Skocz do zawartości

[hamulce tarczowe] różnica między BR-M596, BR-M615, a BR-M675


fatalwalker

Rekomendowane odpowiedzi

Po otwarciu pudełka wszystko jak najbardziej ok, na starcie wymieniłem blokadę klocków którą widać na zdjęciach, zamontowałem i troszkę się rozczarowałem gdyż jestem zmuszony wymianą tej śrubki od free stroke  gdyż coś mocno naciskam klamkę do całkowitego zablokowania koła, podejrzewam że muszą się dotrzeć ale i tak skok klamki do ściśnięcia tarczy jest zbyt wysoki. Firma raczej dobrze odpowietrzyła przewody więc chyba nie ma sensu żebym to robił (chyba że mieliście takie przypadki to proszę pisać może sam to zrobię dla pewności). Wrażenia z jazdy jednak są pozytywne, a wręcz bardzo, klameczka bardzo ładnie leży w palcach. Co do hamowania jestem zadowolony, po mimo że nie są dotarte szybko łapią tarcze i przypadku poprzednich tektro tył hamuje rewelacyjnie a przód musi jednak się dotrzeć. Opinia końca jest na + nawet wielki tylko ten free stroke. Teraz pytanie do użytkowników którzy zmienili tą śrubę jaki rozmiarowo bit jest mi potrzebny do wymiany tej śruby??

bdb9393c24718f75gen.jpge91bc8245ac2faf1gen.jpgf85cb27b6c1fa5f7gen.jpg

Edytowane przez GIANT84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale Free Stroke służy do regulacji skoku jałowego klamki, tylko że w SLX luz ustawiony jest chyba minimalny, czyli wkrecajac odpowiednią śrubę, możemy co najwyżej powiększyć skok jałowy klamki, mylę sie?

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze oryginalna śruba z dwiema dziurami jest za krótka, to wiem. Zdaje sie jednak, że na EMTB pisali, ze po wsadzeniu dłuższej śruby możesz co najwyżej zwiększyć skok jałowy. Ale jeśli to ty masz rację, też będę wymieniał śrubki w nowych SKŁadach.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

 

To, ze oryginalna śruba z dwiema dziurami jest za krótka, to wiem. Zdaje sie jednak, że na EMTB pisali, ze po wsadzeniu dłuższej śruby możesz co najwyżej zwiększyć skok jałowy. Ale jeśli to ty masz rację, też będę wymieniał śrubki w nowych SLX.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapożyczone z innego forum na potrzeby w/w rozmowy:

 

Aktualnie jestem posiadaczem zestawu ZEE m640 i SLX m675.
...jak każdy - miałem rozterkę czy z tyłu dołożyć trochę grosza do wyższego grupą XT, którego "lepszość" okazuje się być tylko napisem!!!
Już wyjaśniam.....

Zaciski:
ZEE - zawleczka zabezpieczająca klocki
Saint - śruba zabezpieczająca klocki
SLX - zawleczka ...
XT - śruba ...

Patrząc na samo zestawienie różnic w zaciskach można już odnieść wrażenie, że ktoś nas robi za przeproszeniem "bez mydła".
Zawleczka może być w każdym z przypadków zastąpiona śrubą !!!
Sprawdziłem na ZEE i na SLX - jest gwint !!!
...tylko trzeba dorwać taką śrubę wink.gif

Klamki (tu się zaczyna jeszcze lepsze):
ZEE m640- brak regulacji odległości klamki pokrętłem (jest imbusem); brak regulacji Free Stroke
SLX m675 - regulacja pokrętłem odległości od kierownicy; brak regulacji Free Stroke
XT m785 - obie regulacje na pokładzie - odpowiednio pokrętło odległości oraz śruba regulacyjna Free Stroke
Saint/XTR - cała klamka odkuta z jednego kawałka ALU; nie mają plastikowej pokrywki (regulacje pomijam, bo sam korpus jest wart zachodu; warto dopłacić - jeżeli tylko ktoś ma tak zasobny portfel - ja zdecydowałem, że nie mam smile.gif )

Różnice między pozostałymi klamkami wynikają z dostępnych regulacji...
Odległość od kierownicy w SLX i XT z pokrętła jest ok...w ZEE będę obczajał, jak to przerobić i czy jest sens, bo różnica dotyczy jedynie śrubki/pokrętła - reszta zbudowana jest identycznie (ja się przyzwyczaiłem do wygody pokrętła).

