Skocz do zawartości

[nogi z waty] Pozbywanie się uczucia "nóg z waty"


Biker_Maras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pewien problem gdy podjeżdżam pod górkę ok. 500m bardzo ostro nachylona czuję iż mam wystarczająco dużo sił na jej pokonanie gdy nagle czuję jak nogi robią się jak z waty, trace siły i natychmiastowo zwalniam. Czego to może być przyczyna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiem, o co chodzi :P ... Może za twarde przełożenie stosujesz? Mnie się zdarza nie podjechać, jeśli zawczasu nie zmienię przełożenia i wpakuję się w bardziej stromy kawałek na twardym (nie zawsze zdążę to skorygować w trakcie podjazdu, zwłaszcza, jeśli jest naprawdę stromo)... ale to nie ma nic wspólnego z "wacianymi nogami" - po prostu nie starcza mi siły ;) .

Pozdrówko niepewne ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość borys

Witam wszystkich. Mam pewien problem gdy podjeżdżam pod górkę ok. 500m bardzo ostro nachylona czuję iż mam wystarczająco dużo sił na jej pokonanie gdy nagle czuję jak nogi robią się jak z waty, trace siły i natychmiastowo zwalniam. Czego to może być przyczyna ?

 

Witaj

Podalas mało informacji, twoja dolegliwosc moze byc wynikiem przetrenowania, to w przypadku aktywnego spedzenia zimy, lub wrecz odwrotnie, czyli nie wjezdzenie sie jeszcze w sezon. W pierwszym przypadku polecam co najmniej 2 dni odpoczynku w tygodniu i jazde "z pol sily".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tego co wiem jest to bardzo znany problem ale nie słyszłem na niego rozwiąznia. Więc jest tak podjeżdżam pod górkę, docieram do największego nachylenia i nagle czuję w mięśniach u nug takie dziwne uczucie jakby je ścisnęło i nagle przestaje pedałować niektórzy mówią na to "nogi jak z waty". Trenuję co 2 dzień, zimę staram się spędzać aktywnia ale nie do przesady.

Więco co to może być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozumiem: skurcze. Miałam to kiedyś w lewej łydce: przy intensywnym pedałowaniu nagle miękła mi noga (na szczęście tylko jedna :P ). Są na to środki: zdaje się, aspargam czy coś w tym stylu... jurasek będzie coś na ten temat wiedział :) .

Mnie jakoś przeszło samoistnie - ale przyczyniła się do tego roczna przymusowa przerwa w jeżdżeniu, więc nie jest to najprzyjemniejszy środek zapobiegawczy B) ...

Pozdrówko współczujące :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwane "nogi z waty" miałem gdy zaczynała mi się ospa. Ciekawe uczucie, w jednym momencie czułem przyspieszone bicie serca i nie mogłem ustać na nogach gdyż mi "więdły". A co do nóg z waty na rowerze to może to być przecenienie swoich sił? Hmmm Mi dolegają bóle kolan w chłodniejsze dni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetrenowanie. Zmęczenie mięśni. Na rowerze nigdy mi się tak nie działo, ale kiedyś jak jeszcze kosza trenowałem i mi się nawarstwiły mecze + treningi to miałem właśnie takie uczucie + skurcze. Wystarczy pierwszy dzień w sezonie na nartach + 1,5 godziny sali i miekiie nogi murowane. Człowiek chce, ale nie może :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy to to ale mam podobnie podjeżdżam pod górke mięśnie zaczynają bolec potem jest takie uczucie jak by nogi były miękkie i bardzo osłabione. to chyba niedotrenowanie trzeba przyzwyczaić mięsnie do podjazdów ja to mam na początku sezonu jak jestem dziennie na rowerze tak po 9 -12 przechodzi (ale podjazd na szosie zalicze choć bym miał spaść z tego bika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na skórcze rzeczywiście polecam aspargan

 

ale w Twoim przypadku stawiałbym na "odmowe współpracy z powodu przeciążenia".

