Skocz do zawartości

[bagażnik] Bagażnik samochodowy do przewozu rowerów


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, tak wiec, witam serdecznie wszystkich fanów rowerowych! ;)

 

Od jakiegoś czasu zacząłem coraz częściej jeździć rowerkiem, i przymierzam się do wyjazdu w góry, w związku z czym potrzebuje bagażnik na rower (albo i dwa ponieważ często mogę jeździć też z dziewczyna). Auto to Audi A5 Sportback. Posiadam belki dachowe Thule Wingbar, ponieważ czasami przewożę deskę surfingowa, tak więc myślę o zakupie bagażnika dachowego. Co do mocowania na tył, niezbyt pasuje mi opcja ograniczenia widoczności, oraz faktu, że musiałbym kupować cały zestaw do mocowania na tył. Jak czytałem też w obecnym wątku, czasami mocowanie klapy się wyrabia, lub tez można porysować autko, także jestem zdecydowany na bagażnik dachowy.

 

Strasznie napaliłem się na bagażnik firmy http://www.sagner.pl/ - rewelacyjne rozwiązanie! Łatwość montażu jest banalnie prosta, a do tego brak możliwości porysowania auta. Niestety jednak napisałem do tej firmy maila, nie odpisali, na FB tak samo, a telefon nie odpowiada. Także myślę, że coś im musiało pójść nie tak, także mało rzetelna firma.. Szkoda, bo rozwiązanie genialne.

 

Bardzo prosiłbym o poradę jaki bagażnik wybrać. Moje wymagania to:

- bezpieczeństwo (nie chciałbym aby rower uszkodził moje lub inne auto - także musi być bardzo solidny)

- łatwy montaż/demontaż (min. aby nie trzeba zdejmować kół roweru)

- możliwie wysoka granica prędkości (jeżdżę głównie autobahnami i to dość szybko)

 

Jako że mam już belki Thule, myślę, że ich oferta będzie najlepsza z możliwych, aczkolwiek wolałbym usłyszeć opinie profesjonalistów i pasjonatów ;)

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Pan Thule [emoji4], wszystko zależy od zasobności portfela. Ewentualnie jeszcze Mount Blanc. Obie firmy robią fajne bezpieczne bagażniki. Ja osobiście używam dwóch Thule proride 531 bodaj jeśli dobrze pamiętam, i nie mam najmniejszych zastrzeżeń do jakość wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Bierz Pan Thule! [emoji2]

 

Najlepiej pójść w dobre i sprawdzone rozwiązania, cokolwiek nie wybierzesz z tej firmy to będziesz zadowolony. Sam mam dwa bagażniki od nich i jestem zadowolony. Montaż też jest wygodny. Przede wszystkim masz pewność, że one są sprawdzone i nie ryzykujesz żywotu swoich skarbów.

 

Montaż Twojej propozycji niby wygląda ciekawie, wygodny itp, ale jak dla mnie ma wiele pytań. Co wtedy z rzeczami zamontowanymi na kierownicy? Hamulce, manetki, uchwyty na liczniki? Wszystko to nie będzie przeszkadzać?

Obecnie jest pełno w internecie takich wynalazków co wyglądają super na wizualizacji, ale życie już weryfikuje. Wtedy często kończy się na zakupie sprawdzonych na rynku rozwiązań.

Edytowane przez Patryke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo prosiłbym o poradę jaki bagażnik wybrać. Moje wymagania to: - bezpieczeństwo (nie chciałbym aby rower uszkodził moje lub inne auto - także musi być bardzo solidny) - łatwy montaż/demontaż (min. aby nie trzeba zdejmować kół roweru) - możliwie wysoka granica prędkości (jeżdżę głównie autobahnami i to dość szybko)

 

takie warunki spełnia tylko platforma.........niestety.

Przykład : Westfalia BC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten system odwracania roweru może i fajnie wygląda ale szczerze mówiąc to jak się dobrze pomyśli to wydaje się, że rozwiązanie jest ryzykowne...

