Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 5.04.2019 o 18:35, Tatanka napisał:

Jaki masz przekrok ? Ja przy 182 cm miałem obie ramy w rozmiarze 20.   Gdyby były 19 to byłby ideał dla mnie.

Zmierzę go.
Jak ci się jeździło na tym? Chodzi mi o wygodę.
Jesteś w stanie powiedzieć jaka najszersza opona tam wejdzie?

Były dla ciebie jakieś zauważalne różnice pomiędzy tymi ramami?

Edytowane przez Wiesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nordkapp był wygodniejszy od Shannona , ale to był rower trekkingowy z całkiem innym ustawieniem kierownicy , siodełka itp.  Był na tyle uniwersalny że nawet młodszy brat był w stanie zrobić na nim ponad 160 km jednego dnia na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej , po przesiadce z mtb na którym max. robił kilkadziesiąt km.dziennie. Nordkapp zdecydowanie bardziej mi odpowiadał. Miałem przez chwilę go z barankiem i klamkomanetkami  do sprawdzenia  czy mi to przypasuje , no i przypasowało.Co do opon max miałem 1,75 + błotniki , więc 2,0 powinno wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szczerze mówiąc nie rozumiem tej dyskusji o "klejnotach". Akurat przekrok najłatwiej sprawdzić - trzeba stanąć nad ramą okrakiem i sprawdzić luz. Długość roweru, wysokość mostka, sylwetka na rowerze, wyciągnięcie -  to sprawia, że na rowerze siedzi się wygodnie albo niewygodnie, jeździ się z przyjemnością albo kiepsko, kręgosłup pęka albo nie.

Każdy z nas jest inaczej zbudowany - długość nóg, rąk i korpusu. I to różnice sięgają kilku cm przy tym samym wzroście. Każdy lubi odrobinę inną pozycję. A rozmiary rowerów (długość ramy, bo wysokość podsiodłówki to jakiś fetysz) stopniowane są na ogół co 20-25mm np: 580, 600, 625 albo 590, 607, 632. I nikt, kompletnie nikt sensownie nie napisze nie widząc sylwetki na rowerze jaki rozmiar jest optymalny. Może żaden w tym rowerze ? Ja np w Trekach jestem między rozmiarami i co mi doradzicie ?

Inny przykład - ja i moja lepsza połowa różnimy się wzrostem o 4 cm. Zmieniając się na auta nie przestawiamy siedzeń - pasują idealnie - taka sama długość rąk i nóg, ale korpus rożni się właśnie o te 4 cm. Dla mnie myśl  o jeździe na jej rowerze wydaje się absurdalna, dla niej mój rower to autobus. A przekrok ? Pasuje : )

A klejnoty ? Maja mieć luz dla crossów ze dwa palce, dla mtb XC ze trzy, dla Enduro czy DH to zwykle nie ma znaczenia bo ramy są tak prowadzone, że luzu jest cała masa. A i tak nie pamiętam, żebym słyszał o walnięciu kroczem w rurę a o innych kontuzjach a i owszem. Najczęściej jednak o bólu kręgosłupa i drętwieniu nadgarstków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby każdy się swobodnie mógł przymierzyć do realnej ramy każdego z rowerów jaki sobie wymarzy, tych wątków by nie było - to jest akurat proste jak konstrukcja cepa i co tu rozumieć? 

Nikt też nie oczekuje tu wirtualnego bikefittingu ... Tak sądzę przynajmniej  :)  

 

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie jest proste jak konstrukcja cepa. 

Do roweru trzeba się przymierzyć przed zakupem i to jest właśnie proste jak konstrukcja cepa. Rower to nie zakup na tydzień dwa a do czego jak czego ale do geometrii trzeba się przymierzyć bo inaczej płaci się za to latami. Jak widzę jak ludzie jeżdżą pokurczeni na swoich rowerach to nie wiem czy się śmiać czy płakać. I tak - warto pofatygować się kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego sklepu.  I wprost przeciwnie - mam wrażenie, że wiele osób nie wie co to jest bikefitting i właśnie oczekuje, że literki w internetach powiedzą im jaki rozmiar mają kupić. A to błąd, literki mogą tylko podpowiedzieć na co zwracać uwagę przy kupnie. Tyle, że rzadko piszą o długości ramy, mostka, kątach ale dużo o przekroku. A ten to sobie można sprawdzić przez telefon dzwoniąc do sklepu z prośbą o zmierzenie miarką.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda że trzeba by, ale nie zawsze się da  :) - a poradzić sobie jakoś to konieczność...

