Skocz do zawartości
BikeBert

[review] sztyca Yep Uptimizer ST - włoska moda, szwajcarska precyzja

Rekomendowane odpowiedzi

BikeBert
. . .
. .
.

yep%2520logo.jpgDo użyteczności sztycy regulowanej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeszcze kilka lat temu posiadanie takiego wynalazku wydawało się fanaberią. Dzisiaj rynek pełen jest rozmaitych propozycji zarówno od wielkich potentatów rowerowych [Rock Shox, Fox, X-Fusion, Specialized, Giant, Crank Brothers], jak i od mniejszych producentów [Kind Shock, Thomson, nieistniejący już Blacx]. Teraz do gry wkraczają także małe manufaktury, jak np. niemiecki Vecnum lub szwajcarski Yep Components.

Yep Components to mała firma, którą stworzył były kierowca Formuły 1 - Adrea Chiesa, który obecnie często komentuje Grand Prix dla szwajcarskiej telewizji. Andrea jest też rowerowym zapaleńcem, dlatego postanowił wnieść swój wkład do tego sportu w postaci sztyc regulowanych.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520022.jpg
Yep Components Uptimizer ST 155mm


Dane Techniczne


• materiał: aluminium 7075 -T6
• średnica: 30.9mm i 31.6mm
• system: pneumatyczno-hydrauliczny
• skok: 125mm / 155mm
• długość: 377mm / 407mm / 437m
• symetryczne jarzemko na dwie śruby
• możliwość obrócenia sztycy o 180°
• waga: 500g / 570g
• MSRP: €360


Yep w swojej ofercie posiada obecnie dwa modele: Uptimizer ST [zewnętrzne prowadzenie linki z mocowaniem przy zacisku] oraz Uptimizer HC [wewnętrzne prowadzenie linki]. Sztyce, podobnie jak Kind Shock, posiadają system pneumatyczno-hydrauliczny pozwalający na ustawienie wysokości siodła w dowolnym miejscu, i sterowane są manetką typu joystick, podobną do tej oferowanej kiedyś w Crank Brothers Joplin lub obecnie w X-Fusion Hilo. Obie sztyce Yep oferowane są w dwóch średnicach: 30.9mm i 31.6mm, w dwóch skokach sztycy: 125mm i 155mm oraz różnych długościach: od 377mm [w wersji 125mm] do 437mm [w wersji 155mm].


Poniżej rysunki i dane techniczne:

Uptimizer ST

upt-st-normal0101.jpgupt-st-tall.jpg
Uptimizer HC

upt-hc-normal0102.jpgupt-hc-tall01.jpg


Sztyca

Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520001.jpg


Sztyca została zaprojektowana pod kątem pracy przy niższym ciśnieniu [130/180 PSI] w porównaniu z innymi produktami na rynku, które pompowane są nawet do 250 PSI. Niższe ciśnienie jest łagodniejsze dla uszczelek i przedłuża żywotność całego systemu. Uszczelki pochodzą od szwajcarskiego producenta Angst & Pfister; smar i olej dostarcza szwajcarski Motorex, natomiast z od niemieckiego specjalisty w dziedzinie niskiego tarcia pochodzą bezobsługowe łożyska ślizgowe IGUS iglidur®.

Samo wykonanie sztycy powala na kolana i nie może się nie podobać, szczególnie koneserom obróbki CNC, bo tej sporo w każdym miejscu, zwłaszcza w okolicach środka sztycy, gdzie znajduje się mocowanie linki. Pod uszczelnionym aluminiowym wieczkiem wyciętym CNC, opatrzonym flagą Szwajcarii i mocowanym sprytnie za pomocą o-ringu, znajduje się system aktywacji sztycy. Na końcu linki mocowana jest stalowa baryłka, którą szybko można zamontować lub zdemontować z haczyka [CNC] pełniącego rolę dźwigni zwalniającej blokadę wysokości sztycy. Dzięki temu możliwe jest szybkie odłączenie linki i pancerza od sztycy, jeśli potrzebujemy wyjąć ją z ramy na czas serwisu, transportu roweru lub ataku kosmitów... Dźwignia/haczyk połączona jest linką stalową z inną dźwignią na dole sztycy, która już bezpośrednio działa na zawór hydrauliczny. W wersji z wewnętrznym prowadzeniem przewodu [uptimizer HC] linka mocowana jest bezpośrednio do tej właśnie dźwigni, eliminując dodatkowe części ruchome.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520024.jpg
Linkę sterującą można szybko odłączyć od sztycy


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520016.jpg
Na dolnym końcu sztycy znajduje się mechanizm otwierający lub zamykający zawór hydrauliczny


Dolna rura jest anodowana na twardo w charakterystycznym złotym kolorze, znanym chociażby z kierownic Renthal. Dodatkowym plusem jest chropowata powierzchnia, która poprawia tarcie, eliminując ryzyko obracania się sztycy w ramie i umożliwiając lżejsze zaciśnięcie obejmą.

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach super precyzyjnych maszyn trzymanie tolerancji wymiarowych nie powinno sprawiać problemu. Jednak przykład sztyc Blacx uczy, że nie zawsze jest to pewnikiem. Moja sztyca Blacx Jewel o nominalnej średnicy 31.6mm w rzeczywistości ma 31.38mm, co w połączeniu z gładką anodą powodowało obracanie się sztycy w ramie. Rozwiązaniem okazał się shim wykonany z puszki po piwie. Mimo, że ten patent całkowicie załatwiał sprawę zaniżonej tolerancji i praktycznie nic mnie nie kosztował, to jednak niesmak pozostał. Zatem pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po rozpakowaniu sztycy Yep było zmierzenie średnicy dolnej rury: 31.6mm jak w mordę strzelił!

Górna rura anodowana jest na czarno i nie znajdziemy tu żadnej chropowatości :-) Siodło mocowane jest w jarzemku na dwie śruby, co pozwala na dokładne ustawienie jego kąta. Dodatkowo symetryczna budowa jarzemka bez offsetu sprawia, że sztycę możemy obrócić w ramie o 180°. W ten sposób mocowanie linki możemy umieścić przodu lub z tyłu, wedle uznania.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520031.jpg
Symetryczne jarzemko pozwala obrócić sztycę o 180°


Pod ruchomym elementem jarzemka znajduje się uszczelniona śruba/kapsel, a pod nim zawór powietrzny. Po wkręceniu czerwonego adaptera [w komplecie] możemy regulować ciśnienie w komorze powietrznej przy pomocy zwykłej pompki do amortyzatorów. Dodając więcej ciśnienia przyspieszamy podróż sztycy na górę [a gdzie ma jechać, w bok?]. Co ciekawe, wyższe ciśnienie redukuje także problem z wysuwaniem się sztycy podczas podnoszenia roweru za siodło. Nie przesadzałbym jednak z ciśnieniem, bo trzeba wówczas włożyć więcej siły, by zjechać z siodłem w dół. Przy okazji eksperymentów z pompką postanowiłem sprawdzić, o ile wzrasta ciśnienie po całkowitym opuszczeniu sztycy. W modelu ze skokiem 155mm wyjściowe ciśnienie 130 PSI [w górnym położeniu siodła] wzrasta do 200 PSI przy całkowicie schowanej sztycy. Warto wziąć to pod uwagę podczas naszych zabaw w pompką.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520026.jpg
W jarzemku znajduje się odkręcany korek...


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520027.jpg
...pod którym znajduje się zawór powietrzny...


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520028.jpg
...po wkręceniu czerwonego adaptera można regulować ciśnienie w sztycy.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520035.jpg
Nominalne ciśnienie przy wyciągniętej sztycy: 130 PSI


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520030.jpg
Ciśnienie przy całkowicie schowanej sztycy: 200 PSIManetka


toniolo-uptimizer_026-750x500.jpg
Wg zamysłu projektantów manetkę można obsługiwać palcem wskazującym...


toniolo-uptimizer_025-750x500.jpg
...ale można też kciukiem


Sztyce Yep Components są obsługiwane manetką typu joystick. Teoretycznie umożliwia to zainstalowanie manetki w dowolnym miejscu, pod dowolnym kątem. Zacisk manetki ma otwartą konstrukcję, dzięki czemu montowana jest na wcisk i zabezpieczona śrubą, bez potrzeby zdejmowania gripów. W rowerach bez przedniej przerzutki i manetki nie powinno być problemu z montażem joysticka po lewej stronie kierownicy. Co ciekawe, zamysłem projektantów była obsługa manetki palcem wskazującym [zdjęcie powyżej]. Andrea twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na pewniejszy chwyt kierownicy, ponieważ kciuk nie wędruje w poszukiwaniu manetki sztycy, zwłaszcza jeśli ta zamontowana jest ponad kierownicą. Oczywiście nie wyklucza to obsługi manetki kciukiem, co obrazuje poniższe zdjęcie.


Moim zdaniem manetka ma jednak jedną zasadniczą wadę: jej specyficzna konstrukcja ogranicza kompatybilność z niektórymi manetkami i klamkami hamulcowymi. Jeśli posiadamy obie przerzutki lub, nie daj boże, dodatkową wajchę od zawieszenia, optymalny i ergonomiczny montaż wszystkich dźwigni i manetek staje się problematyczny lub wręcz niemożliwy. W moim fullu zainstalowane są klamki hamulcowe Shimano XTR i manetki Sram X.0. na jednej obejmie [MisMatch Adapters], a mimo to nie znalazłem dogodnej opcji montażu manetki sztycy. Zamontowana na dole [między dźwignią hamulcową a manetką] przeszkadza podczas hamowania; zamontowana na górze wygląda dziwnie i trudno do niej sięgnąć; zamontowana poziomo, z tyłu kierownicy [od rowerzysty] odstaje na tyle daleko, że łatwo o nią zahaczyć kolanem. Wygrzebałem więc starą manetkę Kind Shock, która idealnie działa ze sztycą Yep, dobrze współgra z innymi dźwigniami i do tego świetnie wygląda.


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520018.jpg
Manetkę można zamontować tak...


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520019.jpg
...lub tak...


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520033.jpg
...a najlepiej tak :-)


Działanie

Sztyca nie posiada wyczuwalnych luzów na boki ani góra/dół. Wystarczy stosunkowo mały ruch manetką by obniżyć lub podwyższyć siodełko i zatrzymać się na dowolnej wysokości w obrębie 125mm lub 155mm. Podobnie jak w innych rozwiązaniach hydraulicznych w zależności od skoku manetki, a co za tym idzie stopnia otarcia zaworu hydraulicznego, możemy regulować szybkość wysuwania się sztycy [przepływ oleju przez zawór]. Jednak nawet jeśli naciśniemy manetkę do oporu nie grozi nam bolesny strzał w orzechy, bo ruch sztycy na całym jej skoku jest stłumiony i siodełko delikatnie osiąga swój najwyższy pułap, ocalając nasze rodzinne klejnoty.

Na forach sporo jest dyskusji jaka sztyca jest najlepsza. Moim zdaniem odpowiedź jest prosta: niezawodnie działająca! To najważniejsza zaleta sztycy regulowanej. Niestety, niezawodności nie jesteśmy w stanie ocenić na podstawie kilku przejażdżek i tylko czas pokaże, czy sztyca po sezonie lub dwóch nadal będzie chodziła z precyzją szwajcarskiego zegarka.

