Skocz do zawartości

[rower na wyprawę] Zakup roweru na kilkudniowe wyprawy


Ted07

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za cenne wskazówki i przede wszystkim chęć podzielenia się wiedzą. Nie wszystkie poruszane tematy w odpowiedziach rozumiem i ogarniam temat :-)

 

Zastanawia mnie jedna kwestia, jeżeli jestem w błędzie to wyprowadzicie mnie z niego proszę.

Kupując rower z kołami 29" pojedzie mi się szybciej, łatwiej (po drodze asfaltowej, utwardzonej) niż rowerem z kołami 26"???

i drugie pytanie czy koła 29" dostępne są tylko w rowerach MTB czy też w trekingowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niemieckie i UKejowe sklepy też problemy potrafią widzieć ..i reklamację odrzucić .
 Mozliwe ale szacunek do klienta i dbanie o dobre imię firmy jest zdecydowanie na większym poziomie niż u nas. Miałem przyjemność kupowania w Niemczech i U.K oraz u nas wiele razy i stwierdzam że zaledwie kilka procent naszych sklepów dorównuje jakością usług sklepom w tych dwóch krajach.

 

 

Kupując rower z kołami 29" pojedzie mi się szybciej, łatwiej (po drodze asfaltowej, utwardzonej) niż rowerem z kołami 26"???
Teoretycznie tak, praktycznie zalezy to od wytrenowania łydy :P  

 

i drugie pytanie czy koła 29" dostępne są tylko w rowerach MTB czy też w trekingowych?
Koła 29" to praktycznie sa wielkości 28' takie jak w trekkingach czy crossach, szosach czy rowerach miejskich, jedynie opona mtb dodaje ten jeden cal ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 . Właściwie to nie ma kół 29 " ! Obręcze są takie same jak w trekkingu / crossie . W nich zakłada się stosunkowo wąskie czyli i niskie opony stąd mamy 28" . W rowerach górskich zakłada się szerokie czyli i wysokie opony i dlatego wychodzi 29 " .

Do roweru górskiego ( 29 ) możesz założyć wąskie opony od trekkinga / crosa . Odwrotnie się nie da bo wielka opona nie zmieści się w ramie .

 

2 . Czy łatwiej i szybciej się pojedzie ....  to nie takie proste . ,, Lekkość " jazdy zależy od wagi kół i rodzaju bieżnika .  Porównywalne klasa koła 26 " będą zawsze lżejsze , sztywniejsze  i wytrzymalsze od 29 " - mniej gumy , mniej metalu , krótsze szprychy . Czarów tutaj nie ma .

Zostaje jeszcze bieżnik czyli rodzaj opony - jak sobie pościelisz tak ..... pojedziesz . Możesz założyć opony 26X 1,75 , 26X1,5 .....  26X1   Są takie i na nich będzie się po asfalcie jeździć lekko . Na duże koło możesz założyć np. opony 700x 32 i też będzie lekko .

Na oponach fabrycznie założonych do 29era jazda po asfalcie raczej łatwa nie będzie .

 

Jeszcze jedna sprawa - samo duże koło nie daje dużej prędkości ! Ono tylko umożliwia szybszą jazdę . To tak jak z korbami - jeśli założysz tarczę 48 zębów to będziesz mógł jechać szybciej niż na 44 zębach ale kosztem większego wysiłku .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że przełożenie będzie identyczne a opona taka sama to rowerem na większych kołach będzie się jechało dużo lepiej i łatwiej. Nie ma co na siłę pomijać tych różnic między rozmiarami. Nie bez powodu w szosówkach ten sam większy rozmiar był klepany od lat. 29er i 650B to wymysł XXI wieku a to pokolenie marketingowców. 

Pamiętam jak kiedyś jeździłem na wypożyczonym rowerze typu Ukraina w którym i piasty i suport wołały o pomstę do niebo a mimo to po asfalcie jechało się całkiem szybko i przyjemnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dodam jeszcze ze 29 to jednak MTB- został tak skonstruowany, aby jeździć w terenie... jest zwrotny i bardziej mu do wyścigów niż wypraw (kąty, dobór mostka, kierownicy zostały tak zmienione aby przy wzroście wielkości koła z 26-29 nie stracić na zwrotności i zwinności )...... Jeśli szukasz górala z możliwością używania w wyprawach to się nada... jak w terenie nie jeździsz nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike wytłumacz . Zakładając że masa rotowana i bieżnik będzie taki sam a obwód czyli pokonywana droga różne to jakim cudem można pokonać większą odległość ( na jeden obrót koła ) mniejszym nakładem sił ?