Mnie wszyscy "święci i zorientowani" próbowali udowadniać, że to niemożliwe że mi rozmiar pasuje, a jeżdżę, żyję, nie narzekam i mam się nieźle :) - "małpie ręce" "robią robotę" ...

Wymiar "jajeczny" to do pierwszego odsiewu przecież służy  ( o czym cię przekonywać nie trzeba) -  a nie jest wyrocznią ;) 

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam tak samo - wszyscy mnie przekonują, że mam za duży rozmiar - rura 625 przy 176 cm wzrostu.

Tyle, że ja jestem po przejściach - wiem, co mi zrobiła zbyt krótka rama w poprzednim rowerze i jestem nieco przewrażliwiony : ) Zresztą ostatnio zapytałem kolegę którego rama wygląda na przykrótką czy go kręgosłup nie boli. Boli oczywiście. W końcu mi ten poprzedni rower ukradli i jestem wdzięczny złodziejowi. Gdybym wiedział to, co wiem teraz to zamiast kupić ten rower wziąłbym kasę, zwinął w rulonik i spuścił do białego mumina - to by była znacznie lepsza inwestycja. Dlatego mam radar na geometrię :D I na kupowanie roweru bez przymiarki bo kilkadziesiąt km to za dużo. Tyle, że potem będzie kilkanaście tysięcy na niedobranej ramie. Wołanie na puszczy : )

PS: Zresztą te tabelki z geometrią podawaną przez producentów często mi się nie sklejają z tym co pamiętam z trygonometrii :/

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyłącze sie do tematu jestem na etapie kupna roweru jestem niski a moje nóżki to już wogole masakra, nie moge kupowac i przymierzać krocza do ramy bym musiał miec malutenki rowerek i by mi chyba kregosłup odpadł. Przez wiele lat jeździłem na ramie nad ktora nie mogłem stanc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Część facetów używa rowerów typu damka i niektórzy nie mają z tym żadnego problemu, więc może ten kierunek.
Ewentualnie składak - nowy lub stary, pokroju Wigry, czy Jubilata.
To na temat bezpiecznego rozmiaru, a jakiego roweru szukasz, to nie mam zielonego pojęcia.
Z MTB to raczej na kołach 27.5" z małą ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

upatrzyłem sobie rower jest to ROMET Orkan 3 M jednak w moim mieście nie ma tego modelu, więc zamawiam przez internet problem w tym, że nie wiem jaki rozmiar ramy wybrać jest 19" lub 21"  i w obu przypadkach jestem na pograniczu tych dwóch rozmiarów.

Mam 180 cm wzrostu i rozmiar wewnętrznej nogi do ziemi (przekrok) to ok. 80 cm, co proponujecie? 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niedługo będę kupować rower MTB o ramie 17 cali. Mam 174 cm wzrostu i nie wiem czy rama nie będzie za mała. Słyszałem o jakimś mierzeniu nogi ale czy to się sprawdza? Rower :

https://www.olx.pl/oferta/rower-mtb-northtec-cayon-29-deore-alivio-rama-17-29er-CID767-IDAqL5r.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

192cm/108kg/przekrok 85/86cm

proszę o pomoc w doborze rozmiaru ramy, otóż bardzo intersuje mnie rower Romet 2m, jednak na każdej stronie największy rozmiar ramy to 21", i tutaj moje pytanie, czy taki rozmiar bedzie dla mnie ok, jeśli nie, to czy Romet posiada większe rozmiary ram, bo na takowe się nie natknąłem. 

Alternatywą dla Rometa jest Kross Evado 4.0 2018, czy rozmiar ramy XL będzie d dla mnie odpowiedni czy też moze byc nieco zbyt duża, ponieważ na niektórych rozpiskach widzialem, ze są to taczej rozmiary dla osob 200cm+.

Nadmienię że nie miałem możliwości spróbowania ramy XL w krossie, jednak sprzedawcy konsekwentnie doradzali mi ramę XL. 

Jeśli nie żaden z powyższych, to czy może sa jakies rowery ktore polecacie dla kogoś o takim wzroście/masie? 

Z góry bardzo dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...