Skocz do zawartości

[ból mięsni] ból mięśni uda


render

Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego po przejechaniu dystansu około 20km zaczynam odczówać ból górnej części uda i dostaję zadyszki. Zmniejszenie prędkości na jakiśczas pomaga lub zejście z roweru i odpoczynej jakiś 5 min. Jednak po kilku ~5km to samo. Wczoraj tak miałem fakt że większość jechałem pod wiatr.

Siadełko-kierownica mam tak ustawione że postawa jest lekko pochylona, jazda turystyczna. Siosdełko tak ustawione że po zatrzymaniu palcami sięgam podłoża.

Proszę o podadę co zmienić, ewentualnie jak wyregulowć rower. Jeżdże z reguły z przodu środkowy blat i z tyłu na kasecie tak samo, prędkość 20-21km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak dotykasz podloza to wlasnie nie masz za nisko ustawionego siodelka?

Ja jestem poczatkujacy, ale przy jazdach okolo 25-30km i dluzszych bolaly mnie kolana i czasami miesnie. Zaczalem jezdzic na wyzszej kadencji i bole zniknely. Szybciej pedalujesz, ale de facto mniej sie meczysz i mniej forsujesz miesnie i stawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzę nadto na siłownie, a jeśli tylko jest możliwość dużo chodzę pieszo (przez to nie mogę zwiększyć nieco swojej masy )

A może polecili byście jakieś ćwiczenia na poprawę kondycji i na wzmocnienie mięśni uda (szczególnie górnych)

Nie wiem za bardzo jak prawidłowo ustawić kierownicę i siodełko. Jak pisałem postawa moja na rowerze lekko pochylona, siodełko na wysokości że palcami na postoju dotykam podłoża (podczas jazdy w dolnym położeniu korby nieco ugięte w kolanie), siodełko z wcięciem anatomicznym (wcześniejsze bez wcięcia powodowało że ptaszek niekiedy mi drętwiał) wstawione po środku, odległości środek kierownicy-siodełko nigdy nie mierzyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień przerwy regeneracyjnej to jest dobry jak skończysz MTB Trophy i MTB Challenge a teraz po leniwej zimie czas wziąć się za kręcenie.

 

Sprawdź sobie jeszcze raz wysokość siodła, w necie jest sporo stron, które opisują jego optymalne ustawienie, resztę skorygujesz sobie na trasie. I raczej nie kieruj się przy jego ustawieniu bolącym udem., tylko komfortem i skutecznością pedałowania. A potem po prostu dużo kręć, pomału zwiększaj dystanse i nie siadaj mocniejszym chłopakom na koło bo szybko Cię odetnie i będziesz sapał na poboczu. Urozmaicaj sobie wycieczki krótkimi sprintami, podjazdami na stojąco, spróbuj czasem kogoś dogonić i szybko załapiesz gdzie masz braki kondycyjne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Render, za mało info podałeś. Chodzi mi o zadyszkę. Napisałeś, że ćwiczysz na siłowni i dużo chodzisz. Na siłowni, jeśli nie jest to bieżnia albo jakieś inne ćwiczenia wytrzymałościowe, kondycji nie poprawisz. Samo chodzenie kondycji też nie poprawi, chyba że zamiast chodzić zaczniesz powoli biegać. Ale zanim zaczniesz poprawiać kondycję, to zastanów się czy zadyszka jest aby na pewno tylko brakiem kondycji. Czy kiedyś się pojawiała, czy nagle się pojawiła, czy oprócz tego są jakieś inne objawy - pomijam ból uda. Bo tak mi się coś widzi, że prędkość 20km/h to nie ma szału i dlatego jeśli dodatkowo jakoś tam się ruszasz czyli nie obudziłeś się dopiero z zimowego snu - to łapanie zadyszki przy takiej prędkości jest cokolwiek dziwne. Radziłabym, żebyś przyjrzał się tej zadyszce na poważnie i ewentualnie poszedł do lekarza.

Mięsień uda może boleć z różnych przyczyn, a rower może to potęgować.

Co do bólu kolan i mięśni nad kolanami, to, już tu pisałam kiedyś, przede wszystkim dobre rozciąganie po treningu mięśni ud oraz cofnięte siodło i wyżej ustawione. Nogi nie mogą być przykurczone. Musi być moment prostowania ich. Zwiększenie kadencji jest ok. Zapewnia lepsze smarowanie chrząstek i wtedy nie chrupie w kolanach.

W internecie mnóstwo rysunków jak prawidłowo ustawić rower, żeby postawa była optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekość ramy wydaje mi że że mam dobrze dobraną gdyż ustawiając wysokość siodełka przy korbie w dolnym położeniu nokę w kolanie mam minimalnie ugiętą (a tak chyba być powinno).

Największą pracę wykonuje się w położeniu korby "godzina 13 a 16" i tu moje pytanie czy kolano powinno być zględe do max 90 stp. (położenie uda równoległe do podłoża) może większe czy mniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekość ramy wydaje mi że że mam dobrze dobraną gdyż ustawiając wysokość siodełka przy korbie w dolnym położeniu nokę w kolanie mam minimalnie ugiętą (a tak chyba być powinno).

