Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

W specyfikacjach danego sprzętu, np. tu :

  Alivio Alivio Acera Acera Altus
Model FD-MC18-S/SE* FD-MC21 FD-M330 FD-M330-E* FD-CT92-E*
Max.
pojemność
20T 20T 20T 20T 18T
Min.
pojemność
10T 10T 10T 10T 8T
Liczba zębów na największej tarczy 42T 42T 42T 42T 42T
Średnica obejmy S/M/L S/M/L** S/M S/M/L** S/M/L**
Top Swing tak nie, 
Down Swing
tak tak tak

 

http://wrower.pl/sprzet/przerzutki-przednie-shimano-2006-2001,5440.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o linię łańcucha, to w przypadki korb które rozpatrujesz suport dobiera się do szerokości mufy - 68 lub 73 mm oraz do modelu korby - długość osi, i linia łańcucha będzie właściwa.

W przypadku suportów BSA do korb ze zintegrowaną osią suport dopasowuje się do szerokości mufy podkładkami z zestawu, a korba ma ustaloną linię łańcucha ... ta linia zależna jest od rodzaju osi, ilości tarcz czy producenta , a kombinacji jest sporo ...

 

No i dogrzebałem się do Meridy Miami :

http://www.mbike.ru/bikes2006/matts_miami.html

 

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie. Korby pasują, bo na nasze szczęście nie zmienia się odległość pomiędzy zębatkami. Pomiary wykazały średnią wartość ok. 7,5/8mm. Jedyny problem jaki może wystąpić, to dopasowanie łańcucha do zębatek. Łańcuchy 9/10/11s mają tej samej szerokości tuleje, 6/7/8s są szersze. Doświadczenie jednak pokazuje, że węższe łańcuchy wchodzą na te zębatki. 

Za poprawną zmianę biegów na korbie odpowiadają już rampy i haki podnoszące i te muszą być na odpowiednich pozycjach względem zębatek. Dla tego zębatek nie dobieramy na pałę, a zwracamy uwagę na to, do współpracy z jaką jest dostosowana. 

I w końcu kolejny element układanki - przerzutka. Przerzutki mają dwie pojemności,  minimalną i maksymalną. O ile o maksymalnej wszyscy wiedzą, o tyle z tą minimalną nie zawsze. Ta minimalna to różnica zębów pomiędzy dużą a środkową zębatką. To musi pasować. 

Kolejna sprawa, szerokość klatki przerzutki dopasowana jest do szerokości łańcucha. Idealnie idzie ustawić kompatybilne ze sobą. Gdy mamy już rozbieżność np. Przerzutka 9s, a łańcuch 8s, to może dochodzić do ocierania na dużych przekosach. I odwrotnie, za wąski łańcuch może mieć problem ze zmianami biegu. Idealnie jak łańcuch dobierzemy do przedniej przerzutki, tył sobie radzi z węższym bardzo dobrze. 

Tyle w skrócie, wystarczy stosować się do do tego i nasz modowany napęd będzie działał idealnie jak u Ruleza. 

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko odnośnie pojemności, mam u siebie korbę 32x26 + kasetę 34-11 wychodzi więc pojemność 33T.

Ogarnia to zestaw sramowski X7 w tym tył na krótkim wózku, który zgodnie z tym co znalazłem na kilku stronach ma max pojemność 30T.  Wszystko działa pięknie, pytanie jest czy przerzutka ogarnie nową kasete Sunrace 11-36T 9-rzędowa?  X7 oficjalnie ogarnia max 36 zębów. 

Edytowane przez cyganos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma starego Gianta ATX 860 i chciałby zmienić na korbie największą zębatkę min. 48, a najlepiej 52z. Przerzutka to stx rc z około 1996 roku, przerzucaniem przełożeń (3x8) zajmuje się grip shift Sram 5.0 ESP. Czy do korby stx rc da się jeszcze zamontować tak dużą zębatkę na rower mtb bez zmiany przerzutek czy gripów? Czy w ogóle taki blat na taką korbę istnieje? Otwory na śruby nie są symetryczne więc nie wiem jak mierzyć rozstaw śrub?  Od śruby do środka korby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką teraz ma korbę?  42/32/22  ? Jeśli tak to tylko wymiana calej korby na np. 48/38/28 i na 90% wymiana przedniej przerzutki. ( wersja z szukaniem blatów  do korby jest najtrudniejsza, wcale nie najtańsza, a i tak wymiana przedniej przerzutki 90 % ) Jeśli suport który jest teraz ma zostać to trzeba zmierzyć jego długość lub podaj oznaczenie obecnej korby żeby ustalić długość osi suportu, następnie szukać korby z wiekszymi zebatkami pod ten suport. Opcja nr 2 to najpierw już bez ograniczen szukać korby ze stopniowaniem np. 48/38/28 lub 48/36/26 i dokupić do niej suport i przerzutkę.  

