Skocz do zawartości

[Cube Reaction GTC Pro 29] czy ktoś jeździ na tej ramie ?


wkg

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Przez 10 lat jeździłem rowerem 26 er z ramą Mongoose 20,5 cala ....
 

Eeeee, to jestem pewien, że i na 19 byś sobie poradził : D

Tak zupełnie poważnie - ciekaw jestem wrażeń po tygodniu jazdy na 29 calach, 19 rama, krótszy mostek. Szczególnie czy byś chciał wrócić do 27,5 i 17,5

Bo o te ściezkowce to już nie pytam ... oni pewnie tez nie umieją skręcac w tych downhillach - przecinakach : )

 

 

 

 

Pytanie tylko ile te pomiary Treka mają wspólnego z rzeczywistością...

No wiesz ... tego nigdy nie wiesz : )

Swój pomierzyłem, w innych - z wyjątkiem tych na których jeździłem - muszę zawierzyć tabelkom. Zakładam, że umieją zmierzyć co do mm bo jakoś im sie te ramy nie rozłażą.

 

Tak czy owak - dobra geometria ramy to taka, która pozwoli mostkiem, offsetem sztycy, kierownicą stworzyć rower o takiej geometrii, że pozwoli zając poprawną pozycję.

Reszta to kwestia mody, trendów, indywidualnych preferencji. Myślę jednak, że Gary Fisher teraz zupłnie inaczej zaprojektowałby swoje ramy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Oczywiście nie zmierzę analogową suwmiarką czy mam 41 czy 41,1mm...

 

Nawet nie wiem jak to skomentować. Nie masz pojęcia co to jest suwmiarka i jak działa. Suwmiarka analogowa jest bardzo precyzyjna do 0,05mm i w takim właśnie celu została stworzona. Zamiast pisać takie herezje proponuję jednak kupić suwmiarkę i nauczyć się jej obsługi, nie wyobrażam sobie jak można grzebiąc w sprzęcie nie potrafić się z nią obchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem jak to skomentować. Nie masz pojęcia co to jest suwmiarka i jak działa. Suwmiarka analogowa jest bardzo precyzyjna do 0,05mm i w takim właśnie celu została stworzona. Zamiast pisać takie herezje proponuję jednak kupić suwmiarkę i nauczyć się jej obsługi, nie wyobrażam sobie jak można grzebiąc w sprzęcie nie potrafić się z nią obchodzić.

Wiesz o tym, ze kiedys cwiartka forum miala zagwozdke, po co miara zwijana ma ruchoma blaszke na poczatku. :002:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że można nie umieć, ja rozumiem, że można nie potrzebować się nauczyć, ale pisanie, że się nie da 0,1mm suwmiarką zmierzyć?

 

No chyba właśnie nie rozumiesz, bo gdybyś rozumiał, to spytałbyś czy potrafię odczytać noniusza, podesłałbyś stosowny link czy w inny sposób pomógł, a Ty ciskasz się o tę suwmiarkę, jakbym Twoją matkę obraził. Spuść już powietrze, bo wyciekają z Ciebie kompleksy.

 

Nauczyłem się odczytywać noniusza. W praktyce niewiele mi to daje. Suwmiarkę można tam wsunąć bardzo płytko, co utrudnia poprawne ściągnięcie miary. Nie można też użyć dużo siły, aby docisnąć szczęki do krawędzi ramy, bo to nie metal. Co mi z możliwości dokładnego odczytu jeśli nie jestem w stanie wykonać w pełni prawidłowego pomiaru? Na pewno forumowi mistrzowie suwmiarki zrobili idealny pomiar. Ja jednak nie zrobię, więc szkoda czasu. Serwis nie znalazł odpowiednich sterów, więc i tak zabawę kończę zamówieniem sterów dedykowanych do tej ramy. 

 

Przy okazji zapewniam wszystkich, że da się składać i serwisować rowery bez suwmiarki. 90% czynności serwisowych przy rowerze robię sam. Fascynuję się jeżdżeniem rowerami a nie ich serwisowaniem i dokonywaniem pomiarów.

 

wkg, nie sugeruj, że nie znam się na geometrii rowerów, bo akurat to mnie interesuje i sądzę że znam się na tym lepiej od Ciebie (np. widzę zależność między TTh a kątem rury podsiodłowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić (i poprzeć to wieloletnią praktyką serwisową), że da się złożyć od 0 kilka setek rowerów bez użycia suwmiarki o czynnościach serwisowych nie wspominając. Tak czy owak pamiętam, że posługiwać suwmiarką uczyłem się w podstawówce na zajęciach z techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że tej zależności nie ma : ))

Już Ci nie tylko ja tłumaczyłem jak się mierzy TTh.

