Skocz do zawartości
tadeuszwlodarczyk

[Pomiar mocy] Ronde Xpower obustronny

Rekomendowane odpowiedzi

tadeuszwlodarczyk

Rok od wykonania testu jednostronnego pomiaru mocy Ronde Xpower przyszła pora na sprawdzenie, jak sprawuje się nowość od Ronde, czyli obustronny pomiar mocy zbudowany na korbie Shimano Ultegra R8000 w wersji zasilanej akumulatorkami. W stosunku do poprzedniej generacji zmianie uległy:

- fizyczna budowa miernika z lewej strony, jest on obecnie większy od poprzednika i ma wymiary 51x26x8mm i ma prawą stronę,

- klasa odporności na warunki środowiskowe, obecnie jest to IPX7 w miejsce IP66 (w co można wierzyć w odniesieniu do lewej strony, bo to po prostu nieotwieralne pudełko),

- do zasilania zastosowano akumulatorki zamiast bateryjek CR2032,

- zaprogramowano kompensację temperatury (ta funkcja powinna również działać już w jendostronnej generacji zasilanej CR2032, bo to nadal ta sama wersja sprzętu i firmware).

Deklarowana pojemność to 150h pracy, poprzednio deklaracja ta się potwierdziła (choć występowały problemy ze wskazywaniem prawidłowym poziomu soku w baterii), mam nadzieję niedługo potwierdzić, czy tutaj również się to sprawdzi.

Dla tych, co chcą wiedzieć wszystko natychmiast napiszę, że z czystym sumieniem mogę polecić zakup obustronnego pomiaru mocy Ronde Xpower, lub samej prawej strony w celu rozbudowania posiadanego już jednostronnego miernika generacji (jeśli taka opcja się pojawi). Szczegóły, dlaczego tak napisałem, znajdują się w opisie poniżej.

Testowany miernik został zbudowany na korbie Shimano Ultegra R8000, co oznacza, że jest podatny na zaniżanie pomiaru mocy dla prawej strony, szczególnie podczas sprintów i jazdy na stojąco. Dotyczy to wszystkich pomiarów obustronnych zbudowanych w oparciu o korby Shimano serii R7000, R8000 i R9x00, które to korby mają asymetryczną i strasznie wydumaną budowę prawej strony i objawia się podawaniem danych o 3-8% niższych. Stopień ten jest różny dla każdego producenta i zapewne będzie się zmieniał wraz z kolejnymi wersjami firmware.

Z korbą w pudełku otrzymujemy dwa kabelki do ładowania i przelotkę umożliwiającą ładowanie równoczesne z jednego portu USB, zapasowe uszczelki i śrubki, oraz wkrętak TORX (po co, o tym później w tekście), w przygotowaniu jest instrukcja obsługi.

Podłączanie urządzenia do ładowania jest bajecznie łatwe i rozwiązane podobnie sprawnie, jak to ma miejsce w przypadku pedałów z pomiarem Favero Assioma albo laptopów MS Surface. Po prostu końcówkę kabla ładowania przykładamy do miernika, a magnes sam ją przyciągnie i przytrzyma, nie ma mowy o pomyleniu biegunów. Ładowanie sygnalizują czerwone diody świecące. Ładowanie się zakończyło, gdy diody zgasną. Nie mierzyłem czasu ładowania od zera do 100%, ale pewnie uda się podładować je na tyle w trakcie przerwy na kawę, by do domu dojechać (to nie Tesla, można też jechać bez soku w baterii pomiaru).

Dodatkowe śrubeczki i gumeczki oraz wkrętak przydają się w momencie, gdy wymieniamy dużą koronkę. Odkręcamy wtedy obudowę miernika i demontujemy część prawego urządzenia pomiarowego (w odkręcanej części znajdują się tylko styki do ładowania), koronkę zdejmujemy wtedy bez gimnastyki. A gumeczki i śrubeczki to zapas dla tych, co nawet stalową kulkę zgubią lub popsują (do bateryjkowej wersji pomiaru również dostawało się gratis w pudełku dodatkową klapkę z uszczelką).

