Skocz do zawartości

[SS MTB] Jednobiegawcze MTB


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Wszedzie da się jeździć singlem. Kwestia nastawienia i ilości podejść które jestes gotów wykonać.

 

Mój rezydentny Roman Jednobiegowy bardzo dobrze czuł się w TPK, na Kaszubach a i w Puszczy Bukowej dawał radę.

 

Zależy od grubości łydki, zacięcia i fantazji :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ivan napisał, wszędzie ;)

 

Ale rozumiem o co Ci chodzi. Polecam Jure, wydmy nadmorskie, Roztocze, TPK, Kaszuby, no wszędzie gdzie są jakieś pagórki to fajnie się jeździ.

 

Dla mnie granicą, przy której zaczynam się zastanawiać, czy brać inny rower, jest ~100m w pionie.

Edytowane przez Rysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jakoś przeoczyłem ten temat a mówią tu o mnie. 

 

 

 

Za ostatnie zdjęcie Majka na biegatej Eskapadzie należy się blacha
 

To zdjęcie podesłałem Ivanowi jako "profilowe" do jednobiegowych historii. Także niekoszerność wynika tylko z braku kadrowania :D

 

I cóż - Eskapada bywała jednobiegiem (nie tylko w trakcie JPJ) więc nie prosi o wybaczenie. A żonglowanie kołami zaowocowało kolejnym, tym razem stricte singlowym sprzętem. O tym w historii mojego życia jednobiegania.

 

Aczkolwiek muszę uczciwie przyznać że nie jestem singlowym ortodoksem. Wręcz przeciwnie - umiłowanie jednego biegu i jednorzędowego napędu zaowocowało piastą wielobiegową przy której nie mam wyrzutów sumienia że używam głównie jednego przełożenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednobiegaczy

A kiedy historie wielobiegowe? :D Może ja doczekam się publikacji i możliwości pochłaniania pizzy powyżej 40cm na raz :)

Stety teraz mam jeden bieg z przodu i dwie jedynki z tyłu 1x11! To już prawie single.

Edytowane przez skwarek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy?

 

Cały czas!

 

Wystarczy stąd wyjść na najbliższe skrzyżowanie i możesz się udzielić wielopizzowobiegowo do bólu ;)

 

Prawie singla to będziesz mieć jak Ci ciachnę linkę zadnią...hehehe :D

 

 

 

POZDRo-:ver sswiądeczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem dzisiaj Konę na zimowy przegląd i tak sobie siedzę i myślę, czy jak zmieniam łancuch, to i czy by nie zmienić zębatki. Powiedzcie mi, ktoś używa Dartmoora Totem ? Cena rozsądna, a do tej pory moje doświadczenia z dartmoorem to ,,bez wodotrysków, ale solidnie'' i tego od zębatki do singla oczekuję....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Powiedzcie mi, ktoś używa Dartmoora Totem ? Cena rozsądna, a do tej pory moje doświadczenia z dartmoorem to ,,bez wodotrysków, ale solidnie'' i tego od zębatki do singla oczekuję....

 

Solidne? Kpisz czy o droge pytasz???

 

Dartmoor po 300, słownie trzystu kilometrach na singlowo...

 

9479029544_223a4ae94a_c.jpg

 

9479029934_84ef6d6916_c.jpg

 

Wiem, że to była pierwsza seria Sting'ów ale NIKT, powtarzam NIKT mnie już nie namówi na zebatki D...

 

A tak przy okazji, zmiana łańcucha w napedzie jednobiegowym to fanaberia moim zdaniem. Łańcuch wymianiam tylko wtedy jak pęka:

 

14474912100_63a63a169d_c.jpg

 

albo zębatki zaczynają być kompletnie łyse.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, Ivan jak ktoś założy tanizna łańcuch, który przez pierwsze 100 km rozciągnie się jak masło, to zajedzie sobie alu zębatkę.

 

Podejrzanie się rozciągający nowy łańcuch wyrzucamy zanim pęknie!!! Po sprawdzeniu czy aby to na pewno łańcuch się rozciąga, a nie subiektywnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - jak działa to po co zmieniać? :) 

 

Aczkolwiek co mogę dodać - jeśli nie planujesz typowych, singlowych zębatek pod szeroki łańcuch i nie liczysz każdego grama to świetnie sprawdza się tania, stalowa zębatka klasy Alivio czy zbliżonej. Śmigam na takiej i dogaduje się nawet z nieco szerszym łańcuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike pozwolę sobie się nie zgodzić, stalowa zębatka 32 z  samo zło- deore alivio czy inne srebrne tanie z Shimano to jeden z gorszych wynalazków i wysokim parametrze siniaka na podudziu... co prawda w rowerze z trzema tarczami, ale za przeproszeniem to G ma tak dziwne te stalowe zęby że patrząc na nie nie widać że są zajechane, skracają się z wyjściowo już krótkich.

Zmieniłem  dwie koronki kasety, bębenek i  łańcuch  bo z hukiem przestrzeliwał mi napęd. Dopiero wtedy odkryłem że skacze mi na korbie. W singlu tak łatwo nie skoczy bo mniej luzu łańcucha, ale jednak, to lipa.

 

Serdecznie nie nawidzę zębatek ze słabej stali, a to co daje Shimano ostatnich lat ma i wzór i materiał niskiej jakości... przynajmniej ostrzegam przed 32, Mike pewnie masz 44 z, a to coś innego...  więcej zębów.