Free Stroke to nic innego jak wolny skok klamki - w tych seriach klamek działa!!! ...jest dużo bardziej odczuwalny niż w moich poprzednich XT m775.
Z tym że...w ZEE i SLX w klamce wkręcona jest śruba, która nie dość, że jest za krótka, aby aktywować regulację, to jeszcze zastosowano łeb typu "spanner" - posiada dwie dziurki na specjalną końcówkę 120px-Screw_Head_-_Spanner.svg.png

To jest dowód na sukinsyństwo (przepraszam!) producenta i marketingowców.
Wkręt ma 10mm (byle dotknął regulacji) - do prawidłowego działania regulacji ma niestandardowy łeb i jest o 1mm za krótki (regulacja w zakresie 7,5-11mm).
Trzeba kupić śrubę z dowolnym łbem (byle rozmiarowo podobnym) o gwincie M4 x 11/12mm (do zamknięcia regulacji wkręca się maksymalnie 11mm gwintu)....i wkręcić z kapką jakiegoś mazidła samohamownego.

I ot - za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stajemy się posiadaczami regulacji Free Stroke - czy jest ona potrzebna? Da się obejść bez...ale skoro producent ją przewidział, to czemu jej nie udostępnił? (uwaga, wg zestawień siły SLX wypada lepiej niż XT, więc być może ustawienie fabryczne FreeStroke odpowiada w zestawie SLX za tą różnicę - niby nie powinno, ale w m775 wyraźnie było czuć różnicę w sile hamowania w skrajnych położeniach regulacji).
UWAGA! W fabrycznym ustawieniu klamka SLX/ZEE ma prawie minimalny skok jałowy - wykręcenie powoduje zwiększenie skoku jałowego klamki.

Powyższe opinie są moją prywatną sprawą i nie należy ich w żaden sposób wiązać z administracją forum ani organizatora. Mam prawo wyrażać swoje opinie w taki, a nie inny sposób.

Podsumowując:
- do XTR/Saint ze względu na kuty korpus klamki warto dopłacić...ale czy aż dwa razy tyle? wink.gif
- do XT nie warto dopłacać za Chiny ludowe!!!
- do mocy ZEE nie wiem czy warto dopłacać - ja się pokusiłem, ale nie mam porównania z SLX
Teraz, kiedy wiem więcej, kupiłbym:
-2 klamki SLX (dla symetrycznego wyglądu i regulacji pokrętłem)
-zacisk ZEE i zacisk SLX (dla mocy hamowania z przodu)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej wypowiedzi (forum endurotrophy, jak sadze), wynika ze SLX mają minimalnie krótsza śrubę niż powinna być, czyli fabrycznie mają ustawiony minimalny skok jałowy klamki. Pytanie, czy naprawdę da się wyczuć tą różnicę.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zamontowalem swoich do roweru, ale wiele osób pisze, że Shimano ma większą modulacje siły, jednak pewnie musisz wykonać dłuższy skok klamki. Być może subiektywnie odbierasz to jako potrzebę mocniejszego nacisniecia klamki. Może zamontuje dziś wreszcie swoje, ale pogoda niestety nie nastraja do ich testowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak pisałem są rewelacyjne tylko zawsze miałem krótszy nacisk do hamowania ale hamować to hamują nagrałem krótki filmik jak pracuje mi klamka do dotknięcia klocków do tarczy a wiadomo że trzeba mocniej żeby zahamowało, jak się wrzuci na youtube to edytuje.

 

Edytowane przez GIANT84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Teraz, kiedy wiem więcej, kupiłbym: -2 klamki SLX (dla symetrycznego wyglądu i regulacji pokrętłem) -zacisk ZEE i zacisk SLX (dla mocy hamowania z przodu)

 