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego blatu na pewno nie. Przerzutka przednia nie poradzi sobie z przeskokiem 48/32. Conajmniej dwa blaty. I nie używać najmniejszego i to o ile korba jest taka, że duże blaty można do niej włożyć i będą pasowały. To taka rzeźba w g. Lepiej nową korbę i przerzutkę oraz suport. Generalnie za dużo gdybania. Model przedniej przerzutki potrzebny i korby, w najlepszym razie cenowo będzie podobnie do nowej korby, a w każdym innym przypadku to się nie da lub wyjdzie za drogo, za dlugo ( polowanie na pasujące blaty itp. )

/edit

Skąd pomysł na tak duże przełożenia ? Jakiś rekord prędkości ktoś z górki chce pobić? W kole 26 przełożenia 42/11 lub 44/11 wg mnie wystarczające są.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam napęd 3x8 i chciałbym kupić korbę Alivio FC-M4050 40/30/22 dedykowaną do napędu 9 rzędowego. Obecnie mam korbę na kwadrat SR Suntour XCE 42/32/22 i przerzutkę Altus FD-M190. Czy ta przerzutka dedykowaną pod tarczę 42 obsłuży korbę na 40? Czy będę musiał kupić przerzutkę dedykowaną do Alivio tj. FD-M4000? Czy będzie to wtedy działać dobrze na kasecie i łańcuchu 8 rzędowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz niżej o np. 3 mm i wózek nie będzie się opierał/haczył o tylne widełki ramy to jest szansa, że będzie ok, ale równie dobrze może nie za ciekawie działać.   Może ktoś powie  kto to testował, ja niestety nie. Co do kasety 8 i łańcucha 8 to będzie ok. Tylko przedniej przerzutki pewien nie jestem. Generalnie Twoja przerzutka nie powinna zbyt dobrze działać na korbie 42/32/22, jest dedykowana do korby 42/34/24, jak  ona pracuje na 42/32/22 ? Wszystko ok ?

http://wrower.pl/sprzet/przerzutki-przednie-shimano-2013,5435.html

             
             
Grupa Model Tylne
przełożenia
ilość
tarcz
ilość
zębów
górnej
tarczy
pojemność
całkowita
różnica
zębów
góra-
środek
Spoza serii FD-M190-3 8/7 3 42T 18T 8T
Spoza serii FD-M190A-6 8/7   3  42T  18T  8T
Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

po przeczytaniu masy rzeczy o kompatybilności mam trochę mętlik w takim temacie:

kupiłem niedawno rower który ma mi służyć jako uniwersalny rower na wycieczki, powiedzmy w typie gravela. jest wyposażony w prawie pełną acz nie najnowszą grupę Tiagra 4500 2x9. W szczególności klamkomanetki są z tej grupy. Z tyłu jest natomiast przerzutka 2300 (Sora? nie wiem w sumie) i dość szosowa kaseta 11-25. chciałbym mieć dostępne znacznie łagodniejsze przełożenia dlatego myślałem, nad przełożeniem tylnej przerzutki z mtb/treka np. Deore lub deore xt podobnego wiekiem do mojego osprzętu i do tego kasety np. 12-34. Jednak z tego co tu czytam taka kombinacja może nie zadziałać... Czy dobrze myślę? A jeśli tak, to czy macie pomysł jak dopasować do tego napędu coś z największą tylną zębatką, bez zmiany klamkomanetek? Ze zmianą kasety i tylnej przerzutki się pogodziłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Tę przerzutkę mam od nowości w moim Levelu R1. Zmienia biegi bez zarzutu, ale na niektórych skrajnych przełożeniach łańcuch czasami o nią obciera.

Dla świętego spokoju wymieniłbym ją razem z korbą na to Alivio FD-M4000. Będzie ten zestaw dobrze grać z resztą napędu 8rz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, Puklus napisał:

Wrzuć sobie 1x9 bo chyba taki masz napęd, zobacz ile jeszcze masz zapasu do zwisu łańcucha. Następnie wrzuć 2x1 i zobacz ile masz luźnego wózka. 2 zęby to nie dużo i o ile teraz juz nie jest napięte na styk to łyknie.

przy przełożeniu 1x9 wygląda tak jak na zdjęciu, chyba jeszcze da radę ogarnąć te dwa zęby? Przy 2x1 wózek jest dosyć luźny. 

x46nDzz.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 3.06.2018 o 16:32, andrstac napisał:

Takie szybkie pytanie: czy lewe ramię korby Shimano 105 (5800) będzie pasować na zamianę do korby Sora (3000)?

Będzie, każde jedno ramie W systemie HT2 będzie. Choć wiadomo ramie deore jest szersze od ultegry przykładowo, mimo że na oś pasuje.

W dniu 4.06.2018 o 01:16, picalke napisał:

myślałem, nad przełożeniem tylnej przerzutki z mtb/treka np. Deore lub deore xt podobnego wiekiem do mojego osprzętu i do tego kasety np. 12-34.

No to załóż, działa będzie.

W dniu 4.06.2018 o 08:44, cyganos napisał:

przy przełożeniu 1x9 wygląda tak jak na zdjęciu

To powinno jeszcze 2 zęby łyknąć ale to już tak na styk.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś może przerzutkę NX z manetką M7000/M8000? Podobno  działa, ale czy na pewno?

Wkurzyła mnie dzisiaj przednia przerzutka, a mam reverba z prawą manetką i za bardzo nie zmieszczę innej manetki jak z i-spec...
(Wiem że mogę kupić przerzutkę od Shimano, ale NX pracuje wg mnie zdecydowanie lepiej.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o poradę: na początku sezonu w serwisie (nie byłem wtedy jeszcze na forum) założyli mi nowy łańcuch i nową tylną kasetę. Napęd jest 3x8, rower crossowy, jeżdżone po okolicznych wsiach, Górny Śląsk więc jest trochę górek, ważę 76 kg. Po ok. 500 km łańcuch na przyrządzie (Park Tool) pokazuje 0,5% rozciągnięcia. Nie wiem jaki to jest łańcuch, ale czy to nie za wcześnie na takie rozciągnięcie?

Edytowane przez dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...