Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Dziękuje ślicznie, już sobie podmieniłem. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tej przerzutki. Top swing/ down swing - na czym polega różnica ? 

Edytowane przez KubovV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o to,że jedna wersja szybciej łapie luzy od drugiej.No i nie zawsze da się zamontować tak nisko przerzutkę w przypadku top swing.Najlepiej kup taka jak masz obecnie.

Do poczytania:

https://roweroweporady.pl/przerzutka-przednia-top-swing-czy-down-swing/

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

2 szybkie pytania:

- czy przerzutka GX 1x11 ogarnie kasetę 11-46? Wydaje mi się, że widziałem u kogoś taką kasetę z przerzutką NX więc powinno działać,

- jaki na ten moment jest najbardziej wytrzymały łańcuch 11s?

 

Przypominam pytanie bo sam jestem ciekawy odpowiedzi, ktoś próbował 46 zębów na sramie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To w takim razie znów ja będę miał pytanie. Skończyłem wczoraj składać rower, chociaż jeszcze na nim nie jechałem :)

Cały nowy napęd M8000 1x11. Rower - stary MTB z 2006 roku, więc żadnych nowoczesnych rozwiązań, innej szerokości widełek czy co tam mogło się dzisiaj pozmieniać, mufa suportu 68mm, koło 26", całość trochę na dzisiejsze standardy retro.

Suport zamontowany zgodnie z zaleceniami Shimano - 2 podkładki po stronie napędu i 1 po drugiej stronie. Patrząc na linię łańcucha - bez przekosów łańcuch wpada na oko zdecydowanie bliżej małych koronek kasety niż największych, czyli na najlżejszych przełożeniach przekosy są konkretne. Do tego stopnia, że łańcuch spada mi podczas kręcenia do tyłu (sytuacja nie występująca w przyrodzie ale na stojaku występująca) nie tylko z największej, ale i drugiej koronki.

Wcześniej miałem korbę 3 rzędową. Na środkowej koronce działało to normalnie na całym zakresie kasety, więc jestem trochę zdziwiony. Myślałem, że w korbie z jedną tarczą po prostu wpadnie ona w miejsce, gdzie kiedyś była środkowa. Nie wiem jak wyglądała wtedy linia łańcucha bo nie było na co zwracać uwagi.

I tu szybkie pytanie - czy ja nie umiem tego wyregulować, zamontowałem coś źle czy ten typ tak ma i nie należy się przejmować głupotami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Eaglu największa koronka kasety jest też NW, z pewnością to pomaga, a i linia łańcucha korby ustawiona na 49mm jest lepsza niż 50,4mm konkurencji z firmowymi zębatkami.

 

Puchatek, jaką zębatkę założyłeś do tej swojej korby m8000? Obowiązkowo trzeba dać ze 2mm offsetu, a jeśli nie masz go wcale, to musisz dać podkłądkę tak jak podpowiada Radomir.

To, że na środkowej w starym 3xX ci nie spadało wynika z kilku kwestii. Kasety 8/9/10s miały linię łańcucha wynoszacą ok. 45mm, w 11s jest już 44mm bo doszła dodatkowa koronka która naszła jakby w kierunku szprych. No i dalej, jeśli masz korbę m8000/7000 to seryjna zębatka ma 50,4mm a wiec robi się aż 6,4mm przesunięcia. W starej miałeś ok. 5mm czyli 1,5mm mniej. I dalej, długość tylnego ogona w rowerze 26" jest mniejsza, a więc to wpływa realnie na kąt pod jakim idzie łańcuch w przekosie. Tak samo wpływ na ten kąt mają powiększone zębatki kasety do 42/46/50z. 

No niestety, całość daje taki efekt jaki daje. Dla tego min. w ramach Boost warto niekiedy zastosować korby bez Boosta (o ile wejdą), bo wtedy linia łańcucha ładnie nam się wyrówna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatka z zestawu, czyli ten typ tak ma. W sumie podkładek nie będę przekładał bo fajnie mieć ramiona korby symetrycznie. Jedynie jak piszecie podkładki między pająk a tarczę / inna tarcza z przesunięciem w stronę ramy, trochę miejsca tam jeszcze jest.

Ale głównie chodziło mi o to czy czegoś nie zepsułem. Wygląda na to, że nie, więc pięknie dziękuję za pomoc. Wybieram nie przejmowanie się głupotami póki co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętaj, dając podkładki pod tarczę może ci śrub zabraknąć, najlepiej dać odpowiednio dłuższe i to stalowe, by wytrzymały.

Niczego nie zepsułeś, ten typ tak ma, ale składa się na niego kilka innych, cząstkowych problemów. Generalnie takie przekoszenie łańcucha nie idzie w parze z trwałością zębatek, bo te są strasznie obierane po bokach przez łańcuch mimo, iż te zostały odpowiednio skonstruowane do pracy w przekosach.

Do takich zabaw lepiej nadają się korby 3rz gdzie zębatka z 2mm offsetem ustali linię łańcucha na 48mm, a więc blisko ideału (ok. 46mm). Ty na razie dążysz do uzyskania czegoś w okolicy 49/50mm.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest mi w stanie powiedzieć jaki jest rozmiar śrub trzymających zębatki w korbie M7000?

Mam już korbę M7000 34-24 i asymetryczny młynek 22T z trzyrzędowej korby XT. Rzuciłem się wczoraj do przekładki, a tu zonk. Odwieczny imbus 5mm został zastąpiony. Wygląda na to że Torxem, ale większym niż ten do tarcz hamulcowych :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

potrzebuję wymienić korbę i tutaj prośba czy idę w dobrym kierunku

- w tej chwili pracuje SORA 2s 34-50T H-II (fc-r3000)
korba współpracuje teraz z suportem BB-RS500, łańcuchem KMC x9, kasetą Alivio 11-31, przerzutki i manetki Sora

wymiana z założenia chciałbym aby odbyła się możliwie najniższym możliwym kosztem ale i zachowaniem jakości
dlatego też wymianę kombinuję sobie (a nie chcę przekombinować) na _używaną_ korbę DEORE - opcje są dwie:

- LX FC-M543/T551 : korba jest 3s ale najmniejsza tarcza poszłaby out i mamy 2s (tu jest taniej)
- DEORE FC-M590 : jak wyżej 3s minus najmniejsza tarcza (a tu drożej - ale wciąż sporo taniej niż Sora)

czy taka wymiana ma sens? czy będzie konieczna wymiana suportu? czy taka konwersja 3s/2s będzie działać?
czy jednak powinienem zostać przy Sorze?

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatanka> blaty w deore mogłyby być w kombinacji 32/36 na 48/44 więc żadna wielka różnica, może tylko wysokość przerzutki do poprawy - tak mi się wydaje. co do różnicy w przełożeniach - zdaję sobie sprawę co ta zmiana oznacza. 

GTB> dzięki za info, wstrzymałem się z zakupem - ale muszę to w takim razie sprawdzić organoleptycznie. szukam korby do pożyczenia coby zapiąć ją do działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...