Skocz do zawartości

[przepisy] Jazda pod wpływem po chodniku lub ścieżce rowerowej


Mexyk

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się konkretnie orientuje czy jest taki przepis mówiący o tym, że "masz pozamiatane" jak jedziesz na dwa gazy rowerem po chodniku ew, ścieżce rowerowej. Po drodze publicznej jak najbardziej takowy jest ale czy to się rownież tyczy chodnika? Pytam z ciekawości, ostatnio przy temperaturze -15 st zrobiliśmy z kumplem z 15km po śniegu po czym wskoczyliśmy do knajpy na grzańca, który "wchodził jak woda". Niestety skończyło się tylko na jednym z racji przepisów. Załóżmy, że wypiłem ich ze 3 i jadę ulicą to jak mnie policja zgarnie to mam pozamiatane, a co jeśli jadę chodnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wg. przepisów rowerem po chodniku można jeździć tylko w złe warunki pogodowe, więc jakbyś jechał jak by była dobra pogoda to jakby mieli się przyczepić to o jazdę na chodniku, "podwójny gaz" wyszedłby pewnie przy okazji. Myślę że to byłoby tak samo traktowane jak jazda po spożyciu ulicą, tu nie chodzi gdzie jedziesz, chodzi o to że stwarzasz niebezpieczeństwo. Po chodnikach chodzą piesi, po ścieżkach też chodzą :), dodatkowo jeżdżą inni rowerzyści. Jak już kogoś najdzie na mały melanż podczas jazdy to lepiej rower poprowadzić, no chyba że chodnik byłby całkiem pusty i będziesz na tyle trzeźwy żeby jechać prosto, nie "tropem węża" :). Generalnie, jedziesz, nie pij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś usłuszałem, że nawet prowadząc rower "pod wpływem" można zostać ukaranym :D tyle że nie wiem czy to się tyczyło chodnika czy tylko pobocza. Odnośnie kary też chodziły różne pogłoski, że nawet prawko mogą zabrać :woot: Ale to chyba bzdura. Dobrze by było jakby ktoś bedący w temacie się tuatj wypowiedział. Wiedziałbym na ile mógłbym sobie pozwolić w przyszłości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks Wykroczeń:

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

Rower nie jest pojazdem mechanicznym, więc stosuje się do niego art 87 § 2

 

"Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

 

W tym przypadku jednak przepis dotyczy tylko ulic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks Wykroczeń:

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

Rower nie jest pojazdem mechanicznym, więc stosuje się do niego art 87 § 2

 

"Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

 

W tym przypadku jednak przepis dotyczy tylko ulic.

 

 

Zauważ, Kolego, że art.2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni (...) chodnika, (...) drogi dla rowerów, itd. Zatem jadąc czy to po chodniku, czy po drodze (ścieżce) dla rowerów, znajdujesz się na drodze. Wobec tego mogą Cię objąć sankcje jeżeli poruszasz się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu. Nie ma więc znaczenia to, żemjedziesz po spożyciu chodnikiem.

 

Kiedyś usłuszałem, że nawet prowadząc rower "pod wpływem" można zostać ukaranym :D tyle że nie wiem czy to się tyczyło chodnika czy tylko pobocza. Odnośnie kary też chodziły różne pogłoski, że nawet prawko mogą zabrać :woot: Ale to chyba bzdura. Dobrze by było jakby ktoś bedący w temacie się tuatj wypowiedział. Wiedziałbym na ile mógłbym sobie pozwolić w przyszłości :D

 

Też kiedyś o tym słyszałem, natomiast w świetle obowiązujących obecnie przepisów osoba prowadząca (w znaczeniu nie kierująca), ciągnąca lub pchająca rower jest pieszym (art. 2 pkt 18 Prawa o ruchu drogowym), wobec czego nie odnoszą się do niej sankcje dotyczące kierowania pojazdem po użyciu alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym prawie jest wykroczenie i przepisy które o nim stanowią, już wcześniej cytowane i jest przestępstwo czyli kodeks karny tj.

Art. 178a.

 

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

wagowo cięższe jest przestępstwo co wiaże się z większą sankcją czyli karą. Natomiast to na co się kwalifikujemy jest stwierdzane po zawartości alkoholu w organizmie i tak dopuszczalna ilość w Polsce to 0,2 promila, od 0,2 - 0,5 promila to wykroczenie, powyżej 0,5 promila to juz przestępstwo. To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...