 

No ale OK, wyrażasz się nieprecyzyjnie, (nie pierwszy raz zresztą) rozumiem, ze chodzi Ci o odległość między jarzemkiem siodełka a przedłużeniem główki ramy po linii poziomej. Też nie masz racji.

Weź sobie zobacz byle jaki rower, spójrz jak jest wygięta rura podsiodłowa - pod siodełkiem jest mniej więcej równolegla do główki, może ma mniejszy kąt niż główka. I wtedy by się przecięła kilkadziesiąt metrów pod ziemią ?

 

Potem przypomnij sobie ze szkoły co to jest tangens, policz sobie o ile setnych mm zmniejszy lub zwiększy się ta hipotetyczna odległość po podniesieniu lub obniżeniu siodełka o kilka cm. Ta zmiana byłaby tak mała, że - jak piszesz - nie potrafiłbyś jej zmierzyć suwmiarką.

 

Przykro mi to napisac, ale zaśmiecasz mi wątek tymi dywagacjami. Napisz lepiej jak Ci się jeździ na tej ramie. Bo po to ten wątek otworzyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale OK, wyrażasz się nieprecyzyjnie, (nie pierwszy raz zresztą) rozumiem, ze chodzi Ci o odległość między jarzemkiem siodełka a przedłużeniem główki ramy po linii poziomej. Też nie masz racji.

 

Przykro mi to napisac, ale zaśmiecasz mi wątek tymi dywagacjami. Napisz lepiej jak Ci się jeździ na tej ramie. Bo po to ten wątek otworzyłem

 

Nic nie pisałem o jarzemku siodła. O wysokości pomiaru pisałem w innym celu - aby zobrazować jak wyższa główka ramy wpływa na pomiar TTh. Im główka ramy wyżej tym wyżej dokonujesz pomiaru. W końcu TTh to pozioma linia od szczytu rury sterowej do przecięcia z linią będącą przedłużeniem podsiodłówki. Chodzi mi tylko o to, że TTh jest pewnym abstrakcyjnym pomiarem, który dla wielu stał się wyznacznikiem długości roweru i miarą tego czy ma się na nim wyciągniętą, sportową pozycję. A tego pomiaru nie można rozpatrywać w oderwaniu od innych danych - takich jak STA i długość sterówki, które mogą zmienić wartoś TTh nie zmieniając roweru w praktyce.

Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś intencji moich wypowiedzi. Proponuję nie udowadniać sobie nawzajem kto ma rację, skoro nie potrafimy się zrozumieć. Zapomnijmy, że rozmawialiśmy o tym. Ja nie potrzebuję uznania moich racji. Wystarczy mi, że mam wiedzę, która pozwala wyciągać praktyczne wnioski na moje potrzeby.

 

Relacja TTh do STA to inna bajka. Jeśli weźmiesz dwie ramy, które różnią się tylko kątem podsiodłówki - np 74 vs 71 stopni. To druga rama będzie miała dłuższy wymiar TTh, bo pozioma linia od sterówki "później" przetnie się z odchyloną do tyłu podsiodłówką. Czy przez to rower będzie dłuższy i pozycja bardziej wyciągnięta? Dłuższy nie będzie, bo baza kół pozostaje niezmieniona w obu ramach. Czy pozycja będzie bardziej wyciągnięta? To zależy od ustawienia siodła. Jeśli potrzebujesz mieć np. 7cm cofnięte siodło względem osi suportu, to w pierwszej ramie dasz sztycę z cofniętym jarzmem a w drugiej dasz bez cofki. Ustawisz siodło i zajmiesz jednakową pozycję. W efekcie: w na obu ramach będziesz siedział i jeździł tak samo mimo, że jedna jest niby dłuższa i niby daje bardziej wyciągniętą pozycję, bo ma dłuższą TTh.  Obie natomiast będą miały ten sam reach.

Jeśli do tego wmieszać gięte podsiodłówki, robi się bałagan i lepiej byłoby w związku z tym przestać posługiwać się TTh na rzecz reach z wyżej wymienionych powodów. Reach jest tylko lekko obciążony wpływem różnicy długości rury sterowej na wymiar reach.

