Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/alfine-s7000s700/FC-S501.html

linia łańcucha 49,2 mm

https://bikeimport.ch/shop/product/1159/135

q-factor 176 mm

musi pasować.

A co do korby na kwadrat to Alfine ma regulowaną podkładkami ( tak wyczytałem ) linię łańcucha na piaście. Można je w ograniczonym zakresie zamieniać miejscami z zębatką. To ułatwi ustawienie przy określonej długości osi w suporcie na kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam napęd w swoim rowerze z 1x11 na 1x12 Sram Eagle. Po założeniu wszystkiego, linia łańcucha wydaje się być źle poprowadzona:/ Czy mogę pozostać przy mojej korbię XTR M9000, zakupując jakąś koronkę dedykowaną do tej korby pod napędy 12s? Jeśli tak, to jaką? Czy lepiej się w to nie bawić i kupić nową korbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli aktualnie masz zębatkę typu narrow wide to nie musisz nawet nic zmieniać. Jeśli jest zużyta to możesz kupić odpowiednią zębatkę Shimano dedykowaną napędom 1x, ewentualnie zębatkę dowolnego producenta przeznaczoną do takich napędów. Nie musi to być zębatka Sram.

Co z linią łańcucha jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że łańcuch jest jest za bardzo oddalony od suportu, co powoduje nadmierny jego przekos przy najwyższych przełożeniach. Szukam więc chyba dedykowanych koronek (o ile takie są) z ofsetem do korby XTR M9000 -->> Sram Eagle compatible:) Znalazłem póki co takie: https://banless.pl/pl/p/Zebatka-owalna-Shimano-96BCD-M6000M7000M8000/22 (podobno do m9000 też przypasuje i widzę tam offset 1,5mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Obecnie w rowerze mam HG200 + kmc x9, zestaw już zajechany 

Chciałbym wymienić na HG400 + kmc x9.93

https://virtualbike.pl/pl/p/Kaseta-Shimano-Alivio-Sora-CS-HG400-9/2085#search-open

https://virtualbike.pl/pl/p/Lancuch-KMC-X9-93-/2050#search-open

Czemu wersja OEM różni się od wersji pudełkowej 2 ogniwami? Czy to ma jakieś znaczenie? 

Czy to dobry zestaw w tej cenie czy szukać czegoś lepszego? 

-------------

Drugie pytanko, mam już dosyć mocno zużyta środkową zębatke korby 

Czy taka będzie pasować do mojej Shimano FC-M430, 44x32x22 zęby, 175mm

https://allegro.pl/oferta/tarcza-shimano-fc-m430-32t-3x9-alivio-czarna-7533883744?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc

Czy do odkręcenia zębatki jest jakieś specjalny klucz czy da radę jakoś dwoma płaskimi śrubokrętami przytrzymać i wtedy odkręcić imbusem? (zdjęcie w załączniku) 

Mój rower

https://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/cube/39947/analog_29

 

Pozdrawiam :)

 

 

Screenshot_20200507-020009_Gallery.jpg

Edytowane przez bodylee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zestaw kaseta + łańcuch to dobra opcja. OEM czymś poza pudełkiem musi się różnić, przez to jest tańszy, ale dwa ogniwa w standardowym rowerze nie zrobią różnicy, bo zwykle i tak trzeba je odjąć.

Zębatka którą podałeś też będzie pasowała.

Do odkręcenia wystarczy często sam imbus, chyba że komin będzie się kręcił w korbie to wtedy trzeba przytrzymać. Oczywiście są specjalne klucze do przytrzymania kominów, ale często da się obejść bez nich.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 20:28, nettwork napisał:

Przymierzam się w przyszłym miesiącu do renowacji norweskiego roweru mtb marki DBS dla żony z 2011 roku (model Soul) na 26' kołach i przy okazji malowania chciałbym wymienić kilka komponentów. Rower obecnie na osprzęcie 3x8 rz. W 2018 roku założona nowa kaseta Shimano CS-HG51-8aw oraz zakupiony nowy łańcuch CN-HG71. Aktualnie z przodu przerzutka Shimano CS050 (brak szczegółowych informacji na necie o pojemności itp.), korba SR Suntour na kwadrat (niestety nie udało mi się odczytać numeru, na środkowej tarczy pisze tylko 541-34-2, przypuszczam, że 42T największa tarcza, skoro MTB 26’ koło choć jeszcze nie liczyłem), z tyłu Deore RD-M531 oraz klamkomanetki Shimano ST-EF50. Mufa 68mm.

