Skocz do zawartości

[amortyzator] Sid a Reba pod 29er


Klosiu

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do kupna twentyninera, chodzi mi o rower do maratonów.

Wstępnie wyszukałem Canyona:

 

http://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3014

 

Początkowo myślałem o wyższym modelu:

 

http://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3015

 

ale trochę mnie zniechęciła słaba opinia Nabiała o Foxach, a poza widelcem osprzęt tych rowerów jest dość porównywalny.

Ale do rzeczy - w modelu 8.9 jest Sid, i jak on się ma do Reby pod twentyninera? Tak jak w dwudziestosześciocalowcach, praktycznie nie różni się od Reby, czy są jakieś różnice? Zależy mi na widelcu który można ustawić "wyścigowo", twardo, żeby nie giął się na byle czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RufusBiker --> nie lepiej, bo ja nie kupuję roweru żeby ładnie wyglądał powieszony na ścianie, tylko do porządnego ciorania na Trophy, Challenge i na Powerade MTB. XTC który mam do tej pory jest już porządnie powgniatany na dolnej rurze od kamieni, a nie mam ochoty trząść się na zjeździe, że sobie drogocenny karbon połamię o skałkę ;).

sivydym --> jak się zachowują widelce 26 cali to ja wiem. Kłopot w tym, że widelce pod 29 cali potrafią się zachowywać zupełnie inaczej. Nabiał pisał, że Foxy potrafią być bardzo miękkie i komfortowe, takiego widelca, który na zjeździe zapadnie się i zostanie mu 30% skoku nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sid'a nie znam z autopsji, ale Rebę i owszem(120mm, QR20mm, Dual Air) i mając porównanie z Bomberem 29 i Epiconem 29(oba QR15mm) mogę śmiało powiedzieć że jest wyczuwalnie sztywniejsza. Możliwe że ujawnia się tutaj plus zwężanej sterówki, tudzież grubsza ośka. Ciśnienie zawsze ustawiałem tak samo według tabeli producenta i porównując z opiniami innych użytkowników, zawsze w górnej dopuszczalnej granicy i jestem usatysfakcjonowany wyborem tego amora. Nie katam maratonów, raczej dla zabawy bujam się po okolicznych krzakach... Mam nadzieję że choć trochę pomogłem ;)

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezdze teraz sidem z soloair i tobie akurat bedzie pasowal idealnie - nie wybiera tego, co nalezy do roboty opony, wrecz czasem wydaje sie zbyt racingowy...opinie nt foxow 2013 ctd potwierdzam, choc jakby bylo ciut lepiej, anizeli w 2011-12 - w dalszym ciagu amor pracuje najbardziej wtedy, gdy scigantowi jest to niepotrzebne

 

sid a reba? jak dla mnie najwieksza roznica to nalepka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RufusBiker --> nie lepiej, bo ja nie kupuję roweru żeby ładnie wyglądał powieszony na ścianie, tylko do porządnego ciorania na Trophy, Challenge i na Powerade MTB. XTC który mam do tej pory jest już porządnie powgniatany na dolnej rurze od kamieni, a nie mam ochoty trząść się na zjeździe, że sobie drogocenny karbon połamię o skałkę ;).

 

dziękuję za konkretną odpowiedź...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli Sid może być, bo bałem się że wersja na 29 cali będzie mało sztywna czy mieć nie wiadomo jakie ustawienia :). Ludzie narzekają na ten solo air, ale ja myślę że to z tego powodu, że jest to coś nowego. Osobiście widziałem dwie Reby na 26 cali, które popsuły się w ten sposób, że zaczęły puszczać powietrze między komorami i tracić skok w czasie jazdy. To już jest nie do naprawy, nie ma jak wygładzić rury w środku. A że Rebę i tak zawsze pompowałem na sztywno, więc to zmiękczanie pierwszej fazy ugięcia na nic mi się nie przydaje.

 

jasskulainen --> mam świadomość że Elixiry to nie mistrzostwo świata, część faktycznie kiedyś miała kłopoty z tłoczkami, nie wiem jak jest teraz. Najwyżej przełożę Juicy ze starego górala ;).

Nie mam jak dobrać wszystkiego idealnie, zależy mi na w miarę dobrym fabrycznym zestawie, bo wiem że jakbym sam zaczął dobierać wszystko samemu, to miałbym problem żeby się zamknąć w 10 tys, hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tobo ale może powiedz najpierw jak użytkujesz rower. Z tego co pamiętam miałeś zawsze rowery enduro 26 cali. Co to ma wspólnego z rowerem XCM, w dodatku 29 cali?

Ale może nie jestem na czasie, dawno tu nie zaglądałem.

