Skocz do zawartości

[odchudzanie] Odchudzenie roweru vs odchudzenie siebie?


knocker

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie przyznam się, że nie jestem najlepszy z fizyki :) Mój rower waży 12,7kg chciałbym zbić jego wagę do 11. Zastanawia mnie czy jeśli ja schudnę 1,7kg to czy wyjdzie to na to samo jeśli o 1,7kg odchudziłbym rower? Co tak naprawdę daje ta niska waga roweru? Domyślam się, że łatwiej wnieść rower pod górkę gdy już nie możemy pedałować. Czeka mnie mała wymiana części zawsze patrzyłem na kolory ale teraz robiąc zakupy może zwrócę uwagę pod kątem wagi. Z góry dziękuję za wyjaśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co odchudzisz w rowerze. Jeśli będą to elementy obracające się po dużym promieniu (koła, opony, dętki itd) to zmniejszysz moment bezwładności, co pozytywnie wpłynie na przyspieszanie i wyhamowywanie roweru i możliwość zmiany kierunku jazdy. Jeśli tą masę chcesz urwać na innych elementach to taniej będzie się odchudzić.
 

Tyle teorii. Dodatkowo lżejsze części mogą mieć inne właściwości - gorsza/lepsza sztywność, gorsze/lepsze tłumienie drgań itd. co też może wpływać na wydajność jazdy na rowerze.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego poziomu startujesz, ale jeśli z typowego początkującego rowerzysty-entuzjasty-amatora, to zrzucając 1,7kg z siebie osiągniesz znacznie więcej niż 1,7kg z roweru. Czemu? Bo poprawisz kondycję i siłę co da lepsze przełożenie na prędkości i dystanse niż trochę lżejszy rower. Inna sprawa, że jak do tego odchudzisz nieco koła to efekt będzie jeszcze lepszy, jednak nie spodziewaj się cudów po zmianie opony czy dętki na lżejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@knocker, 1kg to 1kg. Nie ważne skąd go się zdejmie. Oczywiście zdrowiej jest zdejmować z siebie (pod warunkiem, że jest z czego). No i oczywiście zdejmowanie kg z siebie poza wysiłkiem nic nie kosztuje. Odchudzanie roweru - a i owszem.

 

niby tak, tyle że nas nie interesują kg, ale energia jakiej potrzebujemy do rozpędzenia tych kg, a prędkość poszczególnych części w rowerze nie jest jednakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Koło lżejsze o 300g wniesie więcej niż 2kg masy własnej... To chyba czynnik psychologiczny. Najpierw powinno odchudzać się siebie i pracować nad formą. Większość "kolarzy" zwykle najpierw zaczyna odchudzania roweru...

 

lżejsze koło więcej wniesie niż odchudzona o tyle samo np. rama. Kolega jak ma 13kg rower to on jest moim zdaniem i tak dość lekki. A to że ktoś chce mimo to rowerek odchudzić to wypada się tylko cieszyć. Każdemu lżejszy rower da łatwiejsze podjazdy i starty i motywacjhę do cieższych treningów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem odchodzenie roweru o np 4kg (ja tak zrobiłem), wtedy czuć... Ale zdejmowanie z roweru po 100-200-300g to tak... Średnio zauważalne.

 

Nie wiem jak innych, ale mnie lżejszy rower wcale nie motywuje do wiekszego wysiłku. Wysiłek jest ten sam, z tą różnica że jadę szybciej. Natomiast ciężki rower to jest to, co wyrabia formę, bo żeby się rozpędzić, trzeba nieźle popracować i to wyrabia formę. Ale co kto lubi...

Edytowane przez mklos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawia mnie czy jeśli ja schudnę 1,7kg to czy wyjdzie to na to samo jeśli o 1,7kg odchudziłbym rower? Co tak naprawdę daje ta niska waga roweru? Domyślam się, że łatwiej wnieść rower pod górkę gdy już nie możemy pedałować.

Jezeli zrzucanie kg z siebie nie pociaga za soba zmian "formy", rezultat bedzie taki sam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam z czego się odchudzić 182cm i 65kg wagi  to i tak pewnie niedowaga jest ;) no ale to właśnie dzięki rowerowi chyba taka skóra i mięśnie. Temat założyłem czysto teoretycznie bo mi się wydaje, że jednak jest różnica pomiędzy odchudzeniem roweru a odchudzeniem siebie. Ciało ciałem jeden waży 60 inny 90 ale jak przykładowo odchudzimy rower z 13kg na 10 to te 3kg mamy mniej do wciągnięcia na górę obojętnie ile byśmy nie ważyli sami.

Tutaj mój temat o odchudzaniu roweru http://www.forumrowerowe.org/topic/148681-odchudzanie-author-instinct/

Edytowane przez knocker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W duzym uproszczeniu, twoj organizm bedzie musialo wykonac taka sama prace, wiec nie ma roznicy.

Pomijam, kwestie wnoszenia roweru, tu dochodzi dodatkowe zapotrzebowanie na energie, kiedy rower jest podnoszony. Tu lzejszy rower bedzie pomocny.

Jezdzac na rowerze, liczy sie masa calego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie schudłem kilka kg.Udało mi się złożyć lekki rower. Jedyną różnicę jaką zauważyłem po tych zmianach to pokonywanie podjazów (rower idzie jak burza :P). Oczywiście łatwiej go znosić i wnosić. W pierwszej kolejności musisz "wyrobić łydę", potem brać się za odchudzanie roweru :P.

