Skocz do zawartości

[absurd] Specialized pozywa sklep rowerowy


Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że jest temat o absurdach, ale stwierdziłem, że ten jest tak duży, że zasługuje na osobny temat... (jeżeli modzi twierdzą inaczej, może polecieć do kosza).

 

Ale o co właściwie chodzi?

 

Pewien miły pan z Kanady, weteran z Afganistanu, założył sklep rowerowy i nazwał go Cafe Roubaix Bicycle Studio - nazwa miała się kojarzyć ze słynnym wyścigiem Paris-Roubaix i prawdopodobnie, większości ludzi z tym się kojarzyła. ALE, Specialized produkuje model o nazwie Roubaix i w związku z tym, postanowił pozwać właściciela sklepu, żeby ten zmienił nazwę :stupid: . Tutaj pełen artykuł, polecam też polubienie fanpejdża sklepu, a zwłaszcza, zajrzenie w statystyki polubień ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam poswiecic chwile czasu i pokazac Spesiowi jak bardzo wplynal tym krokiem na postrzeganie marki u klientow(obecnych lub przyszlych). Ja sobie pozwolilem na ich stronce na ryjoksiazce napisac co o nich mysle oraz "odlubilem" ich profil...z tego co wiem duuzo osob zmienia swoj nick na Roubaix, lub chociaz dodaja go do swej obecnej ksywy - na Twitterze itepe...

Nie wiem jak innym, ale mi sie az mocz zagotowal jak o tym wyczytalem - typowe bezduszne korporacyjne oranie po ludziach zeby zdobyc troche grosza...brak slow, bo zamiast wspomoc weterana jakas ciekawa akcja, przy okazji promujac swoj model to postanowili sobie strzelic w kolano! Naprawde sa specjalni, szkoda tylko ze inaczej ;)

 

Nawiasem piszac: jakas dobra karma pozwolila uchronic mi sie od rowerow Spesia w mej karierze rowerowej i jak na razie nie zanosi sie abym kiedykolwiek rozwazyl zakup ichniego sprzetu!

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,cóż taki Intel próbował zastrzec ciąg cyfr 486 i w tej materii nic mnie już nie zdziwi.Z drugiej strony Specialized to wielka korporacja , która nie kieruje się zwykłą logiką.Na dodatek mocno nadszarpują swój "cenny" wizerunek dla kilku dolców.

 

Edit: ale odsuwając emocje na bok to Spec ma rację według tamtejszego prawa.Brakuje tylko jeszcze głosu przedstawiciela Roubaix w tej materii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Edit: ale odsuwając emocje na bok to Spec ma rację według tamtejszego prawa.Brakuje tylko jeszcze głosu przedstawiciela Roubaix w tej materii ;)

 

Jaka racje ma Specialized? Roubaix to nazwa miejscowosci we Francji a nie nazwa wlasna wymyslona przez Spesia a wiec nie moga poslugiwac sie nia na wylacznosc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie sądze, żeby sąd uznał żądania Speca.

Co innego gdyby gość produkował rowery o takiej nazwie, ale nazwa sklepu?

A Moab, Tassajara itd., też mają być wyłącznie używane przez Schwinna i Gary'ego (o ile ktoś ich jeszcze nie przejął.

 

Opisany przypadek to tylko kolejny z setek przykładów na patologiczne przepisy dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej, które nie mają nic wspólnego z ochroną praw Autora własnie, tylko służą do czerpania bnieuzasadnionych zysków przez wielkie korporacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale o co tutaj właściwie chodzi? :blink:
Przeca na rynku amerykańckim jest wiele produktów branżowych związanych z nazwą "Roubaix". Przykładowo ciuchy Endury, albo bardzo popularne na tamtym rynku opony Challenge, zresztą używające pełnej nazwy Parigi-Roubaix. Jest też impreza przełajowa (Boone-Roubiax) używająca nazwy tego francuskiego miasteczka, więc o jakiej wyłączności Speca do tej nazwy na tamtejszym rynku tutaj dyskutujemy? Coś się chyba tym papugom pomieszało. :wacko:

Edit: a sorewicz, to Kanada jest...ale i tak aburd jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty sa, ale jesli sa sprzedawane ze Starego Kontynentu(lub generalnie spoza hameryki) to nie ma podstawy do roszczen, a imprezy...patrzw link powyzej - Spesiu sobie zastrzegl nazwe Roubaix w polaczeniu jedynie z "rowerowym hardware'm".

