Skocz do zawartości

[ Kierownice do XC] Na jakich jeździcie?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Węgiel wybiera się raczej ze względu na masę

Śmiem się nie zgodzić. Miałem dwie kierownice z karbonu i są po prostu wygodniejsze od tych wykonanych ze stopów glinu bo pochłaniają drgania. Aluminium jest bardzo sztywnym materiałem a włókno węglowe pracuje pod ciężarem jeźdźca co daje się odczuć. Ta sama sytuacja jest z ramami. Włókno można układać w różnych przeplotach i kombinacjach co daje wiele możliwości. Tam gdzie ma być sztywne jest sztywne a tam gdzie ma pracować to się tak układa włókna żeby pracowały tak jak chce tego producent. Ten materiał po prostu daje wiele możliwości i jest o wiele lepszy od aluminium - niestety jest też odpowiednio droższy dlatego jest taki "egzotyczny" i ludzie się boją carbonu. Może kiedyś sobie sprawię tak rower na ramie z włókna ale na razie pozostanie to w sferze marzeń :)

 

@@adamos, Fajnie zryte drzewa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zapadła decyzja, kupuję kierownicę prostą 680mm

 

Znalazłem 2 opcje:

 

Ritchey Comp BB 680

 

 

103989-pb121937-1.jpg

 

 

Author Respect 14:

 

czesci_kierownice_author_aco_hb_respect1

 

Authora prawdopodobnie mam od ręki w zaprzyjaźnionym sklepie, Ritchey'a musiałbym zamawiać, cenowo wyjdzie to samo.

 

Brać Author'a czy jest jakiś sensowny powód dlaczego miałbym wziąć Ritchey?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem specjalnie tanią 720, metodą skracania doszedłem do momentu 680, jestem bardzo wąski w barkach :)

 

Także teraz chce kupić jakąś normalną wagowo 680 ( czyli coś w granicach 250 gr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zawitał u mnie Author Respect 14, waga 265g przy długości 680mm, całkiem przyzwoicie.

 

To co podobało mi się przy szerokiej kierownicy to lekka zmiana zachowania roweru, posługując się terminologią samochodową, rower przy szerokiej kierownicy stał się lekko nadsterowny co daje całkiem sporo radości :sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat jeździłem na 660mm giętej do góry i do tyłu Easton EC30 - zawsze czułem, że jakoś mi nie po drodze z tym połamańcem - trochę pogłówkowałem i z pewnym ryzykiem kupiłem 660mm prostą z gięciem do tyłu 9deg Karbonową firmy PRO.

 

Okazał się strzał w dziesiątkę - wreszcie dłonie są odpowiednio ułożone na kierze, a nie powyginane jak na przesłuchaniu w katowni ( gięcie do góry było pomyłką jeżeli chodzi o moje ręce). Do tego 220 gram w dół i znacznie łatwiejsze przechodzenie z siodełka do sprintu na nogach.

 

  • Rower 26"
  • mostek 100mm
  • 182cm wzrostu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś styczność z kierownicami Aerozine XBR5 - alu, szerokość 710mm i waga 205g?

 

Nie miałem styczności, ale przy tak małej wadze obawiałbym się o sztywność. Osobiście jestem zdania, że mostek i kiera nie mają być lekkie, tylko sztywne, żeby nie upośledzały sterowania.

 

 

 

wreszcie dłonie są odpowiednio ułożone na kierze, a nie powyginane jak na przesłuchaniu w katowni ( gięcie do góry było pomyłką jeżeli chodzi o moje ręce).
 

 

Kierownicę giętą trzeba odpowiednio ustawić. Kilka/kilkanaście stopni obrotu wokół własnej osi robi różnicę między dużym komfortem a totalną niewygodą. Nim zdyskwalifikuje się kierownicę giętą, trzeba ją przetestować w kilku ustawieniach. (nie twierdzę, że tego nie zrobiłeś, to ogólna informacja dla czytających Twoją opinię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeżdżę na kierownicy 660mm z kątami 5 góra/5 tył i mostku 100mm. Kierownica w poziomie trochę wyżej niż siodło, ale sylwetka dość wyciągnięta. Chcę zmienić kierownicę na 730mm z kątami 5 góra/9tył. Jak sądzicie, jaki mostek do tego dobrać, żeby bardziej nie wyciągać sylwetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności, ale przy tak małej wadze obawiałbym się o sztywność. Osobiście jestem zdania, że mostek i kiera nie mają być lekkie, tylko sztywne, żeby nie upośledzały sterowania.

 

Przyznam, że zainteresowała mnie ta kiera Aerozine ze względu na niską wagę. Sam się jednak obawiam co do jej ogólnej trwałości. Bo jeśli to cienki papier to po jednej glebie pewnie nie będzie już prosta...

Chętnie kupiłbym też nowgo PRO Koryak Flat 720mm ale na razie nigdzie nie można go dostać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownicę giętą trzeba odpowiednio ustawić. Kilka/kilkanaście stopni obrotu wokół własnej osi robi różnicę między dużym komfortem a totalną niewygodą. Nim zdyskwalifikuje się kierownicę giętą, trzeba ją przetestować w kilku ustawieniach. (nie twierdzę, że tego nie zrobiłeś, to ogólna informacja dla czytających Twoją opinię).

Przez prawie 3 lata i 12tyś km testowałem różne ustawienia i ideału nie znalazłem. Do złego człowiek się też przyzwyczaja, więc jeździłem dopóki Żona nie zapytała jaki prezent chce na Gwiazdkę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość aBOgdzie

Ja jestem niereformowalny i wciąż jeżdżę od 15 lat na prostej kierownicy 56cm z krótkimi rogami i mostku 100mm. Właśnie czemu już nigdzie rogów nie widuję?! 5 lat temu kupiłem rower z kierownicą karbonową Bontragera 62cm (karbon HCM, wysoki model) i trzymam ją w szafie owiniętą w bluzę, bo szkoda było ciąć. Kupiłem tanie alu Truvativa i uciągłem do 56cm :-D Jest jak marzenie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może czas już zajrzeć do tej szafy i spróbować jazdy inaczej? Jesteś zapiekłym konserwatystą czy uważasz, że obecnie wszyscy się mylą?

 

Oczywiście 62 cm to obecnie kierownica wąska, ale przynajmniej nie skandalicznie wąska. Ja jeździłem na 67cm w XC gdy jeszcze królowały proste 58cm. Obecnie mam 69 w XC. Nadal da się wyprzedzać na maratonach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...