Rower jest zamocowany do bagażnika za pomocą dosyć słabych elementów - siodełko/sztyca. W systemie masa połączeń, które za chwilę dostaną luzów (o ile już nie mają...) i będzie to wszystko klekotać aż się urwie... Jeśli jeździsz autostradami to musi to być solidne połączenie. Znajomy jadąc na Chorwację, na autostradzie zgubił jeden rower - dziękował, że nikt za nim nie jechał...

 

Thule, owszem, jest droższy ale solidny. Zasobność portfela może i musi być większa ale jak dobrze się poszuka to można dostać w cenie no-name. Kupiłem ostatnio platformę thule używkę ale praktycznie bez śladów używania za 50% nowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sliczne dziekie za odpowiedzi! Sprawa wydaje sie prosta  - Thule ;)

 

Prosze tylko o informacje jeszcze jaki konkretnie wybrac? Wiem, ze jest 591 i 598 - przy czym ten drugi z tego co czytam o wiele latwiej sie montuje.. Roznica w cenie jest dosc spora, ale jesli ma ulatwic montaz - to chyba sie skusze, w koncu to zakup na wiele lat! Prosze powiedzcie mi jakie sa wasze doswiadczenie z tymi dwoma modelami i jakie sa roznice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zestawienie bagażników. Generalnie barracuda nie przeszła city crash. Widziałem gdzieś też zestawienie platform - każda przy city crash rozwala klapę bagażnika i wybija szybę.

 

 

 

City crash to zderzenie przy prędkości 30kmh w odkształcalną przeszkodę więc powiedzmy sobie szczerze - to taką stłuczka parkingowa.

Edytowane przez vdcmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest w zamykaniu ramy na uchwyt. W tańszym robisz to przy ramię w droższym jest pokrętło przy rynience koła. Zobacz filmiki pewno są na YT.

Dzieki!

 

Tak zaczelem sobie czytac, i wychodzi na to ze roznic jest pare:

1. Brak potrzeby uzywania narzedzi co przyspiesza i ulatwia montaz

2. Trzymajaca rama uległa poprawie. Miękkie poduszki równomiernie zapewniaja nacisk na ramie. Przedłużone szczeki daja większą stabilność podczas załadunku i jazdy.

3. Dodatkowe akcesoria pozwalaja na montowanie rowerow z grubymi oponami

4. No i chyba najfajniejsze - pokrętło ogranicznika momentu obrotowego pozwala na idealne docisniecie przy umieszczeniu na ramie.

 

Takze wydaje mi sie ze gra warta swieczki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

 

Sezon już prawię w pełni więc wraca mój temat montażu rowerów na moim Punciaku. Przekonaliście mnie, że lepiej iść w stronę bagażnika dachowego. Posiadam już belki dachowe i jestem na etapie zakupu uchwytu na rower. Aurtor tematu sugeruje Baracude jednak cena, dla mnie troszkę zaporowa przy dwóch uchwytach. Oczywiście rozglądam się również za używkami. Z tańszych opcji oglądam również Freeride 531 oraz uchwyt z Decatlonu AXIS XXL Mont Blanc. Czy ten uchwyt z Dechatlonu jest w ogóle coś wart? 

 

http://www.decathlon.pl/baganik-na-dach-axis-xxl-id_8224807.html

Edytowane przez Pagu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I ja się podłączę.

 

Mam już bagażnik dachowy. Poszukuję mocowania na rower 28 cali elops 300 o masie powyżej 17kg.

 

Chciałem kupić z decathlonu mont blanc xxl ale on jest do 15kg.

 

Nie chcę zabójczej ceny. Powiedzmy do 200zł.

Edytowane przez Tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zaczynam przygodę z rowerami całą rodziną. Mam już zorganizowany transport rowerowy na dachu dla 2 rowerów dla dorosłych - Atera Giro AF.

 

Czy rowerek wielkości 20 cali także uda się przewieźć takim samym uchwytem ?

 

A co polecicie, aby przewieźć rowerek dla malucha - 16 cali - na razie z dodatkowymi kółeczkami, ale do wakacji może się uda je zdemontować. Jak zatem przewieźć na dachu taki mały rowerek ? Wstępnie zakładałem, że trafi do bagażnika, ale się mocno przeliczyłem uwzględniając jeszcze bagaże.

