Skocz do zawartości

[SPD] Przejście najtańszym kosztem


kporys

Rekomendowane odpowiedzi

No w sumie masz rację. W każdym razie będę to mógł kupić za około miesiąc dopiero, więc poszukam jeszcze czegoś. Na razie mam na oku buty Exustar za 129zł i pedały Shimano M520 w komplecie z blokami za 89zł. Da radę taki zestaw na początek?

 

na takim zestawie jak będziesz dbał o buty to przejeździsz kilka lat bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ehhh... Przejeżdżę chyba jeszcze ten sezon, bo nie jestem przekonany do SPD jeśli chodzi o wpinanie, wypinanie itd.

Jedyne do czego trzeba się przyzwyczaić to po prostu sposób wypinania - pięta na bok w płaszczyźnie. Po kilku jazdach jak już masz wyrobiony nawyk to wypinanie się zajmuje ułamek sekundy. Nie ma strachu. Ale zawsze warto po "spięciu się" z rowerem po raz pierwszy poćwiczyć wpinanie i wypinanie na wysokiej i miękkiej trawce :-)

 

A jak się już człowiek przyzwyczai to nigdy nie będzie chciał wrócić do normalnych pedałów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butów, można rozważyć też Accenta http://velo.pl/odziez/buty-rowerowe/accent/rush Jest tam kilka modeli w różnych cenach, podobno na tej samej podeszwie. Ja mam te z linku. Ja akurat kupowałem je za 180zł. Jak to buty SPD, są dobrze wentylowane, choć przy upałach skarpetka w niektórych miejscach jest wilgotna. Buty mają twardą podeszwę i są wygodne. Swoje zadanie jako buty SPD spełniają. Używam ich już od ok 3/4 roku i wyglądają praktycznie tak samo jak nowe. Ich jedyną wadą są wystające bloki, można praktycznie stanąć na bloku i zrobić na nim piruet. Trzeba się nauczyć w nich chodzić żeby się nie poślizgnąć na bloku. To moje pierwsze buty, więc nie mam porównania z innymi, dlatego mogę trochę dramatyzować  :laugh: Uważam, ze szukając butów poniżej 200zł, warto wziąć je pod uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przymiarki nie ma co brać. Mogą być dobre na długość, ale np. za niskie lub za wąskie.

 

W każdych butach można zrobić piruet na bloku jak się stanie na czymś wystającym (krzywa płyta chodnikowa, kamień). Bloki nie mogą być za bardzo schowane, bo podeszwa zahaczałaby o oś lub uniemożliwiałaby skręcenie stopy do wypięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo znalazłem buty Exustar za 79zł raz ubrane i są to 44 czyli 28,5cm - 0,5cm większe niż moje obecne buty.

Buty Exustar wychodzą rozmiarowo większe, niż się wydaje. Cywilne obuwie mam 42 i wkładkę 27.5cm. Wziąłem Exustar'y w rozmiarze 43 ( wkładka 27.8cm ) i są wyczuwalnie większe od cywilnych butów, a niby to tylko 3 mm, a wydaje mi się to jednak znacznie więcej. Jednakże ta wolna przestrzeń, to akurat na grubszą skarpetę.

 

 

Także do tego rozmiaru 28.5 cm, dodaj sobie trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

northwave lizzard brałem po rozmiarze wkładki i wszystko pasuje jak ulał.

29,5 mm butki super 239 złotych

 

pedały m505 też dadzą radę na jakiś czas za 40 zl z blokami, często ludzie polecają używane pedałyale w nich często bloków nie ma, jeżeli doliczy się koszt bloków używki wcale nie wychodzą korzystnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Są jakieś aspekty na które trzeba patrzeć przy kupnie butów? Tj. brać trochę większe/mniejsze?