Nawiasem mówiąc taka sama masa rotowana oznacza lepsze ( czyli droższe ) albo słabsze koła i opony w większym rozmiarze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeździłeś na lekkich kołach 26" i oponach  np. 26 x 1,4 ? 

Ja jeździłem i na trekkingu i na crossie i na mtb 26 " . Twierdzę że ,, lekkość " jazdy zależy nie od wielkości koła tylko od jego masy i rodzaju opony .

Powtórzę  - na większym kole można jeździć szybciej ale kosztem odpowiedniego  wysiłku .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znów akademickie dywagacje

a pożytek z większego koła to lepsza trakcja w terenie

na twardym to jak koledzy zauważyli

małó istotne jaka średnica

istotne jaka szerokość :icon_cool:  :icon_cool:

 


 

 

Nie widzę też sensu przerabiania MTB na trekkinga.

 

 

AUTOR tematu mieszka na Orawie, czyli w Karpatach.

Wydaje się iż na wycieczkę pojedzie raz w roku,

a na co dzień może sobie skoczyć na Babią.

Dlatego mtb z modyfikacją wydaje mi się bardziej użytecznym rozwiązaniem


a sutra jest super - stalowy sztywniak, na tarczówkach mech. - klasyka wyprawówki.

ale nie wyobrażam sobie śmigania po Babiej, Podhalu i Tatrach na niej (po szlakach)

Ale może autor nie ma ochoty na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wielkość koła nie ma tak olbrzymiego wpływu jak myślałem. Z wypowiedzi wnioskuję, że te 29" to trochę marketing bo w crossie i MTB podobne wyniki można osiągnąć na kole 28" szczególnie jak chodzi o wyprawę i jazdę po asfalcie. Ważniejsza sprawą niż rozmiar 29" czy 28" jest rodzaj opony i bieżnika. Znajomy ma Meridę na 29" i rzeczywiście te koła wyglądają na bardzo masywne.

 

Tak mi się wydaje, że bardzo dobrym rozwiązaniem będzie koło 28" z oponą z przeznaczeniem na szosę. Powyżej któryś z kolegów podawał już parametry - dzięki.

 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest typ roweru:

Na pewno kolarka z barankiem odpadają.

Góral z bardzo szerokimi oponami również.

 

Na pewno pozycja nie powinna być bardzo pochylona tak jak na kolarce, chodzi tutaj przede wszystkim o wygodę podczas długotrwałej jazdy.

Sam wiem z doświadczenia, że na moim starym góralu często musiałem się prostować.

To ma być jazda po asfalcie, utwardzonych ścieżkach i trochę po bezdrożach z obciążeniem tylnego koła sakwami 60L.

 

Czym się różnią rowery MTB od Crossów czy któryś z tych modeli się nada na moją wyprawę?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czym się różnią rowery MTB od Crossów czy któryś z tych modeli się nada na moją wyprawę?
Rowery mtb oprócz moźliwości założenia szerszej opony, amortyzatora przystosowanego do większych obciążeń podczas jazdy w cięższym terenie, róźni sie także geometrią ramy. Crossy są to rowery rekreacyjne więc pozycja na nich powinna być mniej wyciągnięta i pochylona niż w rowerach mtb które są w większości rowerami sportowymi przystosowanych do osiągania większych prędkości kosztem wygodnej pozycji. Dobry na wyprawę z rowerów crossowych według mnie jest Unibike Zethos lub Xenon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rodszyld69

Bardzo ciekawą propozycję mi przedstawiłeś. Jeżeli MTB jest przeznaczone raczej pod jazdę sportową to myślę, że wybór należy zawęzić do crossa lub trekkingu.

 

Możecie koledzy jeszcze coś zasugerować z tej grupy typowe na wyprawy? Często oglądam relacje z wypraw rowerowych i często widzę różne rowery nie koniecznie trekkingowe. Mam rację czy się mylę w tym stwierdzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rowery MTB, które mają tzw. "kwadratową" geometrię, czyli stosunkowo krotką ramę względem jej wysokości. (Krótką górną rurę względem rury podsiodłowej. To właśnie długość górnej rury decyduje o "sportowej", czyli wyciągniętej do przody pozycji, co z kolei w połączeniu z niską kierownicą skutkuje bólem pleców i nadgarstków. I odwrotnie - krótka górna rura wyprostuje sylwetkę).

