Skocz do zawartości

[Auriga Comp] - problem z siłą hamowania


cocolino

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa problemy z tymi hamulcami. Na początu zaznaczę tylko, że wczoraj kupiłem używany rower GT Transeo 2.0 z 2010 sprowadzony z Anglii i w nim są zamontowane te hamulce.

Pierwszy, najważniejszy problem to siła hamowania. Gdzieś spotkałem się z opinią, że ten akurat model musi być dobrze "dotarty" aby działały w 100%. Prawda to ??? Nie wiem jaki jest aktualny stopień zaawansowania "doatrcia" ale jakoś ciężko mi po prostu w to uwierzyć, co oczywiście nie znaczy, że tak nie jest. Siła hamowania wygląda tak, że przedni jak zacisnę na maxa to mi nawet 1 cm tylnego koła nie podniesie a tylny hamulec jak zacisnę na maksa to nie wystarcza to, żeby całkowicie zablokować koło :/ W meridzie mojej żony v-ki za 50 zł mają 2x większą siłę niż moje nowe Tektro a w porównaniu do Avidów Elixir 5, które mam zamontowane w swoim drugim rowerze to Tektro mają może 20-30% siły Avidów. Być może problem jest w tym, że są zapowietrzone-da się to samemu bez żadnych urządzeń pomiarowych sprawidzić ??? Klocki pracuja równo od razu od momentu sciśnięcia klamki.

Druga sprawa to nie wiem czy umyślnie czy nie producent zamienił klamki, tzn lewa bierze tył a prawa przód a przyzwyczajony jestem odwrotnie. Da się to zamienić ? Być może wynika to z faktu, że rower był sprowadzony z UK a tam jak wiadomo część rzeczy jest na odrót.

 

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc byłbym bardzo dźwięczny, zwłaszcza jeśli chodzi o problem wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody są podpięte odwrotnie bo to rower na rynek brytyjski.

To czy są zapowietrzone łatwo sprawdzić - nie jest to super hamulec ale dźwignia powinna dawać dosyć twardy opór gdy klocki dotykają tarczy. Zmierz ile cm skoku mają dźwignie obu hamulców - zależnie od marki i modelu to 1-2 cm.

Tekro posiada w standardzie fabrycznym klocki żywiczne lub półmetaliczne (nie pamiętam) więc hamulce pracują na 100 procent swojej mocy praktycznie od samego początku.

Tarcze lub klocki i tarcze mogły zostać zabrudzone czymś tłustym - weź np ręcznik papierowy i wytrzyj tarcze - zobacz co będzie na ręczniku. Na pewno wszelkie naloty, szczególnie tłuste źle świadczą o tym co było robione z rowerem przed wysłaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Ważę 95 kg ale na meridzie zonki z budżetowymi vkami i na swoim drugim rowerze z elixirami waże tyle samo a hamowanie jest dużo lepsze.

Mistrz! :D

Zapowietrzenie nie wpływa na siłę hamowania! to przede wszystkim. Zapowietrzony hamulec objawia się miękką klamką, jak jest bardzo zapowietrzony to klamka może dochodzić prawie do gripa, ale na siłę to nie wpływa. Najprawdopodobniej tarcze/klocki usyfione, jak Tobo pisał. Wyczyścić dobrze, można przetrzeć drobnym papierem ściernym i testować.

Przewody można wymienić bez odpowietrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Zapowietrzenie nie wpływa na siłę hamowania! to przede wszystkim.

Tak ale jeżeli wciskasz klamkę mocniej niż kiedyś i schodzi ona głębiej podświadomie uważasz ze hamulec stracił moc :D

 

Tutaj sprawa jest o tyle ciekawa ze zatłuszczony hamulec zabrudziłby tarcze która jest czysta. Tak czy inaczej jeżeli hamulec nie jest zapowietrzony to wina klocków.


 

 

potem pierwszy wkręcasz w miejsce drugiego, a drugi w miejsce pierwszego.

tutaj trzeba ostrożnie bo można uronić kropelki. Pasowało by mieć troszkę płynu by kapnąć do przewodów i w klamki i wtedy skręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może się wypowiem jako były użytkownik Auriga.

Hamulce mają naprawdę dość dobrą silę hamowania, u ciebie prawdopodobnie klocki są zatłuszczone. Zatłuścić klocki jest bardzo prosto, wystarczy chwila nieuwagi. Ja ostatnio przy odpowietrzaniu Magurek też usyfiłem. Wydawało mi się że bardzo uważam a jednak tył gdzieś jakoś zatłuściłem.

Te co masz możesz spróbować wypalić lub kupić nowe, tylko wystrzegaj się najtańszych bo zaraz będziesz kupował następne (znikają w oczach).

Edytowane przez Roonin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu. Powinno wystarczyć jedno dobre czyszczenie. Ja (wbrew opinią) zawsze używam benzyny ekstrakcyjnej. Z tym, że czyszczę naprawdę dokładnie oba klocki i całą tarczę obowiązkowo z dwóch stron. Jak masz dużo otworów w tarczy to tam też potrafi być niezły syf.

I potem jak wszystko ładnie złożysz to (u mnie) potrzeba kilku mocnych hamowań żeby się dobrze ułożyło i jest brzytwa.

Edytowane przez Silver400
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz dobrze wypalić i powinno być ok.

Tylko uważaj bo jak to żywiczne klocki to nie nad otwartym ogniem. Na patelni albo w piekarniku do pierwszego dymienia i wyjmować ;)

Po wypaleniu dobrze jest przetrzeć delikatnie drobnym papierkiem.

Edytowane przez Roonin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą to nijak tego nie rozumiem. To że jeżdżą inną stroną drogi to nie oznacza że Angol jest leworęczny a reszta Europy praworęczna. Przecież taki układ klamek jest najzwyczajniej w świecie niepraktyczny. Takie dla mnie kombinowanie na siłę jakiejś sztucznej odmienności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nigdy nie mieszkałeś  w Anglii i nie miałeś styczności z Anglikami. U nich wszystko jest na opak i dla "normalnych" ludzi czyli z kontynentu jest to idiotyzm angolowi nie wytłumaczysz. Innymi przykładami ich myśli nie z dziedziny rowerowej są m.in:

okna otwierane na zewnątrz, brak klamek w drzwiach, dywany (wykładziny) w łazienkach, dwa oddzielne kurki przy kranie na lodowata i wrzątek wodę i wiele wiele innych.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...