Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

 

 

Rozwiniesz? Bo jestem ciekaw. Chyba jedno co mi przychodzi do głowy to stawanie i podpieranie się.

aa przegapiłem :)
Niestety nie dotyczy to stali (choć może gdzieś tam coś by się znalazło) i mtb a szosy. I może to też odosobniony przypadek-tego nie wiem bo nie analizowałem tak dogłębnie ale dawno temu rzuciło mi się to w oczy.
Im większa rama tym wyżej suport - różnice minimalne i może to wynikać jak wspomniał Maciej z planowanej długości korb (gdzie w szosie przykładają do tego dużo większą uwagę) ale gdybam sobie, że może to też celowe korygowanie geo. Niskie ramy są krótkie to ich stabilność standardowo koryguje się kątami, ale może i bb w tych najsubtelniejszych przypadkach? ot gdybanie
A co do wysokości suportu ja się lepiej nie będę wypowiadał bo u mnie w kochanej sarence na półflaku bywało z tego co pamiętam .. 275mm i to był najlepiej jeżdżący rower jaki miałem pod dupskiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w szosie to wynika z długości korb ewidentnie. 

Najcześciej spotykanym mitem położenia BB jest stabiloność i środek cieżkości.

Niższy bb owocuje dłuższymi chainstayamy a to daje oczywiste poprawienie komfortu jazdy.

 

Argument o obniżenie środka cieżkości w zakręcie mnie trochę bawi bo jaka jest masa roweru, a jaka rowerzysty i gdzie owe masy spoczywają?

 


 

 

A co do wysokości suportu ja się lepiej nie będę wypowiadał bo u mnie w kochanej sarence na półflaku bywało z tego co pamiętam .. 275mm i to był najlepiej jeżdżący rower jaki miałem pod dupskiem.

 

A to tylko pokazuje że nie ma jednej jedynej najlepszej geometrii dla każdego. 


 

 

A widzieli te dzikusy?

 

hehe ishi widzieli na pinkbajku :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Najcześciej spotykanym mitem położenia BB jest stabilność i środek cieżkości.

no i gdyby nie to, że to wątek stalovy a nie gieometryczny polemizowałbym ;) (ale takie polemiki już tu bywały) 
No i trzeba by mieć fizykę, dynamikę i cholera wie jeszcze jaką 'mikę by mówić z pełną stanowczością a nie tylko trochę pojeżdżone...
..
..
.. ewentualnie wyjść na drabinę podpartą o ścianę na 2 szczebel a potem na przedostatni i zobaczyć gdzie jest stabilniej  :devil: 
A tak po za tym to pełna zgoda - każdemu bb wg jego widzimisię i upodobań!


Za to co do długości ogona to ja już nie wiem jak patrzeć na ten wymiar i chyba nadal pokutuje w tej dziedzinie bałagan (jak kiedyś z górną rurą albo z podsiodłową) - czy mierzyć w linii bb-oś koła czy równolegle do podłoża (co jest bardziej adekwatne do rzeczywistości i łatwo porównywalne.
A najlepiej podawać dwa - pierwszy może coś powiedzieć o komforcie/lub sztywności, przełożeniu watów i takie tam pierdy, a drugi o skrętności bika...


pogmatwane to wszystko i tyle.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za ile wyrwałeś???? Maszyna zacna. Jeszcze jakby więcej fotek pojawiło się na forum ;-))  

 

Jest nowy. To model na 2017 także używek chyba nie ma jeszcze... Cena katalogowa 8999.

Na razie nic nie wymieniam, wyposażenie jest dla mnie póki co jest OK.

Rama ma fajne geo - nieźle skręca, dobrze się podjeżdża.

Oś tył 148 mm :)

Dorzuciłem złoty mudguard zrobiony przez kumpla ;)

Pzdr

post-201758-0-19523600-1483480005_thumb.jpg

post-201758-0-04578800-1483478755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Naczelny, pogratulować zakupu, obyś był tak zadowolony jak Prezesowa po SierraNevada czy ja po roku na Smootnym ;)
Kiery nie zwężaj przypadkiem (moja żona skróciła nieznacznie bo to drobne dziewczę i już był rower na granicy utrzymania przy powolnym lawirowaniu między skałami), przyzwyczaj się ;) Pozaklejaj dziury i pilnuj tego wejścia kabla do myk myka w podsiodłowej - ta uszczelka lubi się czasem luzować. To nie amelinium - trza dbać.

Rozumim, że to 15"? Fikuśny taki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze Canfieldy miały ten sam patent, z którego się wycofali. Czemu? nie wiem.

 

pamiętam bo też się nim interesowałem i firma twierdziła choć to gdzieś na zagramanicznym forum wyczytałem że takie rozwiązanie może i jest prostsze ale zmniejsza sztywność i wytrzymałośc węzła suportowego co zresztą brzmi logicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek21001, dnia 28 Gru 2016 - 11:46 PM, napisał: snapback.png

Wyszło.....ku.... 33cm BB....

u mnie w Gienku z widłem 510 wychodzi +/- 32 ale ogólnie jest OK. Łatwo z NW  przejeżdża się przez zwalone kłody. Da się jeździć ;-)))))

 

Zobaczymy jak wkręcę jakąś korbę,ale widać już teraz,że jest za wysoko,podobnie górna.