Edytowane przez Zazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak schudniesz 1-2kg i więcej, zmniejszy Ci się opór powietrza i mniej będziesz miał dupy do wożenia.

A co dopiero jak 5kg :)

 

Jeżeli chodzi o rower to wg. mnie i wielu znanych mi zawodników, jeżeli ma się ograniczony budżet zaczyna się od kół, to tutaj masz najwięcej do rozkręcenia.

 

Zestaw bardzo fajnych kół to koszt 2,5k złotego.

 

Najlepiej będzie jak zrobisz siebie i rower przez zimę :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiele osób chyba zapomina że lekkim sprzętem dużo łatwiej manewrować, dzięki temu można pozwolić sobie na więcej w wielu momentach, co w treningu może się przekładać na to że oswajamy się z większymi prędkościami przelotowymi. Lekkim rowerem również łatwiej podskoczyć, zatrzymać go, czy wreszcie rozpędzić. 

Bez sensu twierdzić że to załatwia wszystko ale na pewno pomaga a przede wszystkim poprawia jakość jazdy na danej maszynie i nasze subiektywne odczucia.

Gdzie lepiej zrzucać? I tu i tu.. różnica jest taka że lekki człowiek z "mocą" na ciężkim rowerze sobie poradzi, natomiast brzuchacz na lekkim jak piórko rowerku może się co najwyżej pochwalić faktem posiadania takowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@@knocker, 1kg to 1kg. Nie ważne skąd go się zdejmie. Oczywiście zdrowiej jest zdejmować z siebie (pod warunkiem, że jest z czego). No i oczywiście zdejmowanie kg z siebie poza wysiłkiem nic nie kosztuje. Odchudzanie roweru - a i owszem.

Panowie z GCN to sprawdzili i według nich lepiej być lżejszym niż mieć lżejszy rower. 

http://www.youtube.com/watch?v=5DRQwKREgvI

 

i nie chodzi o kasę:)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris, ale tytułowe pytanie zakłada, że jest margines zarówno z jednej jak iż drugiej strony.

Parafrazując Twoją niecelną odpowiedz można by palnąć: A wogóle najlepiej jakby rower nic nie ważył. a co jeśli nie możemy już bardziej odchudzić roweru?

Jak sam widzisz nic to nie wnosi do rozmowy. Za to test wideo jasno pokazuje gdzie NAJPIERW należy szukać rezerw. Miłego dnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris wyczerpał temat.

 

Wiele osób chyba zapomina że lekkim sprzętem dużo łatwiej manewrować, dzięki temu można pozwolić sobie na więcej w wielu momentach, co w treningu może się przekładać na to że oswajamy się z większymi prędkościami przelotowymi. Lekkim rowerem również łatwiej podskoczyć, zatrzymać go, czy wreszcie rozpędzić. 

 

I to moim zdaniem wyczerpuje temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli uważasz ten pseudo test za miarodajny to ok. Ich osiągane waty, kadencja na "podjeździe" plus eleganckie pantofelki, sorry ale mam lekko inne zdanie. To człowiek napędza rower a nie na odwrót czyli 1 kg nie równa się w tym wypadku kg zdjętymi z roweru. Kazdy wsiadając na rower ważący 7 kg zamiast 10 kg poczuje diametralną róznicę. Natomiast zbicie 3 kg z ciała np 80 jest jeszcze praktycznie nieodczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

każdy odczuje różnicę, bo przesiadając z roweru 10 kg na taki 7 kg nie zmieni się w ciągu tej czynności przesiadania twoja moc, a zmieni się masa rowerzysta+rower. A zbicie wagi to proces i nie tak łatwo dostrzec różnicę. Ale jeśli zbicie masy spowodowane jest treningiem, czy po prostu zwykłym intensywnym wysiłkiem fizycznym, to można liczyć przy okazji na zwiększenie stosunku moc/masa ciała (P/Kg). i stąd, według mnie, następuje zysk - oczywiście do pewnego momentu. Potem trzeba się zabrać za rower (też do pewnego momentu). 

pozdr

 

PS widzieliście kiedyś dobrego górala na Vuelcie, TdF czy innym Giro, który by ważył znacznie więcej niż inni? Masa to jest dobra na torze, albo na płaskiej czasówce. Zresztą pisałem już o tym...

Edytowane przez parmenides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dla niektórych kg człowieka, a kg roweru to jakieś różne jednostki;)

Przecież łącznie wychodzi tyle samo. Koleś który waży np 80kg, a ma rower 10kg, będzie musiał użyć tyle samo siły ile ten który waży 60kg, a ma rower 20kg. Pomijając oczywiście znaczne różnice na masie kół. Oraz to, że drugi rower zniesie prawie wszystko, a pierwszy połamie się na mocniejszym zjeździe :D

(mówię o zawodniku, zakładając że ma on 10kg nadwagi w postaci tłuszczu, a drugi 10kg w postaci ciężkiego osprzętu)

 

Dodać trzeba też, że mięśnie ważą i ważna jest masa mięśniowa zawodnika, w stosunku do masy jego ciała.

 

Jeśli chcesz być pro, nie kupuj sobie bardzo lekkiego roweru. Zacznij najpierw wyglądać pro, zrzuć sadło, porzuć brzuch piwny, a dopiero później dopasuj sprzęt do siebie, by rower nie musiał się Ciebie wstydzić ;)

Edytowane przez kundello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...