Skocz do zawartości

PiotrWie

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 151
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez PiotrWie

  1. Shimano produkuje już dwie grupy Linkglide, weszły na poczatku 2022 gdy już większość rowerów była na ten rok zaplanowana, niemniej niektórzy producenci zdążyli już zaproponować rowery z tym osprzętem - np KTM czy R-Raymon. My jeździmy już 5 lat na E-biku , mamy zwykły osprzęt , zrobiliśmy już prawie 15 tyś km i jeśli chodzi o napęd to 9 biegowy - kaseta fabrycznie z serii 200, łańcuch do E wytrzymały ok 8 tyś km, faktem jest że nie jeździmy w ciężkim terenie a trekkingowo w terenie pofałdowanym. Po zmianie na kasetę z serii 700 zobaczymy czy dłużej wytrzyma. Jeśli chodzi o hamulce to wymienialiśmy klocki, tarcze mamy fabryczne. Oczywiście w ciężkim terenie zużycie będzie szybsze, ale w rowerze bez wspomagania - też. Jest jeszcze problem z grupami Linkglide w psychice kupujących, rozmawiałem ze sprzedawcą który ma w sklepie kilka rowerów z tym osprzętem i prawie każdy komu je proponował odpowiadał że 10 biegów w Deore czy 11 w Deore XT to było kilka lat temu i on nie chce czegoś takiego bo to "staroć". Myślę że za jakiś czas E-bike będzie standardem, w krajach gdzie 4 - 5 tyś Euro nie jest majątkiem już ponad połowę nowo sprzedanych rowerów to E-biki, być może przyszłość należy do rowerów gdzie wspomaganie jesy dodatkiem na większe podjazdy - np Trek proponuje takie rozwiązanie - rower ma mniejszą baterię i jest zdecydowanie lżejszy - ok 20 kg.
  2. A jakiej firmy jest ten rower? Bo nasze to Liv - czyli damska marka Gianta. Ale nasz zaczął przerywać w piątym roku po przebiegu 12 tyś. i sporadycznie.
  3. No to do reklamacji. Napisz co stwierdzi serwis - ja obstawiam że gdzieś jest kiepski styk i przerywa zasilanie.
  4. My mamy podobnie, wyłącza się co kilka dni, po włączeniu znowu działa. W rozmowie telefonicznej serwis sugerował uszkodzenia 1 celi baterii, ale myślę że to nie to - bo mamy dwa identyczne rowery i występuje to tylko w jednym, na obu bateriach. Jak często Ci się wyłącza?
  5. Jeśli Shimano to MT 420 lub powyżej ( każda kolejna seria ma pierwszą cyfrę wyższa)
  6. Gdybyś napisał na początku do czego chcesz go używać odpowiedzi byłyby inne. Ale jedno pozostaje aktualne - a może nawet bardziej niż aktualne - przy szybkiej jeździe po mieście hamulce są szczególnie ważne - jeśli zmierzasz cokolwiek zmieniać radzę Ci zacząć od hamulców - przynajmniej Alivio lub powyżej.
  7. To jest " komunijny rower MTB" i próby jazdy w trudniejszym terenie skończą się serią awarii a następnie rozpadem. Zgodnie z poprzednikiem - do wymiany praktycznie wszystko a nie jestem pewien czy rama wytrzyma obciążenia związane z mocniejszym silnikiem.
  8. A ja się załamywałem że suport mojej żony po 12 tyś. zaczął lekko skrzypieć - teraz ma 14 tyś. i się nie nasila ale też nie umiem się tego pozbyć. Fakt - jest na kwadrat i był trzy razy zdejmowany - pewnie to dlatego bo mój nie skrzypi pomimo przebiegu 14 tyś. Ale po 1,5 tyś.? Zdejmowałeś z jakiegoś powodu korby?
  9. U mnie na wyświetlaczu przybywa procentów naładowania - Live z 2018 z silnikiem Yamahy.
  10. Tylko że LinkGlide trzeba wymienić kasetę,przerzutkę, manetkę - nie są kompatybilne. Ale zgadzam się że nawet do e- bike gdzie silnik jest traktowany jako pomoc przy większym podjeździe powinno wystarczyć 11 biegów LG.
