Skocz do zawartości

[koła]ile powinny ważyc


Autor

Rekomendowane odpowiedzi

tez mnie to drazni strasznie :/ przyzwyczailem sie do wagi bez opon, detek kassety, opaski, co najwyzej z zaciskiem. Bo wiadomo ze lzejsza piasta [np 4xx a <300] to duza roznica cenowa a w oponach zazwyczaj 100g roznicy to czesto nieduza cena[to samo detki ;p niektore waza po ponad 200g :)].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roge to podaj mi przepis na tanie i wytrzymałe koło (wazw 88-90 kg) do XC z waga około 1500 g - jesli to proste i łatwe finansowo.

 

Moje przednie koło waży teraz około 1,75 kg

 

(1000 g + 170 dendka + 570 g opona )

obręcze ponoć 560 g.

 

Zchęcia odchudze o 0,5 kg bika (2*250 g mniej)

 

tanio i wytrzymale :033:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roge to podaj mi przepis na tanie i wytrzymałe koło (wazw 88-90 kg) do XC z waga około 1500 g - jesli to proste i łatwe finansowo.

Pisałem o kołach 1900g, których komplet można zbudować stosunkowo tanim kosztem, a zysk wagowy w porównaniu z fabrycznymi jest duży. Nie da się złożyć tanio kół ważących 1500g, poza tym przy takiej wadze mogą być problemy z wytrzymałością pod ciężkim jeźdźcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

sądzę że waga 4325 gram to dużo na koła do XC z oponami i dętkami, ja będę składał koła mam już na oku części wyliczyłem że będą ważyły ok 1700 gram oba bez dętek i opon. Dla mnie waga kół stoi na pierwszym planie. Z oponami i dętkami to będzie ze 2900 gr.

lekkie koła to dla mnie.

-lepsze przyspieszenie

-łatwiejsze utrzymanie danej prędkości

-lepsze hamowanie

-lepsza praca amora

-mniejsze straty sił w jeździe na dłuższych dystansach

-łatwiejsze pokonywanie podjazdów

 

 

A co ma koło do pracy amora ????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak jak z wozkiem w Realu? Pchniety, im ciezszy tym dluzej jedzie...???

 

Oczywiście że masz rację :) Tylko tutaj chodzi o siłę jakiej musisz użyć, aby wprowadzić rower (czy tam wózek z realu :P) do odpowiedniej prędkości. Spróbuj sobie pchnąć 1 000 razy ciężki wózek z realu a pchnąć 1 000 lekki wózek z Carrefourr'a i zobaczymy po popychaniu którego wózka będziesz bardziej zmęczony :)

 

PS: Oczywiście nie mam pojęcia ile wazy wózek w realu i nie wiem czy w carrefourr są lżejsze wózki :)

 

Tak samo jest z moimi kołami. (nie mam dokładnej wagi więc neistety ich nie zważę). Przód to taniutki z allegro (ale BARDZO wytrzymały! ) REMEREX (proszę sie nie śmiać :P ) na piaście JoyTech. Szprychy to nie wiem jakie, ale zapewne stal rdzewna :D Na tyle mam Obręcz Rigida (z głowy nie podam modelu ale przeznaczona do XC) z lepszymi szprychami no i na piaście Deore LX. Gdy postawie rower na siedzeniu i kierownicy i zakręcę kołami oto co można zauważyć:

 

Przy rozpędzeniu obu kół do jednakowej prędkości (wiadomo - na oko, ale ktoś może pobawić sie bardziej labolatoryjnie i założyć 2 liczniki osobno na przednie i tylne koło, zeby mieć identycznie równe prędkości ale i tak wynik będzie praktycznie identyczny do mojego :) ) przednie koło kręci się dłużej. Dlaczego? Bo jest lepsza piasta? Ależ oczywiście że nie :P Po prostu przednie koło jest cięższe, przez co wiadome ze większa masa wprawiona w ruch do tej samej prędkości co mniejsza będzie się dłużej utrzymywała w ruchu. Tyle tylko, że aby wprowadzić w ten sam ruch przednie co tylne koło potrzeba więcej siły. Oczywiście przy jednokrotnym machnięciu ręką różnica siły jest praktycznie nie odczuwalna. Ale jedź sobie 200km to różnice poczujesz :P

Najważniejsza jest masa koła od zewnętrznej strony, czyli rawka + opona + dętka + nyple.

Z ciekawostek dodam tyle, że dla mnie piasta deore LX jest zdecydowanie wystarczająca. Bo gdy zakręce tylnym kołem to koło sie zatrzymuje zawsze ... wentylkiem do dołu. Czyli toczy sie znakomicie!

 

Będę musiał wkrótce zmienić moje koła :( Niestety kuuuuupa kasy na to pójdzie :( Dla Was widze 500zł na koła to nie dużo. Dla mnie ogromna kasa :( A marzy mi sie koło na alexrims DM24. Szpryszki DT (champion albo swiss) no i piasty LX. Już nie mówie nawet o jakichś Crossmaxach :P Marzyć to sobie mogę :)

 

Edit: Aha. Żeby zredukować mase roweru, a zwłaszcza kół to kupiłem sobie nowe oponki :) Schwalbe Racing Ralph. Waga to 470g sztuka (sam nie ważyłem, ale widziałem że ta waga sie wiele razy w Internecie powtarza więc coś w niej musi być ;) Chyba że ktoś z Was ma te oponki i poda dokładną(realną) wagę? :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdy postawie rower na siedzeniu i kierownicy i zakręcę kołami oto co można zauważyć:

 

Przy rozpędzeniu obu kół do jednakowej prędkości przednie koło kręci się dłużej. Dlaczego? Bo jest lepsza piasta? Ależ oczywiście że nie :) Po prostu przednie koło jest cięższe, przez co wiadome ze większa masa wprawiona w ruch do tej samej prędkości co mniejsza będzie się dłużej utrzymywała w ruchu.