 

Jak mogę Ci napisać o wrażeniach z jazdy, skoro dopiero stery zamawiam? Widelca nie mam. Koła kolega mi wręczy w tym tygodniu. Nie mam czego testować. Może natomiast ktoś wnerwiony dużą aktywnością w wątku zechce nas uciszyć opisując swoje wrażenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już nic nie pisać, ale jako że policzyłem, to napiszę. Gdyby Cube w rozmiarze 21" cali miał główkę ramy 11cm jak Peak w największym rozmiarze, to TTh byłoby większe o ok. 5mm, czyli 633mm zamiast 628mm. W drugą Stronę: Gdyby największy Peak miał 12,5cm głowkę zamiast 11cm, to TTh zmniejszyłoby się z 641mm do 636mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkupując swe grzechy off-topu.

Przyszły stery. Górne łożysko ma idealnie 41mm. Do ramy wchodzi z minimalnym luzem, więc wnoszę, że rama musi mieć wspomniane gdzieś wcześniej w dyskusji 41,1mm. Dolne łożysko ma 51,8mm.

Wysokość łożysk: odpowiednio 6,5 oraz 8mm.

Wniosek: bikcecenter podaje prawdziwe wymiary. Bike-discount lub Cube leci w kulki. Czy to powoduje, że można kupić stery taniej? Pytanie zostawiam firefoksowi, bo ja już pinionc wydałem na drogi zestaw.

Mam nadzieję, że w oczach kolegi cervandes oraz innych fanów suwmiarek stałem się dziś prawdziwym mężczyzną, co czyta noniusza jak zły ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinusz napisał:

Górne łożysko ma idealnie 41mm. Do ramy wchodzi z minimalnym luzem, więc wnoszę, że rama musi mieć wspomniane gdzieś wcześniej w dyskusji 41,1mm. Dolne łożysko ma 51,8mm.

Wysokość łożysk: odpowiednio 6,5 oraz 8mm.

Dziękuję za zwymiarowanie łożysk. Wychodzi na to,że to są standardowe łożyska a nie żadne specjalne dla Cube. Co prawda górne łożysko nie występuje w gotowych zestawach sterowych (oprócz tych FSA Orbit i-t) ale jest dostępne osobno. To sprawia, że rozsądnie można to skompletować za 100 zł a budżetowo za 50 zł ;)

Zastanawiam się tylko czy potrzebuję łożysk o kącie 36 stopni. Co to ma niby dawać?

Jakby ktoś szukał jeszcze zacisku RWS to ja kupiłem tutaj: http://allegro.pl/zacisk-dt-swiss-rws-thru-142-12mm-i7063398044.html?snapshot=MjAxNy0xMi0xMlQxNToxNDozNC40MTBaO2J1eWVyOzg4ZmQxY2ExZGNlZTAxZDlmMDU3NzZhNjhjMDQyMGI3YjdhNTg1ZjAwY2ViMWZjMGYwZWYxOGE3Y2NmOGM3N2Y%3D

Edytowane przez firefoks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko taki kształt pozwala na stabilne ułożenie się łożyska w główce bez konieczności wciskania/wbijania. Poza tym te łożyska na styku bieżnia zewnętrzna/rama mają kąt 45*. Bieżnia wewnętrzna  jest wewnątrz i od góry sfazowana pod kątem 36*. 

No i chyba trochę przeceniasz możliwość skompletowania sterów za 100zł. Owszem same łożyska górne i dolne jak najbardziej ale jeszcze trzeba dokupić kilka dupereli jak np. bieżnie na widelec (z uszczelniaczem ~40zł, goła ~15zł, pierścień klinujący ~30zł, uszczelnienia górne ~30-50zł...). Tutaj na przykładzie CC widać z czego składają się przyzwoite stery zintegrowane: https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2F3.bp.blogspot.com%2F-ag9rZ0fkw_E%2FTsyp3EEDw4I%2FAAAAAAAABBg%2FM1JvoeFRnC0%2Fs1600%2FIMG_0003.JPG&imgrefurl=http%3A%2F%2Fpedalingzen.blogspot.com%2F2011%2F11%2Ftechie-tuesday-headset-r-on-specialized.html&docid=vsJARoRCbDMX9M&tbnid=QIAAbmjpUql7rM%3A&vet=1&w=1440&h=1080&bih=1140&biw=2021&ved=0ahUKEwieveHf7IfYAhXBFZoKHdKRCZU4ZBAzCBMoETAR&iact=c&ictx=1

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że się nie rozumiemy. Bieżnie zewnętrzne są sfazowane na 45* tak jak w główce ramy. Natomiast różnica może być w sfazowaniu bieżni wewnętrznych: mogą mieć 45 lub 36*. Do tego oczywiście idą pierścienie klinujące o takim samym sfazowaniu jak bieżnie wewnętrzne. Z tego wynika inna składowa siły ściskającej rurę sterową, przy kącie 36* będzie mocniej zaciskana przez pierścień klinujący. Mam rację czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...