik mocy] Dokładność pomiaru


TommyMasta

Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłem pewien w którym dziale umieścić ten temat - zastanawiałem się nad Akcesoriami lub Treningiem, ale ze względu na to, że z miernikami mocy trenuje się raczej na szosie(tak mi się wydaje), postanowiłem wrzucić go tutaj aby trafić do możliwie licznej grupy osób, będących w stanie mi pomóc. Do sedna:

Kilka dni temu zaopatrzyłem się w miernik mocy Ronde na lewe ramię korby w Ultegrze R8000 i uczę się z nim trenować. Mam jednak problem/wątpliwość co do wyświetlania bieżącej dokładności pomiaru. Na moim liczniku Bontrager Node 2.1 aktualna wartość mocy wyświetlana jest co sekundę. Załóżmy, że chcę wykonać ćwiczenie np. minuta jazdy na średniej mocy 300W - aby je wykonać prawidłowo potrzebowałbym mieć w miarę jak najdokładniej wyświetlaną aktualną wartość w każdej sekundzie. Natomiast, jadąc przez tę minutę ze stałą prędkością np 40kmh(+/- 0.2kmh) po prostej, płaskiej drodze i niezmiennym wietrze(czyli utrzymując stałą intensywność przekazywania mocy na korbę) licznik wskazuje co sekundę wartości w stylu:

315W,265W,325W,355W,270W,235W,205W,240W,315W,385W,335W,255W itd

Jeśli nie zresetuję licznika(aby wyzerować średnią i sprawdzić ją po interwale) to przez powyższe wahania wskazań ciężko mi stwierdzić czy moja średnia moc w ciągu tej minuty to np 250 czy 330W, a to już moim zdaniem jest za duża rozbieżność jeśli zależy mi na poprawnie dobranej mocy interwałów. Oczywiste, że taki miernik mocy nie wskaże zawsze idealnej wartości, ale zależałoby mi na dokładniejszych wskazaniach w danej chwili(producent podaje błąd średniego pomiaru <3%). Teraz moje pytanie - czy takie zachowanie jest normalne i może wynika z tego, że tylko wydaje mi się, że pedałuję przez tę minutę z w miarę stałą mocą(a w praktyce jeden obrót korbą jest wykonany lżej, a drugi mocniej)? Jeśli tak, to czy możecie polecić jakiś licznik, który będzie wskazywał średnią moc z ostatnich np 5 sekund? Takie wskazanie byłoby bardziej miarodajne.

Dodam, że powyższa sytuacja występuje przy kadencji 90-100RPM, natomiast kiedy jadę na wysokim przełożeniu z niską kadencją, powiedzmy około 60RPM to wahania wartości są już o wiele niższe(powiedzmy 315,312,316,308,312etc). Zrobiłem również kilka testów w stylu 5min jazdy po tym samym odcinku, w tych samych warunkach z tą samą średnią prędkością i średnia moc z tych 5minut była bardzo zbliżona - wnioskuję po tym, że sam miernik działa prawidłowo, a moja wątpliwość dotyczy jedynie tego jak osiągnąć możliwie najdokładniejszy pomiar chwilowy.

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, siejak1 napisał:

Najprawdopodobniej nie równomiernie pedałujesz bądź masz słabą technikę pedałowania.

Właśnie staram się mega skupiać na równomiernym pedałowaniu ;) ciężko ocenić mi swoją technikę, pewnie faktycznie można dużo poprawić, aczkolwiek problemu z utrzymaniem idealnie równej kadencji nie mam, chociaż może faktycznie siła nacisku nie jest idealna z każdym obrotem korbą...

12 godzin temu, siejak1 napisał:

btw. Przy interwałach lepiej mieć przed oczami moc z 3s.

Właśnie o to mi chodzi! Tyle, że mój licznik nie oferuje Power Smoothing, tak jak np ten Garmin(2:22):

Zrobiłem rozeznanie i wygląda na to, że skoki mocy w pomiarach 1-sekundowych są normalne ;) Tak więc szukam teraz licznika która zaoferuje taką opcję jak Power Smoothing - możecie coś fajnego polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie modele garmina z serii edge (520/820) . Lub coś z wahoo np. elmnt bolt. 

25 minut temu, TommyMasta napisał:

aczkolwiek problemu z utrzymaniem idealnie równej kadencji nie mam

Kadencja tutaj niema znaczenia możesz kręcić cały czas 90obr. a nadrabiać mocą z prawej nogi. Bardziej tutaj chodzi o równy nacisk obu nóg wtedy moc będzie bez skoków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, siejak1 napisał:

Kadencja tutaj niema znaczenia możesz kręcić cały czas 90obr. a nadrabiać mocą z prawej nogi. Bardziej tutaj chodzi o równy nacisk obu nóg wtedy moc będzie bez skoków :)

Właśnie tu pewnie jest problem, ponieważ prawy czworogłowy mam mocniejszy dzięki rehabilitacji po zerwaniu więzadeł w kolanie...

Garmin Edge godny polecenia? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dywyn napisał:

Warto też dodać dodatkowe pole ze średnią mocą okrążenia. Wtedy widzisz moc z 3s i średnią moc jaką wykręcasz w interwale.

Właśnie tak teraz robię - w momencie rozpoczęcia interwału włączam nowe okrążenie i na liczniku obserwuję średnią moc tego okrążenia - staram się ją utrzymywać na określonym poziomie. Podczas 'zwykłej' jazdy obserwuję moc z ostatnich 10s - jest ona wówczas stabilna, bo przy 3s mam jeszcze wahania tak +/- 10-15W.

 

6 godzin temu, phoe napisał:

Masz buty zwykłe czy wpinane?

Oczywiście, że SPD ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Używam tego pomiaru mocy do roku i jest bardzo dokładny. Robiłem na początku porównanie z POWER TAPEM  i ronde  wypadło bardzo dobrze.

1. trzeba sobie ustawić średnią moc z np. 3 lub 5 sekund ( wyświetlanie aktualnej mocy z 1 sekundy nie na sensu )

2. polecam kupić dobre urządzenie do odczytu pomiaru a nie licznik bontragera :)

3. przy 1 użyciu pomiaru zrób kalibracje tak jak jest napisane w instrukcji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TOMEK1900 napisał:

Używam tego pomiaru mocy do roku i jest bardzo dokładny. Robiłem na początku porównanie z POWER TAPEM  i ronde  wypadło bardzo dobrze.

1. trzeba sobie ustawić średnią moc z np. 3 lub 5 sekund ( wyświetlanie aktualnej mocy z 1 sekundy nie na sensu )

2. polecam kupić dobre urządzenie do odczytu pomiaru a nie licznik bontragera :)

3. przy 1 użyciu pomiaru zrób kalibracje tak jak jest napisane w instrukcji

 

Dokładnie tak zrobiłem, na Garminie wszystko śmiga jak ta lala ;) Tak przy okazji - na jak długo starcza Ci jedna bateryjka? Ile godzin jazdy tak +/-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...