Skocz do zawartości

[spd] PD-T400 wielokierunkowe wypinanie


remlik

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Mam spd jak w temacie : PD-T400 z blokami SM-SH56.

Wybrałem je kilka miesięcy temu z racji tego, aby czasem w "laciach" wybrać się nad wodę. Od biedy można w nich jeździć w zwykłych butach, a akurat nie było nigdzie PD-M520 z nakładkami wówczas.

Spisują się super, ale są nieco toporne (i ciężkie - 500g)

Obecnie chcę kupić nowe do innego roweru i mogę w sumie zrezygnować z opcji jazdy w "zwykłych" butach, ale przyzwyczaiłem się do tego wielokierunkowego wypinania (super sprawa dla początkujących).

Sprawdzałem u kolegi z M520 i moje buty wypinają sie tylko jednokierunkowo, wiec nie jest to tylko kwestia bloków.

Pytanie, jakie inne (lżejsze ) modele SPD wypinają się wielokierunkowo ?

Trochę szukałem, ale nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji, może dlatego, że to nowość (2013r)

Napisano

520 wypinają się wielokierunkowo (znaczy lewo-prawo), także coś tu jest nie tak raczej z butami, jaki masz model ?

 

Buty mam Shimano SH-M088. Wypinają się w 3 kierunkach (również do góry)

W międzyczasie znalazłem, że również Deore Xt PD-T780 mają w opisie wielokierunkowe wypinanie, ale niezupełnie o takie mi chodziło - szukam teraz prostego modelu jak M520 tylko wielo (3)-kierunkowe

 
Napisano

Ten system wielokierunkowego wypinania nazywa się CLICK'r i został wprowadzony w tym roku (http://cycle.shimano-eu.com/publish/content/global_cycle/en/nl/index/footwear/Shimano_Click_r.html) są 4 pedały: PD-t420, PD-t400, PD-MT50, PD-T700 - wszystkie są z platformą, wszystkie zapewne są ciężkie. Nie ma w tym systemie obecnie klasycznych SPDków, ale buty pod CLICK'r są kompatybilne z SPDkami (a jak nie to można bloki wymienić i będzie grało).

Napisano

Z tego co widzę, to straszne bzdury piszecie. Click'r to nie system wielokierunkowego wypinania, bo taki mam od kilku lat i nie była to nowość. Jak dla mnie to po prostu komponenty dedykowane dla turystyki. Po prostu bloki wielokierunkowe w standardzie do tego słabsza sprężyna w pedałach, dodatkowo ramka i mniej sztywne buty. Ot cała tajemnica.

 

remlik

Tak inne pedały pozwalają na wypinanie w różnych kierunkach, bo to bloki o tym decydują. Sam mam SM-SH56 i bez problemu działają z 540-kami.

W Twoim przypadku być może mocniejsza sprężyna nie pozwoliła się wypiąć i po prostu za słabo pociągnąłeś. Sprawdź jak kolega ma ustawioną siłę wpinania/wypinania. U siebie mam dosyć małą i trzeba ciut siły, żeby wypiąć się prosto w górę. Z drugiej strony przy mocniejszym pociągnięciu zdarzają się przypadkowe wypięcia.

 

PS. Nie ma czegoś takiego jak 3 kierunki wypinania. Powiedzmy że są 2 główne osie poziom i pion oraz wszystko pomiędzy. Tajemnica tkwi w skośnym ścięciu końcówek bloku, które umożliwiają odchylenie zatrzasku przy sile skierowanej prostopadle od pedału.

Napisano

Dzięki za wyjaśnienie, myślałem że to taki nowy-lepszy SPD (takie SPD2.0), ale rzeczywiście z podlinkowanej przeze mnie strony wychodzi, że to bardziej takie turystyczne SPD i tyle.

Napisano

zekker, dzięki za informacje

skoro u Ciebie duet M540 z blokami SM-SH56 pozwala wypinać również do góry (prostopadle do pedała) to rozwiązuje mój dylemat. Nie mam teraz jak sprawdzić, ale faktycznie mogło być tak, ze kolega ma ustawioną większą siłę wypięcia i dlatego uznałem, że nie wypinają się wielokierunkowo. Trochę Shimano miesza, bo zamiast jasno napisac, ze to wyłącznie bloki odpowiadają za takie działanie, to dają różne opisy przy samych pedałach.

Czyli mogę spokojnie kupować zwykłe M520/540, tylko najlepiej bez bloków, które są w komplecie i osobno dokupić SM-SH56 ?

 

Napisano

Bez bloków raczej nie kupisz, jak się uda to trafisz na komplet z 56.

Z drugiej strony przecież masz już bloki, więc nie trzeba się za bardzo przejmować typem. Będą na zapas (56) lub do opchnięcia (51).

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Udało mi się kupić PD-M540 z blokami SM-SH56 i działają tak, jak oczekiwałem - czyli wielokierunkowo, analogicznie jak w PD-T400, które "odziedziczy" rower żony, dla niej będą w sam raz.

