Skocz do zawartości
pim

[centrownica] Jaka profesjonalna centrownica do serwisu

Rekomendowane odpowiedzi

pim

Witam

Szukam centrownicy do serwisu w cenie do 1000 zł  netto. Proszę o Wasze typy. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1415chris

Park Tool TS 2.2?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Witboj

polski bitul na zegarach z przystawka do tarcz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skjaatel

A po co komu zegary?

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dokumosa

Na czujnikach zegarowych centruje się 2x szybciej i wygodniej. Miałem tego bitula w starej robotu i świetna, solidna konstrukcja.

Centrownica cetrownicą ale i tensometr się przydaje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Witboj

A po co komu zegary?

A po co komu centrownica? Przecież można paski do widełek doczepić?

Kolega pytał o profesjonalną, a Ciebie zapraszam do działu "Druciarstwo rowerowe"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
radomir82

Bo zegary to fanaberia, tensometr nie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Witboj

A gdzie ktoś napisał, że tensometr to fanaberia? Tylko chyba nie o tym jest temat. Osobiście zegar mam tylko do tarcz hamulcowych ale jeżeli centrownica ma być profesjonalna to tylko na zegarach. 

Oprócz tensometru jest jeszcze kilka narzędzi potrzebnych do PROFESJONALNEGO zaplatania kół ale nie o to pim pytał. EOT.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
radomir82

Ja mam centrownicę "profesjonalną" bez zegarów i nic mi nie przeszkadza profesjonalnie centrować na niej koła. Typowe czujniki zegarowe w takich centrownicach mają dokładność 0.01mm, taka podziałka jest nam tak potrzebna jak świni krawat, już osiągnięcie połowy tej wartości przy jakości dzisiejszych komponentów graniczy z cudem a już na pewno jest bezsensowną stratą czasu. Jedyne czujniki zegarowe jakie bym chciał widzieć w moim warsztacie to były by takie: http://www.pklie.de/truing_gauge.html , aczkolwiek z racji tego że nie składam już setek kół rocznie inwestycja w takie zabawki była by tylko i wyłącznie fanaberią. 

Ps. Patrząc na tradycyjny czujnik w porównaniu do PK Lie to można dostać zeza spiralnego i palpitacji gałki ocznej od tej wirującej wskazóweczki :P

Edytowane przez radomir82

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Garlock

Patrząc na tradycyjny czujnik w porównaniu do PK Lie to można dostać zeza spiralnego i palpitacji gałki ocznej od tej wirującej wskazóweczki

To kolo ma ok 5mm bicia poprzecznego. Przy tak dużym biciu nie patrzysz na dużą wskazówkę tylko na małą (pokazuje pełne mm).

Ona nie lata jak głupia. Na dużą wskazówkę zaczynasz zwracać uwagę, gdy bicie schodzi poniżej 1mm.

Te PK Lie fajne są, ale pytanie czy cena jest warta tej wygody.

A czujniki są oprócz dokładności (zwykle zbyt wysokiej) oferują ci faktyczny pomiar bicia. Niektórzy przy centrowaniu koła robią wykresy radarowe bicie vs naprężenie szprych.

To pozwala im zrobić "fine tuning" w ostatniej fazie centrowania. Bez czujników tego nie zrobisz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
radomir82

"Niektórzy" lubią sobie komplikować życie, co komu pasuje, w dobie wszechobecnych hamulców tarczowych i nieobrabianych boków obręczy czujniki zegarowe nie są do niczego potrzebne, wmawianie komuś że do bycia "pro" musi mieć c.z. w centrownicy jest zwykłym trzepactwem. Większość producentów czy nawet sam Park sugeruje że bicie boczne na poziomie 1mm i radialne 0.5mm jest jak najbardziej akceptowalne. O wiele istotniejszym czynnikiem realnie wpływającym na jakość koła jest odpowiednio zbalansowane naprężenie szprych, dlatego koledze pim na początek polecał bym zakup porządnego tensometru zamiast czujników zegarowych, do "fine tuning" zegarów nie potrzebujesz, chyba że masz problemy ze wzrokiem, natomiast bez tensometru ani rusz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wacho_wacho

Lepsza centrownica Bitul, która tu była wspomniana, czy też może taka mobilna Super B?

Ktoś ma jakieś doświadczenia? Jakieś porównanie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta