Skocz do zawartości

[licznik] Obwód koła


fil29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bawił się ktoś w dokładny pomiar obwodu koła 28" w Orkanie na oponie Michelin Protek Cross 700×35c

Według tabeli 28" to 2200

700C. to 2095

 

Wiem :-) łatwo to moźna zmierzyć, ale juź może ktoś to przerabiał i może sie podzielić swoimi danymi B-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jednak pomierzyć, bo jak koledzy napisali dużo zależy od ciśnienia. Zaznacz kredą znak na oponie, rozciągnij taśmę mierniczą i przetocz rower wzdłuż taśmy. Otrzymasz bardzo dokładny wynik, bo pomyłka powiedzmy rzędu 5mm to przy kole 28'' to zaledwie ok. 0,25%. Czyli na trasie np. 50km błąd wskazania to zaledwie ok. 125m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jednak pomierzyć, bo jak koledzy napisali dużo zależy od ciśnienia. Zaznacz kredą znak na oponie, rozciągnij taśmę mierniczą i przetocz rower wzdłuż taśmy. Otrzymasz bardzo dokładny wynik, bo pomyłka powiedzmy rzędu 5mm to przy kole 28'' to zaledwie ok. 0,25%. Czyli na trasie np. 50km błąd wskazania to zaledwie ok. 125m.

 

Nie potrzeba hirurgicznej dokładności. Uśredniajac większość jeździ na około 4 - 4,5 Bara i ugięcie na przednim kole jest niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaznacz kredą znak na oponie, rozciągnij taśmę mierniczą i przetocz rower wzdłuż taśmy.

Faktycznie kreda, jakaś farbka czy coś w tym stylu zostawi wyraźne ślady odbite na podłożu, ale jako punktu odniesienia możesz też użyć wentyla ustawiając go u dołu, prostopadle do podłoża. Z tym, że w przypadku wykorzystania wentyla nie zrobisz pomiaru jadąc na rowerze (chyba, że ktoś Ci pomoże). Chociaż jadąc rowerem z tak małą prędkością ciężko jest utrzymać idealnie prostą linię, a to też rzutuje na dokładność pomiaru. Ja ostatnio mierzyłem prowadząc rower i obciążając przednie koło tak, jak mniej więcej dzieje się to w trakcie jazdy. Jeśli masz miejsce, warto też zrobić kilka pełnych obrotów koła i uzyskaną odległość podzielić przez ich ilość - wynik będzie jeszcze dokładniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bawił się ktoś w dokładny pomiar obwodu koła 28" w Orkanie na oponie Michelin Protek Cross 700×35c

Według tabeli 28" to 2200

700C. to 2095

 

Wiem :-) łatwo to moźna zmierzyć, ale juź może ktoś to przerabiał i może sie podzielić swoimi danymi B-)

 

.... według tabeli to wynik 2095?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba juztu w paranoję popadacie z dokładnoscią pomiaru?! Czy przy 4 barach to wam sie tak mocno opona ugina? To aż tak ważne i żeby siąść na rower? Cóz rozumiem, ze potem odleglosć mierzycie na gruncie jakaś super dokładną miarką, laserową, czy może nie wiem, suwmiarką? 

Nie cackac sie ustawic rower przy miarce, wentylem na początku skali, przprowadzić ze 3 razy by wykluczyc większą pomyłke, w razie co wyciągnąć średnią ;p

 

Czy wy chcecie pomiary geodezyjne jakieś robić cczy jak?

Zaraz sie okaże, że gdzieś uciekają minimetry, bo przednie koło podrzuciło, albo nie daj jechali na tylnym kole... tylne koło też źle na pomiary, o buślizgi, czy jeszcze ktoś blokuje na hamowaniu.No i pamietajcie, ze przy tak skrupulatnych pomiarach inną drogę pokonuje przednie koło, a innąm tylne - skrecanie itp. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morał będzie taki.Po tygodniu testów,pomiarów obwód wpisany.Do czasu odpalenia Stravy czy innego wynalazku.Wtedy czar pryśnie,bo wszędzie będą inne wyniki :) Ciekawe czy ktoś próbował jeździć z 3 różnymi licznikami,wpisany taki sam obwód,czy będą taki sam przebieg pokazywać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ustawiać z dokładnością do 10m? Niech walczy. Co Wam to przeszkadza? Po kiego grzyba się wpiertralalalać ze swoimi "mądrościami"? Jak ktoś wywala fortunę żeby zbić 300g z roweru to też lecicie z krucjatą, bo przecież Wam nawet 5kg w te czyw tamtą stronę nie robi różnicy? Chce ktoś dokładności, pyta o poradę (na forum rowerowym, bo niby gdzie indziej?), a trafia na... Może przemilczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bawił się ktoś w dokładny pomiar obwodu koła 28" w Orkanie na oponie Michelin Protek Cross 700×35c

