Skocz do zawartości

[1x11] Dlaczego nie, dla amatora ?


michu692

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Problemem jest to, że by zaistnieć szerzej coś rozpromowali a coraz więcej producentów ram nie daje opcji montażu przedniej zmieniarki. Więc słowo "przystosowany" zaczyna być kluczowe.

 

No tak, ale ten problem dotyczy głównie rowerów o geometrii zjazdowej, bardzo często fulli o dużym skoku. Fulle ścieżkowce i większość HT mają możliwość montażu przedniej zmieniarki i praktycznie zawsze wychodzą seryjnie już z korbami 2/3xX. Nie zmienia to jednak faktu, że część społeczeństwa będzie czuła się wykluczona, poprzez brak montażu innego napędu niż producent sobie wymyślił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie był argument o szerszych widełkach w takich klasycznych HT gdzie szeroka opona jest potrzebna tak samo jak wrzód na dupie. 

 

Tak jest z przystosowaniem ramy na dziś a jak będzie za jakiś czas nie wiemy. Może ta zaraza się rozprzestrzeni jak press fit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to OT ale dzisiejszy producenci mają głęboko w tyłku stopniowanie kaset, korb, montażu przednich zmieniarek itd.

Dajcie mi korbę 46x34x24 lub kasetę 8rz 14-30, liczną się tylko nowe standardy narzucane przez producenta.

 

Posiadasz obecnie kasetę 8sp 14-30 i korbę jak wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem z przesiadką na 1xx jest w głowie a nie w nogach i cenie. Mamy wybór i niech tak pozostanie jak najdłużej. Gorzej jeśli większość producentów zaczyna kombinować z dziwacznymi standardami- zmuszając nas zarazem do takich rozwiązań jakie oni chcą dotyczy to nie tylko napędu.

Po to mamy fora aby ponarzekać a karawana jedzie dalej.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich rodzinnych Górach Sowich które w kategoriach światowych są zmarszczkami to problem tak czy inaczej nie był nigdy, nie jest i nie będzie w głowie. :) Nawet w czasach największej dyspozycji nie byłem w predyspozycji do jazdy na zbyt twardo. Musiałbym - chcąc iść z duchem - "zawinąć Orła" by wyrównać dotychczasową konfigurację (26 cali na kołach i 22/36 w napędzie) po miękkiej stronie. Na zmiany przyzyczajeń kadencyjnych też w moim mniemaniu już jestem za stary (podobno na zmiany nigdy nie jest za późno, choć trzeba widzieć potrzebę takich zmian). Więc głowa mi w napędowej przyszłości (bycia trendi z przymusu) nie pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobo niby się z tobą zgodzę...ale tym roku jeździłem z ekipą na Sowie w różnych konfiguracjach osprzętowych i chłopaki mieli 30/42 i jechali wszystko. A było momentami co szarpać. O sobie nie mówię celowo bo ja miałem hardkorowe biegi- i też wszystko objechałem.... 1:1 ;-(

Organizm zawsze będzie dążył do maksymalnych ułatwień. Załóż kasetę zębatką o 2 zęby mniejszą i też to przejedziesz. Ja zawsze jak widziałem stromy podjazd redukowałem na 22/34.... teraz nie mam aż tak miekko i też wszystko jadę bo nie mam innego wyjścia. 

Ale ja daleki jestem od przekonywania kogokolwiek do jedynie słusznej racji. Jak wcześniej pisałem- da się na tym jeździć. Wiele osób ma i używa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem ankieta pokazuje, że trójblaty trzymają się mocno, ale głównie za sprawą 3x9, choć 3x10 też nie w śladowych ilościach.

 

Jednoblatów jest prawie tyle co dwublatów. Na ogół jest to 1x10 a nawet 1x9. Ilość 1x9 jest dla mnie zaskoczeniem. Widać wielu osobom to wystarcza. Może nie ma się czemu dziwić. W lecie zrobiłem ok. 300 km na Mazurach rowerem z 2x9. Nie zrzucałem z blatu i mi wystarczało, więc praktycznie jechałem, jak na 1x9.

 

woojj, Twoja wycieczka na Sowę była już przedmiotem debaty... Pamiętam konkluzję tamtej rozmowy - widzimy się wiosną w Beskidzie Śląskim i będziemy wzajemnie oglądać, jak sobie radzimy :) Mnie argument, że się da nie przekonuje. Bo to trochę jakbym miał się golić brzytwą, bo się da, jest tanio i prosto. To prawda, ale wolę maszynkę elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x9 to po prostu alternatywa taniego igla dla mas- dla spróbowania, do testów.... dokładnie mój przypadek.... i tak pozostanie.

Ja też jestem zdziwiony ilością 1xx... spodziewałem się o wiele słabszego wyniku.

