Skocz do zawartości

[Kaseta] Jaka wytrzymała kaseta do 9rz (HG400, HG80, M770) ?


Zindo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Przymierzam się do zmiany kasety HG61 na 9 rzędów z zakresem 11-32. Jeszcze chwilę pochodzi ale jej dni są już policzone. Zastanawiam się nad HG400, HG80 lub M770. Zależy mi na trwałości i dobrej zmianie biegów. Przynajmniej nie gorszej niż obecnie. Kaseta będzie współpracować z przerzutką XT z 2002 r. oraz nowym łańcuchem KMC x9.93  Czy jest sens dopłacać do HG80 czy M770 ? Rożnica w cenie spora. Czy te kasety są bardziej wytrzymałe od HG400 ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kasetę HG50 lub własnie HG400 i do niej 2 lub 3 dobre łańcuchy i jeździj na zmianę rotując je co 500km.
Zakup droższej kaset ma tylko sens wtedy, gdy chcesz zbić wagę roweru, kasetę zużywa rozciągnięty łańcuch, dlatego jak chcesz żeby dłużej wytrzymała jeździj na kilka łańcuchów.

 

Z tańszych wartych polecenia jest KMC X9.73 lub X9.93(lepsza ochrona przed korozja itp), z droższych to masz np Campe C9.

 

I to cała filozofia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wcześniej napisał.

Trwałość kasety nie zależy od jej modelu tylko od łańcucha.

Na korbie M590, kasecie HG50 i HG53 łańcuchu zrobiłem niecałe 5kkm i miałem do wymiany kasetę, łańcuch, blaty, kółka przerzutki.

Teraz jeżdżę na korbie M552 (blaty takie same materiałowo jak M590), kaseta 770 i C9, po 8kkm wymieniłem kasetę, łańcuch, a korba bez problemu to przyjęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci wpadnie w 0,7 to prawie zawsze nowy łańcuch już Ci się na kasecie i tak nie ułoży, wiec jeździć w sumie ile będzie się dało(do przeskakiwanie łańcucha na małych koronkach), a tym 1% się nie przejmować.

A jako że kaseta jest droższa od łańcucha(no zależy jeszcze jaki łańcuch i jaka kaseta), to jest słabym biznesem jeżdżenie tylko na 1 łańcuch.

 

Co do trwałości łańcucha(KMC .73/.93 jako tako trwałość/cena wypada sensownie już), to są mniej trwałe rzeczy w rowerach teraz, haha. no chyba że mówimy o jakimś łańcuchu Shimano za 20zł(HG40 czy tam niższy model o ile jest), to po 500km już śmieć wraz z kasetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@phoe, jeśli chodzi o kasetę to używam praktycznie całego zakresu z przewagą środka tak że kaseta jest dość równomiernie zużyta. 

 O trwałości HG40 czytałem tu na forum i niestety przekonałem się osobiście kiedy to po 850 km przymiar wpadał już lekko na 1%. Takich sprzętów nie powinni w sklepach sprzedawać ani produkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymiar wywal, mierz podziałkę łańcucha i zmieniaj go, gdy osiągnie ok. 0,3% wyciągnięcia, w praktyce jest to 3mm więcej niż nowy łańcuch.

Kaseta CS-HG 400 I HG300 to w praktyce te same kasety. Różnica sprowadza się do koloru jednej koronki, w której zastosowano inny sposób wykończenia antykorozyjnego. Reszta jest taka sama, a inny kolor to wynik innego procesu nakładania warstwy niklu. Szkoda nawet tych 10zł za to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że źle używasz kasetę/przełożenie, tylko na 11T i 13T łańcuch rozciągnięty będzie dużo szybciej przeskakiwał niż na wyższych biegach, bo się na tych koronkach inaczej układa.

 

O HG54 gdzieś tam czytałem na forum zagranicznym, że ktoś na nowym rowerze świeżo kupionym w góry na weekend pojechał i już 2-giego dnia był problem z napędem, po powrocie się okazało że ponad 1% się wyciągnął łańcuch, czy prawda czy nie nie wiem, ale pewnie osoba co na szosie jeździ w górach by zabiła taki łańcuch w 1 dzień podjazdów.

 

To jest taki sobie rekreacyjny łańcuch, dla kogoś kto w sezonie robi 1000km i jeździ bardzo łagodnie, wtedy on te 2 lata może bez przeskakiwanie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przymiar wywal, mierz podziałkę łańcucha i zmieniaj go, gdy osiągnie ok. 0,3% wyciągnięcia, w praktyce jest to 3mm więcej niż nowy łańcuch.
 

Nie bardzo rozumiem od którego do którego miejsca mierzyć, mógłbyś to rozwinąć ? Co to podziałka jest łańcucha ?


 

 

Nie mówię że źle używasz kasetę/przełożenie, tylko na 11T i 13T łańcuch rozciągnięty będzie dużo szybciej przeskakiwał niż na wyższych biegach, bo się na tych koronkach inaczej układa.

 

Chyba się nie do końca zrozumieliśmy ;-) ale wiem o co chodzi. Cenna informacja, nie wiedziałem że na 11T i 13T inaczej się łańcuch układa - thx. Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch inaczej układa? 

 

Zindo, na wiki masz wszystko napisane. Podziałka łańcucha to odległość od osi pinu do osi pinu, zawsze stała w łańcuchu rowerowym i wynosząca dokładnie 1,27cm. To zmiana tej wartości w wyniku zużycia wskazuje nam jak bardzo łańcuch jest już padnięty. Niestety, ale pomiar od środka rolek, a na dodatek tak głupim przyrządem jakim jest przymiar, nie idzie tego zrobić. Było juz o tym, jest w necie, poszukaj, poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...