Skocz do zawartości

[łańcuch] Kalkulator dł. łańcucha


mixchris

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli cały napęd (korba, kaseta) będzie zgodny z zaleceniami producenta i pojemnością przerzutki tylnej to wzór bezie obliczał prawidłową długość. Radze przeczytać cały wątek... wtem wszystkie twoje wątpliwości zostaną rozwiane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma sensu, zastosowanie klasycznego sposobu pomiaru jest szybsze niż wyliczanie na tym kalkulatorze ;) , ponadto i tak stary napęd/łańcuch trzeba zdemontować a potem zamontować (przy okazji mierząc łańcuch) program demontażu/montażu za mnie nie zrobi.

Więc jest program który w praktyce niczego nie ułatwia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"klasyczny sposób" cokolwiek to znaczy jest dobry dla osób które wiedzą jak z niego skorzystać wzór natomiast jest dla każdego, każdego kto umie liczyć przynajmniej do 70 i zna podstawy z obsługi linijki tudzież innej miarki. Czyli dla wszystkich :) Czy taka metoda jest lepsza czy gorsza tego nie powiem, powiem natomiast, że jest równie dobrą i skuteczną alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się ten temat. Jest taki odkrywczy i naprawdę niezbędny do tego żeby zamontować w prawidłowy sposób łańcuch w rowerze :) No ale ja się nie znam i/bądź jestem staroświecki, używam rąk i oczu. Może to z powodu alergii matematycznej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w czasie montażu skraca się łańcuch, co komu po kalkulatorze jak nie umie założyć/zmienić napędu, a jak umie to kalkulator jest mu całkowicie zbędny .

Tobo ma rację , jest to całkiem zbędny temat, nie mający praktycznego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No praktycznie to można się zdać na matmę, ale od 14 lat nawet nie przychodziło mi do głowy żeby kombinować w sposób inny niż jak to nazwano "klasyczny".

Ja w czasie Kalkulatorowego Poszukiwania Odpowiedniej Długości Łańcucha zwyczajnie bym go zamontował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie raczej zadane od tyłu ;)

Jakby ktoś wpadł na pomysł założenia średniego wózka do 3 blatów to ma duże szanse, żeby urwać łańcuch....duże szanse nie znaczy 100% pewności....

 

Przerzutki tylne mają swoją pojemność.....różnicę w skrajnych sumach zębów na których w danej chwili pracują.....

 

Tak jak średni wózek może nie dać rady napiąć porządnie łańcucha na najmniejszej kombinacji, tak może być zbyt krótki przy największych zębatkach....

efekt...łańcuch lata na jednym przekosie, a na drugim przekosie masz duże szanse na jego urwanie.....ZWŁASZCZA W RAMACH Z ZAWIESZENIEM, gdzie długość linii łańcucha się zmienia

 

W teorii w tym samym napędzie, jak założysz krótki wózek to musisz skrócić łańcuch, ale w praktyce ze zmianą wózka zmienia się też system napędzania i potrzeba taka nie zachodzi ;) czyli ładujesz większy środkowy blat i przekos skrajny nabiera trochę innego znaczenia

 

Stąd było moje pytanie na początku tego wątku, czy te wzory w ogóle ujmują tą różnicę......ale dyskusja w sprawie wpływu długości wózka i wzoru jest jakby jałowa, a mnie nie chce się tego sprawdzić na żywo....

 

Niestety w praktyce bywa tak:

Na napędzie 3x9 (22-44/11-34) z długim wózkiem łańcuch miałem celowo za krótki, żeby nie latał na kamulach...skrajnego przekosu nie używałem nigdy więc byłem świadomy co zrobiłem....a na mój rower nie wsiada nikt inny :D

Po zmianie na 2x9 (22-36/11-34) ze średnim wózkiem łańcuch niestety częściej odwiedza dwie największe zębatki, a z napinaczem przerzutka tylna aż kwiczała z zachytu, gdy była nienaturalnie wygięta ;) bez napinacza jest lepiej ale na ciepły sezon ląduje nowy łańcuch - nie ma siły (dłuższy o jedno ogniwo albo półtorej nawet, bo napinacz) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem linię łańcucha 430 mm, przednią zembatkę 40z, tylną 36z i wyszło 718 ogniw :woot:

 

"ograniczony umysłowo" hmm... Czytanie nie jest wielką sztuką, ale przydaje się... zwłaszcza czytanie ze zrozumieniem. Do wzoru wpisujemy dane w centymetrach i jest to tam opisane.

 

Czy długość wózka w przerzutce wpływa na dopasowanie długości łańcucha?

 

Już kilka razy na to pytanie odpowiadałem więc zacytuję sam siebie:

 

"Wzór się sprawdza przy każdej dł. wózka jeżeli tylko przerzutka jest dobrana do odpowiedniej kasety i korby (według zaleceń producenta) Tutaj ważna jest pojemność przerzutki ale to już inny temat..."

 

Rozwijając temat krótki wózek jest przystosowany do korb z dwoma blatami, jeżeli jednak będziemy chcieli założyć krótki wózek do napędu 3x9 to wzór tego nie obliczy gdyż jest to nie standardowe (niezgodne z zaleceniami producenta) rozwiązanie. Nie ma tu większej filozofii.

 

Wzór jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą jak skorzystać ze sposobu podanego przez Shimano bądź metody "na prosty wózek" tudzież "metody klasycznej" Wiele osób bardzo krytycznie się wypowiada na temat kalkulatora i całego tematu i OK macie do tego prawo. Znacie też świetnie inne metody pomiaru łańcucha, lecz nie wszyscy są aż tak oświeceni, ja też z nich czasem korzystam i są szybkie, gdy wiesz, co robisz. Jest jednak sporo osób, które tych sztuczek magiczek nie potrafią... mogą natomiast bez problemu policzą ilość ząbków kasety itd. wpiszą kilka danych i otrzymując wynik z prawidłową dł. łańcucha. Nic prostszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając temat krótki wózek jest przystosowany do korb z dwoma blatami

 

Raczej nieśmiało się z Tobą...wybaczysz oczywiście.....ale nie zgodzę ;):)

Krótki wózek - jeden blat

Średni wózek - dwa blaty

W dużym uproszczeniu :)

 

Nie ma tu większej filozofii.

 

Fakt :) Nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe jak szosowcy radzą sobie z krótkimi wózkami i 2 blatami :whistling:

 

Qde...faktycznie....zapomniałem o szosowcach... :/

 

Ale ja nie umiem na rowerze na asfalcie jeździć ;)

Ja pod górę w górach...a jak się nie da pod górę to rower na plecy i WIO :)

 

W przypadku kaset szosowych to pewnie krótki wózek jest OK :) niech się wypowiedzą mądrzejsi....

 

Zarówno odpowiedź Mixchrisa jak i moja wprowadza w błąd ....

 

W rowerze MTB krótki wózek dedykowany jest do jednego blatu ;)

Do dwóch - średni :)

....to tak w skrócie...i to też faktycznie nie zawsze się sprawdza ;) bo przy kasetach innych niż te najpopularniejsze faktycznie może się namieszać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rowerze MTB krótki wózek dedykowany jest do jednego blatu ;) Do dwóch - średni :)

 

W przerzutkach MTB nie ma krótkich wózków... no chyba, że użyjesz szosową.

 

Jest jakoś tak...

 

Shimano:

 

MTB

SGS - Długi wózek (45T)

GS - Średni wózek (33T)

 

chociaż w Dyna-sys jest już inaczej różne przerzutki mają różną pojemność. Dziwna sprawa...

 

Szosa

GS - Średni wózek (37T i mniej)

SS - Krótki wózek (29T i mniej)

 

Z szosowymi przerzutkami bywa różnie, prawie każda przerzutka mimo tego, że ma oznaczenie SS ma inną pojemność, więc trzeba sprawdzać w dokumentacjach.

