Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie 1: Czy korby na 3x9s i 3x10s po ściągnięciu zębatek mają identyczny pająk, tzn. czy np. korby na 10s nie mają węższego pająka, żeby zębatki były bliżej siebie.

Wydaje mi się, że powinny być identyczne, bo są korby jak m660/590 i m660-10/590-10, jednak nigdzie nie znalazłem na 100% potwierdzenia, jakiegoś pomiaru suwmiarką czy coś. Jedni piszą, że pająk jest minimalnie inny, a drudzy, że to zębatki mają inny offset.

Pytanie 2: Do których z tych korb m590/660/770 oraz m610/670/780 da się bez piłowani itp. założyć stalowe zębatki (44/32/22) alivio z korby m430 octalink?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

wymieniłem suport w rowerze na Suport Shimano BB-UN26 73/110 mm BSA poprzednio był taki sam, tylko teraz nie mogę znaleźć nigdzie korb pasujących na ten suport, czy założenie korby przeznaczonej na inny suport jes to możliwe, czy trzeba jednak wymienić suport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje się w 150zeta z tym zmieścić, co do reszty to jest chyba do ustalenia, rower naprawiam od podstaw, włąściwie tylko rama została, starszy model "gary fischer wahoo" cały układ napędowy powoli wymieniam, przerzutke planuje kupic SHIMANO ALTUS RD-M310   http://allegro.pl/przerzutka-tyl-shimano-altus-rd-m310-7-8s-nowa-i6993672863.html?fromVariant=6993640249 i tył na 8 talerzy, dlatego sie zastanawiam czy to da się jakoś poskładać w całość

 

przerzutka na przód  http://allegro.pl/przerzutka-przednia-shimano-altus-fd-m311-altus-i4950456093.html

Edytowane przez Kaleto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się rozpisać o używanych w db lub bdb stanie przerzutkach z drugiej połowy lat 90tych oraz ich korbach, ale ... jak po taniości to masz:

http://allegro.pl/mechanizm-korba-sr-suntour-xct-bialy-42-32-22-okaz-i7158050789.html

niby pod 113 mm ale pod 110 też się nada przy down swingu ( przerzutce przedniej którą zalinkowałeś )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sora to 9s, a najnowsza 105 to 11s. Węższa klatka wodzika przerzutki spowoduje, że w przekosach zacznie ci ocierać łańcuch o wodzik. Pewnym lekarstwem będzie założenie łańcucha 10s i przypadłość zostanie trochę zredukowana, ale pewnie nie wyeliminowana. 

 

Zrób inaczej, daj jak chcesz tą korbę 105, a przerzutkę Tiagry. Tiagra jest 10s i z łańcuchem 10s wszystko będzie działało poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się przy 105. Po prostu chcę aby było dobrze ;-). Tak mi chodziło po głowie to 105 bo w przyszłości chciałbym zmodernizować rower na lepszym osprzęcie. 

Zatem zabiorę korbę i przerzutkę Tiagra, czy suport też muszę nowy kupić? Obecnie posiadam BB-RS500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba może byc 105, chodzi o samą przerzutkę, bo pamietaj, że to dwie rzedowości różnicy pomiędzy 9 a 11s czyli węższy o ok. 1mm łańcuch, a co za tym idzie także klatka przerzutki. Być może tylna przerzutka poradziła by sobie ze zmianami na kasecie i łańcuchem 11s, ale takiego numeru nie robiłem nigdy, jak już to o jeden skok i to działa doskonale, ale o dwa nie wiem. Jakby ktoś ci potwierdził czy tył napędu 9s zaskoczy z łańcuchem 11s, to wtedy wejdź sobie w komplet 105. Ja tego nie wiem. Kluczem jest dopasowanie łańcucha do przedniej przerzutki lub ewentualnie szerszy łańcuch o jeden skok. Tyle i aż tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się przy pewnych założeniach się da, ale to sztuka dla sztuki,. tak jak napisałem w przypadku mtb trzeba trafić dość drogą starą tiagrę 4600 (jedna tylko ona jest, żadnej alternatywy) na prostą kierownicę, a i przerzutki 8 niestety często mają mniejszą pojemność niż 9 więc i kaseta pewnie z mniejszym zakresem. Mając powiedzmy kupę gratów porozbiórkowych z innych rowerów pewnie bym sobie złożył dla próby ale tak żeby kupić taki zestaw - bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Czy gdzies na tym forum jest informacja  jakie wybrac zębatki do roweru bez przerzutek? Chcodzi mi o wymianę fabrycznych z przodu i z tyłu i wstawienie czegoś co mi umozliwi jazdę po łace, pod gorę  a na szosie predkosc do 18km/h . Wiele lat jezdziłem Jubilatem po gorach i teraz kupuje podobny rower ale  chcę go dostosować pod siebie. Coś w rodzaju kalkulatora lub wykresu z jaka sila trzeba stawac na pedałach by wyjechac pod górę lub jaka uzyskuje sie prędkosc na danych przełozeniach. Moje koła bedą miały srednicę ok 27cm , wiec pewnie bedzie problem przy tym rozmiarze...Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bez problemu można zamienić przednią manetkę o oznaczeniu SL-M510 na SL-M590?

