Skocz do zawartości

[pedały] czy faktycznie pedały Time'a oszczędzają kolana


AntyIdiota

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zbytnio nie zagłębiając się w temat mam problem z rozmiękaniem chrząstki w kolanie. Używam SPD Deore XT(770), kiedyś dużo szukałem na temat ustawień bloków rodzajów pedałów itd. I natrafiłem na tezę że zbawieniem są pedały Time'a. Proszę o podzielenie się jakimiś doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały Crank Brothers też mają opinię oszczędzających kolana. Mam model Candy C od 2 lat i mogę powiedzieć jedynie, że stan moich kolan nie pogorszył się. I sądzę, że to jedyne na co możesz liczyć ze strony pedałów z większym luzem roboczym. Na żaden efekt terapetyczny nie można liczyć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2i regulaminu

 

Mimo tego że Cranki mi się zawsze bardzo podobały to niestety przez moje krążenie w stopach i brak odpowiednio sztywnych jak beton podeszw muszę je sobie odpuścić(ból stóp po pewnym czasie uniemożliwiający jazdę). Na dodatek na myśl że po wydaniu 400zł na pedały zaraz mają mieć luzy krew mnie zalewa(pisałbym co miesiąc reklamację). Time'y mają duże podparcie.

 

Czy jeździłeś może w pedałach shimano?

 

U mnie historia wyglądała tak że gdy ustawiłem bloki na wprost czułem się bardzo nieswojo, to jest miałem stopę pod jakimś dziwnym dla mnie kątem i musiałem bardzo wykrzywić stopę żeby się wypiąć. W końcu po dziesiątkach prób bloki ustawiłem tak jak na zdjęciu, czyli przekrzywione do środka i przesunięte gdyż w pozycji neutralnej czułem tak jakbym wykrzywiał stopę na zewnątrz pedału. Subiektywnie odczuwam komfort, jednakże może wymuszam mojej nodze nienaturalny ruch powodując schorzenie. Jest może jakiś specjalista, bike fitter. Bo swoje te 3 lata temu wyczytałem i niestety niewiele osób cokolwiek wie o ustawieniu bloków poza tym co wyczytało w bB. : (

Teraz byłem w górach i miałem problem z wyskokiem na hopce bo kolano nagle bolało.(lekarze to de..ile i żaden nawet nie raczył mi pomoć, a ostatnio usłyszałem że w ogóle to wszystko jest ok z moimi kolanami)

 

IMG20120926_001.jpg

 

IMG20120926_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że informacje o szybkim zużyciu Cranków i zbyt dużych luzach są przesadzone. Moje dopiero teraz dostały luzów ale wystarczy wymienić sprężyny (25 zł/szt.). Przynajmniej można do nich kupić wszystkie części zamienne http://ride-zone.pl/search.php?node=556&counter=1. Ja akurat mam model z niewielką platformą, która doatkowo podpiera stopę. I udało mi się je kupić za 150 zł, a nie jest to model najniższy tylko średni.

Na pedałach Shimano nigdy nie jeździłem. Wolałem ich nie kupować ze względu na bóle kolan (problemy ze smarowaniem). W Crankach nie musisz tak dokładnie ustawiać bloków, ponieważ zawsze jest trochę luzu, bez natychmiastowego wypięcia. Trzeba zdecydowanie skręcić stopę żeby się wypiąć. Myślę, że ustawienie bloków trzeba "wyczuć" w czasie jazdy, popróbować, pojeździć, wczuć się w pracę kolan. No i nie zapychają się błotem, ani śniegiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o luz, to SH trzymają na sztywno stopę - tak jak ustawisz blok tak ją trzymasz. Cranki mają luz boczny na tyle ciekawy, że tak jak pisze przedmówca, możesz bloki przykręcić byle jak, a korygujesz to stopą na boki - jest to bardzo wyczuwalne i wygodne. Działa tak zarówno w modelach z platformą (mam Candy) i bez (zwykłe EB w góralu).

 

Co do jakości Cranków i jazdy w nich wypowiadałem się nie raz, ale podkreślam, że w swojej opinii tu na forum jestem raczej odosobniony. Drugi raz bym ich nie kupił bo są mało intuicyjne, ciężko się w nie wpiąć, bloki są delikatne, a korpus faktycznie łapie luzy (aczkolwiek to akurat nie jest jakaś tragedia). I faktycznie, sam korpus jest odporny na zalepienie, ale nikt już nie pisze o blokach, które są bardzo małe i ja np. często zalepiam je błotem "na płasko" z bieżnikiem.