 

 

 

Coś mi się zdaje że się mylisz i to bardzo.

Twoje przednie koło kręci się dłużej od tylnego, bo tył jest hamowany przez bębenek w piaście i nie jest to różnica (czasowa) spowodowana masą rotującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje przednie koło kręci się dłużej od tylnego, bo tył jest hamowany przez bębenek w piaście i nie jest to różnica (czasowa) spowodowana masą rotującą.

 

To w takim razie dlaczego moje tylne koło w 9 na 10 "kręceń" ustawia mi się wentylkiem do dołu ? (dodam że nie mam scenrowanego koła i że mi nie zahacza o hamulec akurat w tym miejscu :) ) A z przodu zatrzymuje sie "gdzie chce". Czekam na wyjaśnienie :)

 

A na poparcie "mojej teori"

 

Po prostu przednie koło jest cięższe, przez co wiadome ze większa masa wprawiona w ruch do tej samej prędkości co mniejsza będzie się dłużej utrzymywała w ruchu.

 

To dajmy większe ciężary. Wrzuć na luz przy 100 km/h 16 kołowego załadowanego TIR'a a wrzuć na luz malucha. Zobaczysz co dalej sie potoczy. Albo no spróbuj zahamowac jeden z pojazdów. Fizyka mówi sama za siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przdewszystkim, pokaż mi malucha który pojedzie 100km/h :)

 

"Tak samo jest z moimi kołami. (nie mam dokładnej wagi więc neistety ich nie zważę). Przód to taniutki z allegro (ale BARDZO wytrzymały! ) REMEREX (proszę sie nie śmiać ) na piaście JoyTech. Szprychy to nie wiem jakie, ale zapewne stal rdzewna Na tyle mam Obręcz Rigida (z głowy nie podam modelu ale przeznaczona do XC) z lepszymi szprychami no i na piaście Deore LX."

 

Zapewniam Cię, że gdybyś zważył swoje koła to okazałoby się że tył jest cięższy.

To bębenek z zapadkami w Twoim LX-ie powoduje że tylne koło kręci się krócej a nie większa masa przedniego koła. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje przednie kółko (piasta, szprychy+nyple, obręcz, opaska) waży 729 gram. Z zaciskiem, dętką i oponą wychodzi 1361,2 grama. Tylne waży 989 gram (piasta, szprychy+nyple, obręcz, opaska). Do tego zacisk, dętka i opona i jest 1628,7 grama. Czyli komplet bez kasety wychodzi 2989,9 grama :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie. Jak jest z wytrzymaloscia kol, ktore waza ponizej 1600gram i kosztuja mniej niz te 700zl? Bo nieraz na forum widze tego typu kolka. I zastanawiam sie, bo chce zmienic kola, na mavici crossmax xl ktore tez tyle waza tyle ze sa ponad 2 razy drozsze. Wiec musze byc mocniejsze. Ale pozosteje pytnaie: jakie mocne sa w takim razie te tanie ktore waza podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że gdybyś zważył swoje koła to okazałoby się że tył jest cięższy.

 

Tak. Troszkę nie za jasno napisałem. Chodziło mi o to, że przednie koło jest cięższe ale nie całościowo tylko to co poniżej napisałem:

Najważniejsza jest masa koła od zewnętrznej strony, czyli rawka + opona + dętka + nyple.

Bo nie ma co wątpić że rawka (stożkowa!) w moim remerex'ie jest cięższa od rawki Rigida coś tam coś tam XC :) To o to mi chodziło, że moje przednie koło jest cieższe. Bo wiadomo z tyłu siedzi jeszcze ośmiotryb :P

 

To bębenek z zapadkami w Twoim LX-ie powoduje że tylne koło kręci się krócej a nie większa masa przedniego koła.

 

Więc to nie bębenek tylko mniejsza masa zewnętrznej części tylnego koła :P

 

A ustawia się wentylem do dołu dlatego, że wentyl powoduje że obręcz jest w tym miejscu cięższa.

 

A z przodu co ja wentylka nie mam czy co ? :P To dlaczego mi sie z przodu tak nie ustawia? hehe :) Widzę, że coś nie wierzycie i chyba bede musiał filmik nakręcić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
warzą

...

 

Odejmując cenę opon (powiedzmy 40zł/szt) i dętek (10zł/szt) pozostaje 200zł na komplet kół... Co za to da się kupić? Tylną piastę klasy XT lub komplet 64 szprych DT Revo...

Sam odpowiedz sobie co Twoje koła mają wspólnego z działem Mania Lekkości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze Maki zartuje ;) bo 3.7 kg to bardzo dużo ;) mniej waza koła montowane seryjnie w rowerach sredniej klasy.

a zeby nie było OT to moje kólka obecnie waża

1328 przod ( kolo + detka+ opona, bez zamykacza)

1521 tył ( tez komplet bez zamykacza)

~2850 komplet, a moze zejsc jeszcze z tego naprawde dużo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze Maki zartuje :P bo 3.7 kg to bardzo dużo :D mniej waza koła montowane seryjnie w rowerach sredniej klasy.

a zeby nie było OT to moje kólka obecnie waża

1328 przod ( kolo + detka+ opona, bez zamykacza)

1521 tył ( tez komplet bez zamykacza)

~2850 komplet, a moze zejsc jeszcze z tego naprawde dużo ;)

 

 

moze 3,7 waza oba kola ? :> ale to nie zmienia faktu ze i tak troche duzawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...