Ja chętnie pośmigam w beskidzie jak za dawnych lat ;-))) a że 40 już na karku to raczej będzie trudniej niż łatwiej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ilości wynikają pewnie z momentu/czasu w jakim kupiliśmy rower. Jak ktoś ma 7 latka to ma 9rz, nowsze modele to już 10, a najnowsze 11rz. Ponadto 9rz jest obecnie montowane w tanich rowerach, ktorych średnia popularność będzie z pewnością największa. W skali kraju osób, które zmieniają napędy co 2 lata będzie naprawdę mało, a 1rz montowany jest seryjnie raczej w bardzo drogich rowerach.

Wszystkie te elementy generują wynik, więc sugerowanie się nimi nie ma sensu.

By coś takiego miało jakiś wymiar, trzeba by ograniczyć grupę np. do osób biorących udział w maratonach, bo to większe szajby choć i tam pewnie nadal królują napędy 2/3xX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic, w skali kraju jest to promil wszystkich rowerzystów, którzy świadomie przebudowali te napędy. Na takie forum zaglądają pasjonaci, a nie stonka, stonka nawet nie wie co to forum rowerowe, a tym bardziej napęd 1x9 i jak go zbudować. A zatem będą to wyniki określonej grupy osób czyli nie będą miarodajne.

 

Wydaje mi się, że ankieta powinna zadawać inne pytanie:

1 - kto ma i jest zadowolony lub chciał by mieć napęd 1xX w swoim rowerze MTB

 

2 - kto ma napęd 2/3xX i jest on mu wystarczający nie widząc potrzeby zmiany.

 

3 - widzę potrzebę posiadania dwóch napędów w zależności od potrzeb (ja bym oddał tu swój głos)

 

Takie pytanie od razu uwzględniało by fakt posiadania oraz chęci posiadania wynikłe z poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza głównym nurtem. Szykują się jakieś jednoblatowe nowości? Eagle to wciąż dość świeża sprawa. Druga iteracja 1x12 powstanie pewnie w 2017 r. i będzie odrobinę tańsza i cięższa, ale wciąż nie będzie to napęd dla szerszego grona pasjonatów.

 

1x11 staje się coraz bardziej dostępny, ale w głównym nurcie chyba nic powyżej 10-42 i 11-46 nie pojawi się. Spodziewam się, że różne opcje 1x11 będą po prostu spływać do niższych kategorii cenowych rowerów, jak u Krossa - już w rowerach poniżej 5000zł.

 

Zatem Sram zapewne w najbliższym roku nie wykona większego ruchu. Shimano ostatnio XTR odświeżał w 2015 r., więc pewnie też nie należy spodziewać się nerwowych ruchów. Chyba szykuje się okres względnej stabilizacji przez rok lub dwa. Czy tylko ja to tak widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem- sceptycznie nastawiony na wszystkie pseudo nowinki w rowerach, ale NW + gripszift- mnie wybitnie przypasował ;-))) Pasuje do mojej filozofii prostej budowy. Takie skuteczne uproszczenie roweru. Bałem się o wiele rzeczy- trwałość, zestopniowanie, awaryjność... niepotrzebnie. Dla mnie narzekanie na sprzęt.... jego rodzaj ....typ to tylko wymówki. Dało się kiedyś jeździć po górach z młynkiem 26/32... to i teraz się da na 32/42... I tak nie da się uniknąć pchania ;-)))) 

Napędy 1x11 są u każdego w kolekcji ..... w rowerach za 4 tys nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempus fugit, dyscypliny kolarskie też umierają jak np. freeride czy dual slalom. Obecnie dogorywa 4x, może maratony są następne w kolejce.

 

 

 

Chyba szykuje się okres względnej stabilizacji przez rok lub dwa. Czy tylko ja to tak widzę?

Też mi się tak wydaje, w innym przypadku za szybko dojdą do szklanego sufitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym?

http://ritzelrechner.de

 

Prosto przecież, z lewej wybierasz sobie posiadane obecnie przełożenia (korbę i kasetę). Na środku wybierasz rozmiar koła z oponą oraz przestawiasz wyniki na wartość przełożenia %development. By porównywać to co masz z tym co byś chciał, klikasz %compare otwierając w ten sposób drugie okno. Właśnie w tym drugim oknie ustawiasz sobie drugi zestaw i gotowe, wyniki widać czarno na białym. Oczywiście po prawej możesz sobie przestawiać wartość kadencji by zobaczyć jaką prędkość będziesz w stanie uzyskać na danym przełożeniu. Proste i bardzo pomocne.

Nie wiem czy dobrze zrobiłem. http://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=36&RZ=11,12,14,16,18,21,24,28,32,36&UF=2281&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&GR2=DERS&KB2=28,38,48&RZ2=11,13,15,17,20,23,26,30,34&UF2=2220

Podoba mi się Trek Superfly 6 2017 , czy dobrze tam wszystko wpisałem? I jak czytam jaki bieg itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...