Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

@mistan, z korbą suntour i suportem 110,5 ( lub 110 ) miałeś linię łańcucha 47,5 mm. Więc jeśli chcesz mieć taką samą to trzeba pokombinować, dać krótszy suport. Dla korby o ktorej wspomniałeś fc-m311 ( słaba korba, ale może być ) suport 122,5 mm ( shimano mówi 123, ale patrz na 122,5 bo 123 tylko shimano sprzedaje i te suporty bb-un26 są słabe )  to będzie linia łańcucha 50 mm.  Jeśli chciałbyś mieć 47,5 mm to musisz dać suport 118 mm.

 

https://allegro.pl/oferta/wklad-suportu-neco-bsa910-dl-118mm-7456767223

https://allegro.pl/oferta/suport-sup53-maszynowy-alu-neco-b920al-118-mm-7851755125

https://allegro.pl/oferta/suport-118-neco-bsa-alu-8120454399

Ile masz kasy tak wybieraj z w/w suportów

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było ciekawiej wciąż nie mogę znaleźć parametrów tej korby :

  SUNTOUR XCC-308 48-38-28

http://www.bikekatalog.pl/2005/?ppg=rowery_dane&id=1023

Ale wszystko na to wskazuje, że stara korba z suportem 113 mm miała linię łańcucha 48 mm. ( tak mają inne podobne tej klasy ) Twój suport był krótszy 110,5 mm więc linia łańcucha = 45,5 mm. Zatem korba shimano fc-m311 z suportem 118 będzie miała LL 47,5 mm ( i krótszy suport do tej korby być nie może ) Zatem w najgorszym wypadku, jeśli ta stara korba miała LL 45,5 mm a teraz będziesz miał 47,5 mm to trzeba będzie nieco naciągnąć linkę przerzutki dla nowej korby, ale jeśli stara korba miała linię łańcucha 50 mm z suportem 113, a więc z suportem 110,5 miała 47,5 mm to będzie wszystko ok na zasadzie plug &play.

Tak czy siak, suport 118 do korby fc-m311.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemanko, mam gravela z napędem sora r3000, często jeżdżę po szutrach itp i tu pytanko, czy dało by rade zamienic tylną przerzutkę na shimano deore ? czy łańcuch miej by obijał o ramę i czy deore współpracowało by z klamkomanetka sory ? i czy gra jest warta świeczki czy może różnice będą tak niewielkie że nie opłaca sie w to inwestować ? 

i jeszcze jedno pytanie : mam korbę sory r3000 i chciałbym wsadzić tam zębatkę narrow wide, niestety producent podaje ze rozstaw śrub to 110 bcd a niestety nie produkują albo nie mogę znaleźć takiej zębatki pod 4 śruby na rozstaw 110, możliwe ze producent się pomylił i rzeczywisty rozstaw śrub to 104 ? ( bo w większości zębatki na 4 śruby produkują właśnie w takim rozstawie) ??

z góry dziękuje za odpowiedzi  i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie tyle chcesz Deore, bo to akurat spowoduje większe klekotanie, ale przerzutkę Shadow pod stary system Shimano ( SIS ), lub przerzutkę z jak najkrótszym wózkiem. Lub obie te rzeczy na raz - czyli Saint RD-M810-SS

2. Na 100% masz BCD 110mm, asymetryczne. Banless takie robi: https://banless.pl/pl/p/Zebatka-owalna-4x110BCD-Shimano/39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, uzurpator napisał:

1. Nie tyle chcesz Deore, bo to akurat spowoduje większe klekotanie, ale przerzutkę Shadow pod stary system Shimano ( SIS ), lub przerzutkę z jak najkrótszym wózkiem. Lub obie te rzeczy na raz - czyli Saint RD-M810-SS

2. Na 100% masz BCD 110mm, asymetryczne. Banless takie robi: https://banless.pl/pl/p/Zebatka-owalna-4x110BCD-Shimano/39

Hmm w sumie mam identyczną konfigurację (pełna Sora 9S) i nigdy nie wpadłem na to żeby próbować wrzucić Sainta do gravela, ale jeżeli miałoby zagrać. Abstrahując od dostępności, dobrze rozumiem że przerzutka ma wewnętrzne ustawienie pozwalające na rozszerzenie zakresu kasety do 34T w trybie All Mountain? Ktoś to sprawdzał może? (przykładowy link:  http://www.wmsports.pl/shimano-przerzutki-tylne-saint-rd-m810-p90.html )

Co do punktu 2, Banless podaje na stronie że kompatybilność od 10s więc nie wiem czy zagra z łańcuchem na 9s??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Markopone Pewnie na Alli dostaniesz taniej. Ewentualnie mozesz sprzedac cała korbę i kupić same ramiona z korby o bcd 104.Tu masz wiekszy wybór tanich narrow wide

Teraz, olo850 napisał:

Co do punktu 2, Banless podaje na stronie że kompatybilność od 10s więc nie wiem czy zagra z łańcuchem na 9s??

zagra

6 godzin temu, uzurpator napisał:

Nie tyle chcesz Deore, bo to akurat spowoduje większe klekotanie, ale przerzutkę Shadow pod stary system Shimano

Shadow nie powoduje ze przerzutka będzie mniej klekotała . Shadow powoduje że budowa przerzutki sprawia że mniej jej wystaje na zewnątrz. Jest mniej podatna na uszkodzenia.Sprężynę ma tylko trochę mocniejszą niż zwykłe mtb.

Edytowane przez Tatanka
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, olo850 napisał:

dobrze rozumiem że przerzutka ma wewnętrzne ustawienie pozwalające na rozszerzenie zakresu kasety do 34T w trybie All Mountain?