Poleciłbym zapoznanie się z ofertą Cube - ich rowery mają często taką właśnie wygodną geometrię, do tego mocowania na błotnik i bagażnik. 29er zawsze będzie bardziej uniwersalny, bo możesz z niego zrobić sportowy rower do jazdy w terenie, wygodnego trekkinga na grubych oponach, crossa do szybkiej jazdy po asfaltach.. A moim zdaniem, popartym jakimś tam doświadczeniem, lepiej mieć grubszą oponę, dającą więcej komfortu i trakcji, niż cieńszą, dającą.. twardość i przywiązanie do asfaltu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Moim zdaniem powinieneś mieć. Ja nie podjąłbym się "doradzania" komuś czegoś, z czym nie mam stałej styczności i sporego doświadczenia.

 

Musiałbyś zatem wywalić z forum jakieś 90% porad innych użytkowników w temacie sugerowania rowerów danych typów w danych przedziałach cenowych.

 

Poza tym, Fargo nie trzeba posiadać, żeby zasugerować go komuś jako rower wyprawowy, bo to jeden z najbardziej sprawdzonych i polecanych rowerów tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Sutry, mam wątpliwości do kilku rzeczy:

1. Ten łącznik prowadzący od bagażnika do otworów montażowych jakoś wizualnie nie sprawia wrażenia mocnego punktu

2. Pałąk przedniego bagażnika obejmujący koło - do czego to służy? (edit: aaa, już wiem - pomocne przy dużych sakwach)

3. Nietypowe manetki i klamki. Przy upadku końcówka szosowej kierownicy potrafi dostać strzała. Jak się coś zwali, to pewnie nie dokupisz tych części albo będzie je trzeba sprowadzać z Azerbejdżanu.

 

Sam jestem fanem Kony (ujeżdżam Honky Tonka), ale ten rower musiałbym obejrzeć przed zakupem. W ciemno nie da rady. Z pewnością czynią one sprzęt fajnym i ciekawym, producenci powinni tak właśnie fantazjować. Wtedy kupowanie roweru byłoby od razu ciekawsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i polecam lub mam i nie polecam. Porady typu "słyszałem, że X jest najlepszy a Y jest fatalny" lub "podobno Z jest świetny" to żadne porady. Jeżeli kolega nie ptrafi poprawnie zinterpretować nicka to lepiej aby nie podejmował się tak trudnego zadania. Czytanie postów ze zrozumieniem i brak uprzedzeń do nicków znacznie pomogą w udzieleniu pomocnej dla kogoś wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  29er i 650B to wymysł XXI wieku a to pokolenie marketingowców.

Chyba było na odwrót. Zanim w Europie pojawił się rower górski, popularnym rozmiarem kół było 650B. Wraz z rozwojem MTB, 26cali wyparło poprzedni standard. Teraz mamy odkrywanie na nowo tego co już znaliśmy wcześniej.

 

 

Sam trochę jeżdżę z sakwami i gdybym dzisiaj miał kupować rower, to wybrałbym coś podobnego do pierwszej Kony zaproponowanej przez rodszyld69. Ale to mówię ze swojej perspektywy, po przejechaniu paru kilometrów i uwzględniając moje preferencje. Może za jakiś czas zdecyduję się na taki zakup.

 

 

A na obecną chwilę użytkuję Unibike'a Zethos (rocznik 2008).

http://photo.bikestats.eu/zdjecie/pelne/515887/kosciol-w-iwiecinie

Rower ten na początku używałem zgodnie z jego przeznaczeniem (czyli jako crossa), później go uszosowiałem, a na końcu przerobiłem na trekkinga, którym dojeżdżam do pracy lub wyruszam z sakwami. Był to mój pierwszy 'poważny' rower więc trochę trwało zanim znalazłem odpowiedni dla mnie styl. :)

Po ostatnich modernizacjach prezentuje się tak (opis jest trochę nieaktualny ale z komentarzy można wyczytać aktualny stan):

http://www.bikestats.pl/rowery/Unibike-Zethos_3195_659.html

Tylko z sakwami przejechał 2,5kkm (rama ma już 47kkm przebiegu). Na takie wyprawy nadaje się, choć dzisiaj wolałbym coś na stalowej ramie, z karbonowym widelcem i w stylu zbliżonym do szosy/fitness.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popularnym rozmiarem kół było 650B

622mm i 630mm a nie 650b - to daleki krewniak 590mm(holendry) ale tylko z rozmiaru

a na początku kariery mtb w Kalifornii próbowano 622 mm, (tOM RITCHEy bodajże)

ale nikomu nie chciało się opon grubych robić takich,

Adamos - nie obrażaj się - byłem ciekaw czy faktycznie masz salsę, bom relacji z jazdy ciekaw.

 

 

 

 

A muszę ją mieć, żeby zasugerować komuś, kto pyta o rowery typowo wyprawowe???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...