Szukając pedałów po swoich PD-M540 też patrzyłem na Time, też czytałem że są dobre dla kolan i mają luz, ale sam tego nie wiem. Jedno co wiem to to, że jak dojdzie do zmiany pedałów to następne będą pedały właśnie tej firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem cranki i mam shimano. Nie miałem co prawda problemu z kolanami ale tak czy inaczej uważam shimano za najlepsze jeśli chodzi o jakość wpięcia i wypięcia. Ah, może nie do konca - obecnie używam bbb (blok identyczny jak w shimano) i jednak pracują przyjemniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dla was system pedałów SPD nie ma luzów... to polecam przejechać się kawałek z szosowymi pedałami SPD SL i czerwonymi blokami.

SPD mają luzy i jak dla mnie są one bardzo duże. O ile dla mnie jest to bardzo duża wada bo wyznaję teorię, że lepiej ustawić sztywno buty i nie pozwalać im uciekać. Ja mam tendencje do przestawiania stopy piętą do wewnątrz co nie wpływa korzystnie na moje kolanka.

Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie jazdy w terenie tak sztywno przyczepionym do roweru. Za dużo gimnastyki wymaga jazda w prawdziwym terenie i zwyczajnie w świecie ciągle bym się wypinał.

Suma sumarum w terenie luz jest konieczny ale nie przesadzajmy z tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma, bo padło stwierdzenie że spd shimano nie zapewnia luzu a noga wpięta jest na sztywno.

Shimano spd mtb zapewnia luz roboczy, shimano spd sl ma dwie opcje bloków, z czego czerwone nie mają luzu roboczego.

 

Co nie zmienia faktu, że jest to luz wystarczający do komfortowej jazdy niepowodującej bólu kolan. Może i Cranki mają większy luz niż Shimano, tylko czy rzeczywiście on cokolwiek zmienia, skoro w Shimano nie ma problemów związanych ze zbyt małym luzem?

To czy problemu nie ma to kwestia sporna, znam przynajmniej jedną osobę która przesiadła się na looki quarz po użytkowaniu shimano i w jej przypadku (problemy z kolanami ale inne niż wynikające z użytkowania systemu spd) looki pozwalają na jazdę bez dolegliwości kolan a shimano nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem cranki i mam shimano. Nie miałem co prawda problemu z kolanami ale tak czy inaczej uważam shimano za najlepsze jeśli chodzi o jakość wpięcia i wypięcia. Ah, może nie do konca - obecnie używam bbb (blok identyczny jak w shimano) i jednak pracują przyjemniej

Not o może jeszcze ja, miałem Cranki, Looki, Shimano i obecnie Time, w Time według mnie najlepiej wpina/wypina się nogę w dodatku jezda w tych pedałach pozwala mi jak w żadnych innych ustawić pozycję nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czy uważacie naprawdę, że system SPD powstał żeby mieć jakiekolwiek "luzy"? Po to jest regulacja sprężyny aby właśnie zlikwidować luz. Trzeba po prostu porządnie wyregulować sobie blok i z kolanami nie będzie problemu. Można jeszcze przypomnieć że na "trwałość" kolan ma ustawienie siodełka i sztycy, o czym niektórzy zapominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestawiania stopy piętą do wewnątrz co nie wpływa korzystnie na moje kolanka.

 

O!!! Oto mi chodziło. Proszę maksymalnie rozwiń tę tezę. Jak popatrzysz na ustawienie moich bloków opublikowane powyżej zobaczysz, że one właśnie umożliwiają swobodną jazdę w takiej pozycji stóp(pięta do roweru), tylko wtedy czuję że wykonuję naturalny ruch nogą. Dlaczego jest to niezdrowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm trudno mi to bardzo biologicznie powiedzieć tu wpływa na to wszystko wiele rzeczy

Ludzie różnie są zbudowani, jedni stawiają stopy naturalnie do zewnątrz inni chodzą prosto.

Jedni mają silniejsze mięśnie odwracające inni nawracające. Ktoś ma X ktoś Y.

Ja po prostu odczuwam dyskomfort jeżeli stopy mam ustawione inaczej niż prosto. Mimo, że jak mam "luzy" to pięta ucieka mi sama do wewnątrz. (widać to wyraźnie bo mam wytarte jedno miejsce na ramionach korby od obcierania fragmentem klamry.

Myślę, że najlepszą metodą jest udanie się do dobrego ortopedy. Ale nie pana doktora co zajmuje się dziadkami narzekającymi na haluksy tylko do dobrego ortopedy który ma coś wspólnego ze sportem.

Poszukaj w swoim mieście kliniki która współpracuje z jakąś drużyną sportową (obojętnie jakiej dyscypliny). Pogadaj z nim. Może on wpadnie na coś nowego. Nam brakuje bardzo wiedzy o anatomii człowieka.