 Buty powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane, ani za małe ani za duże. Wg, mnie nie ma sensu zostawianie sobie luzu na skarpetkę, to nie buty do chodzenia, stopa inaczej pracuje, jeśli w nowych butach staniesz i bardzo delikatnie czujesz kontakt z czubkiem buta ale nie na tyle aby ci przeszkadzał to prawdopodobnie masz na nogach buty w sam raz. Oczywiście z tych dwóch opcji jeśli sie pomylisz z rozmiarem, zawsze lepiej mieć za duże niż za małe, bo z za małymi nic nie zrobisz, za duże będą jedynie gorzej spełniać swoją funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem właśnie polecane M088 od Shimano. But w sklepie kosztuje 350zł, w internecie 80zł mniej, więc cena w miarę ok, a same buty wydają się solidne. Co do rozmiaru, na codzień noszę 43-44, ale te musiałem kupić 45, bo w 44 czułem ucisk na czubkach palców, więc raczej były za małe. 45 leżą idealnie i zostało troszkę luzu na czubkach.

 

Pedały - m540.

 

Na razie 20km na tym zestawie zrobiłem, ale co mnie cieszy to to, że ciągle pamietam, żeby się wypiąć. Mam jednak inny nawyk. Co słyszę jakiś dziwny dźwięk w rowerze to zerkam odchylając się na bok. W ten sposób 2 razy ostro przywaliłem w glebę po wypięciu lewej stopy i mocnym pochyleniu się w prawo.

 

Sama jazda jest dużo bardziej efektywna. Nagle mam siłę na wyższy bieg i prędkość wyraźnie wzrosła przy nieodczuwalnym wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pierwsze spd też polecam używane. ja kupiłem prawie nowy komplet buty i pedały XLC za 200zł. sprzedawca ponoć zrobił na nich 100km i mogę mu wierzyć - wyglądały jak nówki, do tego dołączył paragon za 399zł. jeżdzę już 3 sezon i nic się nie dzieje.

a kupisz nowe i Ci nie będą odpowiadać = kasa wyrzucona w błoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje właśnie kupić taki zestaw jak Ty masz (m540 + m088) w najbliższym czasie.

Jak z komfortem jazdy? Nie przegrzewa się stopa?

W trudnym terenie się sprawdzałeś?

 

Ja kupiłem właśnie polecane M088 od Shimano. But w sklepie kosztuje 350zł, w internecie 80zł mniej, więc cena w miarę ok, a same buty wydają się solidne. Co do rozmiaru, na codzień noszę 43-44, ale te musiałem kupić 45, bo w 44 czułem ucisk na czubkach palców, więc raczej były za małe. 45 leżą idealnie i zostało troszkę luzu na czubkach.

 

Pedały - m540.

 

Na razie 20km na tym zestawie zrobiłem, ale co mnie cieszy to to, że ciągle pamietam, żeby się wypiąć. Mam jednak inny nawyk. Co słyszę jakiś dziwny dźwięk w rowerze to zerkam odchylając się na bok. W ten sposób 2 razy ostro przywaliłem w glebę po wypięciu lewej stopy i mocnym pochyleniu się w prawo.

 

Sama jazda jest dużo bardziej efektywna. Nagle mam siłę na wyższy bieg i prędkość wyraźnie wzrosła przy nieodczuwalnym wysiłku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planuje właśnie kupić taki zestaw jak Ty masz (m540 + m088) w najbliższym czasie.

Jak z komfortem jazdy? Nie przegrzewa się stopa?

W trudnym terenie się sprawdzałeś?

 

Buty są bardzo wygodne. Wszystko idealnie leży. Miałem obawy o wentylację, ale noga nie poci się w nich w ogóle. Po 300km na razie jest bardzo dobrze.

 

W trudnym terenie nie jeżdżę. Śmigam na crossie, więc głównie afalt i pola + leśne dróżki.

 

Raz jechałem po deszczu w błocku i nie mogłem nic zarzucić. Miałem okazję nawet w nich chodzić w tym błocie i świetnie się sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie musisz mi opowiadać, mam takie same, rozm 44 dla pomiaru:

 

wkładka 27,8    <z ulubionego buta
stopa L 26,6    
stopa R 26,8

 

To tak dla kogoś kto by się zdecydował.

But się wydaje o pół numeru za duży, to w niczym nie przeszkadza, paskami dociskasz i noga w ogóle się nie rusza. Wydaje mi się, że chyba nawet musi być większy bo jeździ i chodzi się komfortowo.