Do konfiguracji i aktualizacji używamy aplikacji Xcadey (do znalezienia w sklepach Apple i Google). Programista zadbał, by się nie pomylić, co w danej chwili jest podłączone i zarządzane, każdy pomiar jest odpowiednio narysowany. Aplikacja umożliwia sprawdzenie poziomu naładowania akumulatorka, zerowanie pomiaru i upgrade firmware, a dodatkowo dla lewej strony ustawienie korekty pomiaru, gdyby lewa noga niedomagała (opcja jest domyślnie ustawiona na 100% dla lewej strony). Nie ma dodatkowych ustawień, jakich sporo znajdziemy w aplikacji dla pedałów Favero Assioma, w rodzaju ustawiania czasu do uśpienia po zakończeniu jazdy, konwersji z dwustronnego do jednostronnego, Unified lub Dual Channel dla BLE. Rozłączenie lub połączenie stron mierników na wypadek potrzeby wymiany uszkodzonej strony pomiaru lub gdy kupiliśmy wcześniej wersję jednostronną i potem dokupiliśmy stronę prawą można wykonać przy wsparciu importera. Warto zaznaczyć, że jest taka możliwość, oczywiście dla kompatybilnych pomiarów lewostronnych (wszystkie z BLE dla transmisji danych pomiarowych).

Kalibrację miernika można również przeprowadzić z menu licznika rowerowego, wyświetlane są na nim również dane dotyczące stanu naładowania akumulatorków.

Pora na mięso, czyli dane. Miernik rozgłasza je równocześnie po ANT+ oraz BTLE, automatycznie wysyła dane zsumowane oraz stosunek L/R. Poprawnie łączył się do liczników Garmin oraz aplikacji Zwift zainstalowanej na iPad i transmisja ta na nie była przerywana, nawet gdy w tle nadawały pedały Assioma oraz trenażer Tacx Neo.

Wykonałem 4 jazdy testowe porównawcze, które krótko opisze:

Set1: Ronde RL, Assioma DUO oraz Tacx Neo, rozgrzewka 10 minut, przerwa na zerowanie pomiarów oraz przejażdżka 10 minut, w trakcie której dorzuciłem sprint (ok. 14 minuty) i sekwencję z solidnym bujaniem rowerem i stójką (ok. 18-19 minuty). Dane zebrane po zerowaniu mówią same za siebie, jest po prostu dobrze.

image.png.729de04d9337484a07b9a949d028cd01.png

image.png.488ac604f4396d6ea9795e2d47f7175a.png

https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/42b0a835-021d-4c29-4c3d-9b2c8e955e70

Set2: Ronde RL, Assioma DUO, tym razem Neo pracowało jako jednostka oporowa sterowana przez Zwift w trybie SIM, a Ronde czytane było równocześnie na dwóch rodzajach transmisji, tj. ANT+ i BTLE. Przerwa pomiędzy setami była krótka, nie było wykonywane ponowne zerowanie. Dropy kadencji to problem radiowy w mojej salce testowej i nie dotyczy on działania Ronde. Zauważalne jest już nieznaczne zaniżanie prawej strony, pomiary jednak podążają za sobą idealnie i odchyłka pomiędzy nimi nie przekracza tych 2%.

 image.png.ef622e572f50931337d86f29686f8867.png

image.png.7c446793a836f6f97e376c1d0b8a05ce.png

https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/247ac368-1d5c-4653-5fed-a525c4fde8a3

Set3: Ronde RL, Assioma DUO oraz Tacx Neo, Neo pracowało tym razem jako opór w trybie ERG, sterowane było z aplikacji Zwift. Ponownie brak jakichkolwiek uwag do jakości działania pomiaru, dane są bardzo OK.

image.png.0afe2d386af9f90c5e0d30f5f0bbc313.png

 

image.png.89196030a3f063b09ae1945a040394b4.png

https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/f7726887-2ee4-450a-4668-327f40d3ac6a

Set4: Ronde RL oraz Assioma DUO, ale tym razem jazda była wykonana na rolce inteligentnej Elite Nero, sterowanej z aplikacji Zwift. Jazda testowa trwała 100 minut i miała na celu sprawdzenie, czy Ronde nie ma tendencji do zawyżania/zaniżania danych pomiarowych w trakcie dłuższych jazd. Szczęśliwie tego problemu Ronde nie ma. Istotniej, niż we wcześniejszych setach objawił się jednak wspólny problem wszystkich mierników opartych o korby Shimano, tj. zaniżanie wartości zmierzonych po prawej stronie. Odchylenie dla całości nie jest jednak duże: 268W dla Assioma względem 262W dla Ronde (~2%). Tu należy podkreślić, że tego dnia byłem już jednak umęczony wyścigami na Zwift i nierównomierność mocy lewej i prawej nogi to już było prawie 10% na niekorzyść lewej, co spowodowało wyolbrzymienie wpływu zaniżania prawej strony pomiarów na korbach Shimano. Dla szukających wiedzy, jak działa wtedy pomiar jednostronny polecam zgłębienie porównania Inpeak i Assioma DUO z tego samego dnia, gdzie różnica zmierzonych wartości wyniosła 244W dla Assioma względem 224W dla Inpeak. Ponownie moja ocena działania obustronnego Ronde jest bardzo dobra. Trudno się wypowiadać, ale fizyczna budowa miernika po prawej stronie jest inna, niż u pozostałych producentów (większa powierzchnia i przesunięcie sensora w stronę środka ramienia korby) i może taka budowa lepiej się sprawdza, albo po prostu mi ten pomiar podchodzi bardziej, a u innych będzie problem prawej strony przez to wyolbrzymiony.

image.png.be3be63e556a38cf72da162bee693c1a.png

https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/9683ef96-e561-406d-4f61-90af4c2d12a3

I jeszcze jedna jazda:

image.png.35017a1e8286585c1de629c2cb4336f2.png

https://analyze.dcrainmaker.com/#/public/b126cb06-6147-40b3-7893-03ed2eaf963b

Co jeszcze będzie sprawdzane? Najbardziej interesująca jest możliwość wykonania rozbudowy jednostronnego pomiaru Ronde do pomiaru dwustronnego, analogicznie, jak można to wykonać dla pomiarów opartych o pedały Favero Assioma. Oczywiście nie tylko sam fakt zadziałania takich konfiguracji, ale również jaka będzie jakość działania pomiaru. Drugim badanym parametrem będzie sprawdzenie zadeklarowanego czasu pracy na akumulatorkach. Zapowiadam również, że testowany miernik trafił na rok do kolarza polskiej zawodowej grupy i przejeździ z nim cały rok po Polsce i świecie, w słońcu i upale, ale także w chłodzie, deszczu i śniegu. Sprawozdanie z tego testu przed Black Friday 2020r.

Link do pdf ze zdjęciami, których tutaj wrzucić się nie udało: https://drive.google.com/file/d/1Q4QhhL2WFLUr5WxKu1iehvCWykj_favv/view?usp=sharing&fbclid=IwAR3wFe6OGzxmN34ffQq289SGME3DjYfvRAnOtXcjDlwChxHWbLJ1x8V1_Uo

Edytowane przez tadeuszwlodarczyk
Kropki, przecinki
 • +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tadeuszwlodarczyk

Pisałem w teście, że brakuje w oprogramowaniu Xcadey opcji parowania posiadanego już lewego pomiaru z kompatybilnym prawym, gdy się chce rozbudować pomiar do obustronnego. No to już opcja jest i pojawiły się też prawe korby..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • burnpiro
   Przez burnpiro
   W związku z tym iż właśnie zakończył się żywot opony Continental GP 5000 28c uznałem że fajnie by było opisać jak on wyglądał.

   Komplet opon kupiłem ma początku roku i do teraz ma zrobione 4,971km. Po pokonaniu takiego dystansu na tylnej oponie skończył się bieżnik co obrazują zdjęcia poniżej. Przednia opona po tym samym dystansie nie wykazuje większych oznak zużycia szczególnie w porównaniu do nowej. W trakcie tych prawie 5000km 99% jest zrobione po asfalcie/kostce (1% to głównie ścieżki/wały). Podobnie wygląda sprawa suchego podłoża gdzie może 400km jest przejechane w deszczu a reszta po suchej nawierzchni (w tym tegoroczne upały). Zero przebić na podanym dystansie.

