Skocz do zawartości

[Rower przełajowy] Merida CX 500 - wybór ramy


ajkwak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post tutaj więc szybko - Tomek, 35 lat, na rowerze od kiedy pamiętam, śląsk - tyle o mnie.

 

Do tej pory jeździłem na konstrukcjach typu cross country ale miałem okazje spróbować przełaju i się zakochałem, testowałem kilka modeli ale ostatecznie wybór padł na Merida cx 500.

 


 

I tu pytanie do bardziej doświadczonych - jaki rozmiar ramy powinienem wybrać. Dodam, że udało mi się przymierzyć w sklepie S/M (52) i M/L (54) ale tylko na sucho, nie było możliwości żeby się przejechać. 52 wydawała się idealna ale wg sprzedawcy 54 pasuje dużo lepiej, generalnie obie były wygodne.

 

Jeśli chodzi o przeznaczenie to jest to około 20% teren, 80% asfalt, rekreacyjnie, nie startuję w żadnych zawodach, średnio 50-70 km dziennie.

 

Moje wymiary -  z tego co zauważyłem stosunkowo długa noga w stosunku do wzrostu (nie zdawałem sobie sprawy z tego wcześniej):

 

Actual Inseam - 84 cm

Trunk - 63 cm

Forearm - 34 cm

Arm - 68 cm

Thigh - 63 cm

Lower Leg - 54 cm

Sternal Notch - 146 cm

Total Height - 177 cm

 

Wg kalkulatora na competitivecyclist.com najważniejszym parametrem na który powinno się zwrócić uwagę to długość górnej rury i podpowiada, że powinno to być 54cm (czyli rozmiar 52 roweru).

 

W skrócie - lepiej kupić mniejszy rower i ewentualnie powiększyć czy odwrotnie.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada zza Wisły ;)

 

Sprzedawca opowiada bzdury (który to sklep? Nie czasem Bikeatelier w Tychach? ;) To "nie było możliwości żeby się przejechać" też by do nich pasowało.

 

Rower o rozmiarze 54 (M/L) ma górna rurę 555mm, to za dużo dla ciebie - w zwykłej szosie jeszcze by uszło gdyby ci rower sprzedali za pół ceny, ale przełaj nie może być za duży!

 

Ja mam 178cm wzrostu, 87cm nogę i mam Ridleya z górną rurą 535mm. Geometria tu:

 

http://www.bike4race.pl/product-pol-972-Rower-przelajowy-RIDLEY-X-BOW-DISC-105-Mix-Mechanical-Disc-kolor-XBO-01BM-Black-Belgian-Blue.html#close

 

Kalkulator i tabelki na stronie Meridy sugerują absurdalne rozmiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla potomnych - i kalkulator i pomoc na tym forum sie sprawdza, ostatecznie wzialem S/M - rozmiar 52, efektywna gorna rora 54 cm, jezdze juz jakies 12 dni, 700+ km, i rower jest idealny. Dzieki wielkie gocu za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, docierał się puki co (wczoraj byłem na przeglądzie zerowym) i największą górkę jaką zaliczyłem to Rudzica. Podobnie do Przełęczy Salmopolskiej (z Wisły) średnie nachylenie 5.5% ale duuużo krótszy odcinek i nie było źle, wręcz zostało jeszcze kilka przełożeń tyle, że jechałem na oponie szosowej 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...