Aaa, ja myślałem że to Twoja wypowiedź, teraz to się domyślam że to końcówka cytowanego posta z ET.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odczucia po pierwszej jeździe na SLXach są ... mieszane. Z jednej strony udało się bardzo szybko ustawić zaciski tak, aby klocki nie ocierały, ale za to ponieważ jazda odbyła się w deszczu i błocie, coś musiało dostać się pomiędzy tarcze i klocki i wydaje wkurzające dźwięki. Co się tyczy siły hamowania w porównaniu do starych Juicy 3, to hamują mocniej, ale czuć to tylko przy nagłym, mocnym naciśnięciu klamek. Wtedy 675 mocniej wyrywaja, ale mnie osobiście wkurza działanie klamki, długo, długo praktycznie nic, zanim zaczną hamować. Skok klamki mnie dobija. Jeszcze jeden strasznie wkurzajacy element, przy szybkich zjazdach, pewnie ze względu na luz klocków w zaciskach, przy szybkim zjeździe wszystko się telepie i wydaje dźwięki jak niedokrecony blotnik w Wigry 3. Generalnie, coś mi mówi, że cudowne hample pójdą do kogoś innego ze śmiesznym przebiegiem, a ja wrócę do 7 letnich Juicy 3, które z nowymi, spiekanymi klockami powinny się już dawno rozsypac, ale dzialaja.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
długo praktycznie nic, zanim zaczną hamować.

Wg mnie to bardzo linowy hamulec, im silniej capniesz, tym silniej hamuje, nie ma opisanych przez ciebie ze nic nic i nagle siła. Działają całkowicie inaczej niż J3 ale po pewnym czasie sie człowiek przyzwyczaja. Klamka troszkę może miękka ale skok ma optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

długo praktycznie nic, zanim zaczną hamować.
Dlatego jest ta regulacja free stroke cały czas szukam jaki rozstaw tych śrubek jest żeby kupić bita i zmienić na śrubę. Film widzę zrobił się prywatny - zaraz to poprawie to zobaczysz jak u mnie to wygląda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to bardzo linowy hamulec, im silniej capniesz, tym silniej hamuje, nie ma opisanych przez ciebie ze nic nic i nagle siła. Działają całkowicie inaczej niż J3 ale po pewnym czasie sie człowiek przyzwyczaja. Klamka troszkę może miękka ale skok ma optymalny.

Teoretycznie masz rację, skok jałowy klamki jest niewielki, tłoczki bardzo szybko zaczynają pracować. Po prostu, żeby moje ciężkie dupsko odczuło, że hamuje, klamka musi przejść 3/4 całego jej ruchu. Ba, nawet żeby zablokować tylne koło muszę nacisnąć klamkę do oporu i kiedy już zaczyna być gumowata, jeszcze ciut ją docisnąć.

Żeby nie było niedomówień, w rowerze żony mam chyba 10 letnie Deore M535, na tarczach 160/160 i klamki też mają spory skok, ale mniejszy i wolę prace tych zabytków, niż moich M675 na tarczach 180/160. Jeśli moje odczucia, to wszystko zasługa "servo wave", to nie wiem po jaką cholerę to wprowadzili.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz zapowietrzone heble . Moje XT z tarczami 180/180 ogarniają trasy AM/Enduro bez problemu , na dużym nastromieniu (powyżej 30% ) czasem trzeba dołożyć drugi paluch na lewą klamke ale pozatym jest git . Moja waga 77kg i rower 15 , klocki metaliczne z radiatorami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody były co prawda skracane w sklepie, ale w zapowietrzonych hamulcach najczęściej skok się skraca po kilkukrotnym napompowaniu. U mnie jest taki sam. Dam się dotrzeć klockom metalicznym F03C, może będzie lepiej, dziś zrobiłem raptem 32km, przez około 2km jechałem na lekko zacisnietych klamkach i troszkę to chyba pomogło, ale poczekam do przynajmniej 100km. Za to pisk hamujacego pociągu to Pikuś w porównaniu z mokrymi spiekami Shimano. Żeby było śmieszniej, z hamulcami kupiłem od razu lejek do odpowietrzania, jak docieranie nie pomoże, spróbuję je odpowietrzyc.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z hamulcami kupiłem od razu lejek
też mam lejek i odpowietrzałem przód razem z przechylaniem klamki oraz spuszczaniu płynu grawitacyjnie i tak jak w samochodach przez odkręcanie na chwile śruby i zakręcanie. Jest wygoda z lejkiem, ale nie pomogło w niczym i skok się nie poprawił. Na filmiku dokładnie widać jaki skok jest do złapania tarczy, a żeby zahamować trzeba docisnąć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...