   Zdjęcia:
   Ostatnie awaryjne hamowanie które zdarło resztę bieżnika   Przednia opona

   Nowa opona dla porównania (0km)

   Mam nadzieję że materiał przydatny a przynajmniej interesujący.

   Pozdrawiam,
   Piro
  • HarveyDent
   Przez HarveyDent
   Szczegóły i zdjęcia https://www.olx.pl/oferta/pomiar-mocy-stages-shimano-ultegra-6800-2-gen-170mm-CID767-IDz0mgJ.html
   Cena 1400 zł. Dla forumowiczów wysyłka w cenie
  • tadeuszwlodarczyk
   Przez tadeuszwlodarczyk
   Krótka bardzo przygoda z Ronde X-power wersja II z obsługą transmisji danych Bluetooth Smart. Portale obsypane są tymi urządzeniami oferowanymi w naprawdę dobrych cenach. Gdyby się okazały solidne, byłyby ciekawą ofertą. Do tej pory testowania podjął się Shane Miller na swoim blogu, ale test dotyczył wersji pierwszej, obsługującej wyłącznie ANT+.
   Jako źródło odniesienia zastosowałem pedały Favero Assioma Duo, na czas testu przekonwertowane do trybu Uno, więc oba mierniki mierzyły lewą nogę.
   Favero ma bardzo uznaną renomę (sam również na bieżąco porównuję je z Tacx Neo), deklarowany poziom błędu pomiaru to <1%. Ronde deklaruje stopę błędu <2%.
   Testowa jazda odbyła się na trenażerze rolkowym, odczyt danych realizowany był z użyciem iPad Zwift (Ronde BLE), Garmin Edge 520 (Ronde ANT+) i Samsung Galaxy S7 Trainerroad (Favero ANT+). Dane przejazdu zostały następnie zgrane do plików i zapodane do narzęnia DC Rainmaker Analyzer.
   Parowanie urządzenia Ronde przebiegło bez jakichkolwiek problemów w obu protokołach. W opakowaniu nie znajdziemy informacji, jaki soft zainstalować na telefonie do konfigurowania urządzenia, ale podpowiadam, że jest to oprogramowanie XCadey. W jego opcjach znajdziemy między innymi zerowanie (co nie dziwi), ale również ustawianie procentowej odchyłki dla nogi (co ma jeszcze dodatkowo 4iii).
   A więc testy. Jazda trwała 1h40min, poprzedzona była rozgrzewką i kalibracją obu mierników. Przedstawię porównania Ronde-Assioma po ANT+, oraz Ronde ANT+ - Ronde BTLE.
   Na początek cała jazda:

   Uśrednione wyniki, jak i podążanie za zmianami mocy wyglądają dla obu mierników bardzo obiecująco, choć jest kilka sekcji wartych szczegółowego prześledzenia.

   Ronde ma wyraźną tendencję do zawyżania, ale różnica mieści się w 4% odchyłki. Na końcu tego fragmentu sytuacja się odwróciła i Ronde zaniżyło.

   Sprint - oba mierniki podążają bardzo ładnie za sobą.

   Ponownie kilka minut moce pow 250W, Ronde zawyża momentami sporo, ale to jednak <5% odchyłki. Sprint znowu oba mierniki bardzo ładnie.

   Na tym odcinku nastąpiła maksymalna odchyłka na poziomie 6%.
   Zauważalna jest tendencja, że czytnik zaczyna zawyżać wraz ze wzrostem kadencji.
   Co do kadencji - po ANT+ Ronde kadencję czyta idealnie, nie ma za bardzo co pokazywać..

   Ale jeśli popatrzymy na dane kadencji z Ronde po BTLE, to nie jest do śmiechu..