Chciałbym pozostać, póki co przy systemie 3x8, ze względu na świeżą kasetę i łańcuch, i zakupić korbę z osią zintegrowaną. Zakupiłem już klamkomanetki ST-EF500 3x8, a planuje zakup następujących elementów:

Korba: Alivio FC-M4050 40/30/22 długość 170 (romyślałem o Acera FC-M3000, ale dużo opinii na forum, że Alivio jest lepszy jakościowo)

suport: Shimano SM-BB52

Po zgłębieniu tematu i przeczytaniu wielu stron tego forum oraz innych ostatecznie zdecyduję się na następującą korbę, która najbardziej będzie odpowiadać trybowi jazdy mojej żony:

 FC-MT300 3x9 44/32/22T 170mm

Oczywiście wiążę się to ze zmianą przerzutki przedniej - chciałbym pozostać przy 8 rzędowym łańcuchu, i stąd chciałbym prosić o poradę jaką dobrać? Jest coś godnego polecenia ze starszych modeli czy pozostaje mi jedynie seria 3000 i 4000 dla układów 3x9? Kąt dolnej rury tylnego trójkąta 66-69 stopni. Top czy down swing obojętny, gdyż mocowania na drugi bidon nie mam.

Edytowane przez nettwork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, SoloTM napisał:

fd-m511, 571, 751. ( tylko patrzeć na rozmiar obejmy i kierunek ciągu linki - góra czy dół )

 

1 godzinę temu, bogus92 napisał:

Ze starszych modeli przerzutek pod korbę 44/32/22 możesz szukać przerzutek z serii M590, M660 lub M770.

dziękuję za szybki odzew:) będę szukał na necie co jest dostępne i z pewnością coś uda mi się dobrać. Dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytałem, już przy okazji innego tematu, ale moje pytanie pozostało bez odpowiedzi, więc spróbuję jeszcze raz tutaj.

W związku, że czekam już prawie 3 tygodnie aż przyjdzie do mnie korba SRAM Force 1 GXP (42z), cały czas chodzi mi myśl po głowie, żeby jednak z niej zrezygnować i kupić nowszą korbę SRAM Force D1 DUB (12s). Kupiłbym same ramiona i do tego zębatkę od garbaruka:

https://www.garbaruk.com/pl_PL/axs-road-cx-round.html?category=5

i teraz pytanie, czy ta korba z zamontowaną zębatką garbaruka będzie dobrze działała z pozostałym napędem 11s, tj. przerzutką SRAM Rival 1, kasetą XTR CS-M9000 11-40 i łańcuchem XTR CN-HG901.

W tej chwili mam taki napęd, tylko zamiast korby SRAM'a mam korbę FSA Omega Adventure z zębatką 40z i chodzi to bardzo dobrze. Nie wiem czy dobrze myślę, ale jeżeli garbaruk twierdzi, że ich zębatki działają dobrze z napędami 10, 11 i 12s to nie powinno być problemu, bo linia łańcucha (w obu korbach SRAM FORCE 1 i D1) pozostaje chyba taka sama?

Pytam się, bo z tych dwóch korb SRAM'a ta pierwsza montowana jest na suport GPX, a druga już na nowszy D1 DUB, no i też bardziej wizualnie podoba mi się zębatka pod SRAM AXS/FORCE ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym zdążyłem już trochę poczytać, tylko pytanie czy to wszystko będzie ze sobą grało? Wiem, że jakbym zastosował korbę SRAM FORCE D1 DUB z oryginalną zębatką 12s to pewnie mógłby być problem (bo jej zęby są pewnie nieco węższe niż przy 11s), ale skoro Garbaruk twierdzi, że ich zębatki chodzą we wszystkich konfiguracjach 10, 11 i 12s, to chyba nie mam się czego obawiać?