Jaką ogólnie zasada się kierować? Wystarczy że znajdę manetkę o odpowiedniej ilości przełożeń? Zakładam zamianę Shimano na Shimano.

Chyba że ktoś potrafi powiedzieć jak poradzić sobie z tym że manetka nie ciągnie w górę łańcucha. Przy próbie wejścia na większy talerz klamka nie łapie, po prostu przesuwa sie do przodu bez żadnego oporu.

Jeśli popchnę ją jednocześnie lekko do góry i do przodu to załapuje.

Edytowane przez darekj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korba Schimano Tiagra fc-4650 50 x 34T https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-tiagra-fc-4650-pd8941/

{chcę zmienić napęd na 2x9} będzie pracować z napędem Sora  z roweru  http://www.thebikelist.co.uk/2010/specialized/allez-sport-triple

W opisie korby jest wzmianka, że jest "przeznaczona do wąskich łańcuchów dziesięciorzędowych ".Co to oznacza?

Dodam jeszcze, że rower fabrycznie jest wyposażony w tyną przerzutkę Tiagra.

Z góry dzięki za odpowiedż.

Edytowane przez darekp1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darekj napisał:

Czy bez problemu można zamienić przednią manetkę o oznaczeniu SL-M510 na SL-M590?

Jaką ogólnie zasada się kierować? Wystarczy że znajdę manetkę o odpowiedniej ilości przełożeń? Zakładam zamianę Shimano na Shimano.

Chyba że ktoś potrafi powiedzieć jak poradzić sobie z tym że manetka nie ciągnie w górę łańcucha. Przy próbie wejścia na większy talerz klamka nie łapie, po prostu przesuwa sie do przodu bez żadnego oporu.

Jeśli popchnę ją jednocześnie lekko do góry i do przodu to załapuje.

Jakakolwiek manetka na 9 shimano będzie ok. Jesli to przednia  ( 3 ) to jeszcze większy wybór.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darekp1 Korba będzie współpracowała,pod warunkiem dobrania odpowiedniej dla niej przedniej przerzutki 2s.Dodatkowo , przy nowej przerzutce lepiej będzie jak dasz łańcuch 10s. Bez problemu zadziała on z napędem 9s, a regulacja przodu będzie łatwiejsza.

11 godzin temu, darekp1 napisał:

W opisie korby jest wzmianka, że jest "przeznaczona do wąskich łańcuchów dziesięciorzędowych ".Co to oznacza?

Oznacza że jest dedykowana do napędów 10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zamierzam kupić korbę wraz z wkładem do X-caliber 7, niestety nie wiem jaką, gdyż chciałem z octalink. Długość suportu aktualnie posiadanego to 113mm, mufa 68mm, Korba kwadrat. Chciałbym tylko lewe ramie, lecz niestety nie mogę dokupić samego ramienia nigdzie tej samej firmy żeby pasowało ;) Cena to 300zł na suport + korbę kompletną ;X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...