Według tabeli 28" to 2200

700C. to 2095

 

Wiem :-) łatwo to moźna zmierzyć, ale juź może ktoś to przerabiał i może sie podzielić swoimi danymi B-)

 

Zapytałem gdyż nie wiedziałem jakie dane wpisać z  tabeli czy z wielkości koła 28" czy zwielkości opony 700X35C ... jak zwykle rozpętała się burza delikatnie wymijająca temat . 

Dziękuję za zaangażowanie i wszystkie porady  :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ustawiać z dokładnością do 10m? Niech walczy. Co Wam to przeszkadza? Po kiego grzyba się wpiertralalalać ze swoimi "mądrościami"? Jak ktoś wywala fortunę żeby zbić 300g z roweru to też lecicie z krucjatą, bo przecież Wam nawet 5kg w te czyw tamtą stronę nie robi różnicy? Chce ktoś dokładności, pyta o poradę (na forum rowerowym, bo niby gdzie indziej?), a trafia na... Może przemilczę...

Przecież kolega dostał fachowe porady jak to zrobić, żeby było jak najdokładniej:

 

 

Nie cackac sie ustawic rower przy miarce, wentylem na początku skali, przprowadzić ze 3 razy by wykluczyc większą pomyłke, w razie co wyciągnąć średnią ;p

Myślę, że jest to wystarczająco dokładny pomiar obwodu. Bardziej dokładne to już by się trzeba było bawić prawdopodobnie w ściągnięcie opony zamontowanie na jakimś ramieniu, które by imitowało obciążenie rowerzysty i pomiar całego obwodu. Tylko czy takie działania są faktycznie potrzebne dla zwykłego pochłaniacza kilometrów rowerem? Osobiście uważam, że kompletnie nie i sam korzystam z metody: zaznacz na chodniku i kole miejsce początku pomiaru, po wykonaniu obrotu zaznacz na chodniku miejsce gdzie został wykonany obrót, zmierz odcinek miarką, wpisz w licznik. Można zrobić faktycznie 2 pomiary dla pewności i wszystko. Bardziej dokładne to dla jakichś masochostów myślę... bo jaka jest pewność, że ciśnienie w oponie się nie zmieni i wtedy szlag trafi wszelkie pomiary. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znacie wzoru na obwód koła? Podpowiem, że wystarczy promień zmierzyć, a nie bawić się kredkami na chodniku.

Może gdyby ktoś jeździł na oponach o kwadratowym profilu, to dałby radę w ten sposób. ;)

Jeżeli już mowa o wyliczeniach matematycznych i wzorach, to najlepiej będzie zastosować najpopularniejszy - pi razy oko. :teehee: Dokładność będzie taka sama. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może gdyby ktoś jeździł na oponach o kwadratowym profilu, to dałby radę w ten sposób
 

Zabawa kredką to jest właśnie pi razy oko. Mierzysz od wentyla? ale wentyl ma 0,5cm szerokości i nie dotyka ziemi, więc kreskę sobie stawiasz pi razy oko przy wentylu. Sama kreska też ma swoją grubość. Potem robisz drugi raz to samo z podobnym, bo przecież nie identycznie takim samym błędem. A po drodze jeszcze toczysz rowerem mniej więcej równo, trzymając za ruchomą kierownicę. I jeszcze droga musi być przy tym idealnie równa. Czyli robisz 3 czynnosci obraczone błędem, a dopiero potem mierzysz pi razy oko to co wyszło. 

 

Promień też mierzy się pi razy oko, ale błąd jest przy tym mniejszy, a do tego jest szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...