Nie upieram się na korbę SRAM'a, chociaż całkiem mi się podoba... Szukałem alternatyw i za bardzo nic nie mogę znaleźć biorąc pod uwagę cena/waga,jakość,rodzaj materiału, wygląd. Chętnie poznam inne propozycje warte uwagi.

No i mimo wszystko jakby ktoś był tak miły i potwierdził mi moja teorię o zastosowaniu korby SRAM FORCE D1 DUB w tym układzie o którym pisałem.

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Pytanie w sprawie przerzutki, mam rowerek marki B'twin - Rockrider 520s, stary model, jeszcze na kołach 26'. Z przodu przerzutka to nieszczęsny Tourney, oczywiście na korbie 3-rzędowej. Chciałem zamienić na zestaw Alivio , 2- rzędowy. Niestety... przednia przerzutka nie jest dostępna z dolnym mocowaniem, rama (trójkąt tylny) nie pozwala mi jej zamocować inaczej. Wiem, że wyższy model (560s bodaj) miał tę samą ramę, a był oparty na lepszych podzespołach, więc coś tam musi pasować. Zależy mi na wymianie tego sh*tu. z tyłu 9-rzędowa Acera. Nowe fulle z Decathlonu mają już nieco inną konstrukcję ramy, umożliwiającą mocowanie klasyczne przerzutki. Co mogę tam zamontować? Może jakiś stary model przerzutek Shimano lub SRAM będzie tam pasował? Zalezy mi na korbie 2 - rzędowej. 

 

Dzięki serdeczne!

 

Link do roweru: https://katalog.bikeworld.pl/2016/web/produkt/rowery/mtb_26_full/b_twin/49003/rockrider_520_s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim starym trekkingu zaczyna wysiadać korba. Czy ktoś wie czy nowa FC-T6010 (48-36-26T, 10 rzędowa Deore) podpasuje do łańcucha CN-HG71 (8 rzędów)  ?  Przednia przerzutka  to  FD-C050  -(wg starych manuali Shimano do blatów 42-34-24 i tak było fabrycznie - trochę dziwne i rzeczywiście nie do końca dobrze działa, bo są problemy z wrzucaniem największego blatu)  a tylna kaseta to CS-RG40aw 8rz. 

Albo odwrotnie, czy nowy łańcuch np. CN-HG54 HG-X pójdzie z tą 8 rzędową kasetą ? W zasadzie nie mam uzasadnienia pozbywać się starej tylnej acery, bo działa bardzo dobrze i jestem z niej zadowolony. Jedyne problemy są już ze zużyta korbą oraz chyba nie do końca spasowaną przednią przerzutką którą ew. zmieniłbym na odpowiedni typ z grupy Deore (FD-T6000-L3). No i w takim razie skoro nowa przednia przerzutka, to czy pójdzie ze starymi manetkami Acera ST-EF35-L do korby 3 blatowej ?

Z góry dzięki za odpowiedź. Większość compatibility chartów uwzględnia kombinacje 8-9 rzędów...a u mnie byłoby 8 z tyłu i korba 3x10 rzędowa z przodu + zmiana przerzutki przedniej na Deore + stara manetka Acera....no i tutaj trudniej o sensowne opisy.

Edytowane przez luukey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki podpasują bo przednie przerzutki mają taki sam uciąg już od dawna, ale jesteś pewny że chcesz iść w tę korbę? Możesz zamontować Alivio, która będzie jakąś stówę tańsza. Przerzutki pod te korby są też węższe i ośmiorzędowy łańcuch w T6000 byłby już dość szeroki. Alivio jest pod 9 rzędów to mógłbyś wziąć też przerzutkę i założyć łańcuch 9 rzędów i sobie będzie chodził na kasecie 8 rzędowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...