 

tak jak pisze muzycom . przy dużym zmęczeniu mięsnie mówią:

- dość , chcemy odpocząć

 

spróbuj tego podjazdu po wypoczynku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w Twoim przypadku stawiałbym na "odmowe współpracy z powodu przeciążenia"

Zgadzam się z tymi słowami. Może to być też przez to że odrazu jedziesz na długi podjazd bez rozgrzania mięśni. Chyba ze masz jakąś niewydolnosć nóg(bez obrazy oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam mam takie cos dopuki przynajmniej dwoch trzech jazd nie przeprowadze sobie na siłke czyli bardzo twardo asfaltem pod gore na niskiej kadencji i od razu po np 2 tygodniach jest duzo lepiej i moge sobie spokojnie pojezdzic miedzy czasie pomiedzy jakimis jazdami np na wytrzymalosc czy cokolwiek innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za niską kadencję czyli za wysokie przełożenie. Pracujące mięśnie to także pompy krwi i jeżeli mocno je obciążasz zbyt wolnym ruchem, to po chwili gromadzi się w nich taka ilość mleczanu, że momentalnie tracisz siłkę. Spróbuj wyższej kadencji(min 80). Wysoka kadencja powoduje lepsze wypłukiwanie kwasu mlekowego z mięśni.

Ja kiedyś się ścigałem z kolesiami na zwykłym MTB i pamiętam, że zawsze najlepsze wyniki miałem, gdy "dociągałem" obroty do 110/min i dopiero wtedy zmieniałem bieg. Jak się za wcześnie to zrobiło to miałem potem za niską kadencje i nogi mi dziwnie sztywniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pisałem kiedyś o czymś podobnym ale nie mogę znaleźć tego tematu (w ogóle coś się chrzani na forum).

 

Ja mam podobny problem. Na treningu na dłuższym podjeździe albo przy czołowym wietrze po jakimś czasie zupełnie nie mam siły. Nic mnie nie boli tylko nie mam siły jechać. Zwalniam i się wlokę za resztą. Nie zawsze to występuje ale się zdarza. Po jakimś czasie mogę jechać dalej. Nie jeżdżę wyczynowo ale dla własnej satysfakcji. Problem w tym że kumple mnie ciągną na maraton w Nałęczowie i teraz nie bardzo chcę jechać żeby kichy nie było. Zwłaszcza że ze względu na uczelnie nie mam czasu na jeżdżenie ambitniejsze. Czy ma ktoś pomysł co z tym zrobić i skąd to się bierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos asparganu to chyba chodzi Wam o Aspargin lek składający się z aminokwasu (kwas asparaginowy) , magnezu i jakiejś soli potasu.

Co do "wacianych nóg" to u mnie oznaka , że mi się paliwko kończy czyli cukru brakuje (ktoś może zripostować , że wyjeżdża na płaski odcinek i wszystko wraca do normy ale tak bywa , że jest jeszcze zapas glikogenu tylko nie nadąża z rozpadem na cukier przy bardzo dużym wysiłku).Zdarza mi się mieć watę zamiast nóg jak jestem nie rozjeżdżony i pierwszy odcinek to górka , którą chcę szybko pokonać. Jak braki kondycyjne czy przetrenowanie to odczuwam "pieczenie" i lekki ból mięśnia czterogłowego uda (ten z przodu:)). Ale może ze mnie mutant i mam inaczej?;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz regularnie trenował to nic z tym nie zrobisz.

 

Czy to było do mnie? No tak ale nie każdy ma czas na treningi codziennie. A ja czasem chciałbym sobie skoczyć na maratonik rekreacyjnie ale nie być ostatnim. ;) Zresztą znam ludzi którzy też tak jeżdżą jak ja i nie mają takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to okreslasz nogi z waty robia ci sie z powodu nagromadzenia zbyt duzych ilosci kwasu mlekowego w miesniach i niemoznosci jego buforowania oraz usuwania przez organizm w konsekwencji czego odczuwasz bol i musisz zwolnic. zadne przetrenowanie czy KURCZE (nie skurcze)!!! wskazuje to na slabo rozwinieta wytrzymalosc anaerobowa. wytrzymalosc w strefie beztlenowej jest polaczeniem dwoch cech - wytrzymalosci i szybkosci tak wiec na tym najpierw nalezaloby sie skupic po czym przejsc do typowych cwiczen na tolerancje laktatu, np powtorzen stromych podjazdow z niepelnym czasem regeneracji pomiedzy kolejnymi powtorzeniami. cwiczenie takie zwiekszy rowniez twoj VO2max

 

ps. piszesz ze chcesz wystartowac w maratonie. na tego typu imprezach dobra wytrzymalosc anaerobowa nie ma wiekszego znaczenia. liczy sie to w XC. na maratonie najwazniejsza jest moc, czy tez tetno osiagane na progu mleczanowym. tak wiec zastanow sie dobrze czy tego typu trening jest tobie potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...