 

Wiadomo że o tych 30% skoku to przerysowałem, choć wiadomo o co chodzi ;). Nie lubię widelców które się zapadają "za bardzo" na stromym zjeździe. Z tym że to "za bardzo" drastycznie się różni w widelcach 100mm i 150mm skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezdze teraz sidem z soloair i tobie akurat bedzie pasowal idealnie - nie wybiera tego, co nalezy do roboty opony, wrecz czasem wydaje sie zbyt racingowy...opinie nt foxow 2013 ctd potwierdzam, choc jakby bylo ciut lepiej, anizeli w 2011-12 - w dalszym ciagu amor pracuje najbardziej wtedy, gdy scigantowi jest to niepotrzebne

 

sid a reba? jak dla mnie najwieksza roznica to nalepka

 

Będzie się można spodziewać jakiejś recenzji solo air ?Jak wygląda odnośnie dual air ? Jak z pompowaniem ? Pompujemy jedną komorę - czy przepływ powietrza jest na dwie ? jak wrażenia ?i tak masę pytań mógłbym zadawać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda jest taka, ze ostateczna wypowiedz po testach w temperaturach nie przekraczajacych 5*C to ryzykowne zagranie :) wg mnie widelec w takiej temp nie bedzie pracowal na miare mozliwosci...testu w najblizszym czasie nie bedzie, bo glownym przedmiotem badan jest rower, a nie rock shox

 

uginajac na sucho ma sie wrazenie, jakby naciskalo sie tore 318, albo i gorszy widelec, ale podczas jazdy okazuje sie byc jak na sida/rebe przystalo, wg mnie dla wiekszosci uzytkownikow solo jest moze i lepszym rozwiazaniem, ale dla swiadomych i wymagajacych zdecydowanie lepiej dual, co chyba nie wymaga uzasadnienia

 

komory ponoc sa 2, tylko 1 zawor, z ktorego w ustalonych proporcjach rozchodzi sie powietrze do + i -

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos Foxa - jeżeli ważne są opinie innych http://twentynineinches.com/2012/01/25/fox-racing-shox-f32-29er-talas-terralogic-qr15-factory-series-fork-mid-term/

 

Nie jeździłem na Terralogic, ale miałem okazję pojeździć na F29. Jeden egzemplarz był twardy jak cegła i cechował się zero-jedynkową regulacją (nie wybiera-wybiera i leci na ryj), drugi pracował jak masełko, w sensie płynnie, miękko, ale bez wrażenia zapadania, niemal ideał.

 

IMO z Foxem, jak z każdym w sumie widelcem, jest tak że można trafić na przeciętny egzemplarz i nie należy się tym sugerować.

 

Niezależnie, skoro wideł ma być twardy (a tak zakładam, skoro rower ma być do ostrego ciśnięcia na maratonach), to jakieś niuanse pracy które niby odróżniają Foxa od RS schodzą na drugi plan. No bo skoro ma być twardo to ma być twardo i tyle.

 

Brałbym w związku z tym to co ma najlepszy stosunek wagi do sztywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

z osia 15mm nie potrzebujesz informacji, ktory amor jest sztywniejszy, bo oba beda az nadto, o ile nie wazysz ze 110kg+ i do tego wyczyniasz cuda wykraczajace poza przeznaczenie ramy :) niemniej dt sztywniejszy, kultura pracy starszych dt jest taka se, w nizszych temp typu 10st i mniej jedzie sie jak na widelcu za max 500zl, ale ponoc te nowe pod tym wzgledem sa juz takie, jak na najwyzsza polke przystalo - akurat tego nie mialem okazji zweryfikowac

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, planuję ścigać się w maratonach i waga i sztywność liczą się tutaj dość bardzo. Też słyszałem o Dt i niskich temperaturach. Ale zaszokowałeś mnie sztywnością qr15. Myślałem że stożkowa sterówka znacznie zwiększa sztywność a nie sam zacisk. I pytanie jeszcze jedno: czy nowe reby występują w wersjach bez manetek albo czy da się te manetki ściągnąć i blokować ręcznie na koronie?

 

Pozostaje jeszcze kwestia single air i dual air czyli albo model 2013 albo 2012.

Edytowane przez clus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz wybor, to dual, ja akurat bede mniej wiecej od marca meczyc solo...troche juz na tym jezdzilem, tak ze 2tyg, ale w niskich temp, wiec trudno o ostateczny osad - zle nie bylo, ale po prostu wychodze z zalozenia, ze skoro mozna miec wieksze pole manewru w ustawianiu, to po co godzic sie na mniej?

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie trzeba wybrać między większymi możliwościami ustawienia a prostotą, bo z opowieści wiem, że Dual Aira DOBRZE ustawić jest ciężko. I to nie jest kwestia spuszczenia czy dopompowania powietrza bo jak wiadomo są tam 2 komory co komplikuje sprawę. Pytanie brzmi czy Solo Air jest AŻ TAK gorsze i ma mniejsze pole popisu od Duala i w ogóle nie ma sensu w to inwestować.

 

edit: prosiłbym o doradzenie między DT XMM a Rebą (SA, DA?) i przedstawienie dlaczego akurat ten mam wybrać.

DT XMM akutalny model oraz Reba 2012/2013

Edytowane przez clus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...