Andrea Chiesa, właściciel marki Yep Components, jest bardzo rzeczowym człowiekiem i emanuje prawdziwym profesjonalizmem. Wymieniliśmy sporo maili i uwag [zwłaszcza odnoście manetki] i Andrea zawsze otwarty był na krytykę i konstruktywną debatę. Przy rozpakowywaniu sztycy znalazłem dwie ledwo zauważalne [zboczenie zawodowe] rysy włosowate długości ok. 20mm na górnej ladze, które nie mają żadnego wpływu na pracę sztycy. Mimo wszystko postanowiłem napisać o tym producentowi. Andrea powiedział, że wymieni mi górną lagę, jeśli tylko chcę. Podoba mi się takie podejście do klienta i dobrze wróży na przyszłość, w razie większych kłopotów.


Foto Galeria


Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520002.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520003.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520004.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520005.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520010.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520011.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520006.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520015.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520007.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520008.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520017.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520016.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520023.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520020.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520021.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520022.jpg  Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520024.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520031.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520026.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520027.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520028.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520029.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520030.jpg
UWAGA: nominalne ciśnienie przy wyciągniętej sztycy wynosi 130 PSI
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520025.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520018.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520019.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520032.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520033.jpg
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520012.jpg
Yep Uptimizer ST 155mm / 437mm Tall
[najdłuższa i najcięższa wersja]
Yep%2520Uptimizer%2520ST%2520013.jpg
 

Test Długoterminowy


W jeden dzień, tydzień, miesiąc czy nawet rok nie sposób napisać wiarogodnej recenzji lub testu... Wiadomo, że [prawie] wszystkie produkty działają jak należy kiedy są nowe. Problemy zaczynają się po pewnym [zazwyczaj dłuższym] czasie. Dlatego na początek zamieściłem kilka informacji technicznych, a teraz rozpoczyna się prawdziwy praktyczny test długoterminowy... Na końcu tego postu będę dodawał kolejne uwagi i spostrzeżenia lub opisywał ewentualne awarie, jeśli takie będą miały miejsce.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jahoo84

Kolego a tak z innej beczki co to za adapter który umożliwia spiąć klamki xtr z manetkami X.0????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
BikeBert

Wspomniałem o tym adapterze w te[k]ście.
Jest to wynalazek firmy Problem Solvers i nazywa się MisMatch Adapters.

Pozwala na połączenie hamulców Shimano [i-Spec] z manetkami SRAM [Matchmaker] lub odwrotnie [inny adapter].

 

BR0386.png

 

BR0387-390x390.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Podobna zawartość

  • jaiek99
   Przez jaiek99
   Witam. Czy jest ktoś może w posiadaniu klucza 2-pin z zestawu narzędzi do Crankbrothers Joplin . Jest on potrzebny do serwisu zaworu w owej sztycy. Potrzebuję sam klucz lub najlepiej wymiary owego klucza. Jeżeli ktoś posiada link do zestawu narzędzi "Joplin tool kit" to również będę wdzięczny.
  • jaiek99
   Przez jaiek99
   Witam. Czy jest ktoś w posiadaniu klucza 2 pin do sztycy crank brothers Joplin? Oryginalnie klucz ten był w service kicie. W instrukcji nazywają go long 2-tip pin tool. Potrzebuje wymiary klucza lub sam klucz
  • w0jta5
   Przez w0jta5
   Kupię sztycę podsiodłową FSA, kolor czarny, 30,9 mm dł. 400 lub 350 mm
    
   Pozdr. 
  • Janisław
   Przez Janisław
   Wyprzedaż rzeczy co leżą i kurz zbierają:
    Trenażer Tacx Genius T2080, plus podstawka, opona i 2 ośki (standard oraz 12x142) - 1550 zł  Sztyca RockShox Reverb Stealth  125mm   31.6/420 - 500 zł  Sztyca karbo FSA K-FORCE LIGHT - 400 zł  Tarcza 180mm XT SM-RT81 - 100zł Wszystko w linku poniżej
   https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1DlTj/
    
  • jahoo84
   Przez jahoo84
   Kupię taki oto motylek , m5 najlepiej czarny , może się  różnić od tego na zdjęciu chodzi żeby był sprawny .

×