Mam dobrą opinię o 32  zębach stal z plastkiem z korb XT, ale w singlu  nie używałem..

 

I powtórzę już niepopularne- wolę mieć wąski przód i tył i łańcuch duracace albo najwyższy sram niż szeroki. Mnie w takim zestawie najlepiej i wszysstko dobrze cicho długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe (i niepokojące) jest to co piszesz.

 

Ale mogę wrzucić zdjęcie jak taka zębatka prezentuje się po czterech tysiącach km-ów singlowej jazdy od stycznia. A że niedawno grzebałem przy rowerze to miałem korbę w ręku i nie widziałem jakiegoś specjalnego zużycia. Niemniej jednak pierwszy raz jeżdżę na takowej w singlu, druga siedzi w napędzie przerzutkowym ale niewiele kilometrów zrobiła. 

 

Dla porównania mogę dać srebrną, aluminiową Deorkę 32 po 14 tysiącach na jednym łańcuchu w konfiguracji 3x8, ale to obraz nędzy i rozpaczy. 

 

Mam też gdzieś aluminiową zębatkę (też 32T) z jakiejś taniej korby, ta poleciała szybciej ale nie wiem czy ją znajdę i czy dam radę określić przebieg. 

 

Niemniej jednak spośród tych trzech ta stalowa Alivio wypada naprawdę nieźle. 

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja miała max z 1000 km wyścigowych, może zakatowałem ją obciążeniem, problem polega na tym że na oko nie widać zużycia, żeby ... jakby się skróciły, a nie wycieniowały jak zwykle w alu, jeśli nie wywaliłem jej w górach to może pokażę.

 

Patrząc na nią nie rozumiałem jak to możliwe że skacze na niej łańcuch, ot co. Wymieniłem wszystko zanim na to wpadłem.

Te zębatki wyglądają i kosztują podobnie i nie wykluczone że może mamy jednak inne grupy.

 

Znajdę top będzie korpus de likti

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm...jakakolwiek "biegata" zębatka będzie do kitu gdyż będzie się starała zrzucać sznurek. Takie jej zadanie, a w singlowaniu równa się to złu i "siniakowi na podudziu" oraz wysoką możliwością strzału w orzechy. Wiem, byłem tam, mam naklejkę z event'u. Nie polecam.

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadający lużny łańcuch cienkim głosem, zbyt napięty ścina zęby, dlatego trzeba mieć te sowe ne haki dla ... wygodnych :)  Widziałem na krzywym kole zakatowane ząbki w rowerze zimowym Mika i świat już nigdy nie będzie taki sam  :D Kolega pedałuje dzień i w nocy takie prawo młodości, ja już swoje zęby zjadłem i o te nowe teraz dbam, i mało jem je. Im mniejszy przebieg za mną tym większy  przed e-mną  :) życzę Wam dobrych zębów i grubego głosu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, Ivan ujął to świetnie:

 

 

 

Wyzyskiwacz-Docna wszystkiego co da się wyzyskać ze średnio przechodzonych, rowerowych klamotów

 

I stąd takie a nie inne obserwacje. Że tania stal daje radę, tanie alu już średnio. Ale - wrzucę porównanie to będzie można ocenić. 

 

Niemniej jednak moje podejście do singlowania jest spaczone i nie warto się nim sugerować.
Choć nigdy nie miałem sytuacji że spadł mi łańcuch. No może w drodze na JPJ ale to wina spaczonej linii łańcucha. Jak ta jest okej to na biegowych zębatkach nigdy nie bałem się że coś spadnie, prędzej że "urwę łańcuch ale podjadę" :D

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivan masz rację- twoja zębatka to był szmelc- alu na łyżki 6061, ale Totem jest o niebo lepszy.... używałem, a obecnie mam Trail i jest bardzo dobrze (al 7075 to słowo klucz)

Co do stalowych zębatek 32 od acera/alivio to szmelc- mają jakieś wyjątkowo niskie zęby i przyjmują jeden nowy łańcuch w wielobiegach i to z miarką w ręku ;-((( 

 

Edytowane przez woojj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie będzie fotorelacji bo póki co ciemno i napęd usyfiony. Ale jak wyżej - aluminiowe 32T z niskiej grupy poleciały względnie szybko. Obecne stalowe trzyma się lepiej choć niewykluczone że też szału nie będzie po tym co piszecie. Aczkolwiek pamiętam jeszcze jedną zębatkę -  też jakąś tanią która naprawdę sporo obleciała. Może był to jakiś "leżak" jeszcze z czasów jak produkowali je ze stali a nie gównolitu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

wolę mieć wąski przód i tył i łańcuch duracace albo najwyższy sram niż szeroki.

 

W dziedzinie łańcuchów nie ma kompromisów.

 

Tylko IG8, cała reszta to szmelc dla miękkich siusiaczków :icon_cool:

 

https://krzywekolo.wordpress.com/2015/01/26/keta/

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, pierwszy raz w życiu zajmuję się singlem z trochę wyższej półki niż dziecięca chinszczyzna, a o rowery mam zwyczaj nad-dbania, więc przyzwyczajenia z rowerów ,,biegowych'' (nie mylić z Puky  :teehee:  ) zostają... 

 

więc mówicie, że lekkie wyciągnięcie olać, ewentualnie skorygować mocniejszym naciągnięciem koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...