Skocz do zawartości

[łańcuch] Shimano HG40, HG50, KMC Z51 po 1400km


cervandes

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Jeżdżę. Czyszczę. Shakuję. Smaruję. Zmiana łańcucha na kolejny po 700km. Łącznie każdy z nich odbył dwa cykle, czyli mają najechane po 1400km każdy poza pierwszym z lewej, który jest nowy.

 

 

I od lewej: KMC Z92, Shimano HG50, KMC Z51, Shimano HG40

 

 

84573349635706746329_thumb.jpg

 

 

 

W mojej ocenie najgorzej się spisuje HG40. Pomijając fakt wyciągnięcia jest najbardziej sztywny i najgorzej znosi krzyżowanie. KMC Z51 mimo, że tak samo rozciągnięty to pracuje bardzo kulturalnie i cicho. HG50 wyciąga się o wiele wolniej i moim zdaniem jest dość rozsądną opcją. Aktualnie założyłem nowy KMC Z92 i rzecz jasna zdam relację z wyniku za jakiś czas.

 

Może obrazek przekona zastanawiających się nad dołożeniem tych kilkunastu złotych do HG50 :)

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja kiedyś przez przypadek wpadłem na podobne obserwacje które pozwolę sobie zacytować:
 

 

HG-40 to sh*t...HG-40 ma przejechane 170 km, a Connex około 250-300 km.

20140306_200332.jpg

Za czystość connex'a nie bijcie, nie miałem łańcucha u siebie od listopada do końca lutego i po 2 myciach wygląda jak widać na zdjęciu. Przez to wszystko chyba będę jeździł na 2 łańcuchy...

Jestem w 100% pewien że przez czas kiedy connex nie był u mnie (listopad - marzec) nie dostał ani kropelki oleju bo głośny był jak teściowa na wizytacji, HG40 przez swoje 170 km był chyba 4 razy smarowany i ogólnie miał lekko. Już chyba nigdy nie popatrzę w stronę łańcuchów shi(t)mano w sklepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Odkąd pamiętam mowie by connexy kupować do napędów 8 rzędowych ale ludzie zawsze są mądrzejsi, wszak mieszkamy w kraju raju :D wystarczy przemnożyć wynik przez 5 i różnica wyniesie ok 2 ogniwa na ok 1000km ... później zarzucę swoim connexem i i innymi jakie mam.

 

Jak obiecałem tak zrobiłem:

530b9620ce5dc27fgen.jpg

 

Dłuższy - accent 881 - ok 700km

krótszy connex 800 - ok 5000km i teraz sobie porównajcie, różnica w cenie ok 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że jeden przejechał 500km a drugi prawie 3 razy tyle i są tak samo rozciągnięte. Czyli Shimano jest o wieeele twardszy niż KMC.

 

Który jest lepszy na razie jeszcze stwierdzić nie można bo może KMC przez te dodatkowe 1000 km nie rozciągnie się prawie nic i będzie tak samo długi jak HG50 ;)

 

Poniżej walka KMC Z-82 vs Connex 808, która ostatecznie zakończyła się remisem

63350324685449952835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to kolejny updacik, KMC Z92 po kolejnych 200km, czyli kawałeczek względem poprzedniego zdjęcia.

 

I teraz mamy: HG50 po lewej, 1400km

                      Z-92 po prawej, 700km

 

42867255349533860230.jpg

 

 

KMC właśnie został umyty i wrzucony do pudła ze śmieciami rowerowymi. Może kiedyś na dojechanie kasety zagości u mnie w rowerze, ale zdecydowanie więcej go nie kupię.

 

 

Wkrótce zawita u mnie Connex 804, na nim podobno do końca życia będę mógł jeździć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A gdyby tak zrobić podsumowanie wytrzymałości łańcuchów...

Ja nie mam tak dużego doświadczenia, ani aż tylu kilometrów przejechanych więc mój wkład w dyskusję byłby niewielki, ale chętnie bym się dowiedział, jakie łańcuchy opłaca się kupić, ale z wątku wiem tyle że Connex jest lepszy od Accenta, ale nie wiem czy i ten Connex nadaje się do dalszej jazdy czy już nie, nie wiem też jak się ma do HG50, który jest lepszy od HG40, ale ni jak nie da się go porównać do Connexa.

Moja propozycja to żeby każdy podał wydłużenie łańcucha w procentach po najlepiej stałym przebiegu, np po 1000 km, 2500 km oraz 5000 km.

Pomiar najlepiej gdyby był wykonany jedną metodą dla bardziej miarodajnych wyników, polecam następującą:

http://roweracja.pl/2013/08/jak-sprawdzic-zuzycie-lancucha-suwmiarka-metoda-dokladna/

Z tego wyniki uśrednione w tabelce i będzie porządna baza wiedzy o łańcuchach rowerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u różnych użytkowników nie da się obiektywnie porównać wyciągania łańcuchów.

Za dużo różnych czynników - jak jeżdżą i na czym, jak i czym smarują i czyszczą lub nie, jeżdżą siłowo, czy młynkiem, po płaskim czy górkach itd.

Natomiast cenne są porównania u tego samego użytkownika a dla różnych łańcuchów.

Tym nie mniej dla celów statystycznych jak ktoś ma ochotę to oczywiście można taki osobny temat zrobić i wrzucać wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale gdyby zebrać dostatecznie dużo danych i wyliczyć z tego średnią, to dałoby pewien miarodajny, moim zdaniem, pogląd na wytrzymałość łańcuchów.

Bo teraz to wiem co wybrać między Connex 800 a Accent 881, albo między HG50, HG40, KMCZ51, a Z92, ale nie wiem czy lepiej wziąć Connex czy HG50 (pewnie wielkiej różnicy nie będzie między nimi, ale jest jeszcze dużo innych łańcuchów do porównania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pora na mój kolejny wpis.

 

32192057494735468014.jpg

 

 

Od lewej.

 

HG50 2430km

KMC Z92 700km

HG40 1400km

KMZ Z51 1400km

 

Jak widać HG50 jest bez porównania twardszym i trwalszym zawodnikiem niż plastelinowa reszta. A że jest nadal wyraźnie krótszy - właśnie go założyłem i będę kręcił dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem mam. HG50 przejechał mi rejon 2700km i postanowiłem go jednak zmienić. Kaseta nie przyjęła nowego łańcucha, 6-7 skacze dramatycznie, 5 czasem, 8 wcale. No cóż, poczekam czy się nie ułoży.

 

ALE: stary HG50 ma na ogniwach wybite "Japan" i nie ma oznaczenia modelu. Nowy natomiast ma oznaczenie symbolu łańcucha na każdym ogniwie, ale nigdzie nie ma słowa Japan :/ Na dodatek ten inny kolor... Co jest grane? Czy może to być podróbka? A może produkowane są na różnych liniach produkcyjnych?

 

 

38081117508429667375.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa kupione w stacjonarnych, renomowanych sklepach z wieloletnimi tradycjami...

 

Pierwszy w Buga Sport, drugi w rowerowym na ul. Świętego Ducha. Oba w Gdańsku, te sklepy są starsze niż ja, a mam już 33 lata :)

 

Nie jestem głupi, zwracam uwagę na towary podrobione i tutaj jestem mocno zaskoczony. Ciekawe jak się będzie zachowywał ten nowy łańcuch... jak zawsze update nastąpi za jakiś czas.

 

To po prostu może oznaczać, że są różne serie, z różnych fabryk! Byle trzymały jakość. Ale sam ich kolor różny daje do myślenia :(

 

 

Napisałem do Shimano na fejsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...