Skocz do zawartości

[wysokie tętno] 195 hrmax u 50 latka


erun

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry

czy to normalne ze tetno spoczynkowe mam 57  natomiast hrmax 195 dodam ze mam 50 lat i puls przez ostatnie 10 lat niewiele sie zmienil , tj max hr spadl z ok 205(taki najwyzszy zanotowalem na zawodach mtb w 2008r) natommiast tętno spoczynkowe spadlo o jakies 15 , chory jestem czy co ? nic nie odczuwam zlego ale w/g roznych tabelek powinienem miec hr max ok 170, czy to normalne? ze serce bije jak u wróbelka ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja miałem podobne wartości w wieku lat 20 -tu, teraz mam 2 x tyle ( lat oczywiście ) i wartości się bardziej wypośrodkowały, bo spoczynkowe jest wyższe, a do max nawet się nie zbliżam, bo i po co.
Poniekąd może to być związane ze stopniem wytrenowania ( zawodowi kolarze mają bardzo niskie spoczynkowe ), a poniekąd decydują indywidualne kwestie osobnicze - jak porównasz startujących regularnie w czołówce stawki, to mają oni różne maxy, a wydolność i wyniki zbliżone.
Ciebie pewnie "martwi" kwestia związana z wiekiem, ale jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, to nie ma powodu do obaw, jednak dla pewności i spokojnego sumienia wypadałoby się skonsultować z lekarzem - pewnie najlepiej ze sportowym i zrobić jakieś badania, próby wysiłkowe itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KrissDeValnor napisał:

z lekarzem - pewnie najlepiej ze sportowym i zrobić jakieś badania, próby wysiłkowe itp.

hehe, pojdzie wtedy na np echo serca itp, i zaraz sie dowie ze ... sa pewne kosmetyczne rzeczy ktorych nie trzeba poprawiac ale warto monitorować ;-) ziarenko niepokoju zostanie zasiane.

Co do wyników, to Hr max masz niezly jak na ten wiek :-) spoczynkowe  zdaje sie w  normie .. nie znam w sumie na cardio, wiec nie bede swirował :P

Ja mam spoczynkowe ponizej 40.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hr max to kwestia genetyczna. Nie ma potrzeby się stresować tym, że tętno jest wyższe niż by to wynikało ze wzoru 220 - wiek.  Wiele osób tak ma. Powiem więcej. Spośród najbliższych znajomych, z którymi zdarza mi się jeździć, wszyscy mają tętno max wyższe niż pokazuje ten wzór. Niektórzy znacznie wyższe.
Tętno spoczynkowe to już inna bajka, bo wraz z wytrenowaniem może znacząco spadać. Nie trzeba być zawodowcem, a tym bardziej zombie, żeby zejść w okolice 40 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystans10,51 km, Czas trwania1g:01m:47s , kcal1 221 kcal, Średnia Prędkość 10.21 km/h, Maks. Prędkość 12.40 km/h, Średnie tempo 05:53 min/km, Maks. tempo 04:50 min/km
Średnie tętno
176
Maks. tętno
191

tu akurat jest moj trening uzupelniajacy biegowy Polar m400 jeden z wielu ,  takie wartosci zanotowal, teoretycznie to chyba nimoglbym  biec ze sednim 176 tak dlugo, chyba jednak zeby uspokoic swoje niepokoje wybiore sie do kardiologa

a najdziwniejsze jest to ze nic nie boli , czuje sie ok , po treningu tez jest ok , jakis dziwny jestem ...... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

arek_wro
Poniżej 40 to już jest raczej ewenement, skoro średnio w zdrowym społeczeństwie jest dwukrotnie wyższe ( tzn. powinno być lub takie się uznaje za prawidłowe według jakiegoś tam schematu ).
Nawet niegdysiejsze moje < 60 było stosunkowo niskie, a < 40 to już jakiś hardkor ;)
erun
W tej sytuacji chyba faktycznie wizyta u lekarza jest wskazana, nawet jeśli tylko profilaktyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny przedstawiciej zdrowego zdrowego społeczeństwa nie uprawia sportu, lub uprawia go w stopniu śladowym. Ambitny kolarz amator, jakich wielu na tym forum, może spokojnie zejść w okolice 40. Nie każdy oczywiście, ale nie jest to jakiś wielki wyczyn. Do zawodowców mi raczej daleko, a jak raz z ciekawości założyłem pulsometr z samego rana, to po kilku minutach wyciszenia tętno zeszło mi do 42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

< 40 :icon_question::icon_exclaim:
Jaja sobie robisz, czy jesteś zombie :icon_question::icon_lol:

Nawet dodam, że miewałem tetna w okolicy 35. Pomiar 24h przez pare tygodni wykazywal mi wlasnie  czasem srednie tygodniowe  spoczynkowe w tej okolicy. Za to z Hr max u mnie wzorowo :P dobijam do Max i nic ponad :P

oczywiscie czasem sie to zmienia i bywaly wyzsze pulsy spoczynkowe ale raczej nie wiecej niz 44 z tego co pamietam ...

1 godzinę temu, erun napisał:

Średnie tętno
176

Mam znajomego, budowy dosc szczuplej i on też tak ma, jego srednie tetna podczas wysiłku sa takie że oczy przecieram. Badany wielokrotnie. Nic mu nie jest.

Nawet biega w podobnym tempie z tego co widze.

Co ciekawe, wazyl duzo mniej niz ja np na studiach ok 15kg-20kg  a zawsze potrafil wypic duzo wiecej :P  Generalnie wóda na niego slabo działała :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.05.2018 o 12:35, KrissDeValnor napisał:

< 40 :icon_question::icon_exclaim:
Jaja sobie robisz, czy jesteś zombie :icon_question::icon_lol:

W czym problem? Żaden ze mnie sportowiec, a mam 42.

Pamiętaj jak się spoczynkowe mierzy... nie wystarczy usiąść na parę minut w fotelu. W takim przypadkowym pomiarze fotelowym to poniżej 50 nie zejdę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie należy mieszać Tetna spoczynkowego z tętnem minimalnym, bo jest miedzy nimi pewna różnica, z moich obserwacji i pomiarów zabawkami Garmina jest to mniej wiecej  ok3 uderzenia mniej, w przypadku tetna minimalnego. minimalne miewam w okolicy 35.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

ja bym nie lekceważył żadnych wyników odstających od normy, lepiej profilaktycznie przebadać serce i układ krążenia. może zrób sobie test na ryzyko chorób układu krwionośnego, np. tu https://tinyurl.com/zdrowe-cisnienie i ewentualnie zmiana diety. pomidory są świetne na serce i ciśnienie - najlepiej jeść 1-2 dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...