  11. W 2018 miały Treki, ale teraz rzeczywiście ciężki znaleźć - bo Sram go ceni bardzo wysoko, kaseta kosztuje ponad 500 Euro, więc firmy niechętnie go stosują, poza tym jest utrwalone mniemanie że 8 biegów to przeżytek. Ale LinkGlide cały napęd 10 biegów kosztuje w granicach 250 Euro i jest już sporo rowerów z tymi napędami.
  12. Może niekoniecznie 12 - nowe grupy LinkGlide dedykowane do rowerów z dużym obciążeniem mają 10 (Deore LG ) i 11 Deore XT LG ). A Sram do elektryków dedykuję 8 biegów tłumacząc to tym że przy wspomagania mogą być większe odstępy pomiędzy przełożeniami. A szerszy łańcuch jest z reguły bardziej trwały.
  13. Można jeździć nawet i 200/h tylko nie tam, gdzie wyjedziesz z zza zakrętu a tam tuż przed tobą jedzie ktoś 10 - 15/h. Samemu można się zabić - nie jest to zakazane, gorzej jak komuś zrobi się krzywdę. Dlatego uważam że 50/h na zjeździe w funparku może być ale na ogólnie uczęszczam szlaku czasem nawet lekko pod górę nie będzie bezpieczne.
  14. Z moich doświadczeń - 50 lat jazdy rowerem, spokojnie ponad 100 tyś km wynika że jazda żadnym rowerem 50/h nie jest bezpieczna. Ale jak kto uważa - mój sąsiad twierdzi że jazda samochodem 120/h w terenie zabudowanym jest bezpieczna i że jego BMW hamuje że 100 w miejscu. A co do ilości biegów - zupełnie się zgadzam że w elektryku wystarczy 7 biegów z tyłu ale ma to sens gdy nam się uda kupić kilkunastoletni nieużywany osprzęt lepszej klasy, dzisiejsze 7 to osprzęt pozaklasowy, o jakości podobnej do polskich przerzutek z lat 80-tych, ani precyzją ani trwałością żaden element napędu nie grzeszy. Jeszcze da się kupić przyzwoite 9 rzędowe napędy, choć podejrzewam że niezbyt długo.
  15. My mamy układ 9 - 1 od początku, zrobiliśmy pod 14 tyś i nie mamy problemów ze spadającym łańcuchem. A poza tym to spokojnie można założyć 10 biegową przerzutkę na do układu 9 biegowego, ważne by manetka i łańcuch były 9 biegowe - to przecież manetka decyduje o tym o ile przesunie się przerzutka. A różnica w grubości łańcucha jest minimalna - na pewno łańcuch 9 rzędów wejdzie do wózka przerzutki 10 rzędowej.
  16. No to mi się nie podoba - mi odpowiada taki układ jak Yamaha - na Eco dodaje 50%tego co wkłada jadący i na każdym kolejnym więcej aż do 300%na sport+
  17. Nie masz racji - przy silniku Yamahy wspomaganie odłącza się na każdym z pięciu stopni wspomagania przy tej samej prędkości - zaczyna spadać powyżej 24 i płynnie zanika do 27/h . Ponieważ myślę o zmianie roweru żony chciałbym wiedzieć czy tak samo działa Bosch bo akurat z tym silnikiem znalazłem najbardziej pasujący model. Ale jakby co to jakiś z Yamahą też się znajdzie.
  18. Z tego co zrozumiałem to wspomagania odłączane jest na różnych poziomach wspomagania przy innych prędkościach - dla mnie to dziwne, mam silnik Yamahy i przy każdym stopniu wspomagania odłącza tak samo, czy odłączanie przy różnych prędkościach to cecha tylko Bafanga, czy inne napędy też tak mają?
  19. Jak ma wolnobieg to nie da się go zmienić na kasetę - chyba że zmienisz silnik który jest zintegrowany z piastą. Możliwa wymiana wyłącznie na wolnobieg 9 rzędowy - jest to ilość wystarczająca w rowerze elektrycznym ale warto kupić kilka wolnobiegów na zapas - mogą całkiem zniknąć z rynku. Jeden powinien wystarczyć na jakieś 4 - 5 tyś km. Do tego 9 biegowa przerzutka Deore i z przodu jedna tarcza 38 lub 42 - zależnie od tego czy chce się mieć rower bardziej zbliżony do górskiego czy trekkingowego.