 

SRAM

 

MTB

Długi (45T)

Średni (37T)

Krótki (30T)

 

Szosa

33T

 

Jak to wszystko ma się do kompatybilności z ilością tarcz w korbie trzeba sobie obliczyć biorąc pod uwagę również kasetę. Jeżeli ktoś nie wie jak to obliczyć może skorzystać z kalkulatora:

 

https://rapidshare.com/files/3990541070/Pojemnosć_Przerzutki.xls

 

Ciężko uogólnić sprawę i jednoznacznie stwierdzić, że taki wózek jest dedykowany do takiej korby. Wszystko należy obliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przerzutkach MTB nie ma krótkich wózków... no chyba, że użyjesz szosową.

 

Jest jakoś tak...

 

(...)

 

SRAM

 

MTB

Długi (45T)

Średni (37T)

Krótki (30T)

 

Co ja patrzę? :)

 

W niektórych grupach Shimano nie ma krótkich wózków, bo są nie przeznaczone do sportów, do których dedykowany jest krótki wózek :)

Patrz np. grupa Saint - gdzie wózek Super Short ma się bardzo dobrze i występuje....i nie jest szosowy :)

 

MixChris,

zabrnęliśmy w kozi róg ;) niech się wypowiedzą inni, bo ja się nie znam....ja nawet na rowerze nie jeżdżę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutki mtb tez mają krótkie wózki.

Przerzutki mtb występowały w wersjach ze średnim wózkiem ZANIM pojawiły się napędy z korbami o dwóch blatach, tak więc nie były i nie są PRZEZNACZONE do napędów 2x..... Proponowałbym żeby obaj główni adwersarze tego tematu pogłębili swoją wiedzę w zakresie podstawowych pojęć :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem w tym temacie. Miałem wcześniej Sorę z krótkim wózkiem i 3 blaty, ale zgodnie ze specyfikacją przerzutki różnica 16 zębów: 22-32-38. Z tyłu trochę ponad specyfikację, bo 11-28. Na pewno nie mogłem wykorzystać wszystkich kombinacji przełożeń, ale z tego co pamiętam ze środkowej całość chodziła ok.

Obecnie mam x7 z krótkim, korbę 22-36 i kasetę 11-32 (właśnie dla tej większej koronki była zmiana przerzutki, bo wcześniej też sora ss była). Z małej mogę dojść do 5 z tyłu, z dużej chyba wszystkie. Łańcuch dłuższy o 2 ogniwa, niż wynika ze wzoru, więc pewnie dlatego.

 

Można robić różne kombinacje, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby obaj główni adwersarze tego tematu pogłębili swoją wiedzę w zakresie podstawowych pojęć :laugh:

 

Adwersarz by się poczuł urażony :P

 

Tak jak napisał Mixchris...długość wózka (a za tym pojemność przerzutki) dobiera się do "pojemności" napędu...

Długość łańcucha dobiera się do napędu z przerzutką ;)

Tyle :P

 

Rozumiem, że pisząc o dwublatowych, masz na myśli nie te najnowsze wymysły z napędami 2x9 i 2x10 przejęte w MTB z szosy?

Bo w zjazdowej formie rowerowania dwa blaty popularne były od dawna...po prostu rolę blatu pełnił RR :) więc napęd był 2x8, 2x9 :)

Ja dopiero teraz odkrywam urok napędu 2x9 :( w 2011 blat 44z został użyty przeze mnie 2 (słownie DWA) razy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie np grupa x0 oferowana jest w opcjach "extremalnych" nawet jeśli w przeciętnej zjazdowej pale nie mieści się użycie karbonowej korby :)

Ale wcześniej grupa x0 była wyczynową grupą do xc a wtedy xc było konstrukcją 3x9, oferowano też średni wózek, którego ja używałem z takim napędem, bez najmniejszego problemu. W tych prehistorycznych czasach nie byłem sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...