Skocz do zawartości

[konserwacja Eksploatacja] wymiana łancucha


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Jak jeździsz na jednym łańcuchu możesz jeździć do oporu, dopóki napęd działa i nie przeskakuje. Ile km. nie ma sensy dywagować bo w dużej mierze zależy to od warunków jazdy i kadencji. Góra co 1000km zmieniać łańcuch jest dobrze jak używasz kilku łańcuchów (ja zmieniam co 500). Dzięki używaniu kilku łańcuchów wolniej zużywają się zębatki korby i kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest tak, że jak się jeździ głównie po asfalcie na jednym łańcuchu i kasecie, "do zarżnięcia", to przejedzie się i kilkanaście tys km zanim zacznie przeskakiwać. W mojej szosówce napęd ma już ponad 15 tys km i myślę że dojdzie do dwudziestu.

Problem jest jak się używa górala, w terenie i w błocie, nie daj boże w maratonach ;). Żywot napędu jest zwykle cztery razy krótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jw sa miarki do lancucha, nie jest to drogie a przydatne. przy 0,75% naciagniecia mozna lancuch zmieniac. kaseta powinna przezyc spokojnie 3-4 takie zmiany (w przypadku gorala), korba - zalezy ktore zebatki sie katuje, generalnie najszhybciej leca srednie, ale tez mysle ze 4-5 lancuchow powinny spokojnie przezyc. jak sie zaniedba wymiane lancucha to rzeczywiscie reszta napedu dostaje mocno po pupie i moze sie okazac ze nowy lancuch juz nie 'siadze' - wtedy chyba reczywiscie najlepiej zajechac calosc na starym lancuchu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pytam o to bo przy zakupie łańcucha facet w serwisie zrobił wielkie oczy że chce wymienić tylko łańcuch i tuk mi do głowy że muszę kupić też kasetę.No i się tak zastanawiam czy nie szukał frajera co mu zwiększy sprzedaż..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz sam łańcuch, jak będzie ok to śmigasz dalej. Jeśli będzie ci przeskakiwać można poczekać jakieś 100 - 200 km, może się ułoży. W innym przypadku trzeba zmienić kasetę. Przeważnie tarcze w korbie przeżywają więcej niż kaseta, o ile się wymienia łańcuch.

 

Ilość możliwych do przejechania kilometrów na jednym łańcuchu oczywiście jak już wcześniej wspomniano, wiele zależy od stylu i warunków jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji - mam dwa łańcuchy wymieniam je co 1000 - 1200 km.

Napęd ma w tej chwili coś ponad 4100km, wszystko - na razie, "odpukać" - działa ładnie.

Generalnie jeżdże po asfalcie, po mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. a co, jeśli zamontuję używany przez jakieś 1300 km z inną kasetą łańcuch do kasety, na której przejechałem dotychczas ~800 km?

Stara kaseta: Sachs.

Nowa: Shimano.

 

Łańcuch za starej kasety: KTM

Łańcuch używany dotychczas z nowszą kasetą: Shimano hg-40

 

Myślicie, że się przyjmie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...