Skocz do zawartości

[kaseta] Luz na kasecie


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety od jakiegoś czasu w mojej kasecie(Sram PG-950, 11-32, 9 rzędów) pojawił się luz. Kaseta jest dokręcona, poszczególne tryby się nie ruszają, luz dotyczy całej kasety. Moje pytanie dotyczy tego czy da się ten luz wyeliminować i jak. Prosiłbym o jakieś instrukcje do rozkręcania kasety i narzędzia których bym potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jak duży jest ten luz?

Pozdrawiam

Luz jest na tyle duży że jestem w stanie poruszać kasetą i słychać stukanie, poza tym widać że kaseta ma luz. Trudno opisać ;P. W każdym razie z takim luzem da się jeszcze jeździć ale powinienem coś z tym zrobić bo jest zdecydowanie za duży. Jutro mogę dodać filmik i pokazać jak duży jest luz.

 

Czy przypadkiem jakby luzy złapał bębenek to całe koło nie miałoby luzu? Koło nie ma luzu, Luz ma tylko kaseta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak na marginesie- na pewno masz tą piastę? Ten Novatec jest dosyć nietypowy- pod proste 24 szprychy.

Zdemontuj kasetę, sprawdż jej stan , i skontroluj ewentualne luzy na bębenku- mało prawdopodone,aby problem dotyczył samej kasety- jeśli dobrze pamiętam to wszystkie zębatki są połaczone ze soba na stałe,więc jakikolwiek luz jest albo efektem luzu na bębenku,albo nie dokręconej kasety.

Z drugiej strony - jeśli faktycznie masz tą piastę to załozenie wspomnianej kasety na tą piastę jest średnim pomysłem- tego typu kasety mają dosyć destrukcyjny wpływ na aluminiowe bębenki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piaste to faktycznie mam inną ale nie mam pojęcia jaką bo na stronie producenta jej nie ma. To jest piasta novatec'a z krossa level a6 2008 rocznik na 32 szprychy. Teraz pytanie jak to rozkręcić. Zdjąć kasete potrafię ale co potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po demontażu kasety łatwiej będzie Ci określić,gdzie jest ewentulany luz. Jeśli masz zamiar rozbierać piastę to możesz poczytać post Andrewa,który m.in opisuje jak dobrać się do bębenka

 

http://www.forumrowe...piasty-novatec/

Niestety mam kompletnie inną piaste. Doszedłem do momentu w którym potrzebuję klucza z dwoma zębami O.o(genialny standard klucza, może zrobie zamówienie w chinach). Bez tego klucza nie ma szans na odkręcenie bębęnka. Co gorsze nie ma też raczej szans na to żeby użyć śrubokręta i młotka ponieważ połączenie jest bardzo mocno zapieczone. Nie wiem czy z odpowiednim kluczem odkręcenie tego będzie możliwe.

 

Btw poszukuję klucza w dwoma wypustkami. Ktokolwiek widział proszę o namiary ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się wyglądem,ale obydwa spełniają tą samą funkcję.

Niestety nie masz racji, pierwszego po prostu nie zmieszczę do piasty, obydwa zęby muszą być dokładnie na średnicy. Poza tym z tego co widzę po rysunku to pierwszy ma dużo grubsze zęby a drugi ma jakieś 2 razy cieńsze zęby. Potrzebuję klucza który będzie miał maksymalnie 1,5mm grubości zęby.

Na allegrogo znalazłem tylko to:

http://allegro.pl/klucz-do-bebenka-glowki-piasty-shimano-hartowany-i2384610193.html

Niestety to sie nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze raz pokażę w któym momencie sie zaciąłem. Po zdjęciu kasety zdjąłem 2 aluminiowe elementy z uszczelkami z obu stron piasty. Pod aluminiowymi elementami były uszczelki które tez wyjąłem. Pod tymi uszczelkami są łożyska z którymi nie jestem w stanie nic zrobić a dodatkowo od strony bębenka są 2 wpusty które są jedynymi elementami z którymi wydaje się ze coś można zrobić.

Piasta po zdjęciu wyżej wymienionych elementów od strony bębenka:

20120610912.jpg

... i z drugiej strony:

20120610911.jpg

 

Jakieś pomysły co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Yyy. Rozumiem, że po odkręceniu kasety nie miałeś na niej luzu?

durnykot nie masz racji mówiąc, że zębatki na kasecie są połączone ze sobą na stałe:P. W kasecie są 2/3 zanitowane bolce które trzymają wszystko w kupie. Rozbijając nity możesz spokojnie rozebrać kasetę na części.

Możliwe, że Ty masz zniszczone te nity na bolcach tak jak ja to miałem i masz przez to luzy? Jeżeli tak to radzę Ci ogarnąć to bo twoja kaseta skończy podobnie jak moja. 7 bieg jest w częściach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyy. Rozumiem, że po odkręceniu kasety nie miałeś na niej luzu?

durnykot nie masz racji mówiąc, że zębatki na kasecie są połączone ze sobą na stałe:P. W kasecie są 2/3 zanitowane bolce które trzymają wszystko w kupie. Rozbijając nity możesz spokojnie rozebrać kasetę na części.

Możliwe, że Ty masz zniszczone te nity na bolcach tak jak ja to miałem i masz przez to luzy? Jeżeli tak to radzę Ci ogarnąć to bo twoja kaseta skończy podobnie jak moja. 7 bieg jest w częściach :)

Kasety Sram nie mają nitów, tylko jeden wkręcany bolec. PG-970 założyłem u siebie bez tego bolca i nie ma ani jednego małego luzu. Zresztą jakby był luz, to by znaczyło, że coś innego jest nie tak, jak być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyy. Rozumiem, że po odkręceniu kasety nie miałeś na niej luzu?

durnykot nie masz racji mówiąc, że zębatki na kasecie są połączone ze sobą na stałe:P. W kasecie są 2/3 zanitowane bolce które trzymają wszystko w kupie. Rozbijając nity możesz spokojnie rozebrać kasetę na części.

Możliwe, że Ty masz zniszczone te nity na bolcach tak jak ja to miałem i masz przez to luzy? Jeżeli tak to radzę Ci ogarnąć to bo twoja kaseta skończy podobnie jak moja. 7 bieg jest w częściach :)

Nie, luz był oczywiście na bębenku. Wszystko już naprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie, luz był oczywiście na bębenku. Wszystko już naprawiłem.

Mam małe pytanie czy twoja kasta bujała się w górę i w dół? Bo u mnie kasta buja się tak że łańcuch na skrajnych przełożeniach ociera mi o przednia przerzutkę. Może mam to samo co ty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanie czy twoja kasta bujała się w górę i w dół? Bo u mnie kasta buja się tak że łańcuch na skrajnych przełożeniach ociera mi o przednia przerzutkę. Może mam to samo co ty ?

Moja kaseta troche pływa nawet jak nie ma luzów ale to już wina niedokładnie zrobionego bębenka. Zasadniczo nie wpływa to u mnie na napęd bo pływanie kasety jest raczej niewielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...