Przerzutka ma mały wihajster do zmiany zakresu kasety. Z tym, że ja w moim i tak go zdejmuję, nawet na kasecie 11-36. Na sztywniaku wersja SS obskoczy 11-34 na luzie. Możesz też próbować znaleźć Capreo Shadow ( RD-F800-SS ) - powinna być w połowie ceny Sainta.

Ewentualnie - każda przerzutka z jak najkrótszym wózkiem ( SS, starego typu czyli 55mm między kółeczkami ) też da radę.

3 godziny temu, Tatanka napisał:

Shadow nie powoduje ze przerzutka będzie mniej klekotała . Shadow powoduje że budowa przerzutki sprawia że mniej jej wystaje na zewnątrz. Jest mniej podatna na uszkodzenia.Sprężynę ma tylko trochę mocniejszą niż zwykłe mtb.

Te mniejsze wystawanie to najmniej istotna cecha Shadowa. Bardziej ma znaczenie jednozawiasowa konstrukcja, utrzymująca stały dystans górnego kółka od kasety. To eliminuje główną wadę starszych przerzutek Shimano, czyli klekotanie korpusem zawiasu wózka o dolny trójkąt. Shadowy są cichsze.

Edytowane przez uzurpator
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam napęd Srama 2x10 i z tyłu przerzutkę Sram X9 i kasetę 11-36. Po 7 latach mam z nią problemy i chciałbym się przesiąść na przerzutkę Shimano SLX. Czy wystarczy kupić przerzutkę i manetkę SLX i będzie kompatybilna ? Czy kasety Srama i Shimano 10 biegowe są kompatybilne (wchodzą na tą samą piastę, bo coś kojarzę, że są jakieś nienormalne Sramowskie piasty. Który model SLX wybrać do fulla (ze słabszym sprzęgłem) ? Do ilu zębatek SLX ogarnia przy 10 biegach - 36? 40? 42?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Laos napisał:

Czy wystarczy kupić przerzutkę i manetkę SLX i będzie kompatybilna ? 

Tak, jeśli kupisz manetkę slx 10s i taką przerzutkę, będzie działać.

Godzinę temu, Laos napisał:

Do ilu zębatek SLX ogarnia przy 10 biegach - 36? 40? 42? 

Mówisz o liczbie zębów największej tarczy kasety. Slx 10s oficjalnie pracuje na 36t, nieoficjalnie na 40t.

Co za problem masz z tym x9, że chcesz zmienić? Pogiął się czy zużył? A jak stan samej kasety i łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry

To mój pierwszy post tutaj więc proszę nie krzyczeć.

Poszukuje przerzutki Shimano Nexeva di2 (RD-C810)
Skądinąd wiem, że praktycznie niemożliwa do dostania.
Moje pytanie brzmi, czy jest jakiś odpowiednik tej przerzutki? Model nowszy bądź starszy który będzie działać jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

mam zamiar zmienić korbę w moim rowerze, chciałbym się upewnić czy nie będzie problemu z dopasowaniem do pozostałych elementów.

Obecnie mam korbę FC-M391, 3 rzędowa, 44-32-22, przerzutka przednia Alivio, z tyłu kaseta 9 rzędowa 12-32, przerzutka Deore.

Biorę pod uwagę 2 opcje:
1. Podróżuje głównie z wysoką kadencją (50% miasto/50% las i dużo górek), dlatego zastanawiam się nad mniejszą liczbą zębów i korbą Alivio FC-M4050 40-30-22 (czy jesto hollowtech2 to mam wątpliwości)
https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-alivio-fc-m4050-pd1194/
Czy wszystkie podzespoły będą kompatybilne - suport, odległości, łańcuch, przerzutki itp?
2. Druga wersja zakłada pozostanie przy obecnej liczbę zębów tj. Alivio FC-T4060 44-32-22 
https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-alivio-fc-t4060-pd1202/
Czy mam rozumieć, że tutaj nie będzie najmniejszych problemów ze zmianą korby?

Dajcie proszę znać co o tym sądzicie. Ostatnie pytanie czy nie będzie to też zbyt duży przeskok pod względem mniejszych zębatek w wersji numer 1 - dla ścisłości rower jest postawiony na kołach 26 calowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będzie za duży. W enduro fullach na 26" ludzie jeździli na 32 z przodu i żyli. 40/11 to całkiem sensowne przełożenie.
2. Na cokolwiek się zdecydujesz, obie opcje powinny wystarczyć. Przy czym przejście na 40/30/22 pociągnie za sobą potrzebę obniżenia przedniej przerzutki o ~8mm

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu mam przerzutkę Alivio FC-M430, specyfikacja poniżej:
https://rowerek.pl/product-pol-16190-Przerzutka-przednia-Shimano-ALIVIO-FD-M430-9-rz-31-8-34-9-mm.html

Rozumiem, że pomimo obniżenia jej położenia może być problem z prawidłową zmianą biegów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obniżeniu jej na właściwą wysokość ( do korby z zębatkami 40/30/22 ) jeśli nie oprze się o tylne widełki ramy  to będzie ok. Jeśli się oprze ( oceniam na 65 % szanse na to ) to niestety nie będzie ok.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka może być średnica zębatki 40t? Mógłbym sprawdzić do jakiego położenia mogę zejść z przerzutką w dół, ale czy to będzie miarodajne?

Chyba skłaniam się jednak do pozostania przy tej samej liczbie zębów, bo nie uśmiecha mi się ewentualna wymiana przedniej przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...