Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. W końcu zainwestowałem w narzędzia rowerowe i okazało się że łańcuch (Shimano HG40 - tak, wiem że szajs) ponownie się wyciągną. Poczytałem trochę i kupiłem łańcuch Sram X8.93 . Niestety kaseta (CS_HG31-8), którą 2 lata temu wymieniali mi w serwisie nie przyjęła nowego łańcucha. Tak, wiem że trochę bez sensu było wymieniać na tą kasetę, ale trzeszczało mi coś w rowerze a ja nie miałem narzędzi i zaprowadziłem rower do mechanika który powymieniał trochę części ....

Anyway, przeskakuje mi z przodu na przełożeniach 2x(cokolwiek) i (cokolwiek)x6 i (cokolwiek)x7 . Mam narzędzia i samemu sobie wymienię. Nie planuję wchodzić w spore koszta i wymieniać napędu np na 2x11 itp, raczej zostanę przy swoim 3x8 z którego jestem zadowolony. Moja korba to Acera FC-M361. Pomyślałem że może zrobię tak że:

Aczkolwiek trochę niepokoi mnie wygląd zębatki 22T w korbie (na zdjęciach zdarta czarna farba) i nie wiem czy w najbliższym czasie się to też nie posypie. Co sądzicie o tych moich pomysłach? Jest sens reanimować tą korbę? Byłbym wdzięczny za wasze opinie :-) Zdjęcia kasety i korby wrzucam w załącznikach.

Kaseta1_2.jpg

Kaseta2_2.jpg

Kaseta3_2.jpg

Korba1_2.jpg

Korba2_2.jpg

Korba3_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Właśnie trochę to śmieszne ale mam wrażenie że ta 1 z przodu chodzi o dziwo najładniej. Jak zapnę 1x1, 1x2 lub 1x3 to podjeżdżając pod stromą góre napęd chodzi cichutko i bez żadnego przeskakiwania, a na 2x(*) nie da się w ogóle jeździć. Przejechałem się przed chwilą aby mieć świeże wrażenia z jazdy. Jak nie ma oporu to da radę kręcić korbą, ale byle użycie wiekszej siły i przeskakuje.

Odnosnie tego dopasowania to masz na myśli to że jak się trochę rozciągnie łańcuch to będzie ok? Właśnie nie wiem czy dobrym pomysłem jest czekanie, bo przez to że wczesniej nie miałem narzedzi to doprowadziłem stary łańcuch do tego że wyciągnął się na ponad 1% i korba i kaseta chyba się do tego przystosowały, a przynajmniej te najczęściej używane przeze mnie przełożenia czyli 2x5, 2x6, 2x7 :unsure:

Przy okazji założyłem też tylne koło z roweru mojego taty, z niewielkim przebiegiem i na nim wszystkie przełożenia 1x(*) i 3x(*) chodzą ok. Na 2x(*) problem się powtarza.

Próbować ją jakoś gdzieś spiłować?

Edytowane przez skiline11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak jest coś nie tak z tą 2-gą zębatką, bo podczas naciągu łańcucha na zaciągniętym tylnim hamulcu, łańcuch tak się zachowuje na zębatce korby : 

Łańcuszkiem do zdejmowania kasety sprawdziłem też te zębatki 5-7 z kasety i zachowywały się podobnie jak ta z filmu. Dziwne tylko że nie widać tego po samych zębatkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej samej cenie co zebatka do fc-m361, mogę kupić zębatkę od Deorki (LINK). BCD takie same, 104mm. Myślicie że będzie to chodzić na tej zębatce? Może byłaby trwalsza...

Tylko że różnią się szerokością wewnętrznej strony przy otworach :

 

acera.jpeg

deore.jpeg

Edytowane przez skiline11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajć, sorki, mogłem od razu to napisać. Kupiłem SHIMANO Alivio FC-M430 32T ( LINK ) . Gdy kupowałem to była też w kolorze czarnym i taką kupiłem. Ale po kilku godzinach już tego koloru nie było, ale nadal jest dostepna w kolorze srebrnym ;-)

Co więcej ta czarna była jeszcze tańsza od srebrnej, kupiłem ją za 29zł

Edytowane przez skiline11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, żeby kaseta tak wyglądała po 176,5 kilometrach (zadziorki na 3,4 zębatce)?

TfPl1WC.jpg

Nowa kaseta (Shimano CS HG51-8 aw) razem z łańcuchem (KMC Z8 S) i korbą (Shimano FC M361), czyli w zasadzie cały napęd. Staram się zużywać wszystkie zębatki równomiernie, ale jadąc po mieście to zwykle zużywane są zębatki 3-6 z tyłu. W czasie tych 176,5 kilometrów posmarowałem łańcuch 2 razy olejem silikonowym, także konserwacja była.

Edytowane przez Michalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cervandes napisał:

Kupiłeś łańcuch dla dzieci bądź ludzi jeżdżących 100km rocznie. Odpowiednik tego Z8 to HG40 w Shimano, to bliźniaki są. Ten z Shimano osobiście zajechałem na ponad 1% na nowej kasecie w 700km.

Póki kaseta nie jest zatyrana kupuj KMC X8.

No niestety. Kupiłem 3 te łańcuchy z myślą o rotacji. Pozostaje zjechać napęd do końca, bo ta kaseta kosztuje tyle co dwa pozostałe nieużyte jeszcze łańcuchy. Ale to dziwne, bo łańcuch nie jest wyciągnięty ponad 0,75%. Kaseta wydaje mi się być tu najsłabszym ogniwem w takim razie (wgniata się na świeżym łańcuchu). Może ją by zamienić na coś lepszego, wyjeździć łańcuchy do 0,75% i zmienić na te wyższe KMC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już kupiłeś to jeździj i rotuj :) Zobaczymy co będzie dalej. Dopiero przy następnej kasecie załóż kmc x8.99, łańcuch kosztuje  tyle co nowa kaseta, więc ja bym jeździł na tym co masz aż do końca łańcuchów i kasety.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być OK.

Przy okazji, to kaseta dopasowuje się do łańcucha a nie łańcuch do kasety. Jeżeli założymy nowy łańcuch na podjechaną kasetę i początkowo trochę strzela przy siłowej jeździe, to przejechanie jakieś 100 km miękko, z kadencji, pozwala łańcuchowi podebrać zęby kasety pod swoją długość i często kasetę daje się uratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Waza napisał:

Powinno być OK.

Przy okazji, to kaseta dopasowuje się do łańcucha a nie łańcuch do kasety. Jeżeli założymy nowy łańcuch na podjechaną kasetę i początkowo trochę strzela przy siłowej jeździe, to przejechanie jakieś 100 km miękko, z kadencji, pozwala łańcuchowi podebrać zęby kasety pod swoją długość i często kasetę daje się uratować.

Nie bardzo rozumie. Nie dość, że kaseta jest zużyta to nowy łańcuch jeszcze ją "podbiera"  i wtedy robi się dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podciąć to musi mieć z czego, a zjechana kaseta raczej nie daje dużo możliwości.  Idąc tym tokiem rozumowania każdy nowy łańcuch docinał by sobie kasetę pod swoje potrzeby. 

Może po prosty naciąga się na tyle, że dogaduje się w końcu z kasetą. Może te relacje są w obie strony. Osobiście się nie znam na tym ale z autopsji wiem, że faktycznie pod początkowych protestach często kasetom udaje się dać drugie życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...