 

Ale fanow sobie na pewno tym ruchem nie przysporzyli, oj Ivan zaciera raczki i szuka nabojow cos czuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jakby sprzedawał rowery Speca, to nie byłoby problemu. Mnie jeno nie pasi,że Spec żąda zmiany sklepu powołując się na prawo patentowe.

W patencie stoi:

"WARES:
(1) Bicycles, bicycle frames, and bicycle components, namely bicycle handlebars, bicycle front fork, and bicycle tires."

 

Widzicie gdzieś obwarowania dotyczące nazw punktów handlowych????????

 

Od dziś patentuję określenie Durny Kot w odniesieniu do określania:

- zwierząt

- zachowań zwierząt

- nicków

- wszystkiego innego

 

Oooo. K.a.z.a.f.a.z.a. mnie trochę ubiegł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Fakt, nazwy na prowadzenie sklepu rowerowego nie zastrzegali. Chyba największy "problem" w tym, że ten kanadyjski weteran sprzedaje swoje customowe koła pod tą nazwą i o to cały ten ambaras. Pewnie za dobrze się sprzedawały (czytaj: lepiej niż model roweru o tej samej nazwie :) )  i stąd to niepoważne roszczenie Speca.

Cafe-Roubaix-Wheels.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka racje ma Specialized? Roubaix to nazwa miejscowosci we Francji a nie nazwa wlasna wymyslona przez Spesia a wiec nie moga poslugiwac sie nia na wylacznosc?

 

Przecież Spec ma zastępy prawników,którzy znają się na prawie patentowym.Chyba nie czepialiby się gościa gdyby nie byli przekonani,że to prawo jest łamane.To tylko takie dywagacje bo nie wiem czy ta sprawa jest w sądzie czy tylko spec straszy jakimś durnym pismem  "przedprocesowym".Takie sytuacje są częste gdy po kraju szwenda się masa bezrobotnych prawników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Severian, masz racje, a jest dokladnie tak jak napisal wyzej Adamos: Spesiu sie czepia bo gosciu sprzedaje m.in.: kola w ktorych zostala uzyta nazwa Roubaix, gdyby pozostali przy szybkowarze i drozdzowkach to by nie bylo sprawy!

 

Niepowazni sa jak elektryczny rower do downhill'u, no ale takie czasy, Panie!

 

Edyta: Chociaz ich patent nie obejmuje kol a co najwyzej opony!!! A wiec o co..??

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Durnykot: nie mozesz uzywac slowa "kazafaza" bez otrzymanej ode mnie zgody wyrytej w mahoniu podczas trzeciej kwarty ksiezyca

Roszczenie uznano- wpis poprawiono.

Jednocześnie informuje,że zgoda powinna być wystawiona na podłożu i w warunkach możliwych do spelnienia ewryłer i enytajm. Mahoń w trzeciej kwarcie....... brakuje tylko śladu prawego pośladka obu stron.

 

Konkludując- Spec jako producent rowerów jest/będzie w miarę dobrze postrzegany. Spec jako Firma duuuuuuuuużo stracił na tej akcji- szczególnie na swoich rynkach.

 

PS. Czekam,aż Główny SpecoHejter ( czyli Ivan) tu wpadnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre korporacje są jak dinozaury - pupa wielka, mózg mały.

Tym jednym głupim posunięciem przeciwko małemu sklepowi

rujnują swoją reputację na całym świecie.

Cieszę się, że sprzedałem ich rower i zgubiłem rękawiczki.

Hamburgerskie firmy chciałyby zastrzec całe słowniki (epic) i nazwy geograficzne świata (franc. Roubaix),

tak jak już zastrzegają własność do egzotycznych leków i recept.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...