 

 

  • Mod Team
Napisano

A tak z ciekawości spytam, przy ciągnięciu pedału pod górę nie ma przypadkowych wypięć?

Bo jak napierasz mocno i jedną nogą ciśniesz a drugą ciągniesz to może być kicha.

Pytam z ciekawości bo nigdy nie miałem wielokierunkowych ani nie miałem takiej potrzeby.

Napisano

Też mnie to ciekawi. Zdarzało się, że podczas półgleb w spd, noga gdzieś sama wypinała się niejako w górę, ale ciężko mi ogarnąć koncepcję wypinania w innym kierunku niż lewo bądź prawo (każdy pedał z osobna). Jak niby wygląda wypinanie się do góry ? jedną nogę podnosimy piętę do góry zaś drugą trzymamy korbę w miejscu ?

Napisano

Już objaśniam. Zauważyłem , że jakieś dziwne mity pokutują o tych blokach wielokierunkowych.

To nie jest tak, że można je wypiąć przy zwykłym pedałowaniu "ciągnąc" pedał do góry. Na to nie ma szans nawet przy ustawieniu na minimum.

Posłużę się analogią do wypięcia w wiązaniach narciarskich - wyłącznie w razie potrzeby.

Wypinanie wielokierunkowe "do góry" jest takim bezpiecznikiem przy gwałtownym szarpnięciu nogi - tylko wówczas działa. Czyli reaguje na odruch, którzy wszyscy mamy w sytuacji, gdy potrzeba się szybko podeprzeć nogą.

Do zwykłego wypinania w sytuacjach standardowych tych bloków używamy jak zwykłych SH51

Dodam  jeszcze, że jestem jak najbardziej zwolennikiem tych bloków, szczególnie polecam dla początkujących użytkowników SPD.

Pozwalają mi bez stresu pomykać w trudnym terenie. Bez stresu o to, że nie zdążę się wypiąć np. przy trafieniu na przeszkodę, której nie da rady sforsować.

Przez pół roku użytkowania miałem już kilka sytuacji, w których na standardowych blokach na bank zaliczyłbym glebę, a dzięki blokom wielokierunkowym przesiadka na SPD odbyła się całkowicie bezboleśnie.

 

 

 

Napisano

To nie jest tak, że można je wypiąć przy zwykłym pedałowaniu "ciągnąc" pedał do góry.

To znaczy, że za mało siły użyłeś, mi się kilka razy przytrafiło jak ostrzej ruszałem na twardym biegu. Inna sprawa, że subiektywnie czuje się jedynie ciągnięcie w górę, a faktycznie stopa idzie trochę skrzywiona co ułatwia wypięcie.

jedną nogę podnosimy piętę do góry zaś drugą trzymamy korbę w miejscu ?

Coś w tym guście, tylko podniesienie pięty nic nie daje, bo pedał się przekręca. Przydaje się głównie w chwilach paniki jak już się leci i po prostu szarpie się nogą byle jak.

 

Po przesiadce z nosków miałem spore problemy, żeby w sytuacjach kryzysowych przestawić się z ruchu w tył, na ruch w bok. Takie bloki ułatwiły sprawę, bo nie trzeba dokładnie w bok ruszyć stopą.

Napisano

To znaczy, że za mało siły użyłeś, mi się kilka razy przytrafiło jak ostrzej ruszałem na twardym biegu. 

 

Moim zdaniem to oznacza tylko tyle, że masz ustawione za lekkie wypinanie. Przy "twardym" ustawieniu (na +) bardzo ciężko jest wypiąć but do góry - próbowałem i nie udało mi się. 

  • Mod Team
Napisano

 

Przy "twardym" ustawieniu (na +)

Przy twardym ustawieniu zatrzask mocno trzyma w obu płaszczyznach i pytanie sceptyka jak to się ma do lżejszego przy normalnych blokach.

Takie moje dywagacje. Po co mocno skręcać wielokierunkowe jak lżejsze skręcenie zwykłych daje taki sam efekt. Jak to się ma do szybkości/łatwości wypięcia.

Napisano

No właśnie mocne skręcenie, żeby się nie dało wypiąć w górę, to trochę bez sensu przy blokach wielokierunkowych.

 

Bloki wielokierunkowe wypina się nieco łatwiej, to nie tylko możliwość wyjęcia nogi w górę, ale przede wszystkim nie trzeba dokładnie w poziomie.

Napisano

Lekko (za lekko) skręcone SH51 potrafią się wypiąć niepotrzebnie. To samo SH56. Przy właściwym ustawieniu SH56 nie wypinają się przypadkowo w trudnych warunkach, nie wypinają się przy "ciągnięciu w górę", wypinają się przy mocnym szarpnięciu w górę i/lub po skosie. Z tego powodu nie nadają się do freeride/downhill. Do XC jak najbardziej.

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...