 

Jak będziesz miał za dużą ramę to nadal możesz prawidłowo ustawić wysokość siodełka w stosunku do długości nogi, więc wiele wspólnego z jej rozmiarem to nie ma, co najwyżej będziesz na niej leżał zamiast poprawnie siedzieć. W tej kwestii powiedziane zostało już tak wiele, że wystarczy poczytać, wyciągnąć wnioski i klucz imbusowy z kieszeni aby to wyregulować http://magazynrowerowy.pl/sylwetka/ a szukanie optymalnych kątów w dyskusji na forum ma niewiele sensu, biorąc pod uwagę cechy osobnicze, styl jazdy, typ roweru, udział w zawodach, turystykę etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na początku sezonu, długo nic nie jeżdżąc, robisz trekkingiem w pozycji turystycznej pod wiatr 20km/h to mnie nie dziwi, że boli czworogłowy i jego przyczepy. Proponuję nabyć pulsometr jak będzie w jakiejś sportowej ofercie Lidla i przestać jeździć na pałę na początku roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuję nabyć pulsometr jak będzie w jakiejś sportowej ofercie Lidla i przestać jeździć na pałę na początku roku.

a co Kolego ten pulsometr mi da?

I jeszce jedno jaka optymalna kedencję utrzymywać jedni piszą że 70-80 obr/min inni powyżej 100 na wyższym przełożeniu, tyle że takie szybkie kręcenie z małą siłą też zmęczy, a w konsekwencji nogami machamy a rower ledwie się toczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulsometr pozwoli na kontrolę wysiłku serca podczas jazdy. Umożliwia to jeżdżenie nieznacznie poniżej progu zadyszki itp. Mając SPD można kręcić szybciej bo nie trzeba kontrolować docisku stopy do pedału. Bez SPD raczej nie przekroczysz na dłużej kadencji 80-85. Jazda z wysoką kadencja bardziej obciąża serce, mniej męcząc nogi. Aby nauczyć się jeździć z wysoką kadencja potrzeba czasu i wzmocnienia układu krążeniowo-oddechowego, ale pozwala to na długodystansowa jazdę bez zmęczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I jeszce jedno jaka optymalna kedencję utrzymywać jedni piszą że 70-80 obr/min inni powyżej 100 na wyższym przełożeniu

Dysponujesz czujnikiem kadencji że Cię takie pytania nurtują czy zamierzasz liczyć obroty korby/min na całym rowerowym dystansie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-a kiedy bardziej obciąża się nogi gdy siodełko jest bardziej do przodu czy bardziej w tył.

-czy wysokość siodełka powinna być tak ustawiona by noga w dolnym położeniu korby była prosta czy lekko zgięta?

czy takie noski były dy dobre zamiast spd, przykładowo  http://allegro.pl/noski-polnoski-zefal-bardzo-wytrzymale-lodz-i5134488189.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-a kiedy bardziej obciąża się nogi gdy siodełko jest bardziej do przodu czy bardziej w tył. -czy wysokość siodełka powinna być tak ustawiona by noga w dolnym położeniu korby była prosta czy lekko zgięta?

 

A czy Ty czytasz co życzliwi ludzie Ci podpowiadają na forum i wyciągasz jakieś wnioski czy tylko zadajesz kolejne dublujace się pytania trolując dla nabijania postów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie problemy po zimowej przerwie. Jak się człowiek za długo wyleni, to trzeba cierpieć nawet przy 20 km/h na trasie dochodzącej do niespełna dwóch godzin. Kadencja czym wyższa tym lepsza, mniej po prostu męczysz mięśnie co przy dłuższej jeździe ma niebagatelne znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-a kiedy bardziej obciąża się nogi gdy siodełko jest bardziej do przodu czy bardziej w tył.

-czy wysokość siodełka powinna być tak ustawiona by noga w dolnym położeniu korby była prosta czy lekko zgięta?

czy takie noski były dy dobre zamiast spd, przykładowo http://allegro.pl/noski-polnoski-zefal-bardzo-wytrzymale-lodz-i5134488189.html

Miałam problem z potężnymi bólami kolan i mięśni nad kolanami przez źle ustawione siodło. Było zbyt nisko i za bardzo przysunięte do kierownicy. Efekt był taki, że mięśnie nie miały szansy się rozciągnąć, bo nogi miałam ciągle zgięte. Pomogło cofnięcie siodła i podniesienie do góry. Teraz mam tak podniesione, że ledwo sięgam czubkiem buta do ziemi. Trenuję też na rowerku stacjonarnym i tu zrobiłam tą samą korekcję siodła. Siodło cofnęłam maksymalnie jak fabryka dała. I jeszcze taka uwaga, że jeżdżę rekreacyjnie i nie pochylam się nad kierownicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-a kiedy bardziej obciąża się nogi gdy siodełko jest bardziej do przodu czy bardziej w tył.

-czy wysokość siodełka powinna być tak ustawiona by noga w dolnym położeniu korby była prosta czy lekko zgięta?

czy takie noski były dy dobre zamiast spd, przykładowo  http://allegro.pl/noski-polnoski-zefal-bardzo-wytrzymale-lodz-i5134488189.html

1. Istnieje zylion szkół jak ustawiać siodełko, dość popularna mówi, że masz możliwość przeprostu nogi w pozycji pedała na przedłużeniu rury podsiodłowej (siedząc równo na siodełku a nie krzywo) i jednocześnie w poziomym położeniu pedałów, czubek kolana jest nad osią pedała (najlepiej wykorzystać sznurowadło w obciążeniem jakimś małym żelastwem i przykleić do czubka kolana).

2. Lekko zgięta, inaczej w trakcie długiej jazdy siekną cię więzadła tak, że nie dotoczysz się do domu

3. Bez sensu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Było zbyt nisko i za bardzo przysunięte do kierownicy

 

Sorry że tak dociekliwie wypytuję ale w necie jest wręcz przeciwnie, siodełko max do przodu i siodełko nisko by mieć lekko ugięte kolana oczywiście bez przesady to mniejsze obciążenie dla kolan, jazda z wyższą kadencją; zaś siodełko max do tylu i noga w dolnym położeniu prawie prosta (ja tak miałem ustawione siodełko) to jazda typowo siłowa gdzie trzeba mieć bardzo wytrenowane i silne nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...