  20. Panowie, dyskusja nie ma sensu. Jak ktoś uważa, że ograniczenie jest za duże to ma dwie możliwości tego zmiany - albo nacisk na polskich europarlamentarzystów by dązyli do zmiany tego albo nacisk na polski sejm by wystąpił z UE i następnie wprowadził inny limit w Polsce. Reszta to bezproduktywne bicie piany. Osobiście uważam że ograniczenie jest potrzebne - można by co najwyżej podnieść do 30 km/h. Pomimo 51 lat poważniejszej jazdy na rowerach i przejechaniu - oczywiście wieloma rowerami w sumie ok 150 tyś. km, w tym 4 lata i 14 tyś. elektrykiem - wiem że przy prędkości 35 a tym bardziej 40/h jadąc ciężkim rowerem ominiecie nagłej przeszkody może być niemożliwe - jeśli skręcisz gwałtownie to leżysz - przynajmniej ja, a co dopiero ktoś kto niewiele jeździł rowerem, kupił teraz elektryka i myśli że tym się jeździ jak samochodem. Ciężki rower przy większych prędkościach jest kiepsko zwrotny i tyle. Na długiej prostej można zwiększyć prędkość - ale tylko jak widzimy odpowiednio daleko. Mi nie przeszkadza ograniczenie prędkości wspomagania - elektryka kupiłem po to by łatwiej podjeżdżać pod górę - bo zmiana przełożeń na bardziej miękkie jak dla mnie prowadzi do nikąd - co stwierdziłem mając przełożenie 22 do 36 - kręcisz, kręcisz a jedziesz wolniej niż idziesz. Co do kadencji to sprawdziłem - przy przełożeniu 38 do 11 i prędkości 40/h jest 70/min. Zaznaczam że jest to moje osobiste zdanie i nie uważam że jedyne słuszne.
  21. Mi kiedyś podobny problem rozwiązało zwiększenie napięcia łańcucha - po częściowym odkręceniu wózka odwróciłem go o 360 stopni by zwiększyć napięcie sprężyny.
  22. Niestety obecnie osprzęt 8 biegowy to już tylko najgorszy sprzęt supermarketowy, albo masz krzywą tarcze z przodu albo kiepsko napięty łańcuch. Bo raczej nie chce mi się wierzyć że dali tarczę nie Narrow Wide choć objawy mogą na to wskazywać. Nie wiem jak jest tam mocowane tylne koło, może coś się przesunęło. Naprawa gwarancyjna powinna być wykonana w określonym czasie , jak nie zdążą to żądaj od sklepu w ramach rękojmi wymiany na wolny od wad lub zwrotu gotówki - tylko na piśmie z potwierdzeniem wpłynięcia na kopii. I następny lepiej droższy a lepszej firmy. A swoją drogą wydaje mi się że serwisant chyba trochę kiepski - rozumiem jakąś wadę w silniku, ale regulacja napędu nie powinna być większą sztuka - czy w analogu czy w elektryku.
  23. A łańcuch spada z przedniej tarczy czy z tyłu? To powinna być kwestia regulacji, no chyba że rower miał jakąś większą przygodę i ma coś skrzywione, ew rozchwiany wózek przerzutki Ile rower ma przebiegu?
  24. Jeśli nie będziecie jeździć po strasznych górach to 80 Mam zupełnie wystarczy, my w skrajnych przypadkach używamy trzeciego stopnia wspomagania z pięciu - silny wiatr w twarz lub większy podjazd. Jeśli chodzi o osprzęt to też uważam że 9 biegów w elektryku spokojnie wystarczy - a nawet mogło by być 8 ( grubszy łańcuch więcej wytrzyma, niestety poza abstrakcyjne drogim Sram E1 nie ma nic powyżej poziomu supermarketów ego, ale Alivio 9 spokojnie może być. Co do rozmiaru - na 160 spokojnie 17 ( a właściwie 46) może być, mniejsze są dla niższych, np moja żona ma 153 i potrzebuje max 44.
  25. Dzięki za odpowiedź. Z napędem LinkGlide występuje tylko 4 gen Smart System, więc chyba się zdecyduje na tego KTM-a My nie mamy za dużego wyboru - potrzebujemy damkę z jak największym przekrokiem, rozmiar max 44 cm - 46 jest za duży. Nie biorąc pod uwagę przeróbek to pozostaje nam KTM ( XS 43) i RRaymon XS 44cm. Pozostałe firmy zaczynają od 46 Jednocześnie chciałbym kupić rower z taki osprzętem by nie kusiło mnie uppgrade, bo w ten sposób z lekka wykończyłem poprzedni egzemplarz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...