 

Marcin

Edytowane przez Vodnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Czy rowerek wielkości 20 cali także uda się przewieźć takim samym uchwytem ?

 

(...)

 

Ja bez problemu woze na dachu 20" Unibike Pilot bez zadnych sztuczek. 16" tez powinno sie dac, choc osobiscie nie probowalem. Jesli masz dosc szeroko uchwyty to pewnie obejdzie sie nawet bez koniecznosci demontazu bocznych kolek. Jak nie to odkrecisz.

A skoro masz juz "zorganizowany" bagaznik to zwyczajnie sprobuj.

 

 

Wysłane z Tapatalk

 

http://moje60l.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drwal44, ciekawe to ale nie odważyłbym się. Choćby to była super technologia, to prędzej czy później puści... To, że na filmiku pokazują, że można prawie na rajd samochodowy z tym pojechać to jednak nie... W dodatku taka konstrukcja wywiera obciążenie na miejsca konstrukcyjnie do tego nie przewidziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa gdy:

- gumy przyssawek nie są uszkodzone, stare, zarysowane (mikrouszkodzenia mogą nie być widoczne),

- powierzchnia do której przyssawki są przyczepiane nie jest uszkodzona, zarysowana,

- pomiędzy przyssawkę a powierzchnię nie dostanie się brud,

- uszczelki w pompce będą trzymać podciśnienie.

 

Za dużo warunków krytycznych. Jeśli wszystko jest OK to faktycznie - nie ma prawa. Pytanie - co ile trzeba sprawdzać poprawność zamocowania uchwytu?

 

Dodatkowo, uważam, że miejsca mocowania uchwytów nie są przystosowane do przenoszenia takich obciążeń. Siły działające na rower podczas skręcania będą powodować wyginanie blach dachu. Zauważ, że w samochodach z reguły są wskazane miejsca gdzie można mocować bagażnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym się nie odważył, oczami wyobraźni widzę, jak mój rower odfruwa, wali w przednią szybę samochodu za mną, odbija się naprzeciwległy pas i przejeżdża po nim tir... :)

 

A poważnie: jeden rower wożę zawsze wewnątrz auta, po prostu na tylnej kanapie (oczywiście odpowiednio zabezpieczonej starym grubym kocem), dla pewności można go przypiąć pasami bezpieczeństwa, albo pasami do mocowania bagażu. Zawsze da się gdzieś taki pas zaczepić. Jedyny kłopot jest w autach trzydrzwiowych (bardzo kłopotliwy załadunek), bo szerokości nie braknie. Nawet Matiz spokojnie pozwala rower zmieścić, kiedyś tak wiozłem dwa i to w kartonach, było jeszcze łatwiej.

Edytowane przez Kolmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy opowiadał jak jadąc na Chorwację autostradą nagle zobaczył w lusterku jak jeden z dwóch rowerów, który przewoził na bagażniku dachowym, radośnie podskakuje odbijając się od asfaltu...

Całe szczęście nic za nim nie jechało.

 

Przyczyna leżała w gumie obejmy, która łapie za ramę, guma się wypracowała i jakoś odpadła, zrobił się luz - resztę załatwiły drgania, wibracje, wiatr...

 

Mi najbardziej odpowiada bagażnik na hak - w lusterkach widzę czy przypadkiem coś z rowerami się nie dzieje, czy nie wpadają w jakieś wibracje itp.

Edytowane przez skimir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATERA GIRO SPEED + ADAPTER PERUZZO:

 

post-193628-0-84567400-1461054827_thumb.jpgpost-193628-0-48218800-1461054829_thumb.jpgpost-193628-0-01522300-1461054831_thumb.jpgpost-193628-0-37026100-1461054832_thumb.jpg

 

Dotychczas używałem GIRO AF ale ze względu na mocowanie za dolną rurę ramy i rosnącą liczbę rowerzystów w rodzinie kupiłem GIRO SPEED

z adapterem do mocowania widelca QR15/20. Jest to 40% taniej niż THULE 561 z adapterem QR15 (448,- do 738,-) a nic więcej "pewnego" na rynku nie znalazłem.