Dobrym pomysłem wydaje mi się też skontaktowanie np. z kimś z AWFu (często ludzie wykładający tam np. fizjoterapię prowadzą własny gabinet). Oni też patrzą na różne schorzenia przez pryzmat sportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna nie jest do regulacji luzu tylko do regulacji siły wpięcia i wypięcia. Chyba nie rozumiesz o czym jest mowa. Do likwidacji luzu są np bloki czerwone w pedałach szosowych shimano.

 

Chodzi mi o system SPD (bez SL :)) Jeśli ustawisz siłę wpięcia na sprężynie zbyt małą to pojawi się luz kątowy na bloku. Tak czy nie?

Przynajmniej u mnie tak jest. Bloki zużywają się naturalnie i powstaje pewien luz, co jakiś czas korygowany naciągiem sprężyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano daje "luz kątowy na bloku". Kiedyś były również pedaly systemu spd - nie shimano - które dawały "sztywne" wpięcie.

Regulacja sprężyn nie służy do kasowania luzu tylko do zapewnienia użytkownikowi odpowiedniej dla niego siły wpięcia i wypięcia - jedni lubią się "przybetonować", drudzy wpinać i wypinać się dosyć lekko ale tak by noga sama nie wypadała z mechanizmu.

O ile w innych pedałach przy ustawieniu siły wpięcia musiałem uwzględnić potencjalne ryzyko wyszarpnięcia nogi z to w przypadku shimano mi nawet przy miękkim ustawieniu jeszcze się to nie udało. Nie widzę więc potrzeby dokręcać zapięcia, bo wtedy muszę się szarpać przy wypinaniu.

 

Kompensowanie luzu na blokach przez dokręcenie sprężyn jest tym samym co ograniczenie nurkowania widelca przez dopompowywaniego - kosztem czułości. Można ale nie taki jest zamysł twórcy i zasada działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę jakie były zamierzenia projektowe producentów Shimano, może luz kątowy jest tylko skutkiem ubocznym, ale pozostaje faktem - im mniejszy naciąg sprężyny tym większy luz. Ja dokręcam sprężyny tak aby zlikwidować luz, kiedy jest mniejszy naciąg pojawia się luz przy czym faktycznie nie ma możliwości przypadkowego wypięcia. Denerwuje mnie tylko "latanie" stopy na pedale, więc dokręcam raczej na sztywno.

Co do kolan: bardzo dawno temu trenowałem kolarstwo szosowe i zawsze przypominano mi o prawidłowej postawie na rowerze, pedałować nalerzy tak aby kolana prawie ocierały się o górną rurę ramy, widząc niektórych rowerzystów jak jadą niczym "żaby" aż dziw bierze, że wogóle mogą zejść z roweru. Myślę, że na "zużycie" kolan ma wpływ wiele czynników, sprzęt, odpowidnie ustawienie sprzętu, rodzaj i intensywność treningu, prawdłowa technika jazdy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!!! Oto mi chodziło. Proszę maksymalnie rozwiń tę tezę. Jak popatrzysz na ustawienie moich bloków opublikowane powyżej zobaczysz, że one właśnie umożliwiają swobodną jazdę w takiej pozycji stóp(pięta do roweru), tylko wtedy czuję że wykonuję naturalny ruch nogą. Dlaczego jest to niezdrowe?

 

Jeśli mogę się wtrącić to ja też tak mam skręcone bloki i faktycznie jest to wygodniejsze. Nie wiem czy tak do końca jest to nie zdrowe bo jak miałem bloki na wprost to właśnie wtedy czułem dziwne rzeczy w kolanach, teraz nie mam żadnych problemów czy bólu.Panowie nie jestem ekspertem w tym temacie ale.... Są bloki czarne i białe, one coś się tam troszkę różnią między sobą (te białe podobno wielokierunkowe wypinanie). Ja używałem i tych i tych i te białe mają zdecydowanie większe luzy nie mówiąc już o tym że jeśli ktoś zaczyna przygodę z SPD to przy wywrotce nie zostanie mu stopa w pedale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem/mam problemy z kolanami. Pierwsze moje spd to były shimano. Po przeczytaniu wielu wypowiedzi że Time jest lepszy dla kolan postanowiłem zainwestować właśnie w tą firmę. Szczerze mówiąc co do luzu to raczej jakiś wielkich różnic nie zauważyłem, jednak wpinanie i wypinanie jest bardziej przyjemne jeśli można to tak nazwać. Dobrą receptą jest wcześniejsza rozgrzewka i rozciąganie mięśni, to na pewno pomoże i z pewnością nie zaszkodzi. I dbanie o nie wychłodzenie kolan, to też ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...