   Ronde po BTLE jakby żółte, po ANT+ fioletowe. Dane po BTLE są zaniżone nieakceptowalnie, im wyższa moc wyciskana na wysokich kadencjach, tym bardziej dane są przekłamane. Przy niskich kadencjach odczyty zbliżają się do prawidłowych, niezależnie od mocy. Szkoda, bo jak napisałem wcześniej, po ANT+ wszystko jest naprawdę OK.
   I na koniec porównanie mocy Ronde przekazywanej po NAT+ i BTLE.   Jest przesunięcie czasowe na odczytach (sorry, ale za krótko używam Analyzera od DCRainmakera - nie wiem jeszcze, jak to skasować), zastanawiają jednak skromne odchyłki na wykresie danych. Co ciekawe, raz w jedną, a raz w drugą stronę.. Dane z ANT+ w tym fragmencie podążały bardzo blisko odczytów z Favero.
   Pora na wnioski..
   Każdy może je sobie wyciągnąć sam, ale ja bym ocenił urządzenie w trybie ANT+ jako wystarczająco dobre do wspierania treningów. Przewyższa jakość odczytów wszelkiej maści trenażerów klasy niżej niż Tacx Flux lub Elite Drivo, nie wymaga kalibracji za każdym podejściem. Problem z BTLE rozwiąże pewnie nowy firmware. Czy Ronde / Xcadey ma przyszłość? Tak samo, jak Xiaomi czy Huaweii..
   Nie testowałem w deszczach i na w różnych temperaturach.


  • TommyMasta
   Przez TommyMasta
   Nie byłem pewien w którym dziale umieścić ten temat - zastanawiałem się nad Akcesoriami lub Treningiem, ale ze względu na to, że z miernikami mocy trenuje się raczej na szosie(tak mi się wydaje), postanowiłem wrzucić go tutaj aby trafić do możliwie licznej grupy osób, będących w stanie mi pomóc. Do sedna:
   Kilka dni temu zaopatrzyłem się w miernik mocy Ronde na lewe ramię korby w Ultegrze R8000 i uczę się z nim trenować. Mam jednak problem/wątpliwość co do wyświetlania bieżącej dokładności pomiaru. Na moim liczniku Bontrager Node 2.1 aktualna wartość mocy wyświetlana jest co sekundę. Załóżmy, że chcę wykonać ćwiczenie np. minuta jazdy na średniej mocy 300W - aby je wykonać prawidłowo potrzebowałbym mieć w miarę jak najdokładniej wyświetlaną aktualną wartość w każdej sekundzie. Natomiast, jadąc przez tę minutę ze stałą prędkością np 40kmh(+/- 0.2kmh) po prostej, płaskiej drodze i niezmiennym wietrze(czyli utrzymując stałą intensywność przekazywania mocy na korbę) licznik wskazuje co sekundę wartości w stylu:
   315W,265W,325W,355W,270W,235W,205W,240W,315W,385W,335W,255W itd
   Jeśli nie zresetuję licznika(aby wyzerować średnią i sprawdzić ją po interwale) to przez powyższe wahania wskazań ciężko mi stwierdzić czy moja średnia moc w ciągu tej minuty to np 250 czy 330W, a to już moim zdaniem jest za duża rozbieżność jeśli zależy mi na poprawnie dobranej mocy interwałów. Oczywiste, że taki miernik mocy nie wskaże zawsze idealnej wartości, ale zależałoby mi na dokładniejszych wskazaniach w danej chwili(producent podaje błąd średniego pomiaru <3%). Teraz moje pytanie - czy takie zachowanie jest normalne i może wynika z tego, że tylko wydaje mi się, że pedałuję przez tę minutę z w miarę stałą mocą(a w praktyce jeden obrót korbą jest wykonany lżej, a drugi mocniej)? Jeśli tak, to czy możecie polecić jakiś licznik, który będzie wskazywał średnią moc z ostatnich np 5 sekund? Takie wskazanie byłoby bardziej miarodajne.
   Dodam, że powyższa sytuacja występuje przy kadencji 90-100RPM, natomiast kiedy jadę na wysokim przełożeniu z niską kadencją, powiedzmy około 60RPM to wahania wartości są już o wiele niższe(powiedzmy 315,312,316,308,312etc). Zrobiłem również kilka testów w stylu 5min jazdy po tym samym odcinku, w tych samych warunkach z tą samą średnią prędkością i średnia moc z tych 5minut była bardzo zbliżona - wnioskuję po tym, że sam miernik działa prawidłowo, a moja wątpliwość dotyczy jedynie tego jak osiągnąć możliwie najdokładniejszy pomiar chwilowy.
    
   Z góry dzięki za pomoc!
×