Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

#241 Mwawe

Mwawe

Pro

• Użytkownik
  • 162 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 listopad 2016 - 17:54

Odnośnie takiej formy przewożenia rowerów.Czy ktoś się orientuje jak to jest w stosunku do przepisów?Mam kombi.Przewoże czasem dwa rowery w ten sposób.Odpinam przednie koła i kładę plackiem jeden na drugim przełożone kocem.Wcześniej kładę tylną kanapę.Całość nie jest "wyższa" niż linia okien i rolety w bagażniku.Czy mogę tak w majestacie prawa wozić rowery?Czy powinienem za przednimi siedzeniami zaczepić siatkę grodziową,posiadam taką a w samochodzie przewidziane są na nią zaczepy?

Nie ma żadnych przepisów jeśli chodzi o taki transport, ale za to jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialność.

Możesz rozpinać siatkę, ale nie musisz, ewentualnie przymocować rowery do uchwytów (raczej na bank są jakieś w bagażniku). Decyzja należy do ciebie. W razie wypadku ("odpukać"), ty będziesz miał na sumieniu siebie lub/i ewentualnego pasażera, jak mu rowery wbiją się w czaszkę ;).

Wsteczne lusterko nie jest wymagane w samochodzie. Jest wygodne i są montowane ale nie są obowiązkowe. Konieczne i obowiązkowe jest tylko lusterko boczne od kierowcy (o ile dobrze pamiętam).

• 0

Reklama

Reklama

#242 Ruperte

Ruperte

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 1 postów
  • Imię:Robert

Napisano 14 listopad 2016 - 14:46

Dzień dobry wszystkim, Odnośnie zakupu i użytkowania bagażnika rowerowego na hak, spotkała mnie w ten weekend niemiła przygoda. Wracałem z rowerowego wyjazdu i zatrzymała mnie policja, rzekomo są nowe przepisy dotyczące świateł na tylniej listwie bagaznika, a ja nie miałem przeciwmgłowego i cofania. Kupiłem w marcu tego roku Thule Velocompact na 2 rowery, montowany na hak i wychodzi na to ze sprzedawca sprzedał mi towar niezgodny z przepisami. Przy okazji dowiedziałem się że to w tej samej ustawie, która dopuszcza wreszcie trzecią tablicę. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 20116, chyba mnóstwo ludków będzie miało problem. Spotkaliście się z czymś takim?

• 0

#243 wojtas7

wojtas7

Master

• Użytkownik
  • 1806 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 24 listopad 2016 - 14:36

Podobno właśnie tak jest, że trzeba mieć światło cofania i p-mgielne. Jedyne co znalazłem w necie to informacje, że nowo rejestrowane przyczepki do 750kg DMC muszą je mieć. 

Jest gdzieś podstawa prawna dotycząca bagaznika na hak?

Producent Interpack nic nie wie o tym i dalej sprzedaje gniazda 7 pinowe.

• 1

pozdrawiam

#244 michal5150

michal5150

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 7 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 17:28

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU
z dnia 3 listopada 2015 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

8a. W przypadku gdy obciążony albo nieobciążony bagażnik został zamontowany na kuli urządzenia sprzęgającego
albo zintegrowany z nadwoziem pojazdu, w sposób naruszający art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy, bagażnik powinien
być wyposażony w:
1) światła, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 3–5, 7, 8, 12–14, spełniające wymagania określone w załączniku nr 6
do rozporządzenia;
2) miejsce przewidziane do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, spełniające wymagania określone w załączniku
nr 5 do rozporządzenia.”

$ 12 ust. 1 dotyczący świateł znajduje się w kolejnym rozporządzeniu - w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
1 pkt 3-5 - to światła: kierunkowskazy, hamowania, oświetlające tylna tablicę rejestracyjną,
1 pkt 7 - światła pozycyjne tylne,
1 pkt 8 - światła odblaskowe inne niż trójkątne,
1 pkt 12-14 - światła: awaryjne, przeciwmgłowe tylne, cofania.

Żeby być w zgodzie z literą prawa, to w te światła powinny być wyposażone bagażniki rowerowe. Ale problemem może być światło cofania - w typowej 7-mio pinowej wtyczce nie ma na niego miejsca. Więc albo przeróbka na wtyczkę 13-to pinową, albo dodatkowy kabelek z malutką wtyczką, podłączony do tylnej lampy cofania w samochodzie.
  • 0

#245 Artz2

Artz2

Świeżak

• Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 13:49

Panowie. jak to jest? We gniazdku przy haku mam 7 pinów, ale w trzech są jakieś bolce  (jakby śruby na duży krzyżak).

Chciałbym kupić Thule VeloCompact 926, ale tam piszą o wtyczce 13 pinowej.

Co teraz? Abye móc zasilać wszystkie wymagane żarówki w bagażniku, muszę wymienić moje gniazdko przy haku ?

Update.

Wydaje się że moje gniazdo spełnia wszytkie wymagania:

1 - [58l] kierunkowskaz lewy 
2 - [83b]światło przeciwmgielne 
3 - [31] masa 
4 - [58r] kierunkowskaz prawy 
5 - [58] światło postojowe prawe 
6 - [54] światło stopu 
7 - [58] światło postojowe lewe

7pin_8132534.jpg

Użytkownik Artz2 edytował ten post 25 listopad 2016 - 13:52

• 0

#246 michal5150

michal5150

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 7 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 15:35

W tym gnieździe nie ma światła cofania, a takie jest wg. przepisów wymagane. Więc albo wymiana gniazda w samochodzie na 13-to pinowe albo światło cofania podpinać dodatkowym kabelkiem do lampy cofania w samochodzie.
  • 0

Reklama

Reklama

#247 Artz2

Artz2

Świeżak

• Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 18:05

Racja. Więc samochód do mechanika na wymianę gniazda, oraz uzbrojenie nowego w pin światła cofania. 

• 0

#248 michal5150

michal5150

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 7 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 22:38

Ale po co nowe gniazdo uzbrajać w pin świateł cofania? Jak wymienisz gniazdo w samochodzie na 13-to pinowe, i taką samą wtyczkę ma bagażnik, to wszystko zadziała plug&play.

http://gigluch.pl/ba...zdko 13-pin.jpg

• 0

#249 Artz2

Artz2

Świeżak

• Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 09:38

To że gniazdo ma wszystkie piny nie oznacza że nie trzeba dociągnąć kabli samochodu do tego gniazda. O to mi chodziło.

• 0

Reklama

Reklama

#250 michal5150

michal5150

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 7 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 11:21

Aaa, rzeczywiście, masz rację. Ale z drugiej strony - jeżeli oddajesz samochód do mechanika na wymianę gniazda, to jego głowa w tym, żeby wszystko było podłączone jak należy.

• 0