Finalnie pewnie wideł poleci -20mm.

Dziwne,z geo nie wychodziły takie cyrki,z fotek wyglądało w miarę,w recenzjach gdzieś wyczytałem ze dwa komentarze podobne,ale większość od razu krzyczała,że wszystko ok,nawet wkładali pajki i 34ki  130mm..........

Stery niziutkie - CC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczelny, pogratulować zakupu, obyś był tak zadowolony jak Prezesowa po SierraNevada czy ja po roku na Smootnym ;)

Kiery nie zwężaj przypadkiem (moja żona skróciła nieznacznie bo to drobne dziewczę i już był rower na granicy utrzymania przy powolnym lawirowaniu między skałami), przyzwyczaj się ;) Pozaklejaj dziury i pilnuj tego wejścia kabla do myk myka w podsiodłowej - ta uszczelka lubi się czasem luzować. To nie amelinium - trza dbać.

 

Rozumim, że to 15"? Fikuśny taki ;)

 

Nawet nie myślę o skrócaniu kiery ;)  Ramka 16"

Ujeżdżasz smutnego od roku? Wrzuć jakieś foto, please :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek21001: chyba się powtarzam, ale sugeruję więcej jazdy a mniej teoretyzowania i nastawiania się negatywnie. Lepiej mieć otwarty umysł a nie od razu biadolić że będzie lipa.

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od biadolenia daleko Panie Kaziu.....

Ale .....jest lipa taki ficzer w ramie za pińcet,do tego firmy słynącej z "nisko,płasko,dość długo"

Będzie kara.....dostanie stare tarcze,zużyte klocki,suchy amor i odrapaną przerzutkę.....różowe pancerze i żółte gripy.

Z półtora roku się czaiłem,że wyjdzie coś takiego z wymiennymi hakami,gwintem,bez boosta,z takimi kątami,nawet niekoniecznie fe

Trza było pogadać konkretnie z Tym w masce na Sowie.....

Edytowane przez Tomek21001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co to za narzekania w ogóle... Zima czas na zapas ....

 

Po pierwsze widelec niższy po drugie  trzeba jeździć... i raczej myśleć o Myk Myku a nie suporcie... Niski suport tak cudowny w sztywniaku okazuje się przekleńsstewm w napizganiu na korbę na równinach gdy jeździ się z amo widelcem. Sag sagiem ale miękko ustawiony sztuciec i jakieś z rzadka korzenie, na szybkiej trasie powodują że w czasie kręcenia jak do sagu dojdzie ugięcie amora to o inny korzeń o wysokości niepospolicie niskiej robi się takie rodeo że rower wali ramą w kolano a kolarz leci w lewo rower w poprzek w prawo... tak mnie strzeliło kiedyś że konstrukcja spd 520 się otworzyła bez uszkodzenia pedału!!!!

 

Także na rower i raczej mostki i kierownice, siodło przód tył regulować niż patrzeć na cm, w końcu nie liczy się wymiar, bo liczy się technika, i długość.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Od biadolenia daleko Panie Kaziu.....

Ale .....jest lipa taki ficzer w ramie za pińcet,do tego firmy słynącej z "nisko,płasko,dość długo"

Będzie kara.....dostanie stare tarcze,zużyte klocki,suchy amor i odrapaną przerzutkę.....różowe pancerze i żółte gripy.

Z półtora roku się czaiłem,że wyjdzie coś takiego z wymiennymi hakami,gwintem,bez boosta,z takimi kątami,nawet niekoniecznie fe

Trza było pogadać konkretnie z Tym w masce na Sowie.....

Samoramo żeś kupił?

Nie będzie trzeba już w szczękowcu na Sowie/Stallovym do zdjęcia stawać :)

 

Sam miałem zgryz jak po postawieniu Romana na koła zmierzyłem mu BB na wysokości 32 albo 33cm.

Byłem praktycznie bliski oddania roweru gdy po ustawieniu siodła zauważyłem jak wysoko siedzę.

W myślach był już spakowany do pudła gdy zaraz na parkingu prawie zaliczyłem wywrotkę na bok bo szkitkami nie dostałem do ziemi z siodła :D

Po kilku jazdach już tego wszystkiego nie zauważałem i jest tylko coraz lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Tak koszyk tytan

...z burżujami nie gadam :D
Ale na stallovego wpadłbyś z tym cackiem....

Rambolu, haki były tu już pokazywane a nasz Czcigodny Yarr nawet podawał linka do ich odpowiednika w wersji poziomej
Dla mnie to duży plus bika, bo na upartego można by nawet wystrugać haki pod 142mm (choć pewnie są) a nawet pod 9mm dla retroortodokxów 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...