To dodatkowe miejsce się wykorzysta jesienią i zima na extra skarpetkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja zapytam.

Niedługo (przed wakacjami) zamierzam rozpocząć swoją przygodę z SPD. Na zestaw buty + pedały mam jakieś 400zł. Wiadomo, można coś jeszcze dołożyć, aczkolwiek wolałbym nie przekroczyć 400zł.

Pedały już wybrałem - Shimano PD-M540 - 150zł

Na buty zostaje około 250zł.

Wymagania:

- najlepiej ciemny kolor, ale przeżyję, jeśli będą inne

- zapinane na klamrę lub system BOA (o ile jest on osiągalne w tej cenie)

- dobra wentylacja

- sztywna podeszwa, "kolce" z przodu niewymagane, ale mogą być

- rozmiar 41/42 (ale i tak będę miarzył w sklepie przed zakupem).

 

Zastanawiam się nad butami Shimano SH-M086/087/088, jednak one trochę przekraczają budżet. Mierzyłem w sklepie 087 r.41 i wydają się OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam dołożyć trochę i brać m540, dlaczego ? też zadawałem sobie to pytanie. Generalnie w internecie jest sporo tematów pomiędzy m520 a m540. Żeby rozebrać m520, wymagana jest plastikowa nakładka, podczas gdy m540 mają gwint na zwykły klucz. Niektórzy rozbierają m520 bez nakładki/klucza/przejściówki(różnie to nazywają) ale wtedy idzie popsuć tą tuleje. Jeżeli z góry jesteś pewien że m520 nie będziesz serwisował sam, to możesz brać. Jeżeli jednak samemu, to m520+nakładka wyjdą niewiele taniej niż m540, no chyba że masz możliwość pożyczenia od kogoś nakładki. Z tego co wiem, poza w/w różnicą, m540 są podobno mniej awaryjne i wolniej łapią luzy (choć u każdego te luzy pojawiają się inaczej z tego co czytam po forach). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Ostatnio przymierzałem M087, normalnie noszę 43, natomiast po założeniu rozmiaru 44 w średniej skarpetce okazało się, że mnie ciśnie od góry (mam wysokie podbicie). Po założeniu rozmiar 45 i wyregulowaniu klamry i rzep okazało się, że but leży idealnie, z przodu jednak zostało mi trochę wolnego miejsca (tak jakby zwykły but był za duży o rozmiar na długość), jednak palec specjalnie z tyłu mi nie wchodzi i but bardzo dobrze trzyma się stopy.

 

Brać? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Powoli rozglądam się za swoim pierwszym SPD. Na forum pojawiają się ciągle te same, sprawdzone firmy. Na allegro znalazłem parę takich, które tu nie występują. Czy warto się tymi firmami zainteresować czy jednak pozostać przy sprawdzonych firmach?

 

http://allegro.pl/nowe-vp-m12-314g-zatrzaskowe-spd-xc-mtb-l-maszynow-i3320265106.html

 

http://allegro.pl/nowe-vp-m32-361g-zatrzaskowe-spd-xc-mtb-l-kulkowe-i3320265132.html 

 

http://allegro.pl/pedaly-author-a-sport-01-wpinane-spd-nowe-i3311585465.html 

 

http://allegro.pl/pedaly-wellgo-wam-m19-ultralight-super-cena-i3281382235.html 

 

http://allegro.pl/czarne-pedaly-mtb-ritchey-comp-v4-od-xtrabike-pl-i3299923879.html 

 

http://allegro.pl/pedaly-spd-kross-stunt-lozyska-masz-kurier-0zl-i3300080796.html 

 

Kolega ma pedały z ritchey'a i sobie chwali (seria WCS). Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak już to te pierwsze vp i ritcheye mają szanse coś sobą przypominać ale znam kilka osób które bardzo żałują wydanej na nie kasy bo albo nie działało jak trzeba albo trwałość mizerna, jednak shimano to shimano, może ciężkie ale trwałe i działa wzorcowo. PD-M540 i moim zdaniem nic lepszego nie wymyślili :D można je stuningować na 300g wagi jak sie bardzo człowiek uprze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...