 

Pewnie niedługo kupię drugi egzemplarz do mocowania 20" CUBE KID córeczki, bo GIRO AF jest dla tak małej ramy za duże.

 

Minusy mocowania to konieczność demontażu i przewożenia osobno przedniego koła oraz używanie adaptera, który sprawdza się ale nie jest to "fabryczne" rozwiązanie :down:

 

Na plus - mogę porównać tylko do GIRO AF - dużo mniejsze spalanie, przy AF to był dodatkowy 1L/100km, teraz to 0,1L. Prędkości raczej "autostradowe". Zamocowany za widelec rower jest dużo niższy, a każdy wystający ponad dach centymetr ma znaczenie. Do tego demontuję całą klipso/gumkową biżuterię i sztycę z siodełkiem co zajmuje kilka sekund :thumbsup:

 

Z dłuższy tras testowane tylko Wawa - Węgorzewo - Wawa (nawierzchnia od dobrej do mocno średniej). Ogólnie polecam mimo, że sam nie mogę zrozumieć czemu to tyle kosztuje :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam możliwość zakupu nowych belek - FABBRI ALU RELING UNIVERSALE - w okazjonalnej cenie. Znajomy likwiduje sklep i chce się ich pozbyć. Czy ktoś z Was ich używał? Do tych belek będzie zamontowany uchwyt rowerowy Thule Free Ride 532 lub Pro Ride 591.  Warto je brać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak są wykonane i sam osądź co to jest :-)

 

Co do uchwytów.

Nie przemawiają do mnie uchwyty wymagające demontażu czegokolwiek (no za wyjątkiem np. licznika czy tam jakiejś torebki). Jak mam zdejmować koło, siodełko, to bym już zdjął i tylne koło (kilka sekund więcej) i rower wpakował do samochodu. W sumie sam tak robię bo bagażnik mam na dwa rowery a z reguły wożę trzy więc jeden pakuję do bagażnika (po zdemontowaniu kół). Dwa rowery pozostają w gotowości do jazdy - tylko trzeba je zdjąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!

 

Tak zaczelem sobie czytac, i wychodzi na to ze roznic jest pare:

1. Brak potrzeby uzywania narzedzi co przyspiesza i ulatwia montaz

2. Trzymajaca rama uległa poprawie. Miękkie poduszki równomiernie zapewniaja nacisk na ramie. Przedłużone szczeki daja większą stabilność podczas załadunku i jazdy.

3. Dodatkowe akcesoria pozwalaja na montowanie rowerow z grubymi oponami

4. No i chyba najfajniejsze - pokrętło ogranicznika momentu obrotowego pozwala na idealne docisniecie przy umieszczeniu na ramie.

 

Takze wydaje mi sie ze gra warta swieczki :)

 

 

Też widziałem filmik promocyjny Thule ale wolałbym usłyszeć opinię kogoś kto miał zarówno 591 jak i 598 i widzi praktyczne różnice. Tak więc jeśli ktoś miał okazję korzystać z 598 a wcześniej z 591 to proszę o opinię.

Sam posiadam 591 i szczerze mowiąc to co napisałeś w punkcie:

1. to nieprawda - montaż jest banalny w 591 i tak sam będzie w 598 chyba, że chodzi ci o montaż na dachu prawo /lewo. 

2. to interesuje mnie najbardziej. Mam Gianta Roama i rama nie jest jakaś bardzo gruba a jednak mocowanie nie daje mi 100% zaufania, że rower nie spadnie - może dlatego, że raz przy bardzo ostrożnym przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy rower mi spadł i mało brakowało wybił szybę. 

3. to prawda ale mnie to akurat nie interesuje

4. z tego co widziałem na filmiku to mechanizm jest trochę inny niż w 591 ale rewolucja to to nie jest.

 

Ja w dalszym ciągu nie wiem, czy gra jest warta świeczki ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...